Clar de lună pe Piață

Discuție în 'Actualizări și idei' creată de SebyTheFarmer, 17 Oct 2017.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Articolele de pe câmpul "Clar de lună" să poată fi comercializate?

Sondaj închis pe 27 Oct 2017.
  1. Da

    78,9%
  2. Nu

    21,1%
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. SebyTheFarmer

    SebyTheFarmer Novice forum

    Bună seara! Nu știu dacă ce propun eu a mai fost propus, eu nu am văzut nimic, însă vin cu propunerea ca articolele de pe câmpul clar de lună (fructe pomi, produse, plante) să poată fi comercializate, să le putem cumpăra din cadrul pieței, indiferent dacă câmpul este disponibil sau nu (Deoarece acesta apare din când în când, asemenea unui event).
    Eu cred că sunt suficiente misiuni și produse de creat încât să avem nevoia de a apela la gologani pentru a cumpăra articolele pe care cu greu le procurăm (de la caz la caz).
    Nu văd dezavantajele acestei propuneri. Consider că toți avem lipsuri pe care la un moment dat le umplem apelând la Piață.

    O seară frumoasă și productivă vă doresc!
     
    -katnik-, blackangel773, dadan și alți 8 apreciază asta.
  2. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Păi să găsim:
    • Pentru acei fermieritehnicus care joacă Farmerama cu foaie și pix sau cu tabelul Excel plin de forumule, eventul lunar și-ar pierde farmecul. Și nu numai pentru ei, dacă am avea posibilitatea de a arunca o mână de GG la Piață pentru câteva mii de plante, calculele și planurile de până acum nu-și mai au rostul.
      • Prin urmare, pentru a păstra mini-eventul interesant și pentru a nu se mai repeta experiența de acum câțiva ani când terenul de groază parcă nu merita accesat pentru câteva PE, ar fi necesar să apară noi misiuni care să păstreze provocarea la un nivel mai înalt.
    • Itemurile sinistre de la Jack's Shop probabil s-ar ”devaloriza” rapid deși unele mai noi pot fi utilizate de multe ori drept ”monedă” în cadrul evenimentelor de tip D&C iar acum, cu lansarea ”parcului sinistru” probabil vor fi la și mai mare căutare.
    • Întreaga mecanică a eventului ar trebui recalculată și modificată.
    Totuși, acum că avem zâne simpatice pe terenurile ”de groază”, nu putem ști ce ne rezervă viitorul lumii Clar de Lună. Sondajul rămâne deschis, continuăm.
     
    trancesound, -katnik-, mara62 și alți 14 apreciază asta.
  3. GOTHIC68

    GOTHIC68 Junior Expert

    La acest moment numai un sfert din votanti s-au pronunțat că fiind împotriva comercializării la piata; asta înseamnă că respectând decizia majorității este posibil sa fie implementata în sistemul jocului posibilitatea de comercializare; totuși chiar daca am dat un vot pentru, nu pot sa nu recunosc faptul că gradul de interes este destul de ridicat în acest moment pentru evenimentele desfășurate ,,sub clar de luna,,
     
    -katnik-, dadan, roliana57 și alți 6 apreciază asta.
  4. SebyTheFarmer

    SebyTheFarmer Novice forum

    Când apare Clar de lună, apare însoțit de o plantă de event. Asta înseamnă că eu trebuie să mă ocup doar de acea plantă. Nu-mi mai rămâne, astfel, timp și pentru a cultiva plantele necesare pentru misiuni sau altceva. Măcar dacă ar oferi mai des Clar de lună și fără o plantă însoțitoare.
    Aceasta este doar părerea unui jucător pasionat, însă care nu dispune de timp pentru joc atât de mare ori de combină mereu prezentă sau drop oferit de articole/linii de vrej încât să termin și eventul, să-mi rămână și timp pentru celelalte necesități.
     
    -katnik-, dadan, popescudana42 și alți 8 apreciază asta.
  5. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Excepțiile nu sunt regulă.
     
