Clar de lună pe Piață

Discuție în 'Actualizări și idei' creată de SebyTheFarmer, 17 Oct 2017.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Articolele de pe câmpul "Clar de lună" să poată fi comercializate?

Sondaj închis pe 27 Oct 2017.
  1. Da

    78,9%
  2. Nu

    21,1%
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. pinok86

    pinok86 Împărat forum

    Sa va spun si eu parerea mea. Au aparut arbori fantoma minune, pentru prima data, nu tin minte sa mai fi avut vreodata, poate gresesc. Eu nu ma scald in mamudele deci nu particip. Ca sa indeplinim sarcinile de la cooperativa, acestia, ori apar la Jack's shop, ori ii castigam la un event, sau gasim produsele la piata. Probabil o sa avem si adaposturi misterioase fantoma, vom vedea
    Eu cred ca mai devreme sau mai tarziu, produsele vor fi bagate la piata, poate dupa ce apar toate sarcinile pentru deblocarea noului teren, cine stie, tine doar de strategia BP.
    Nu cred ca va ramane un simplu topic.
     
    -katnik-, donnadmn, kiri2270 și alți 2 apreciază asta.
  2. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Bănuiesc că nici în Bahamarama nu ai ajuns a doua zi...
    Să mut calul sau regina? Strategia și-o alege fiecare, dar parcă ar fi și variante mai avantajoase la Jack's Shop ;)
    Mă contrazici dar de fapt îmi dai dreptate. Toată lumea are acces la Clar de Lună ;)


    Dacă ne alegem o frază pe care o interpretăm după nevoie, discutăm discuții pentru a discuta de dragul discuției, la fel ca atunci când repetăm același lucru fără a mai ține cont de ce au postat ceilalți :) Inițiatorul temei de față nu a găsit dezavantaje, le-am oferit. M-am declarat împotrivă? NU.

    Sper că nu vă veți mira când considerațiile simpatice și discuțiile pe lângă subiect nu vor mai rămâne postate aici.
     
    Modificat ultima dată: 22 Oct 2017
    stef85600, -katnik-, mara62 și alți 6 apreciază asta.
  3. dydyana97

    dydyana97 Demiurg forum

    Ai dreptate, m-am exprimat ambiguu. Sa rectific... Am vrut sa spun ca fiecare jucator are la dispozitie, sa zicem, 30 de zile sa faca SH pentru un eveniment de reproducere (eu am observat ca avem lunar un astfel de eveniment) ca sa obtii ceva nou. La Clar de luna ai de obicei 24 de ore sa faci ceva dintr-o misiune sau sa iei ceva de la shop, iar 24 de ore e putin sa faci mii de plante pentru ceva nou, indiferent cate bonusuri ai folosi. De aici si nevoia de piata, dupa parerea mea...
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 22 Oct 2017
    -elenaion49-, -katnik-, kiri2270 și alți 2 apreciază asta.
  4. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Corect, dar:
    Și chiar și în aceste condiții:
     
    Modificat ultima dată: 22 Oct 2017
    -katnik-, _Agathon_, Cruella și alți 2 apreciază asta.
  5. dydyana97

    dydyana97 Demiurg forum

    In Bahamarama n-am ajuns a2a zi, dar stiam ca luni, marti, miercuri, etc, ajung. Aici, fara piata ajungi in ianuarie, februarie, martie...
    De acord ca sunt jucatori care asteapta noi provocari... (Offtopic, dar cred ca are legatura). Si eu asteptam bananele aurii sa deblochez de la templu ce am nevoie pentru deblocarea Cascadelor cristaline si s-au implementat plante/copaci noi in Baha. Am luat homarii si aveam nevoie de planta noua pentru hrana, in consecinta am deblocat-o. N-am comentat implementarea, cu toate ca eram convinsa ca mai devreme sau mai tarziu se va ivi o situatie ca cea expusa mai sus... Deci cascadele mai asteapta :)
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 22 Oct 2017
    -katnik-, lentzica_blue, mara62 și alți 11 apreciază asta.
  6. Claudia

    Claudia Duce forum

    Sunt de acord cu comercializarea articolelor "de groaza", dupa implementarea noutatilor.

