Cafeneaua Farmerama

Discuție în 'Colțul vorbitorului' creată de Chronos, 5 Noi 2016.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. geckofeet666

geckofeet666 Supervizor forum

:) Daaa, ar trebui sa includa "Farmerama" in schema de tratament pentru covid-19 :D

Merci pentru suport! :inlove:

2. berny2011

berny2011 De-al casei

Va astept la un ceai de rodie cu zmeura si un strudel cu mere ,ne mai incalzim si cu o tuiculita ca si asa e cam rece afara si ploua incetisor ,dar sigur.

ghitane, kami12., davidsiirina08 și alți 8 apreciază asta.
  3. mariuta48

mariuta48 Împărat forum

Un like de sustinere si ganduri bune si de la mine. Insanatosire grabnica! :)

ghitane, kami12., davidsiirina08 și alți 8 apreciază asta.
  4. geckofeet666

Merci mult :inlove:

kami12., lenutzyka, Criselt și alți 5 apreciază asta.
  5. Criselt

Criselt Legendă vie

Ai simptome? Poate testul e gresit, se-ntampla sa mai dea erori... Sanatate multa si teste negative!
    Am vrut sa-ti trimit orhideele mele inflorite, dar n-am gasit nici o fotografie salvata si e cam tarziu sa le fac una acum. Maine... promit!
    Pana atunci iti trimit cycas-ul, sper sa-ti bucure macar putin sufletul! :inlove:

amy46, kami12., davidsiirina08 și alți 6 apreciază asta.
  6. geckofeet666

E superb, merci mult, apreciez mult urarile :inlove:

Acum o saptamana am tusit de vreo 2 ori, apoi sambata am avut 37.2, duminica 38. Cu un paracetamol s-a rezolvat.
    Dar avand in vedere ca asistenta mea si-a vizitat o prietena bolnava lunea trecuta ( nu ma intreba ce-a cautat acolo :cry:), m-am gandit sa fac testul, si uite ca-i pozitiv :(
    Aici nu-ti face alt test. Stai in casa 10 zile si familia 14 zile si apoi gata, ai lenevit destul, inapoi la munca :D

amy46, ghitane, MicuNicu și alți 11 apreciază asta.
  7. cp58

cp58 Baron forum

8. Criselt

Criselt Legendă vie

...si orhideele promise (doar cele inflorite), sa aducem un strop de lumina Cafenelei! :p

MaryOTool, amy46, malagambafane și alți 9 apreciază asta.
  9. geckofeet666

Buna dimineata!

Multumesc mult Criselt, sunt superbe. :inlove:
    Desi imi place sa am grija de flori, niciodata nu am stiut cum sa am grija de orhidee, si de aceea evit sa cumpar.

Vad in poza ca le-ai pus ghiveciul intr-un alt ghiveci transparent, dar cum de sta asa suspendat?

Va invit pe toti la o cafea si sa
    mai stam la vorba pe aici, pe la cafenea, sa ne amintim cum pe vremuri cafeneaua era plina de retete, glume si voie buna :inlove:

MaryOTool, amy46, malagambafane și alți 6 apreciază asta.
  10. Criselt

Criselt Legendă vie

Sunt atat de usor de ingrijit... Sunt doar cateva mici reguli care trebuie respectate:
    1) Pamantul - se planteaza in pamant special pentru orhidee, e un amestec de scoarta de copac. se gaseste la orice florarie sau hipermarket.
    2) Vasul - transparent,deoarece ele traiesc pe scoarta copacilor in mediul natural, cu radacinile "la vedere"
    3) Ingrasamantul - special pentru orhidee - din florarii sau hipermarket. Se foloseste conform instructiunilor de pe ambalaj.
    4) Lumina - sa fie suficienta, dar sa nu le "parleasca", in soare direct. Eu vara le tin pe terasa (semiumbrita) si iarna pe pervaz.
    5) udarea - cea mai importanta! Excesul de apa conduce la putrezirea radacinilor. Eu pun ghivecele intr-un vas mai mare cu apa si le las cam jumatate de ora, sa-si traga apa necesara prin gaurile ghiveciului. Apoi le scot si le pun in al doilea vas,prevazut cu o "ridicatura" pentru scurgerea apei (se gasesc de asemeni... oriunde). Sau, direct pe farfuriuta atunci cand ghiveciul e prea mare si nu incape in vasul exterior. Dar verific sa nu ramana apa scursa in farfuriuta sau in vasul - masca. E important pentru ca mie mi-au murit doua asta vara, in urma unei ploi torentiale. Nu mi-am dat seama ca mi le-a inundat decat prea tarziu.
    In rest... chiar nu sunt pretentioase, rezista la curenti de aer sau temperaturi mai scazute. Conditiile vitrege (mai racoare, mai intuneric) chiar le stimuleaza inflorirea. Doar apa le omoara... :p

MaryOTool, amy46, ellamogo6655 și alți 9 apreciază asta.
  11. ellamogo6655

ellamogo6655 Scriitor în devenire

multa sanatate iti doresc si ai grija de tine!♥

lenutzyka, MaryOTool, MicuNicu și alți 3 apreciază asta.
  12. geckofeet666

Se vede ca iti plac orhideele, esti o adevarata experta ! Multumesc mult pentru informatii, poate odata am sa am curajul sa incerc. Poate la iarna, cand nu voi avea ce face prin gradina. :)

Multumesc mult :inlove:
    De maine inapoi la servici :oops:

lenutzyka, MaryOTool, Adynicolae și alți 6 apreciază asta.
  13. Criselt

Criselt Legendă vie

Buna dimineata! O cafea tuturor pilotilor de cursa... nocturna! ;)

lenutzyka, MaryOTool, Adynicolae și alți 8 apreciază asta.
  14. jagarella

jagarella Veteran Forum

Ce plantezi in gradina? Eu mai mult cu asta ma ocup. ;)

Hai sa ma laud cu ardeii mei extra iuti (habanero orange, unul dintre soiurile pe care le cultiv)

Modificat ultima dată: 20 Oct 2020 la 12:35
    MicuNicu, luizacuflori, popik70 și alți 3 apreciază asta.