    -katnik-, mara62, malagambafane și alți 5 apreciază asta.
  6. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    Nici eu nu reusesc deloc sa fac plantele necesare sa iau ceva de la magazinul lui Jack, nu mai spun ca nu pot face nici o misiunele de la cooperativa din lipsa de plante.
    Acum de ex, nu am plantele necesare deblocarii terenului, deci pe singurul teren disponibil ma chinui cu 2 plante de event si copaci de event si adaposturi...:oops:
    Asa este, exceptiile nu sunt regula, :p, cand nu este event terenul e disponibil doar 24h, si cum mai am si servici si mai si dorm...raman doar 2-3 ore....:music:
    De ce sa nu am posibilitatea sa cumpar plantele necesare? cine vrea vinde, face un ban , cine nu, nu.
    Imi dau foarte bine seama ca nu depinde de noi, nici jucatori nici moderatori, implementarea acestor modificari, ci dezvoltatorul trebuie sa decida asta. Noi putem ruga doar moderatorii sa trimita ideea mai departe, daca vor considera de cuviinta.
     
    -katnik-, rusiaa88, malagambafane și alți 11 apreciază asta.
  7. dydyana97

    dydyana97 Demiurg forum

    Si mie imi place ideea comercializarii la piata a poduselor/animalelor sinistre. Ma uitam in tabelul misiunilor noi pentru deblocarea Padurii de ciuperci si am nevoie de 140 sau 160 monstri de mazga. In cat timp ii pot face cu un singur adapost, in 24 de ore cat tine de obicei ,,Clar de luna"? Mai se pune si problema hranei... As putea sa mai iau un adapost de la shop, dar sa fac plante pentru acest adapost sau pentru adapostul nou? Pe mine nu ma ajuta cu nimic deschiderea permanenta a Castelului bantuit ca n-am ce pune pe el... Eu renunt la itemi in favoarea adaposturilor sau orice cred eu ca-mi este util, pentru care imi trebuie destule plante...
    In ceea ce-i priveste pe fermierii care calculeaza ,,ce si cum" la acest tip de event, o vor face in continuare pentru ca si ei, presupun, ca mai au destule de luat de la shop sau de facut la misiuni.
    Parerea mea este ca ar functiona la fel de bine permanent noul teren ca si ferma sau insula. Este un teren unde poti pune doar anumite plante, etc., la fel cum nu poti pune salata pe insula sau struguri pe ferma...
    Si mi-ar placea sa aflu parerea unui jucator care a dat vot negativ acestei propuneri, multumindu-le anticipat de raspuns.
     
    -katnik-, rusiaa88, malagambafane și alți 11 apreciază asta.
  8. popescudana42

    popescudana42 Legendă vie

    De exemplu eu,pentru ca votul meu a fost negativ si asa va ramane.
    Terenul Clar de Luna poate fi accesat doar o singura data pe luna 24 de ore,exceptie fac in timpul eventurilor cu un anume timp,atunci am mai multe ore sa fac eventul respectiv s-au ma rog misiuni,plante pentru ceva de la Jacks shop.Fiind o perioada asa de scurta ma ocup si prezinta mai mult interes pentru mine sa fac misiuni ,sa cumpar ceva.Daca merg si cumpar de la piata tot ce am nevoie pentru mine numai are acel farmec jocul,imi place ca sa imi fac eu numarul necesar de fructe,animalute si plante..Unde este acel farmec al jocului dispare,,cumpar de la piata in 2 secunde tot ,,termin misiunile si dupa aceea stau si ma uit,asa fara sursa ma zbat plantez am alta satisfactie..Haideti sa ne amintim cu totii cand am inceput sa jucam ..farmerama,,si ne straduiam sa facem misiunile cu oua,nu existau pomi de oua si cotete neon,oranj etc,ce farmec avea,adrenalina,suspans ,la piata stateam noapte sa cumpar oua,plantam salata,porumb,acum gasim de toate,asteptam sa avem un event si in rest stoc de resurse in inventar s-au vindem sa facem gg. Asta e parerea mea.
     
    Modificat ultima dată: 19 Oct 2017
    -mamaleone, -katnik-, lentzica_blue și alți 7 apreciază asta.
  9. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    Cu tot respectul, eu nu inteleg ceva. Tu descrii asa frumos cum stateai noaptea la piata sa " prinzi" oua si ce frumos era si captivant. In acest sondaj nu se cere introducerea de itemi gen pom de oua, ci chiar introducerea pietii pe care tu o admirai asa de mult. Deci era asa de frumos si plin de adrenalina si suspans, dar acum pentru terenul de groaza nu mai esti de acord.
    Asta nu inteleg,scuze.