    Nu este nicio urma de farmec in a fi blocat in realizarea unor misiuni din lipsa unor componente care nu pot fi produse pe teren sau achizitionate de la Jack, prin munca proprie. Noii puieti au schimbat total perspectiva acestui teren, fiindca nu au acces la noii pomi cei mai multi dintre jucatori. Atat cei care nu investesc bani reali in joc, cat si cei care investesc, dar nu primesc ceea ce au nevoie.

    Chiar daca intr-un plan indepartat ar aparea misiuni noi care sa acorde puieti misteriosi ca recompense, rata de aparitie a pomilor noi e extrem de scazuta si indeplinirea cerintelor acestor misiuni noi ar putea dura si ele alte luni de zile, si poate tot degeaba.

    Daca s-ar gasi la piata macar fructele noi, cele care nu se pot produce de catre toti, am putea sa cumparam de la cei mai norocosi sau cei care au investit in mult mai multe pachete de puieti si au prins pomii respectivi. Ar fi totusi o sansa, mult mai bine decat zero sanse de a ne finaliza misiunile respective.
     
    mogas17, -katnik-, donnadmn și alți 15 apreciază asta.
  7. raisa2005

    raisa2005 Talent de excepţie

    Buna, tuturor fermierilor,
    Succes la schimburi, zane, pomi si altele.

    Unu, in opinia mea au ramas doua eventuri care merita atentie, terenul nocturn si D&C-ul.
    Acestea doua mai fac inca farmecul jocului, da, si eu am stat sa iau oua de la piata si acum stau cu pomii in inventar si da, am luat si eu liftul pana la etajul 1 din cand in cand. Nu spun ca viata la ferma este usoara, nu contest ca accesul la terenurile nocturne nu este foarte facil dar, cred ca tocmai aici e farmecul. Cine va alearga cu biciul sa faceti misiunile, va grabeste cineva sa terminati?
    In ultimul timp am intrat la ferma mai rar, recunosc dar fac asta sa ma relaxez si de ce nu, cateodata chiar ma bucura. De exemplu am facut in timp plante nocturne fara nici un scop dar, ultima data cam am intrat sa mai fac din misiuni, am constatat cu placere ca am suficienta marfa sa termin cateva din misiunile nocturne, inchipuitiva ce satisfactie, eu care nu am stat sa numar sau n-am folosit excel-ul. Poate ca aparitia produselor la piata n-ar fi un capat de tara dar eu ma simt bine asa, ma bucur de ce am si la cate s-au stricat prin ferma pretind doar ca aceste doua eventuri sa ramana imaculate.
    Deci votez si eu contra!
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 22 Oct 2017
    -katnik-, donnadmn, malagambafane și alți 4 apreciază asta.
  8. blackangel773

    blackangel773 Comisar forum

    Mini eventul acesta nu mai e de mult timp chiar atat de "mini".
    Datorita faptului ca e cu ce - adica multe plante,animale,pomi,acum teren nou care trebuie deblocat,un anumit numar de misiuni la cooperativa.Toate necesitand multe produse pentru a putea fi realizate.

    Deschisesem alt sondaj pentru ca aici nu s-a cerut activarea permanenta a terenurilor clar de luna,ci doar comercializarea produselor.

    Acest teren nu are cum sa isi piarda farmecul daca se lasa deschis,ci dimpotriva.Pentru ca asa cum e acum,accesarea lui doar din cand in cand nu ne lasa posibilitatea de a face misiunile,deblocarea noului teren din lipsa de timp.
    Unii dintre noi nu au nici macar primii pomi aparuti pe teren,nu au groapa cu mazga... cerintele pentru misiunile de la cooperativa si pentru itemii din Jack Shop fiind uriase pentru putinul timp pe care il avem la dispozitie.

