3D SECURE

Discuție în 'Arhiva ajutor' creată de 12232nick, 15 Oct 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. 12232nick

    12232nick Scriitor activ

    Buna seara!
    As vrea sa stiu daca BP este inrolat in sistemul 3D SECURE. Am facut o plata cu card si nu mi-a aparut solicitarea pentru parola. Multumesc!
     
  2. andrew1997

    andrew1997 Baron forum

    Bună seara!

    Poți trimite un tichet la serviciul de suport, categoria Probleme de plată sau Întrebări generale. Ei te pot ajuta mai bine.;)

    O seară frumoasă! :)
     
  3. nikolae28

    nikolae28 Board Administrator Team Farmerama RO

    3D Secure este un sistem de siguranta folosit de VISA si de MASTERCARD ("Verified by VISA" si "MasterCard Secure Code"). Nu de alti utilizatori de plati online. Daca esti posesor al unui card VISA sau MASTERCARD si faci plati online cu ele, atunci ei te vor atentiona sa te inscrii in acest program de securitate, 3D Secure !
     
  4. 12232nick

    12232nick Scriitor activ

    Am card VISA, sunt inscris in acest program de securitate, dar azi, facand o plata, nu mi s-a solicitat parola, ca si cum as fi platit cu un card "simplu". In momentul in care faceam o plata altor comercianti, pe langa datele de identificare, mi se cerea si o parola stabilita in acest sistem 3D Secure. Stiu ca nu toti comerciantii sunt inrolati in acest sistem si vroiam sa stiu daca BP este.
     
  5. nikolae28

    nikolae28 Board Administrator Team Farmerama RO

    Dupa cum am spus, 3D Secure este un sistem de siguranta folosit DOAR de VISA si de MASTERCARD. Odata ce ai fost inrolat in acest sistem, nu trebuie sa mai pui nicio parola, nicaieri. Cand faci prima plata cu cardul tau VISA, esti solicitat sa te inscrii in acest sistem, altfel nu o vei putea efectua. La urmatoarele plati online, nu ti se va mai solicita de catre VISA nicio parola, deoarece ai selectat-o o data si ai fost inscris in acest sistem. Nu exista comercianti inrolati in acest sistem, deoarece acest sistem este doar al VISA si MASTERCARD. Poate nu sunt eu destul de explicit. Si eu am un card VISA, m-am inrolat in acest sistem, dar niciodata nu mi s-a cerut nicio parola pentru a face o plata online. Nici de catre Bigpoint !
     
  6. 12232nick

    12232nick Scriitor activ

    Citez din explicatiile bancii care mi-a emis cardul:

    Dupa ce ti-ai umplut cosul online cu cumparaturi, trebuie sa introduci datele cardului:


    • Tip card: Visa, Mastercard, etc
    • Nume (asa cum apare pe card)
    • Numar card
    • Data expirare card
    • CVV2-asta e o serie de 3 cifre de pe spatele cardului

    Pe un ecran separat va fi solicitata parola 3D Secure, cea de 8-14 caractere de mai sus.


    In cazul in care autentificarea a fost facuta cu succes (parola este corecta), tranzactia este transmisa spre procesare asemenea unei tranzactii obisnuite.


    La aceasta solicitare ma refeream, ecranul separat in care este ceruta parola 3D Secure. Nu a aparut acel ecran separat.
     
  7. nikolae28

    nikolae28 Board Administrator Team Farmerama RO

    Poate ca ce spui tu a fost prima data ! Din experienta mea, ti-am spus, niciodata nu mi s-a cerut nicio parola cand am facut plati online ! Nici de catre Bigpoint. Ar trebui, cred, sa ceri lamuriri de la banca emitenta a cardului.
     
  8. 12232nick

    12232nick Scriitor activ

    Multumesc pentru toate raspunsurile, o seara placuta in continuare!
     
  9. nikolae28

    nikolae28 Board Administrator Team Farmerama RO

    Pentru putin ! Sper sa rezolvi, fara parole ! O seara placuta si tie !

    Topic inchis !
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.