Feedback Căile alchimiei

Discuție în 'Runda de discuții' creată de EllaBalerina, 7 Iul 2020.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Ce părere aveți despre acest event?

Sondaj închis pe 14 Iul 2020.
  1. Îmi place

    62,9%
  2. Mi-e indiferent

    6,2%
  3. Nu-mi place

    31,0%
  1. EllaBalerina

    EllaBalerina Board Administrator Team Farmerama RO

    Salutare fermieri,

    Vă așteptăm în această temă pentru păreri, opinii și nelămuriri cu privire la eventul Căile alchimiei. De asemenea, prin intermediul sondajului vă puteți exprima rapid opinia în privința evenimentului.

    Nu uitați să consultați AICI tutorialul iar pentru alte link-uri utile: Indexul.

    Spor!
     
    jasmine_03, giuly1969, paulici_01 și alți 7 apreciază asta.
  2. davidsiirina08

    davidsiirina08 Analist forum

    Pe linia de vrej se pot aseza itemi la alegere !?
     
    jasmine_03, donnadmn, giuly1969 și alți 8 apreciază asta.
  3. Criselt

    Criselt Legendă vie

    Sa vedem daca am inteles. Plantez bulbi de flori, obtin tincturi colorate prin utilizarea nu-stiu-cum a cheilor obtinute din fereastra de event tot nu-stiu-cum, dar am-sa-descopar, realizez trifoi in diferite culori la Moara, plantez trifoiul dar nu-l pot replanta pentru inmultire. Deci... nu pot inmulti decat bulbii, nu? Pe ce teren? Sunt accesibile toate, absolut? Si trifoiul colorat, de asemeni, poate fi plantat oriunde? Astazi sunt precum Mos Ion Roata si Unirea... nu pricep nimic... si am si o presimtire nefasta... :cry:
     
    jasmine_03, petra2172, donnadmn și alți 18 apreciază asta.
  4. _Agathon_

    _Agathon_ S-Moderator Team Farmerama RO

    Deoarece
    deblochezi una dintre ele cu cheia primita.
    Deoarece

    primesti la prima sarcina tincturile. Si cu cei 5 bulbi, faci cele 5 seminte pentru calea deblocata.Plantele recoltate se pot replanta si se planteaza fiecare pe un alt teren.
     
    jasmine_03, -katnik-, petra2172 și alți 10 apreciază asta.
  5. ang30la

    ang30la Cunoscător forum

    Eu nu inteleg ce facem cu cele 9999 de tincturi .
    Unde le folosim ?
     
    jasmine_03, -katnik-, petra2172 și alți 10 apreciază asta.
  6. _Agathon_

    _Agathon_ S-Moderator Team Farmerama RO

    Da.
     
    bmw123bmw, jasmine_03, -katnik- și alți 10 apreciază asta.
  7. tchupy

    tchupy Analist forum

    eu inteleg asa:
    1. deblochez 2, obtin 9999 tincturi verzi
    2. la moara cu 5 bulbi si 5 tincturi verziv obtin 5 trifoi verde pe care ma apuc sa-i plantez si inmultesc
    3. cand am disponibile 320 de plante verzi si pot sa ajung la pozitia 12 iau o cheie antica de la 12 de exemplu cu care deblochez sa zicem 11 si iau tincturi galbene.
    4. cu bulbi si tincturi galbene obtin trifoi galben.......... si tot asa
     
    -katnik-, petra2172, giuly1969 și alți 7 apreciază asta.
  8. _Agathon_

    _Agathon_ S-Moderator Team Farmerama RO

    Este un numar acoperitor, in functie de strategia si optiunea de joc a fiecaruia.
     
    jasmine_03, -katnik-, petra2172 și alți 8 apreciază asta.
  9. Criselt

    Criselt Legendă vie

    Multumesc Aga, asta nu stiam. Dar... acum sunt luminata!
     
    jasmine_03, -katnik-, petra2172 și alți 9 apreciază asta.
  10. _Agathon_

    _Agathon_ S-Moderator Team Farmerama RO

    Sa ai in vedere ca
     
    jasmine_03, -katnik-, petra2172 și alți 9 apreciază asta.
  11. amy46

    amy46 Comandant forum

    eu am inteles asa:
    la inceput de event primim 5 bulbi pe care ii plantam ...la moara producem floarea de event...ex: 1 bulb + 1 tinctura verde = 1 planta trifoi verde...sau 10 bulbi + 10 tincturi verzi = 10 trifoi verde....si asa facem cu fiecare culoare de tinctura ca sa obtinem cele 3 tipuri de plante event...care se cultiva asa :
    1. trifoi verde pe terenul principal al fermei
    2. trifoi galben pe terenul principal din Baha
    4.trifoi mov pe terenul principal clar de luna....
     
    bmw123bmw, jasmine_03, -katnik- și alți 12 apreciază asta.
  12. Claudia

    Claudia Duce forum

    La inceput folosim 5 din ele ca sa producem primele 5 seminte de trifoi de plantat pe unul dintre terenuri, la alegere. Dupa aceea, cu bulbii care mai vin la 5 ore, ori fac alte seminte de aceeasi culoare, ca sunt necesare multe plante pe un teren, ori ii tin pentru a face primele 5 plante pe terenul urmator.