    Si chiar daca s-ar introduce piata, nimeni nu va fi obligat sa o foloseasca.

    Eu personal nu am vrut sa mai cumpar chutney de la piata, fiind asa de scump, si m-am straduit tare mult sa ajung sa mi-l produc singura. Dar asta nu inseamna ca sunt impotriva comercializarii lui. Este doar optiunea mea, cum bineteles fiecare poate avea parerea lui personala.
     
    kiri2270, -katnik-, rusiaa88 și alți 7 apreciază asta.
  10. dydyana97

    dydyana97 Demiurg forum

    Multumesc Dana de raspuns cu toate ca nu sunt de acord cu tine. Daca e vorba de aduceri aminte, frumos era cand plantai salata si porumb si te trezeai dimineata fara nimic pe terenuri fiindca ploua. Da, ati citit bine, in ferma ploua in 2010-2011.
    In schimb are dreptate gecko, nimeni nu e obligat sa foloseasca piata. Eu azi mi-am facut cateva mii de plante cu timp mic de maturare fiindca folosesc chutney (pe care il cumpar cu vreo 200.000 GG bucata) si nu vreau sa-l irosesc degeaba.
    Daca se introduc la piata produse sinistre si n-ai cu ce sa cumperi tot ce ai nevoie, inseamna ca nu mai produci tu nimic? Eu una, am destul de multe misiuni normale neterminate pentru ca nu reusesc sa fac plante/animale necesare intre eventuri, iar ceea ce imi trebuie gasesc la piata, dar costa foarte mult si nu-mi permit sa le cumpar.
    Afecteaza acest fapt piata? Sau pe mine ca le produc/cumpar/vand? Cred ca nu. Asa ca nu vad de ce n-ar fi la piata produsele sinistre. Cine vrea si are GG cumpara, cine nu, nu.
     
    -katnik-, amy46, Agro80 și alți 7 apreciază asta.
  11. popescudana42

    popescudana42 Legendă vie

    Respect optiunea fiecaruia,Gecko m-ai inteles gresit,eu nu m-am referit la introducerea de itemi s-au altceva,am spus despre oua ca nu se gaseau,iar acum avem la discretie,a fost doar un exemplu,mai exact unde este acel farmec .Daca ar fi piata cu produse sinistre cum spune Dydyana cine vrea si are gg cumpara si cine nu,nu,logic ca atunci ma descurc sa fac rost de gg si cumpar .Tema acestui topic este comercializarea produselor sinistre la piata,votul meu e negativ si motivul farmecul jocului.Cu asta am incheiat o seara buna.
     
    Modificat ultima dată: 19 Oct 2017
    -katnik-, amy46, malagambafane și alți 3 apreciază asta.
  12. Fabinica

    Fabinica Locuitor permanent

    Buna seara,
    Am sa va raspund si eu de ce am dat vot negativ.
    Dintr-un singur motiv.
    Introducrea la piata a produselor nocture ar distruge tot farmecul acestei parti "misterioase" a jocului.
    Accesul facil la ceva (orice) duce la pierderea interesului pentru acel obiect (scop), cum doriti sa-i spuneti.
    Daca nu ai ceva iti doresti sa-l ai. Cu cat e mai greu de obtinut cu atat iti doresti mai tare sa-l obtii.
    Din pacate,dupa ce il obtii, brusc nu mai prezinta nici un interes.
    Terenul cu plante nocturne a mai trecut cu ceva ani in urma printr-o faza de declin cand a ajuns sa nu mai prezinte nici un interes jucatorilor.
    Introducerea produselor sinistre la piata ar distruge toata munca dezvoltatorilor din ultimul an cu lansarea de noi misiuni, itemi, adaposturi, pomi ... lansari care au refacut terenul sinistru atractiv.
    O seara minunata va doresc.
    Cu respect ...
     
