Cafeneaua Farmerama

Discuție în 'Colțul vorbitorului' creată de Chronos, 5 Noi 2016.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. ioanaormenisan

    ioanaormenisan Începător forum

    Buna, cate bunatati avem aici...
     
    malagambafane, goldhe, geckofeet666 și alți 5 apreciază asta.
  2. mariuta48

    mariuta48 Legendă vie

    Buna dimineata! Eu azi voi face doua urari de felicitare. Incep cu jocul nostru preferat care face "jubilutul" dupa plantele de event aniversar. Sper sa prind si jubileul pe aici. :inlove:xDxDxD
    [​IMG]


    Pentru matusam care este in top 10 - experienta. Multe, multe, multe, felicitari! Multumesc ca esti vecina mea!:inlove:
    [​IMG]
     
    malagambafane, goldhe, geckofeet666 și alți 11 apreciază asta.
  3. matusam

    matusam Legendă vie

    Raspund cu intarziere, deoarece acum am vazut postarea. Iti multumesc din suflet pentru urari. Stii ce apreciez cel mai mult la tine? Sinceritatea ta. :inlove:
     
    lenutzyka, malagambafane, goldhe și alți 6 apreciază asta.
  4. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    Pentru Matusam- si felicitarile mele pentru pozitia 9 in top 10 experienta!, acum am vazut si eu :inlove: Chiar este ceva demn de admirat si foarte greu de atins! :)



    Felicitari si lui Carolll72 care se mentine in pozitia fruntasa la GG !

     
    matusam, lenutzyka, malagambafane și alți 5 apreciază asta.
  5. Criselt

    Criselt Legendă vie

    [​IMG]
     
    bmw123bmw, Flo1321, jacobs_fy și alți 11 apreciază asta.
  6. cp58

    cp58 Ambasador forum

    Pentru Matusam - FELICITARI!
    Si pentru ca urmeaza weekend, vi-l doresc minunat si v-am pregatit un desert.... sper sa va placa.
    [​IMG]
     
    Modificat ultima dată: 31 Ian 2020
    squidish, -iulia1992-, bmw123bmw și alți 12 apreciază asta.
  7. Criselt

    Criselt Legendă vie

    Dupa un somn dulce si indulcit cu tortul lui cp58 (pe care l-am mancat din ochi si visat azi-noapte xD...)

    [​IMG]
     
    squidish, -iulia1992-, bmw123bmw și alți 12 apreciază asta.
  8. mariuta48

    mariuta48 Legendă vie

    Buna dimineata! Deschidem un bazar cu bizarerii?:p

    [​IMG]
     
    veve47, davidsiirina08, -iulia1992- și alți 13 apreciază asta.
  9. Criselt

    Criselt Legendă vie

    Desigur! Tocmai ma gandeam sa-mi schimb telefonul... E cineva interesat?

    [​IMG]

    De altfel, daca-i bazar... bazar sa fie! Avem si cateva oferte bonus, de nerefuzat!;)

    [​IMG]
     
    buburuza72, McDouglas98, veve47 și alți 19 apreciază asta.
  10. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum



    M-ati facut sa rad cu lacrimi xD...mersi mult :inlove:
     
  11. kiri2270

    kiri2270 Legendă vie

    ;) si daca tot e bazarul bizareriilor...pentru pasionatii de masini...sau de incaltaminte?!


    [​IMG]

    [​IMG]
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 1 Feb 2020
  12. matusam

    matusam Legendă vie

    Multumesc din suflet.
     
    Modificat ultima dată: 6 Feb 2020
  13. Criselt

    Criselt Legendă vie

    [​IMG]

    Asadar... cine mai doreste o cafea?