    Eu o sa incep cu cele violet de plantat pe Clar de Luna, ca sa merg intre timp pe terenul principal si in insula cu plante de durata mare pentru dropul mult de strans. Deci ordinea o sa fie 17, 19, 18, 16, 13. Dupa care mai vad daca o sa continui cu 2 sau cu 11. Principalul e sa imi eliberez terenul de groaza de obligatii si sa asez adaposturile si pomii la locul lor acolo, ca oricum de acolo nu primesc drop bun. Dupa care vine alt teren la rand la produs, alte seminte de inmultit, etc.
     
    jasmine_03, oni2012, -katnik- și alți 12 apreciază asta.
  13. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Cred ca nu esti singura...La fel ma uit si eu, ca 'xxxx' la poarta noua...
    Din cate pricep, e un event 'combinat' in care se folosesc toate 3 terenurile principale, din Ferma, Baha si Clar de Luna... Si pentru drop si pentru plantare...
    Dupa poza vad ca sunt 3 spirale care converg spre vrejul central (10), fara itemi dedicati, cu 3 sarcini 'suplimentare' pentru itemi (7, 8, 15).
    Despre mecanica obtinerii semintelor plantelor de event, unde se folosesc tincturile, ce facem la moara (plante de event ??? ca in tutorial) cat de usor se obtin cheile nr 2 si 3, probabil ca e prea de dimineata pentru a pricepe, desi am baut destula cafea...
    Totusi votez 'ex ante' pozitiv, macar seamana a event cu premii pe masura cerintelor...
    Acum depinde si cum ne-a prins pe Clar de luna, si de cat de generoasa cu dropul e planta de event.
    Deci trebuie pregatite terenurile principale cu PLANTE sau POMI pe Ferma si Baha din seara asta. Spor si bafta!
    Daca cineva a priceput mai multe, poate ne lumineaza si pe noi cei mai inceti la minte...
     
    bmw123bmw, -katnik-, petra2172 și alți 11 apreciază asta.
  14. sandokanlord

    sandokanlord Baron forum

    Cred ca decat sa imi bat capul cu eventul mai bine zic pas si este rezolvat :p:p
     
    hcnxdz, Ade-Leona, dydyana97 și alți 18 apreciază asta.
  15. Claudia

    Claudia Duce forum

    Fiecare teren din cele 3 implicate in event se foloseste pe rand in ordinea preferata, nu se pot folosi pentru cultivarea plantelor de event toate in acelasi timp, impreuna merg doar la strangerea dropului de event.

    Sunt necesare 3,440 unitati de trifoi verde (pe terenul principal al fermei, cu incepere prin pct 2), 3,440 trifoi violet (pe terenul principal pe Clar de Luna, cu incepere prin pct 17) si 2,680 de trifoi galben (teren principal Bahamarama, cu incepere prin pct 11). Dupa ce se termina si se doneaza plantele de event specifice pe primul teren ales se deblocheaza cheia care da acces la tincturile necesare pentru producerea plantelor specifice unui al doilea teren. Primul teren ramane liber de obligatii de plantat ceva anume, si-a facut treaba. Si dupa ce se termina de cultivat si donat si plantele de pe al doilea teren, se deblocheaza si elementele necesare pentru cel de al treilea teren.

    In timp ce cultivam pe cate un teren plantele necesare in cadrul etapei, trebuie sa ne ingrijim si pe celelalte 2 terenuri de strangerea dropului necesar (in total 2,680 foc ratacitor) pentru itemele de la punctele 7, 8 si 15, plus linia de vrej de la pct 10.
     
    Ade-Leona, -katnik-, petra2172 și alți 14 apreciază asta.
  16. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Multumim pentru lamuriri, as putea sa te intreb ce marca de cafea folosesti ? sau poate o bei mai de dimineata!...
    Strategia ta pare cea mai buna, avand in vedere ca terenul pe Clar de luna e de dimensiune normala (202) si planta e cea mai rapida...
     
    bmw123bmw, cucut, -katnik- și alți 12 apreciază asta.
  17. jagarella

    jagarella Supervizor forum

    Cred ca era nechezol in ceasca. Si-acum s-a lasat ceata. Sa speram ca maine iese soarele. :D:D. SPOR. De vot ce sa zic, nu stiu daca-mi place

    PS Daca bine inteleg, incepem cu o culoare si o planta iar pe celelalte 2 terenuri facem drop, dupa ce terminam o spirala luam o chieie cu care facem alta spirala si tot asa pana ne imbatam de cap
     
    Modificat ultima dată: 7 Iul 2020
    bmw123bmw, Ade-Leona, 18miha18 și alți 14 apreciază asta.
  18. Claudia

    Claudia Duce forum

    Cu placere; doar ness foarte rece si foarte diluat :).

    Nu incep cu Clar de luna fiindca se folosesc plante cu durata cea mai mica, ci fiindca vreau sa termin cu treaba acolo cat mai repede, fiindca oricum dropul e cel mai slab in mod natural si nu se pot folosi nici Howie. Imi place sa termin cu dropul cat mai repede la un event, iar celelalte doua terenuri sunt mult mai eficiente in privinta asta.

    Eventul pare alambicat (ca e al Alchimistului), dar e simplu, de fapt. Doar numarul tincturilor e derutant, dar o sa avem la final inca un cadou prin transformarea lor in PE sau PET.
     
    Ade-Leona, -katnik-, petra2172 și alți 13 apreciază asta.
  19. .emylutza.

    .emylutza. Novice forum

    eventul clar de luna dureaza tot attar cat calea alchimiei?
     
    -katnik-, petra2172, jasmine_03 și alți 7 apreciază asta.
  20. derby54

    derby54 Veteran Forum

    Bonusurile de recolta plante functioneaza oare la event
     
    -katnik-, petra2172, jasmine_03 și alți 9 apreciază asta.