    -mamaleone, -katnik-, malagambafane și alți 7 apreciază asta.
  13. SebyTheFarmer

    SebyTheFarmer Novice forum

    Cu tot respectul pentru părerile dumneavoastră, consider că farmecul dispare din momentul în care necesitățile ne împing să oferim jocului bani în schimbul acestora.
    Am, spre exemplu, nevoie de nucșoară, mâțișori de salcie plângătoare și ce mai doriți dumneavoastră...nuci de săpun ș.a.m.d.
    Păi farmecul înseamnă să strâng eu toate aceste produse pentru a mă bucura de recompensă, pentru a simți bucuria, acel farmec despre care se vorbește că eu am reușit, prin trudă, să obțin ceva. Dar, se cunoaște bine acest aspect, pomii care-mi oferă mie aceste produse se câștigă random dintr-un puiet care costă mamudele. În condițiile în care mi se oferă 1MM pe lvl și se crește atât de greu în level, cum pot eu dintr-un buget atât de redus de mamudele oferite de joc să cumpăr atâția puieți să-mi acopăr toate necesitățile? Asemenea pentru adăposturi. Pentru asta există piața, pentru a ne acoperi nevoile.
    Din acest punct de vedere, fără mamudele, orizontul farmecului este deja restrâns. Umila mea părere, nu cred că se alterează farmecul din moment ce acesta este alimentat de nevoile noastre pentru care deja plătim. Comercializarea nu ar face altceva decât să ne ușureze nouă treaba, care este destulă.
    Misiuni vor apărea tot timpul, deja nu le mai facem față. Cel puțin, eu nu...
     
    kiri2270, -mamaleone, amy46 și alți 5 apreciază asta.
  14. Fabinica

    Fabinica Locuitor permanent

    Buna seara.
    Am sa-ti raspund punctual la ce ai scris.
    Momentan in terenul sinistru nu ai nevoie de bani. Totul se obtine gratis doar prin munca.
    Aici discutam despre produse sininstre, produse care repet: Momentan nu trebuie sa cumperi nimic cu bani reali.
    Si daca le cumperi de la piata unde mai este acest farmec? Caci eu nu prea inteleg. Ori doresti sa le produci cu forte proprii ori sa le cumperi de la piata?
    Sper si eu sa apara in continuare. Crezi sau nu, sunt foarte multi jucatori care au terminat toate misiunile la cooperativa si astepta noi provocari.
     
    -katnik-, dadan, malagambafane și alți 2 apreciază asta.
  15. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    Poate mi-a scapat mie esenta discutiei.. Toata lumea vorbeste despre piata produselor sinistre ca despre ceva care va deveni obligatoriu. Puteti sa-mi spuneti ,va rog, cine ne va obliga sa cumparam de la piata, si sa nu producem in continuare incetul cu incetul ca pana acum, pentru cei care doresc asta?

    Am dat deja exemplul cu chutney. Nu vreau sa cumpar, imi place sa-l produc, si asa fac.
     
    kiri2270, -katnik-, amy46 și alți 6 apreciază asta.
  16. dydyana97

    dydyana97 Demiurg forum

    Si eu cred ca s-a pierdut esenta discutiei... Nu inteleg de ce ar dispare farmecul acestui teren, sau unde este farmecul lui cand astepti o luna sa mai faci 100 de plante sinistre sa termini o misiune ? In schimb, in aceasta luna te poti trezi cu o misiune noua, care iti ofera ceva nou si lasi misiunea veche neterminata... Oricum, sunt convinsa ca pretul acestor plante va fi destul de piperat...
     
    kiri2270, -katnik-, Agro80 și alți 6 apreciază asta.
  17. nhjgcnhftgyju

    nhjgcnhftgyju Scriitor în devenire

    Eu sunt pro comercializarea plantelor, copacilor, vietatilor, tot ce tine de terenul Clar de luna, pentru ca sunt multe misiuni si nu reusesc sa le fac si ma streseaza sa incep ceva si sa nu termin. De obicei, cand se deschide terenul mai mult de 24 de ore este eveniment, si am de ales intre eveniment, misiuni si Jack si nu mi se pare corect. Daca nu se poate ca piata sa fie accesibila mereu, macar sa fie pe perioada cat avem acces la teren. Nu consider ca se pierde esenta, farmecul jocului daca le cumpar, pentru ca sa fim seriosi, cumparam de la piata tot ce nu putem avea prin forte proprii in ferma sau baha pentru misiuni si nu numai. Pretul probabil va fi piperat, dar e dreptul vanzatorului sa fixeze ce pret vrea si e dreptul cumparatorului de a plati pretul sau nu. Asa cum la ultimul eveniment a explodat pretul la lumanari si am zis pas.
     
