altoire plante

Discuție în 'Probleme generale' creată de xeniaG53, 2 Apr 2018.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. xeniaG53

    xeniaG53 Pretendent

    Buna ziua .As vrea sa altoiesc planta dughie dar nu o gasesc in sera.Este sau nu posibila altoirea la toate plantele ?
     
    malagambafane, donnadmn și kiri2270 apreciază asta.
  2. Cruella

    Cruella S-Moderator Team Farmerama RO

    In acest moment, nu este posibila obtinerea de altoiuri la toate plantele. Noutatile in joc sunt comunicate la Anunturi oficiale.
     
    malagambafane, kiri2270 și donnadmn apreciază asta.
  3. xeniaG53

    xeniaG53 Pretendent

    Multumesc mult
     
    malagambafane și Cruella apreciază asta.
  4. gaboneza61

    gaboneza61 Scriitor activ

    Buna ziua,
    Am o nedumerire, ieri a fost anuntata actualizare SEREI, unde se spune citez:

    "Începând cu data de 12 aprilie, în jurul orei României 15:00, la Seră vor fi introduse toate plantele permanente disponibile în acest moment în joc"
    In joc sunt disponibile si plantele tropicale. Ele ar trebui sa apara la sera? La mine nu apar :wuerg:
     
  5. Criselt

    Criselt Legendă vie

    Serele sunt pentru zona continentala a fermei, de aceea nu apar. ;)
     
  6. gaboneza61

    gaboneza61 Scriitor activ

    Multumesc, am fost derutata de "toate plantele ...." :inlove::p
     
  7. maitrey_york

    maitrey_york Scriitor în devenire

    "Începând cu data de 12 aprilie, în jurul orei României 15:00, la Seră vor fi introduse toate plantele permanente disponibile în acest moment în joc"

    Buna ziua!
    La mine nu pot sa altoiesc nicio planta. S-au rezolvat problemele cu sera?
    Am tot incercat de cateva zile.

    Multumesc.
    Nu am mai vazut nimic la "Anunturi" si am presupus ca trebuie sa functioneze.
     
    Modificat ultima dată: 25 Apr 2018
    malagambafane și donnadmn apreciază asta.
  8. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

     
    malagambafane, donnadmn și inanina apreciază asta.
  9. Pr0meTheus

    Pr0meTheus Conte forum

    Seara buna! Nefiind o tema aferenta acestui, sau nu am gasit-o eu, am decis sa creez o tema aici. Sunt un mare fan al serei si al altorii plantelor si acest lucru m-a facut sa observ un mic detaliu. Ca sa fiu mai explicit voi da un exemplu: Sa spunem ca alegem sa altoim grau folosind cea de-a 3 operatiunea care necesita 3500 de plante. Dupa expirarea procesului de maturare a plantei ajungem sa culegem roadele, aici am observat diferenta. Neprimind niciunul din cele 9 altoaie, conform tutorialului "Dar, este posibil să NU obțineți niciunul din cele 9 bonusuri! În acest caz, veți primi un premiu de compensare, ce poate consta în: GG, PE, planta cultivată, super compost sau steluțe. Cantitatea va fi calculată automat în funcție de mai mulți factori, cum ar fi valoarea plantei utilizată în procesul de cultivare.". Pana sa se intample modificarile cu sera, eu primeam cam 1100 de grau ca premiu de consolare. De cand cu modificarile, primesc doar 540. Intrebarea mea este: de ce? Va multumesc anticipat! :)
     
    Modificat ultima dată: 29 Apr 2018
    malagambafane și donnadmn apreciază asta.
  10. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Tocmai acesta este unul din motivele dezactivării Serei și aplicarea corecțiilor necesare. După actualizare, premiile de ”consolare” erau greșite, în cantități exagerate, și nu era vorba doar de plante, ci de SC, steluțe etc. Acum sunt cele corecte.
     
    malagambafane, amy46 și Pr0meTheus apreciază asta.
  11. Pr0meTheus

    Pr0meTheus Conte forum

    Va multumesc frumos pentru informatii, o seara cat mai frumoasa! :)
     
