altoire plante

Discuție în 'Probleme generale' creată de xeniaG53, 2 Apr 2018.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. catalin97

    catalin97 Scriitor în devenire

    salut fermieri.. nu stiu unde sa pun aceasta intrebare de asta o las aici ... daca deranjeaza pe cineva o sterg.. incerc sa obtin ciocane de lemn,dar nimic.. am cumparat cutii xxl cu mamudele am cheltuit app 500 de mamudele si nimic .. am 17 burghie si nu am ciocane .. si nu stiu cum sa mai fac rost de ele ,am incercat si la sera sa pun sparanghel si conopida la altoit si nu am reusit nimic , imi da doar din primele doua atat, sunt la lvl 90 si am 29% sanse de dropare la legenda vie , imi mai trebuie o cupa si o fac maxim... ce plante imi recomandati sa pun ca sa am drop mare ,poate scot niste ciocane .. sau cum sa fac rost de acele ciocane .. va multumesc .. Spor la treaba:D
     
  2. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    incearca sa altoiesti sparanghelul pana obtii bonusul pentru ciocane, eu cu el imi fac rost de ciocane de lemn cand am nevoie.
     
  3. catalin97

    catalin97 Scriitor în devenire

    am cheltuit in jur de 5000 de sparanghel si nimic , am incercat si cu iris si la fel ...

    stii cumva ce plante au drop mare? sunt la lvl 90 .. si pe insula am multe plante deblocate , diseara deblochez pepenele galben. multumesc
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 19 Sep 2018
    malagambafane și amy46 apreciază asta.
  4. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    In general dropul este proportional oarecum cu timpul de maturare, la plante/ copaci/adaposturi.
     
  5. catalin97

    catalin97 Scriitor în devenire

    sa inteleg ,cu cat timpul este mai mare cu atat sunt sanse mai mari sa obtin drop mai bun?
     
    malagambafane și amy46 apreciază asta.
  6. gicu2020

    gicu2020 Novice forum

    Am vazut ca ai scris asa: "imi da doar din primele doua atat" , sper ca tu pastrezi bonusul,indiferent care este el,altfel ti-l da iarasi.Conopida nu este ieftina, trebuie sa ai multi gologani si super compost sa reduca timpul.Spor la joc!!!!
     
  7. ~violetflame~

    ~violetflame~ Profesionist forum

    Buna! Altoiul de trandafiri nu ofera ciocan de lemn, din pacate. Doar ciocan simplu, si nu merita sa ocupi slotul "altoire" de la vila pt. el. Trandafirul este excelent pt. altoiurile care reduc timpul de crestere, cresc eficienta apei, a compostului si a SC.
    Dintre toate plantele accesibile la niv.96, eu nu vad altoi cu posibilitate de drop "ciocan de lemn" decat la sparanghel (750% sanse), la iris si la conopida (ambele cu 1000%).
    Si eu tot cu conopida ma chinui, de vreo 2 luni.

    Fabinica, spune-mi, te rog - presupunand ca nu ai activat decat altoiul pt. ciocane de lemn - in cat timp se face conopida astfel altoita?
    (altoiul pt. ciocan mareste timpul de crestere cu 15% si scade eficienta apei cu 12%)

    Edit: Multumesc frumos pt. raspuns!
     
    Modificat ultima dată: 19 Sep 2018
  8. catalin97

    catalin97 Scriitor în devenire

    [​IMG] [​IMG]

    da le.am pastrat si pe alea

    am inteles .. am sa cumpar de la piata si am sa plantez si pe terenuri sa nu cheltui multi bani .. am doua terenuri libere si unul e doar cu animale... multumesc frumos bafta

    tin sa va anunt ca am facut toate altoiurile cu sparanghel acum.. am cumparat 5000 de sparanghel si am inceput in forta,am avut si mamudele sa nu mai astept atata timp si intr-un final l-am prins ... multumesc tuturor ca fa-ti facut timp pentru a-mi raspunde ... o seara minunata si spor la treaba
     
    Modificat ultima dată: 20 Sep 2018
  9. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    Mazarea galbena nu poate fi altoita?
     
  10. _Agathon_

    _Agathon_ S-Moderator Team Farmerama RO

    Nu. Actualizarea Serei a fost facuta inainte de introducerea noilor niveluri pentru ferma principala.
     
  11. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    Multumesc
     
    malagambafane, donnadmn, Criselt și alți 2 apreciază asta.
  12. FlorinSB2017

    FlorinSB2017 Începător forum

    Salut, daca altoiesc o planta, altoiul imi ramane permanent sau e un fel de bonus si disapre dupa X ore? :)
     
    Eponge și malagambafane apreciază asta.
  13. _Agathon_

    _Agathon_ S-Moderator Team Farmerama RO


    Pentru mai multe informatii, iti recomand sa citesti Tutorialul.
     
  14. geta57

    geta57 Rutinat

    Bună ziua! Am obținut și eu un altoi din trandafir care reduce timpul de reproducție cu 7,5%. Oare se referă la reproducerea animalelor?
     
    Criselt apreciază asta.
  15. mariuta48

    mariuta48 Legendă vie

    Nu. Ai altoit trandafiri si ai obtinut altoi superior de trandafir.
     
    Criselt și kiri2270 apreciază asta.
  16. geta57

    geta57 Rutinat

    Mulțumesc de răspuns. Îmi poți spune cum se activează! După plantare sau înainte? Nu am mai făcut niciodată și din tutorialul serelor nu am înțeles.
     
    Criselt și mariuta48 apreciază asta.
  17. mariuta48

    mariuta48 Legendă vie

    Intri la altoire de plante si acolo activezi un slot pentru ce ai obtinut. El ramane valabil pana dezactivezi tu slotul. Poti sa faci in continuare altoire pentru inca 5 locuri. Incearca sa citesti tutorialul ca explica mai in detaliu. Succes!
     
    Criselt apreciază asta.
  18. agassi

    agassi Scriitor în devenire

    Salutare. Din altoirea morcovului am obtinut altoiul care creste eficienta apei cu 35%. Aceasta bonificatie se aplica doar daca cultiv morcov? Sau e valabila pentru toate tipurile de plante?
     
    branzica25 și Criselt apreciază asta.
  19. nikolae28

    nikolae28 Board Administrator Team Farmerama RO

    Doar pentru morcov. Daca bagi in pamant seminte de morcov vrei sa-ti iasa broccoli ?
     
    deea4u, bmw123bmw, sandokanlord și alți 8 apreciază asta.