Cafeneaua Farmerama

Discuție în 'Colțul vorbitorului' creată de Chronos, 5 Noi 2016.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. Criselt

    Criselt Legendă vie

    'Neataaaa la o cafeluta calda, cu sau fara lapte, in functie de preferinte!

    Fetelor, de ce-mi treziti nostalgia vremurilor apuse? Si eu am studiat in Iasi, si a ramas orasul meu de suflet… :inlove: Din pacate, vizitandu-l recent, n-am mai regasit decat partial locurile dragi sufletului meu. Banuiesc Nycola ca vei pati la fel… s-au schimbat multe in Iasi, s-a modernizat, intr-adevar arata mai bine acum, mai aproape de notiunea de "oras European" insa… mi-e dor de vechea strada Lapusneanu cu casutele micute… cred ca v-am mai spus, in una din ele era un anticariat pe care-l frecventam uneori… in geam statea o pisica…:p Ei, mi-e dor de aerul interbelic al orasului, care inca mai exista pe atunci. Sincer, mie noul Iasi nu-mi prea spune nimic… Imi plac Mall-urile, ca oricarei femei, insa le gasim in orice oras, nu confera unicitate, autenticitate ca Iasul… lui Creanga sau Eminescu, asa cum il percepeam eu atunci. Cred ca sunt o nostalgica inraita! xD Popikuto, tu stii ce spun, nu?;)
     
  2. popik70

    popik70 General forum

    Stiu ce spui Crisule . Eu am facut liceul in Iasi. Caminul , cantina si salile de curs erau pe Sf. Andrei 70. Copoul , teiul lui Eminescu, Palatul culturii , Teatrul de vara unde veneau folk-isti cu intrare gratuita. La un concurs pe licee '' Trec detasamentele cantand '' , liceul unde invatam a luat locul I , automat si steagul . Concursul s-a tinut in Copou si de acolo organizatorii ne-au luat ( cei de pe locul I ) sa defilam la o U.M. unde soldatii depuneau juramantul. Si eram numai fete :D in tinuta albastra.
    Mitropolia era aproapte de camin , de Sf. Parascheva fugeam la moaste , fara bilet de voie . Amintiri placute.
     
    dydyana97, popescudana42, yocoama și alți 11 apreciază asta.
  3. Criselt

    Criselt Legendă vie

    Te referi la unitatea militara de aparare civila din Copou? Acolo am fost trimisi in convocarea din anul III sa ne pregatim pentru examenul final, pentru gradul de sublocotenent (am "prins" perioada in care si fetele faceau armata). Doaaaamne ce distractie a fost atunci… noi chipurile invatam tehnica si tactica… jocului de tarnib, nu militara, cum ar fi trebuit, in grupulete in iarba, la umbra… si ne distram pe seama recrutilor-baieti incartiruiti acolo care faceau "front" in soare… antrenamente fizice, vreau sa spun... frumoase vremuri! :p
     
  4. nycola70

    nycola70 Cunoscător forum

    Amintiri frumoase care mi-au adus lacrimi in ochi....mi-e asa dor de Iasul meu drag....de Copou cu parfum de tei , zumzet de albine si ciripit de pasarele...
    Si acum mai exista inca acel anticariat care e adorat de studenti...vara , patronul pune doua masute si scaunele din fier forjat in fata si studentii stau cu drag sa rasfoiasca albume cu un Iasi scos parca din povesti...:)
     
    dydyana97, kiri2270, malagambafane și alți 9 apreciază asta.
  5. Criselt

    Criselt Legendă vie

    Dar cantecul studentiei noastre, mai e de actualitate?

    "Iasule, Iasule, mandra cetate
    Numele tau tara-l strabate
    Ai fost mereu si vei ramane
    Orasul celor sapte coline…"
     
    dydyana97, kiri2270, stoiantudorel și alți 8 apreciază asta.
  6. nycola70

    nycola70 Cunoscător forum

    sincer nu mai stiu...la facultate la fiica mea nu se canta...:)
     
    dydyana97, kiri2270, stoiantudorel și alți 7 apreciază asta.
  7. sabinp1972

    sabinp1972 Novice forum

    m-ati facut curios. am sa vizitez si eu Iasul
     
    dydyana97, nycola70, yocoama și alți 6 apreciază asta.
  8. kiri2270

    kiri2270 Legendă vie

    Buna dimineata cu soare...am deschis larg fereastra ca ma bucur de raze ...


    [​IMG]



    ...o cafeluta se mai bea pe aici, oare?
     
  9. Criselt

    Criselt Legendă vie

    Daaaa sigur, mai ales daca ne inviti pe terasa… O cafea, o portie delicioasa de paste si multa voie buna!!!! ;):p
     
  10. nycola70

    nycola70 Cunoscător forum

    Esti binevenit vecine :p
     
  11. t_ina_e

    t_ina_e General forum

    Am vrut sa lucrez la ferma si vazand ca portile sunt inchise, m-am oprit la o cafea.:D
     
    popescudana42, yocoama, lenutzyka și alți 5 apreciază asta.
  12. Criselt

    Criselt Legendă vie

    Mda… uitase de mentenanta… si trebuia sa recoltez, asa ca e binevenitta cafeaua! Ma duc sa o pregatesc! :p
     
    popescudana42, yocoama, lenutzyka și alți 7 apreciază asta.
  13. t_ina_e

    t_ina_e General forum

    Gata! Am savurat cafeluta si plec la lucru. ;)
     
  14. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    Intreb si eu aici, scuze daca nu-i locul potrivit, dar am venit si eu un pic acasa si am si auzit ca se va lua curentul, cu ziua Pamantului, dar cand si pentru cat timp ....nimeni nu stie. :cry:Imi expira in seara asta niste bonusuri, si nu as vrea sa le pierd.
    Poate cineva sa ma "lumineze" si pe mine? :)
     
    t_ina_e, popescudana42, yocoama și alți 7 apreciază asta.
  15. Criselt

    Criselt Legendă vie

    N-am auzit nimic in sensul asta, dar nici nu cred ca va fi o intrerupere la nivel global. Iti dai seama ce consecinte ar fi? Si nu ma refer la noi, utilizatorii casnici...
     
    bmw123bmw, t_ina_e, popescudana42 și alți 8 apreciază asta.
  16. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    merci, m-am " linistit"xD
     
    t_ina_e, popescudana42, yocoama și alți 6 apreciază asta.
  17. tchupy

    tchupy Analist forum

    obiceiul este ca de ziua pamantului sa se stinga lumina si iluminatul public nu sa se ia curentul
     
    t_ina_e, popescudana42, yocoama și alți 6 apreciază asta.
  18. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    merci :)
     
    t_ina_e, popescudana42, yocoama și alți 6 apreciază asta.
  19. Criselt

    Criselt Legendă vie

    Sara buna tuturor! Daca tot suntem suparati de nivelul scazut al dropului, hai sa ne indulcim amaraciunea cu o inghetata! Fara pacaleala de 1 aprilie! :p

    [​IMG]

    Pofta buna! :D
     
    bmw123bmw, maimutica, fermavalentin și alți 16 apreciază asta.
  20. nycola70

    nycola70 Cunoscător forum

    Inghetata mea preferata! Multumesc frumos Criselt :)
     
    bmw123bmw, t_ina_e, yocoama și alți 9 apreciază asta.