Cafeneaua Farmerama

Discuție în 'Colțul vorbitorului' creată de Chronos, 5 Noi 2016.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    Buna ziua dragi fermieri!Ce mai,toate frumoase!Atmosfera relaxanta de aici ma determina ca,chiar inainte sa ma uit in gospodaria mea,sa intru direct pe aici,sa vad cine ce mai zice,cine ce mai recomanda,cine ce poze cu bunatati mai posteaza.Foarte buna ideea infiintarii cafenelei si ma bucur mult sa vad veselia de aici.:inlove:

    Eu nu voi posta poze cu bunatati,dar voi incerca sa va anim intr-o discutie despre topul care ne bate la usa.Oare suntem pregatiti?Oare si anul acesta vom putea dona produse si fructe?Acum 2 ani nu puteau fi predate produsele care au fost inlocuite cu septel.Daca si anul acesta va fi la fel?Ufff,pentru mine ar fi dezastru la cati gologani am dat pe penele de papagal.Sper totusi sa fiu la inaltimea cerintelor.
    Ce ziceti,voi sunteti pregatiti?;)
     
    Ambra., Agro80, dadan și alți 5 apreciază asta.
  2. tweety`

    tweety` Baron forum


    hehe, stiu ca numele meu e un nume evreiesc(desi nu am nici o picatura de sange evreiesc) si am gasit mai multe traduceri a numelui, printre care Luceafar sau stea. Mai se zice ca persoanele care poarta acest nume sunt niste seducatoare, dar asta nu pot eu sa afirm eu despre mine insumi, desi dupa ce am citit cartea Esterei as zice ca e cam asa.(traiasca putina modestie care o am) :))))) Si cred ca o sa iau in considerare sfatul tau si ma voi petrece de acum incolo 3 zile pe an, de ziua numelui. Saracul barbat care va trebui sa ma suporte: 1,8,13,14,15 martie plus ziua mea de nasterexD8)
     
    stoiantudorel, dydyana97, dadan și alți 5 apreciază asta.
  3. Claudia

    Claudia Duce forum

    Am prins in perioadele mele de activitate in joc doar in doua ocazii Topul 1000; la primul eram la inceput, ma zbateam pentru PE-uri si in sura mea cam fluiera vantul. Nici daca donam tot nu ma apropiam de norocosul de pe locul 1000. Ma bucur ca m-am abtinut, desi veverita cu ghinda era foarte dorita si multi au dat faliment pentru ea, " frumoasa Zaraza".

    La al doilea pe care l-am prins a fost vorba de plante de event care erau donate cu toptanul si absolut nimic altceva din sura. O romanca (Fermi*) a fost Nr.1 in primele zile si apoi spre final au venit "taticii" din Top 10 care au donat un numar incredibil de plante. Acolo, pe undeva, m-am descurcat si eu sa intru in Top, cred ca am fost vreo cateva zeci de romani inclusi.

    Nici Oracolului nu prea i-a scapat vreo vorba despre mecanismul Zilei recoltei de anul acesta, sa speram ca va fi ceva care sa ne ajute sa fim cateva sute de romani inclusi in Top 1000...:).
     
    Ambra., stoiantudorel, dadan și alți 5 apreciază asta.
  4. AdrianaStoica

    AdrianaStoica Junior Expert

    Reteta este de la mama!

    Drojdie cat o nuca, se pune in 200 ml lapte caldut.
    Intr-un castron se pune :
    1 kg faina,
    Un praf de sare,
    Un pliculet de zahar vanilinat,
    2 galbenusuri si un ou intreg
    Se framanta cu laptele si drojdia, apoi se mai adauga cca. 200 ml. lapte pana se formeaza un aluat.
    Se pune cca. 100 ml. ulei incet si se framanta pana se desprinde de pe castron aluatul (sa nu fie nici moale nici tare)
    Se pudreaza cu faina un alt castron si se aseaza aluatul in el, se acopera cu un prosop si se lasa la crescut!
    Se scoate pe masa si se intinde cu sucitorul o foaie de cca. un cm., se ia un pahar si se pune cu gura in faina, se taie aluatul , apoi se mai lasa putin la crescut!
    Intr-o cratita inalta se pune cca. 1 l. ulei , cand este fierbinte se pun gogosile...
    Pofta buna!
    Pozele sunt facute de mine .
    Multumim:) ! Oxygen este Golden retriever, ruda apropiata cu labradorul!


