Casa de licitatie

Discussion in 'Actualizări și idei' started by geckofeet666, Apr 15, 2018.

Dear forum reader,

if you’d like to actively participate on the forum by joining discussions or starting your own threads or topics, please log into the game first. If you do not have a game account, you will need to register for one. We look forward to your next visit! CLICK HERE
?

Considerati utila introducerea unei case de licitatie?

Poll closed Apr 22, 2018.
  1. Da

    85.1%
  2. Nu

    14.9%
Thread Status:
Not open for further replies.
  1. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    Buna dimineata !

    Piata este un loc "vital" pentru fermele noastre. Dar uneori am simtit nevoia si de altceva.
    de exemplu la introducerea noilor animale/fructe/septel, unii dintre noi ar dori sa vanda iar altii ar dori sa cumpere. La piata suntem limitati de regulile actuale, preturile incepand de foarte de jos, nimeni nu e bucuros sa vanda asa, iar cei care ar dori sa cumpere poate ar fi doritori sa platesca ceva mai mult doar sa aiba produsul , dar nu au de unde sa-l ia.
    Astfel incat, o " Casa de licitatie" ar putea umple acest gol.
    Binenteles, cred ca ar trebui sa vina cu un comision mai mare decat pe piata pentru vanzator.
    Produsele ar putea fi lasate ca oferta de la cateva ore la o zi/zile, dar ar fi util sa fie si optiunea " cumpara acum":

    De ex. pun la licitatie 1 pana de papagal cu pretul de pornire de 2000 GG, licitatia va dura 6 ore, dar daca cineva e dispus sa ofere 5.000GG poate sa o aiba acum.

    Cred ca ar fi util ca timpul de licitatie sa poata fi setat de vanzator, ca si pretul de pornire a licitatie si pretul " cumpara acum".
    Ultimul pret licitat sa poata fi afisat.
    De mentionat ar fi ca cei care liciteaza si nu castiga nu pierd nimic. Binenteles se naste ideea ca unii ar putea licita doar ca sa creasca pretul....corect...dar exista riscul ca nimeni sa nu ofere mai mult, si sa se trezeasca ca vor trebui sa plateasca pentru acel produs, vor /nu vor. Deci licitand, iti asumi obligatia sa si platesti daca nimeni nu ofera mai mult ! Aici poate cineva cu mai multa experienta sa ne spuna daca numele celor care liciteaza ar fi de folos pentru evitarea acestor posibilitati....

    Beneficii pentru jucatori:- ar putea multumi atat vanzatorii cat si cumparatorii.
    - ar fi ceva nou, incitant intr-un fel, poate si antrenent

    Beneficii pentru dezvoltator : - cred ca multi jucatori ar fi multumiti
    - ar fi mai putina rutina, ar fi ceva nou introdus in joc.

    As mai adauga, ca sa nu fie vreun dubiu, nimeni nu va fi obligat sa vanda/ cumpere la licitatie, ca si in viata reala, licitatia nu inlocuieste piata, ci doar o completeaza.

    Va astept cu propunerile si parerile voastre.
    Multumesc
     
    Last edited by moderator: Apr 15, 2018
  2. kiri2270

    kiri2270 Legendă vie

    :) ideea este buna si sper sa prinda, sa primeasca cat mai multe voturi favorabile.
    In fond, am aplica ceva ce exista si in realitate, si ar fi un real castig pentru Big Point sa introduca un asemenea element de noutate, care ar putea fi dezvoltat/adaptat pe interesul Farmerama (nivel de acces, conditii specifice de participare etc).
    Poate ca un feed-back din partea moderatorilor ne-ar edifica cumva in aceasta initiativa, si- in caz pozitiv- promovarea ei la dezvoltator ar avea un start/suport optim pentru o conturare fericita, sper!
     
    Last edited: Apr 15, 2018
  3. t_ina_e

    t_ina_e General forum

    Interesanta idee! Ar fi bine ca sa fie permanenta, adica o Casa de licitatii deschisa 24 din 24 de ore si 364 zile.
    Stiu ca aceasta idee, ti-a venit in urma dezamagirii cauzate de restrictionare a preturilor din piata.
    La orice ai vrea sa vinzi esti restrictionat de un pret maxim stabilit de sistemul de joc.
    Nu te lasa sa te risti prea tare dar iti ia comision.
    Ingrasamantul il poti lua azi cu 2500 gg si maine daca avem prea multi in stoc nu se vinde nici cu 1 gg. Acesta ar fi trebuit ca sa-l putem depozita in sura si sa-l vindem la un pret normal si constant.
    EX: Eu ieri am produs 2000 ingrasamant si pot vinde maxim 1000(100buc. x 10 oferte), daca nu se vinde tot ce mai produc se pierde. Acum in piata pretul este de 0.41 gg/ ingrasamant.
    La septel sau animale noi, fructe noi.. etc, preturile sunt atat de mici si nu le scoti la piata, cu toata ca acesta-i scopul si bucuria unui animal , pom, septel nou sa te bucuri de reusita achizitionarii si sa poti sa-l vinzi la un pret foarte bun.
    Poate ca aceasta problema ar trebui rezolvata.
    O piata cu adevarata libera!
     
  4. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Avem deja răspunsul legat de idei:
     
  5. kiri2270

    kiri2270 Legendă vie

    :) multumesc pentru raspuns, k0, desigur ca nu exista astfel de garantii, viitorul ne va spune mai multe...rabdare sa avem...
    ;) o seara frumoasa iti doresc!
     
  6. gaboneza61

    gaboneza61 Scriitor activ

    Bună ziua fermieri,
    Se pare că această idee, chiar dacă este foarte bună şi ar fi extraordinar de utilă pentru toţi jucătorii chiar şi celor care sunt începători în acest joc, trebuie să stea la "dospit" xD, nu mulţi s-au încumetat să voteze nici/nici, dar timpul le rezolvă pe toate nu? ;)
    Păreri al celor care au votat cu DA am citit, dar aş fi fost curioasă şi la părerea unora care au votat cu NU :). Poate vom citi şi o astfel de postare, ar fi chiar indicată /utilă. O zi frumoasă tuturor :):D
     
    Last edited: Apr 19, 2018
Thread Status:
Not open for further replies.