    [​IMG]
     
    davidsiirina08, XANTIA1, bmw123bmw și alți 12 apreciază asta.
  14. kiri2270

    kiri2270 Legendă vie


    :D vrem, vrem cu totii...mai ales daca e si gata facuta, fierbinte si concentrata...
    Se pare ca vine iarna, cu ninsori si ger, oare n ar fi bine sa fim pregatiti si infofoliti???;)

    [​IMG]
     
    davidsiirina08, XANTIA1, bmw123bmw și alți 13 apreciază asta.
  15. Criselt

    Criselt Legendă vie

    Ba daaaa... iar acum vreo doua ierni, o omiduta harnica ne tricota sosete, in Cafenea... Mai tineti minte?
    [​IMG]

    Oare de cat timp nu ne-a mai trecut pragul?

    [​IMG]
     
    davidsiirina08, XANTIA1, bmw123bmw și alți 12 apreciază asta.
  16. popik70

    popik70 General forum

    Ziulica buna. Azi sunt foarte ocupata. Am spalat cateva rufe

    [​IMG]

    apoi am facut un dus rapid

    [​IMG]

    iar acum am iesit sa plimb catelul

    [​IMG]Sa aveti o zi cu multa iubire in suflet.
     
    buburuza72, davidsiirina08, XANTIA1 și alți 20 apreciază asta.
  17. Criselt

    Criselt Legendă vie

    'Neata tuturor! O cafea?

    [​IMG]

    1. Cafeaua rece vietnameză
    Denumită Ca Phe Da sau Café Dam este o băutură rece cu cafea, tradiţional vietnameză, care combină laptele îndulcit şi condensat cu o cafea prăjită.
    Cafeaua rece vietnamează se prepară folosind un filtru francez mic, metalic, care picură cafeaua direct peste gheaţă şi laptele condensat îndulcit. Băutura se face de obicei cu părţi egale de lapte şi cafea, astfel încât rezultă o licoare delicioasă şi dulce.

    2. Kopi Gu Yu

    Kopi Gu Yu sau cafeaua cu unt este o băutură extrem de populară în Singapore. Prin adăugarea untului, aroma cafelei devine mult mai plăcută şi mai consistentă. Această cafea este prăjită, preparată şi consumată cu unt, nu doar în Singapore, ci şi în Thailanda şi Malaezia. Cafeaua preparată se toarnă de obicei într-o căniţă cu puţin lapte condensat, iar deasupra se pune o bucată de unt.

    3. Cafea cu ou

    Această cafea este extrem de populară în rândul familiilor luterane din Norvegia, Suedia şi Danemarca (ţările scandinave) şi are la bază combinarea unui ou proaspăt cu cafea pentru a crea o ceaşcă cu o băutură care nu va avea aciditate şi nici nu va fi amară.

    4. Cafeaua irlandeză

    Cine nu a auzit de vestita cafea irlandeză? Acest cocktail de cafea a fost inventat iniţial la începutul anilor 1940 în Irlanda pentru a-i ajuta pe călătorii americani retraşi în oraşele reci irlandeze. Cafeaua irlandeză combină whisky, zahăr brun, cafea neagră şi este completată deasupra cu o cantitate generoasă de frişcă. Există multe versiuni ale acestui cocktail de cafea, dar cea originală este una dintre cele mai delicioase băuturi de care iubitorii de cafea se pot bucura.

    5. Cafea marocană

    O cafea extrem de apreciată de iubitorii gusturilor picante este cea marocană. Aceasta presupune măcinarea boabelor de cafea împreună cu o serie de condimente, precum seminţe de susan, piper negru şi nucşoară. Din amestecul picant rezultat se prepară o băutură foarte tare şi aromată.

    6. Cafeaua din balegă de elefant

    Cafeaua obţinută din balega elefanţilor din Thailanda este una dintre cele mai scumpe sortimente. Se prepară din boabe de cafea culese din balega acestor giganţi. Boabele sunt spălate, uscate la soare şi prăjite. Deoarece elefanţii sunt erbivori, se crede că această cafea produce mai puţină aciditate şi este mult mai aromată.