  12. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    Am incercat 3 recolte de conopida altoita pentru a obtine ciocane de lemn. Am obtiunea activata pentru conopida, dar din 3 recolte, parcele mari, parcele mici, cu Howie, nu am obtinut nici macar un ciocan. As vrea sa mentionez ca inainte de implementarea noilor plante la sera obtineam de fiecare data cateva ciocane per recolta.
    Este ceva in neregula datorita noilor implementari de conopida mea e asa de zgarcita?:)
    Multumesc
     
    malagambafane și donnadmn apreciază asta.
  13. Cruella

    Cruella S-Moderator Team Farmerama RO

    Sansele sunt de 1000% de a obtine 1 ciocan de lemn din conopida altoita, dar trebuie sa tinem cont de faptul ca acesta are rata de aparitie foarte scazuta in mod normal. Deci, nu vei obtine ciocan la fiecare recolta.
     
    malagambafane, donnadmn și geckofeet666 apreciază asta.
  14. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    Inteleg asta Cruella, dar e tare ciudat ca pana acum obtineam la fiecare recolta, nu s-a intamplat niciodata sa nu obtin nici macar unul, iar acum de 3 ori la rand nici macar unul....

    Multumesc pentru raspuns :)
     
    malagambafane, donnadmn și Cruella apreciază asta.
  15. Cruella

    Cruella S-Moderator Team Farmerama RO

    Da, este ciudat. Erorile aparute in urma noilor implementari au fost corectate.
     
    malagambafane, donnadmn și geckofeet666 apreciază asta.
  16. sclau8

    sclau8 Cunoscător forum

    Oricum a scazut rata si cand am prins dupa repararea erorilor am prin 2-3, inainte luam de pe fiecare parte minim 5-6, de cateva ori am prins 10-9-9.Asta e.
     
    malagambafane și donnadmn apreciază asta.
  17. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Buna ziua. Am si eu o nelamurire. De curind am altoit garoafe, dupa citeva incercari esuate desigur. Am prins bonusul timpuriu, cu 12%. Am pus altoiul intr-un slot, normal, totusi, am observat ca nu mi s-a redus timpul de maturare, tot la 18 h si ceva. E vreo problema in continuare cu sera? sau dureaza ceva pina la activarea bonusului (adica mai mult de 3 zile). A mai intimpinat cineva problema asta? Imi cer scuze daca nu stiu ceva, sunt inca nivel mic (84). Multumesc

    Va rog ignorati problema. Am observat chiar acum ca desi imi indica timpul initial, dupa plantare, la citeva secunde, timpul se reduce corespunzator cu bonusul de altoire. Nu vazusem inainte. Multumesc
     
    Modificat ultima dată: 14 Iun 2018
    malagambafane și donnadmn apreciază asta.
  18. _Agathon_

    _Agathon_ S-Moderator Team Farmerama RO

    Nu au fost semnalate probleme cu sera. Daca tot nu sesizezi o diferenta dupa selectia si aplicarea altoiului, poti contacta Suportul pentru verificari.
    [​IMG]
     
    malagambafane și donnadmn apreciază asta.
  19. kameliana59

    kameliana59 Comandant forum

    Buna ziua.Va rog sa imi spuneti daca este vreo problema cu altoirea plantelor la sera...intreb acest lucru intrucit cam de o luna si jumatate,zilnic, incerc sa altoiesc planta "crocus" si nu reusesc sa duc altoirea pina la capat,adica sa obtin toate beneficiile care se acorda la planta respectiva...am consumat zeci de mii de plante crocus si in 90% din incercari am primit de fiecare data 123 de plante inapoi sau 20000-30000 GG...Acum am renuntat sa mai altoiesc intrucit mi se pare exagerat de mare numarul de plante folosit si cred ca este o problema,ma gindesc doar cit timp si ce numar imens de plante as avea nevoie sa altoiesc 106 specii de plante pe care le am......dar sincer si daca nu sunt probleme cu altoirea,nu ma incinta sa dau 1 mil de plante ca sa altoiesc o singura specie de planta,prefer sa le las asa.Multumesc anticipat.
     
    malagambafane, donnadmn și kiri2270 apreciază asta.
  20. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Nu este o problemă, doar sunt șanse reduse de a obține ultimile 2-3 altoiri. Totuși, nu se ajunge la:
     
    malagambafane, donnadmn și kameliana59 apreciază asta.