Cafeneaua Farmerama

Discuție în 'Colțul vorbitorului' creată de Chronos, 5 Noi 2016.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. AdrianaStoica

    AdrianaStoica Junior Expert

    Buna ziua ...deja!
    Micul meu dejun..(gogosile sunt facute de mama )

    [​IMG]

    Savurat impreuna cu...Oxy

    [​IMG]
     
    maimutica, Ambra., adrianapatran și alți 13 apreciază asta.
  2. tweety`

    tweety` Baron forum

    Vaiiiii.... iubesc labradorii :inlove: sunt foarte destepti si iubitori. Pofta buna la pancove. (La mine in Oradea, asa se zice la aceste gogosi)
     
  3. Chronos

    Chronos Guest

    Dar ce sarbatoare este maine? Calendarul orthodox, pentru mine, este la fel necunoscut, precum calendarul maias. Pfff si tocmai ce am fost intepat de o albina, acum 30 de minute.8) S-asa spunea, candva, o jucatoare ca sunt muscat de viespe. Hmmm, imi aduce aminte de niste desene "amanate".
     
    yocoama, maimutica, Agro80 și alți 6 apreciază asta.
  4. ellamogo6655

    ellamogo6655 Avansat

    multumesc pentru raspuns domnule Chronos, citisem despre pachetele Premium dar n-am facut legatura... despre "interviu" ce sa spun,pe intelesul tuturor...si promit ca am sa invat sa pun si poze ca numa ce am gatat o placinta sarbeasca cu carne ca maine imi vin neamurile de peste Dunare :) zi minunata sa aveti ! la mine ploua cu soare !
     
    Ambra., Agro80, malagambafane și alți 4 apreciază asta.
  5. roliana57

    roliana57 Legendă vie

    :D
    Retetele fotografiilor:p:D
     
    Ambra., Agro80, malagambafane și alți 3 apreciază asta.
  6. Chronos

    Chronos Guest




    Cu drag. Ma simt totusi mai confortabil cand postezi cu acel cont cu care te stim mai bine.;) Baga si tu poze si reteta, pentru fete. "Nu fi chitra, mai unge o felie".
     
    yocoama, Ambra., adrianapatran și alți 6 apreciază asta.
  7. bobocvali11

    bobocvali11 Veteran Forum

    mie imi place placinta cu branza (jumate branza dulce de vaci si jumate branza sarata de bivolita sau de oaie)cu multe stafide tinute peste noapte in rom sa se rotunjeasca.
     
    Ambra., Agro80, malagambafane și alți 3 apreciază asta.
  8. tweety`

    tweety` Baron forum

    daca nu erau incercate, de unde poze?
     
    Ambra., malagambafane și dadan apreciază asta.
  9. veve47

    veve47 Conte forum

    Chronos, maine sunt Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril, deci motiv de bunatati fara numar. Nu-i bai ca te-a intepat o albina, nu mai faci cica reumatism in locul respectiv.;) Trebuia s-o prinzi si s-o intepi si tu sa vezi daca-i place.xD
    Adriana nu numai gogosile sunt bestiale, catelul este cel mai frumos. Sa-ti traiasca, sa fie sanatos!
     
    Agro80, malagambafane, -elenaion49- și alți 3 apreciază asta.
  10. roliana57

    roliana57 Legendă vie

    Daca vor sa fie utilizate si incercate si de altii...de unde retete? Postam poze 'culinare" doar de dragul de a le admira? Pozele pot avea diverse proveniente....si le putem face sau lua din diverse locatii.
     
    Ambra., Agro80, malagambafane și alți 2 apreciază asta.
  11. Chronos

    Chronos Guest

    Pai albina a cazut la datorie, ca era pe ceafa si am strivit-o eu din greseala. Problema este ca m-a intepat pe operatie. Acum s-a inflamat operatia.:D Intre timp am primit un calendar peste ochi. Acum mi s-au umflat si ochii.:D
    Bunatati fara numar...deci ma "mananca sfintii", cum ar fi spus zicala.
     
    yocoama, maimutica, llyillyi și alți 9 apreciază asta.
  12. dydyana97

    dydyana97 Demiurg forum

    Freaca bine locul cu niste ceapa, remediul natural al intepaturilor de albine ;).
     
    Ambra., malagambafane, dadan și alți 2 apreciază asta.
  13. ellamogo6655

    ellamogo6655 Avansat

    :Dof, ce nu face o mama pentru copii ei, dar eu nu pot vorbi decat in numele meu...
     
