Cartierul Meșteșugăresc - Unica temă de discuții

Discuție în 'Runda de discuții' creată de Chronos, 10 Sep 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. Chronos

    Chronos Guest

    Cu mare drag. Pana la urma ajunsesem de credeam ca nu mai inteleg eu bine. O seara frumoasa sa ai.
     
    giuly1969 apreciază asta.
  2. micamamica

    micamamica Novice forum

    O nelamurire privitoare la Jeleul rozaliu...Am inteles ca scade timpul de reproducere la jumatate. la mine nu s-a intamplat nimic de genul asta. Trebuie folosit inainte de a incepe reproducerea sau dupa? Nu a avut efect in nici unul dintre cazuri la mine. Cu ce gresesc? Multumesc celui (celei) care ma va lamuri!
     
  3. giuly1969

    giuly1969 Ambasador forum

    Bună ziua! Jeleul rozaliu trebuie folosit înainte de a începe reproducerea. O zi frumoasă în continuare!
     
  4. Chronos

    Chronos Guest

    Buna ziua! Spui ca nu a avut efect la nici unul din cazuri. Cand spui cazuri, banuiesc ca te referi la poienitele de reproducere. Lucrurile stau cam asa: daca ai pus deja la reprodus animalute si apoi ai activat jeleul rozaliu, atunci la acea runda de reproducere nu va avea efect, insa la urmatoarele reproduceri va avea efect, binenteles atata timp cat jeleul rozaliu este activ. Daca timpul jeleului expira la jumatatea timpului de reproducere a poienitelor, acele poienite nu isi vor pierde din timpul redus de jeleu, insa urmatoarele reproduceri nu vor mai beneficia de timpul scazut daca nu vei activa inainte alt jeleu. Sper ca m-am facut inteles.:D
     
  5. micamamica

    micamamica Novice forum

    Multumesc pt lamurire. Deci intai pui animalutele la reprodus si apoi pui (activezi) si jeleul. Am inteles bine?
     
  6. Chronos

    Chronos Guest

    Nu nu. Intai activezi (consumi) Jeleul rozaliu (eventual prelungit cu tarta Pinkie Pie, in functie de cat timp vei reproduce) si abia apoi pui animalute la reprodus. Eu explicam ca poate, de exemplu apuci deja sa pui animalute la reprodus si abia apoi activezi jeleul, la acea runda de reproducere nu va avea efect, dar daca pui apoi din nou animalute sau septel la reprodus, va avea efect.
     
    giuly1969 apreciază asta.
  7. [mada16]

    [mada16] Scriitor în devenire

    buna seara am si eu o intrebare ce mestesug da mai multe puncte pentru pomii de la ferma(nu bahama)
    multumesc mult pentru ajutor
     
    Modificat ultima dată: 14 Ian 2015
  8. Chronos

    Chronos Guest

    Buna seara! Pai poti alege intre Dulceata pascala (bonus 30% la recoltare), Dulceata de trandafiri (bonus 20% la recoltare), Cununa de primavara(bonus 30% la recoltare).
     
    fl_o1950 și giuly1969 apreciază asta.
  9. icapayne

    icapayne Junior Expert

    Avem maine pomii pregatiti pt recoltat dupa ce incepe eventul. Bonusurile mestesugaresti pt mai multe PE , cand se activeaza? Inainte de a recolta pomii pt event , nu?
     
  10. Chronos

    Chronos Guest

    Buna seara! Da, inainte de a culege pomii sau mai inainte. Important este ca, in momentul culegerii pomilor, produsele mestesugaresti respective sa fie activate.
     
  11. crivio

    crivio Scriitor în devenire

    Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca se cumuleaza bonusurile in cazul in care ,consum o dulceata pascala si o dulceata de trandafiri, sau o cununa de primavara. Ma rog , in diverse combinatii. Stiu ca daca o sa consum doua produse de acelasi fel, nu se cumuleaza. Dar combinate? Va multumesc anticipat pentru raspuns!
     
  12. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Da, se cumulează:
     
  13. miaandrei59

    miaandrei59 Pretendent

    buna dimineata ,dulceata pascala ,cununa de primavara sunt valabile si penpru adaposturi ? imi cer scuzeva rog, nu am gasit nicaieri explicatia sau poate nu stiu unde sa caut .multumesc ,o zi buna .
     
  14. nikolae28

    nikolae28 Board Administrator Team Farmerama RO

    Buna dimineata !

    Da, e valabila si pentru adaposturi. Bonusul este de 30% fiecare pentru toata ferma, indiferent ce ai pe teren !
     
    Wing0797, giuly1969 și fl_o1950 apreciază asta.
  15. voyo

    voyo Novice forum

    va rog frumos sa imi spuneti si mie,am inteles ca eventul s-a amanat,intrebarea mea este daca po0t folosi pentru OE in plus dulceata de trandafiri,dulceata pascala si cununa de primavara,pot folosi simultan si pentru efectul supercompostului aranjamentulm de puritate si cozonacul .Intreb caci nu stiu si imi este greu sa calculez sloturilem care si cum se incadreaza.Daca ma poate lamuri cineva eu multumesc anticipat
     
  16. vlahopol

    vlahopol Novice forum

    Nu este greu de "calculat" . Trebuie doar sa te uiti la caracteristicile fiecarui produs in parte si ce fel de slot ocupa . Cat despre sloturi, ce sa zic : unul de diamant, doua de aur, patru de argint . Restul chiar ca poti face tu...
     
    soso2169, giuly1969 și _Agathon_ apreciază asta.
  17. georg2503

    georg2503 Cunoscător forum

    Pentru prima sarcina (PE de la recoltarea pomilor) se mai poate folosi gem de mere (daca ati pus si meri) - pe slot de argint;)
    Spor la recoltat!
     
  18. voyo

    voyo Novice forum

    multumesc
     
  19. *bodo*ady

    *bodo*ady Novice forum

    va rog spunetimi si mie unde gasesc FAQ Produsele mestesugarasti ,il caut de 2 ore si nu-l gasesc
    multumesc
     
  20. Chronos

    Chronos Guest

    Buna seara! AICI gasesti informatiile cerute.