    7. Cafeaua turcească cu miere şi usturoi

    Turcii beau, de regulă, cafea preparată la foc mic într-un ibric din cupru sau aramă, însă una dintre cele mai populare băuturi este după „reţeta Bătrânului Maur”. În băutura obţinută se adaugă miere sau usturoi.

    8. Cafea cu bănuţ şi alcool

    Karsk, un cocktail de cafea nordică, a devenit extrem de popular încă din secolul XIX în rândul oamenilor din zonele rurale ale Norvegiei. Denumită şi cafea rusească, această băutură este alcătuită din două părţi de „moonshine” ( denumirea dată băuturilor americane tradiţionale distilate în perioada prohibiţiei, produse ilegal şi transportate pe atunci „la lumina lunii”) şi una de cafea.
    Reţeta originală prevedea că în ceaşcă se punea mai întâi un bănuţ, după care se punea o tremie de cafea şi alte două de „moonshine” sau votcă până când moneda putea fi văzută din nou.

    9. Cafeaua din Hong Kong cu ceai

    O băutură extrem de delicioasă care poate fi consumată atât rece, cât şi caldă, este reprezentată de cafeaua realizată după o reţetă populară din Hong Kong. Pentru obţinerea ei este nevoie de patru părţi de ceai, două părţi de cafea, un vârf de piper şi puţin lapte condensat.

    10. Cafeaua în flăcări

    Faimos în Puerto Panasco, Mexic, acest preparat de cafea este o încântare atât pentru ochi, cât şi pentru papilele gustative.
    Amestecând tequila şi Kahlua (un lichior Mexican) cu cafea şi adăugând o flacără, băutura este turnată dintr-un recipient de metal într-altul, creând astfel o frumoasă cascadă de flăcări. Odată ce este suficient de amestecată, băutura, încă în flăcări, este turnată în cană, peste care se adaugă frişcă şi o cireaşă.
     
    buburuza72, davidsiirina08, XANTIA1 și alți 12 apreciază asta.
  18. kiri2270

    kiri2270 Legendă vie







    :D buna dimineata la cafea!...cu zapada...cu frig!
    :(...cam stiintifica cafeluta asta, nici nu mai stiu ce sa aleg...:pcam toate ne ispitesc!
    Putem sa le servim pe rand? :)
     
  19. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    Daaa, asa ma gandeam si eu, doar ca am sa o sar pe cea care implica elefantii ;):pxD

    Multumesc Criselt pentru lectia de "cafea", foarte interesanta:)
     
    davidsiirina08, Papy, -iulia1992- și alți 8 apreciază asta.
  20. kiri2270

    kiri2270 Legendă vie



    ...doar ca sa completam Ritualul cafelei...;)

    Kopi Luwak este o cafea obținută din boabele care au fost ingerate de un animal, pisica indoneziana/ Paradoxurus hermaphroditus, specie asemănătoare zibetei. Aceste animale se hrănesc cu boabele coapte de cafea, pe care nu le digerează în totalitate.
    Chiar dacă partea interioară a bobului de cafea nu este digerată, aceasta este modificată din punct de vedere chimic de către enzimele ce se află în tubul digestiv al pisicii, enzime care dau savoare cafelei și care, distrugând proteinele, reduc din gustul amărui al cafelei.
    Excrementele acestui animal sunt recoltate, apoi spălate cu grijă și prăjite ușor pentru a nu distruge aroma complexă pe care au dobândit-o în urma procesului de digestie din tubul digestiv al pisicii.

    Cafeaua Kopi Luwak este sortimentul cel mai scump la ora actuală!
    [​IMG]
    Gecko, trust me, treci peste detalii si bea...;)8)

    PS...sau macar o incercare, de gust...
     
    Modificat ultima dată: 9 Feb 2020
    buburuza72, davidsiirina08, Papy și alți 12 apreciază asta.