    Ambra., malagambafane, dadan şi o altă persoană apreciază asta.
  14. tweety`

    tweety` Baron forum

    eu imi asum ce am postat, celelalte fiecare pt el :p am vazut ca esti din Bucuresti, asa ca daca ai timp vreodata, te invit sa le si degusti pe viu.
     
    Ambra., stoiantudorel, malagambafane și alți 2 apreciază asta.
  15. Ambra.

    Ambra. Împărat forum

    Multumesc de informatie, habar nu aveam ca maine e sarbatoare, iar ramanea cumnatelul nefelicitat spre rusinea mea.:oops: Cu bunatati sau fara sa nu uit sa dau un telefon.
     
    stoiantudorel, Agro80, malagambafane și alți 6 apreciază asta.
  16. roliana57

    roliana57 Legendă vie

    Draga mea, nu ma intelege gresit...Eu nu-ti contest nimic...doar mi-am dat cu parerea ca ar fi constructiv sa dai si retete...Fotografii gasim peste tot

    Incerca sa scoti acul cu atentie (de regula apare ca un punct mic și negru în centrul zonei înroșite care poate fi scos răzuind pielea cu cardul sau unghia, in niciun caz cu penseta) pentru a nu stoarce veninul in rana. Spala locul intepaturii cu apa, si sapun, aplica, timp de cateva minute cuburi de gheata dar nu direct pe piele (le pui intr-o carpa subtire si curata). Aplica un gel calmant (intreba la farmacie).
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 7 Noi 2016
    Ambra., stoiantudorel, Agro80 și alți 4 apreciază asta.
  17. tweety`

    tweety` Baron forum

    Vreau si eu o sarbatoare cu Sfanta Estera. :(
     
  18. veve47

    veve47 Conte forum

    Roliana esti fantastica cu sfaturile si mai ales cu explicatiile medicale. Facem cumva parte din acelasi sistem? Explicite si la obiect. Chronos daca cicatricea s-a umflat ar fi mai bine sa mergi pana la spital totusi, sa nu ai cumva alergie la venin, daca spui ca si ochii sau aceea era o gluma banuiesc. Oricum, sanatate multa si nu mai da tarcoale albinelor ca ursul la miere, da?xD
     
    Ambra., stoiantudorel, dydyana97 și alți 4 apreciază asta.
  19. Ambra.

    Ambra. Împărat forum


    Poftim sarabatoarea ta.
    Purimul – Sarbatoarea Esterei…si a lui Mordechai

    Purimul este una dintre cele mai gustate sarbatori evreiesti, datorita imensei victorii obtinuta de o imparateasa neinfricata, o frumoasa evreica ( crescuta de un var la fel de neinfricat, Mordechai sau Mardoheu ), care nu si-a iubit viata atunci cand poporul ei a fost in teribilul pericol de-a fi linsat de lucifericul Haman.
    Povestea Esterei ( numele evreiesc era Hadassa= ebr. mirt ) se poate gasi in Cartea Esterei , una dintre Cartile Tanach-ului ( sau Vechiul Testament ).

    În calendarul evreiesc, Purimul este sărbătorit în zilele de 13, 14 şi 15 ale lui Adar, lună care corespunde cu luna martie din calendarul nostru. Această sărbătoare este considerată una postmozaică (a fost instituită după perioada în care a trăit Moise), iar denumirea ei vine de la cuvântul persan „pur“, care înseamnă „sorţi“ şi arată metoda prin care s-a hotărât exterminarea evreilor. Cartea Esterei, din Vechiul Testament, este temeiul instituirii acestor zile de veselie, deoarece ne aminteşte cum întreg poporul evreu a fost salvat datorită Esterei şi a unchiului său, Mardoheu. Purimul s-a serbat încă din momentul acestei biruinţe, iar tradiţia iudaică spune că se va sărbători chiar dacă toate celelalte sărbători vor dispărea.

    Asa ca,draga, poti sa petreci de ziua ta ... trei zile.:music:
     
    Modificat ultima dată: 7 Noi 2016
    stoiantudorel, dydyana97, Agro80 și alți 6 apreciază asta.
  20. roliana57

    roliana57 Legendă vie

    Ai dreptate cu mersul la medic...dar nu este neaparat nevoie sa fiu din tagma medicala (am lucrat in cercetare legumicola) pentru un sfat pe care l-am aplicat si eu la o intepatura. In cazul meu, cineva mi-a scos acul si s-a umflat doar zona fara sa am alte complicatii..
     
    Modificat ultima dată: 7 Noi 2016
    Ambra., stoiantudorel, dydyana97 și alți 4 apreciază asta.