    kiri2270, -katnik-, malagambafane și alți 2 apreciază asta.
  18. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Nu mă împiedică nimic să urc scările până la etajul 1, dar dacă liftul e la parter...
    Îți mai amintești când ai terminat misiunea Produse bio? Cu siguranță nu, este prea banală, câteva clickuri la Piață dacă nu aveai morcov și problema era rezolvată. În schimb, care e satisfacția dacă termini o misiune de reproducere? Asta nu înseamnă că ar trebui să apară SH la Piață pentru că ”vreau să termin misiunile”. Misiunile permanente pot fi realizate și la pas.
    Eveniment”. Aici este vorba despre o propunere de implementare permanentă. Și Cresonul a avut prețuri expandate cândva. Buchetul oribil, alt exemplu, realizat din plante sinistre ne arată și acum cam cât de ne-piperate ar putea fi prețurile în cazul în care propunerea ar putea fi implementată.

    Se face pe aici comparația cu celelalte plante (din fermă sau tropicale), dar avem altundeva posibilitatea de a dona ceva plante pentru a obține itemuri? În cazul lui Jack, ne oferă în schimbul plantelor itemuri necesare noului ”parc”, dar ca să ducem comparația până la capăt, ar trebui să-i fie închisă prăvălia, nu? Prin urmare:
    Și atunci ar mai fi vorba despre un mini-event consacrat care a făcut istorie în Farmerama? Dacă vreau să mut regina peste piesele adversarului nu se mai poate numi că joc șah...
     
    -katnik-, Cruella, malagambafane și alți 5 apreciază asta.
  19. nhjgcnhftgyju

    nhjgcnhftgyju Scriitor în devenire

    Cand am dat exemplul lumanarilor si am pomenit de ferma si baha, m-am referit strict la alegerea fiecaruia de a cumpara, de a vinde sau de a produce singur, dar oricum cumparam pomii, animalele pe care nu le avem ... pentru ca scria cineva mai sus ca exista posibilitatea ca preturile sa fie piperate la piata si cumparand se pierde farmecul jocului, total eronat. Jack poate vinde altceva, poate avea un sistem de bonusare, nu stiu, cum este si la cooperativa, templu. Nu cred ca va fi o extindere banala pentru ca suntem multi care nu avem misiuni facute si ar fi o provocare, ceva nou...
    Jack cere multe plante pentru a cumpara din shop, cu timpi diferiti de maturare, ceea ce in 24 ore/luna e imposibil!
    Ca sa nu mai mentionez de misiunile de la cooperativa si evenimente!
    Teren nou, multumesc pentru el, dar in cat timp deblochez??? Pentru ca sunt niste cerinte, plantele respective in cat timp se fac? Copacile? Vietatile? Am in inventar copaci XXL pentru teren, dar nu am copacul simplu ca sa-i pun pe teren, Jack vrea plante, eu cand le fac?
     
    Modificat ultima dată: 20 Oct 2017
    kiri2270, -katnik-, inanina și alți 4 apreciază asta.
  20. dydyana97

    dydyana97 Demiurg forum

    Atunci sincer nu vad rostul castelului deschis permanent cand multi dintre noi n-au ce pune pe el... De exemplu, pentru itemul Piranhazilla de la shop, care da 55 PE se cere 2000 rosii vampir (maturare 10 min), 3000 arbusti de oase (maturare 2 ore) si 2500 pietre funerare (maturare 4 ore). In 24 de ore sa fac plante pentru misiuni sau pentru un item cu 55 PE?
    Daca unii jucatori sunt impotriva pietei, poate sunt de acord sa poti folosi terenul deschis permanent la ceea ce-ti trebuie in categoria ,,sinistru"... Dar deja asta e o alta poveste...

    Scuze de dublu post, dar comparatia ta nu-si are rostul in momentul de fata. Toata lumea are acces la a produce SH la moara, Este problema fiecarui jucatoar daca produce SH sau in cat timp o face. Asa cum fiecare jucatoar are acces la piata sa-si cumpere ce vrea.
    La fel va fi si cu piata noua, fiecare va fi liber sa cumpere sau sa vanda.
    In alta ordine de idei, de obicei imi produc singura necesarul de plante in timpul eventurilor dedicate ori fermei, ori insulei pentru ca nu irosesc chutney degeaba.
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 22 Oct 2017
    -katnik-, kiri2270, malagambafane și alți 5 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.