Cartierul Meșteșugăresc - Unica temă de discuții

Discuție în 'Runda de discuții' creată de Chronos, 10 Sep 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. patrickpaul2003

    patrickpaul2003 Novice forum

    Prăjitura cu ananas oferă 25% mai multe puncte tropicale la recoltarea pomilor și parcelelor?
     
  2. nikolae28

    nikolae28 Board Administrator Team Farmerama RO

    Da, pentru 12 ore ! Si ocupa slotul de diamant !
     
    _Chihuahua_ apreciază asta.
  3. patrickpaul2003

    patrickpaul2003 Novice forum

    Mulțumesc de răspuns!!!
     
  4. nikolae28

    nikolae28 Board Administrator Team Farmerama RO

    Cu multa placere ! O zi buna in continuare !
     
  5. A-maria

    A-maria Începător forum

    Buna seara. Am activat o prajitura cu ananas care da 25% in plus la pomi si parcele pe insula. La pomi intr-adevar am primit acel bonus, dar la parcele nu. Imi arata la parcelele confort cate 15 plante iar la parcelele medii cate 3 plante. Am dat un refresh, am sters cache & cookies apoi am facut o relogare, dar nu s-a schimbat nimic. Ma puteti ajuta cu un sfat va rog?
     
  6. Chronos

    Chronos Guest

    Buna seara! Nu ai cum sa observi la parcelele medii. Cate plante sa iti arate, daca parcela medie in sine ofera 3 plante, iar 25% din 3 plante oferite este un procent prea mic pentru a putea fi afisat. Se va cunoaste bonusul la culegerea, sa zicem, a minim 10 parcele.
     
  7. A-maria

    A-maria Începător forum

    Iti multumesc Chronos pt raspunsul prompt. Majoritatea sunt parcele confort care ofera 15 plante si acolo trebuia sa se vada, trebuia sa-mi arate 18 plante.
     
  8. Chronos

    Chronos Guest

    Teoretic, da, practic poti face altceva. Numeri parcelele de pe Insula Bahamarama, calculezi cate plante trebuie sa culegi, sa zicem fara efectul acelui produs mestesugaresc si vezi cate plante iti intra in Sura in urma acelei culegeri. Insa va trebui sa faci totul exact si precis, ca sa fii sigura de rezultat si apoi poti reveni.
     
  9. A-maria

    A-maria Începător forum

    Am incercat si asa. Am cules 20 parcele confort si am primit 300 plante, cum era in mod normal fara prajitura activata. Am mai incercat si un restart, dar fara efect. Asta e..... azi nu a fost ziua mea cea mai buna :p. Iti multumesc pt sfaturi, dar cred ca nu am ce sa-i fac. Voi culege asa, ca nu e pierderea asa de mare, avand plante doar pe bahamarama. Sa ai parte de o seara linistita in continuare.;)
     
  10. Chronos

    Chronos Guest

    Pai problema este alta, cu siguranta.:D Probabil ai testat produsul mestesugaresc la planta de event. Asupra plantei de event nu are efect, ci doar asupra pomilor si plantelor tropicale, specifice Insulei Bahamarama. Cu siguranta despre acest lucru este vorba. Ma lasasesi pe ganduri si imi tot spuneam ca nu are cum sa nu functioneze produsul mestesugaresc respectiv.:D O seara frumoasa iti doresc si iti multumesc pentru urare.
     
  11. A-maria

    A-maria Începător forum

    Daaaaaa! Habar n-aveam ca nu are efect asupra plantei de event, ca doar era pe insula :D. Mii de multumiri! Am aflat ceva nou, ca eram derutataxD.
     
  12. pisitani

    pisitani Ambasador forum

    Nu stiu daca postez unde trebuie, dar am o nelamurire in legatura cu meseriile: daca am deblocata meseria confiturier si brutaria , atunci floraria nu ar trebui sa fie gratis? O zi frumoasa in continuare
     
  13. Chronos

    Chronos Guest

    Buna ziua! La cele doua meserii mentionate de tine trebuie sa atingi nivel 3 ca sa primesti Floraria gratis.
     