     
    Ambra., dydyana97, Claudia și alți 7 apreciază asta.
  5. Chronos

    Chronos Guest

    Multumesc dragi fete cucuiete pentru sfaturi. Acul se pare ca nu a ramas. Eu sunt bine. A durut cam tare la inceput, s-a umflat putin si cica a colectat acolo ceva...putin...noroc ca nu sunt alergic deci fara socuri anafilactice. Asa ca va salut pe ritmuri de Samantha Fox & Sabrina - La isla bonita. Ma bucur sa vad aici lume relaxata, ca se vorbeste, ca se glumeste, ca se mai "inteapa" fetele cu retete culinare intre ele. Este de bine. Bine ati venit cu totii si bine am venit. Sa fie bogatie. Tweety, mai da de mancare asa si prin imprejurimi.
     
    yocoama, maimutica, llyillyi și alți 13 apreciază asta.
  6. Georgel72

    Georgel72 Mare-maestru forum

    Regele castana, gasca de pisici si stingerea asteapta cumintei premiul de anul acesta dar si acum oftez dupa brutaria biberului...
    [​IMG]
     
  7. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    Daaaa,si eu la fel,este singurul pet care imi lipseste.Daca ai sti cate calcule am facut la acel top,cat am stat in dubii...sa particip...sa nu particip...o_OTare mi-am batut capul,dar degeaba...:D
    Nu am participat si bine am facut ,pentru ca as fi pierdut tot si fara sa castig faimoasa brutarie a biberului.
    Sa vedem anul acesta ce premii vor fi.Daca va fi pet cu bonus de puncte pe ferma,sigur ma bag in topul ametitor.
    Voi ce premiu ati vrea sa fie pus la bataie?;)
     
    Ambra., roliana57, malagambafane și alți 6 apreciază asta.
  8. Georgel72

    Georgel72 Mare-maestru forum

    O farmerita asa pe inima mea ! :))):D
     
    Modificat ultima dată: 7 Noi 2016
    Ambra., roliana57, malagambafane și alți 3 apreciază asta.
  9. Agro80

    Agro80 Conte forum

    Buna seara! Anul trecut a fost prima mea experienta in top. Doar anul trecut am fost pregatita, la celelalte editii, uitam ca trebuie sa ma pregatesc. Sunt pregatita si anul acesta, asa zic eu, depinde si de ce valori se vor cere. Mai stie cineva ce valoare a fost anul trecut pe ultima pozitie? Georgel trebuie sa stie :D. Bine ca ati spus ce sarbatoare e maine, nu stiam. In afara de Paste si Craciun, nu le am deloc cu sarbatorile. Sper doar sa nu uit maine sa-mi sun sarbatoritii, sa-mi mai aduceti voi aminte:D. Anul asta mi-am sunat fratele dupa 4 zile sa-i urez "la multi ani" :D. Chronos, tocmai cand voiam sa vin si eu cu sfaturi, spui ca nu te mai doare:D.
     
    Ambra., roliana57, malagambafane și alți 7 apreciază asta.
  10. Chronos

    Chronos Guest

    Ma doare dar ma doare in băscălie de tine. Ia-o p-asta.:D:D:D
     
    yocoama, Ambra., roliana57 și alți 6 apreciază asta.
  11. Agro80

    Agro80 Conte forum

    Chronos, Chronos:D. Deci..nu stii ce valoare a fost, am inteles:D
     
    Ambra., roliana57, malagambafane și alți 3 apreciază asta.
  12. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    Daca nu vine farmerita la top iti urez mult spor la cautari.:D
     
    Ambra., roliana57, malagambafane și alți 5 apreciază asta.
  13. dydyana97

    dydyana97 Demiurg forum

    Pana la reteta, ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai spune ce era in prima poza xD
     
    Ambra., roliana57, malagambafane și alți 3 apreciază asta.
  14. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    Agro,nu mai stiu cat a fost ultima donatie dar voi face un pronostic pentru anul acesta:268 de milioane;)

    Se mai baga cineva?
     
    Ambra., blackspace77, roliana57 și alți 3 apreciază asta.
  15. Pyt077

    Pyt077 Junior Expert

    in valoare de ce suma sa donat anul trecut ca sa intrii in top
     
    Ambra., roliana57, malagambafane și alți 2 apreciază asta.
  16. Chronos

    Chronos Guest

    Credeti ca mai este relevanta suma? A aparut Jungla in august 2015...intre timp Jungla si-a facut treaba. Suma va fi mult mai mare anul acesta.
     
    Ambra., naivreasastii, roliana57 și alți 4 apreciază asta.
  17. Agro80

    Agro80 Conte forum

    Dyana, iti pot spune eu ce era in prima poza. Este un preparat de prin Austria si Germania. Sunt galuste umplute cu carne si garnitura de varza. Elena, fara tine, nu mai particip la top:D. Asa ca, fii pregatita. Pyt077, parca ultima valoare a fost in valoare de 260 milioane, dar nu mai stiu sigur. Din ce am observat, valoare a crescut de la an la an cu 100.000. Acum doi ani, ultima valoare a fost de 169 milioane.
     
  18. Pyt077

    Pyt077 Junior Expert

    multumesc,se pare ca nu am nici o sansa ,sint nou nu am ata stocul
     
    Ambra., roliana57, malagambafane și alți 3 apreciază asta.
  19. dydyana97

    dydyana97 Demiurg forum

    Merci Agro80. Mie imi plac galustele umplute cu magiun :inlove:, deci tot desert xD.
     
    Ambra., naivreasastii, roliana57 și alți 4 apreciază asta.
  20. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    Chronos,nu ne mai speria,lasa-ne sa visam:D:D
     
    Ambra., naivreasastii, roliana57 și alți 6 apreciază asta.