  14. pisitani

    pisitani Ambasador forum


    Multumesc


    Edit (Chronos): cu mare drag si da, ai postat exact unde trebuie.;) O zi frumoasa iti doresc si o dupa amiaza cu parfum de cafea.
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 28 Ian 2015
  15. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    Buna ziua!Are vreun rost sa mai asteptam sloturi noi?Ne-au fost promise in urma cu mai mult de 2 ani.Cred ca se stie ca pierdem multe produse,fiind obligati sa anulam bonusurile produselor care dau puncte imediat dupa activare,ca apoi sa consumam altele care dau reduceri de timp la compost sau alte cele.Ar fi extraordinar sa primim ca premiu la vreun event (asa cum ne-ati promis),macar unul de aur.Pentru unul de diamant nu mai spera nimeni,cred.Va multumesc!
     
  16. Chronos

    Chronos Guest

    Buna ziua! Jocul este intr-o continua dezvoltare, deci, posibil sa avem pe viitor, doar daca acest lucru nu va produce un dezechilibru.
     
  17. gabone02

    gabone02 Avansat

    Azi dimineata in jurul orei 6.45', am activat 2- chutney de morcovi si mere total 36h + 4 dulceata pascala total 48h + 2 placinta cu zucchini si mere total 36h . Dupa activare produselor enumerate mai jus, am activat 1 tarta pinkie pie + 30% la perioada de mai sus pentru fiecare produs. Din pacate doar la dulceata pascala si plainta cu zucchini s-a aplicat/functionat tarta pinkie pie adia +30% la termenul, adica rotunjit 62h pentru plainta pascala si rotunjit 47h pentru placinta cu zucchini si doar 36h pentru chutney.
    La aceasta ora, 8.52 au mai ramas:34,47h pentru chutney, 44,55h pentru zucchini si 60,32h pentru dulceata pacsala.
    Ca rog sa-mi spuneti ce se intampla cu diferenta de bonus in minus la chuntney-ul de morcovi de aproximativ 10,8h pe care le-am pierdut aici. Sunt jucator vechi de farmerama si stiu ordinea in care trebuie sa activez produsele. Sigur se pot intampla si greseli din graba, dar in cazul prezentat nu cred a este vorba de-o greseala a mea - vezi durata pentru zucchini si dulceata pascala
    Cu respect, Gabone
     
  18. Chronos

    Chronos Guest

    Buna dimineata! Imi este greu sa cred ca bonusul nu s-a aplicat si la chutney, in caz ca deja nu era prelungit produsul mestesugaresc respectiv. Un tichet la serviciul suport iti recomand si vei primi lamuriri de la colegii de acolo.
     
  19. gabone02

    gabone02 Avansat

    Buna ziua,

    Tarta pinkie pie prelungeste cu 30% timpul bonusurilor mestesugaresti active, deci nu stiu daca este corecta posibila explicatie a dumneavoastra si citez aici "in caz ca deja nu era prelungit produsul mestesugaresc respectiv". Nu scrie sau nu este clar in Faq-ul "brutarie" explicatia dumneavoastra.
    Va multumesc pentru recomandare, azi, voi trimite un tichet la serviciul suport pentru verificare.
    Cu respect, Gabone
     
  20. Chronos

    Chronos Guest

    Nu ai inteles explicatia mea. Tarta Pinkie pie prelungesti timpul produselor mestesugareste active si neprelungite cu o alta tarta in momentul activarii noi tarte. Daca chutney-ul tau ar fi deja prelungit dinainte, de ieri sa zicem si ai adaugat alte doua chutney peste cel activ si prelungit deja, atunci o noua tarta nu va avea efect. Tarta nu prelungeste timpul produselor mestesugaresti deja prelungite. Acum nu vorbeam de procente ci de faptul ca acel chutney nu a fost prelungit, a doua ora, as crede eu.
     
    EVE.violetta și gabone02 apreciază asta.