    Itemurile sinistre de la Jack Shop s-au devalorizat deja datorita numarului mic de puncte oferit.
    Dar nu isi pot pierde alta valoare: utilitatea si frumusetea,faptul ca sunt altfel decat ceele normale.
    Cata vreme au fost 1-2-5 da,a mai mers sa fie accesate cand si cand.
    Dar acum e deja pacat de munca celor care au proiectat toate frumusetile astea sa nu le putem folosi si bucura de ele zi de zi.

    Intreaga mecanica a eventului trebuie recalculata?Ce a fost greu cred ca s-a facut deja: au aparut pomi,animale,itemi,retete,doua terenuri,chiar si arbori misteriosi :)
    La acestea a fost munca cea mai mare,cred.


    Votul meu ramane permanent un mare DA!



    raisa 2005 a scris "Unu, in opinia mea au ramas doua eventuri care merita atentie, terenul nocturn si D&C-ul"

    Iti pot raspunde doar cu atat: avem lunar o gramada de eventuri foarte frumoase si utile care merita toata atentia noastra de care sunt sigura ca ne bucuram cu totii.Si nu sunt legate de aceste doua eventuri pomenite de tine.Ci de restul fermei care ne e accesibila zi de zi.


    A mai scris de asemenea " Cine va alearga cu biciul sa faceti misiunile, va grabeste cineva sa terminati?".

    Nimeni nu ne "alearga".Dar cu toate ca ma pot lauda ca am terminat 99% din toate misiunile de la cooperativa (mai putin cele de reproducere care mai au doar ultima sarcina nefacuta pentru moment), nu pot termina si sunt departe de a reusi sa le fac in schimb pe cele legate de noaptea de groaza.
    Pentru ca vreau de asemenea si tot ce e nou si asta nu imi lasa timp pentru acele misiuni care deja am si uitat cand au aparut de vechi ce sunt.

    De cele noi care necesita produse din pomi misteriosi...in momentul de fatza,cu cateva ore la luna,nici nu ma gandesc ca am sa reusesc sa le fac vreodata daca aceste terenuri nu raman deschise si nu se va putea comercializa la piata ce nu avem.
     
    Modificat ultima dată: 22 Oct 2017
  9. veve47

    veve47 Conte forum

    Avem atatea stelute nefolosite si ar fi fost foarte bine sa le utilizam la acest teren nou ca sa ne mai usuram munca. Subscriu ca ar fi bine sa fie lasat deschis permanent, chiar si pentru diversificarea jocului. Mai stii ca e ceva acolo la care trebuie sa lucrezi cand pe ferma e mai calma situatia, nu? Nu este rea nici comercializarea, mai ales ca au aparut pomii si adaposturile si la D&C.
     
    stiucarul, kameliana59, roliana57 și alți 5 apreciază asta.
  10. Catiss

    Catiss Scriitor activ


    Ma regasesc in calculele cu pixul si foaia. Suna nebuneste insa cand esti presat de timp este destul de necesar acest obicei.



    Tocmai asta este ideea eventului, sa indeplinesti misiuni sau sa iei cat mai multe iteme de la Jack's Shop pentru a umple castelul si a profita de experienta in plus pe care acestea o ofera zilnic, chiar daca necesita destul timp achizitionarea lor. Nu te obliga nimeni sa cumperi ceea ce nu doresti sau nu te intereseaza. Jocul este intr-o continua dezvoltare si cu apartitia castelului cu siguranta vor aparea iteme noi. Cand acest castel nu exista, itemele trebuiau puse in parcul deja plin si cu altele in inventar. Acest teren nu te incurca cu absolut nimic, din contra iti ofera un bonus de experienta permanent.

    Votul meu este nu. Cred ca s-ar pierde farmecul acestui event daca am putea cumpara toate cele de la piata. Eu una nu as mai astepta cu asa mare nerabdare noaptea vrajitoarelor daca as putea indeplini misiunile in orice moment al zilei prin achizitionarea celor necesare din piata.
     
    Modificat ultima dată: 23 Oct 2017
  11. .aliosa.

    .aliosa. Pretendent

    Si eu sunt pentru comercializarea articolelor de pe campul clar de luna...daca exista in joc o piata, mi se pare normal sa putem vinde ceea ce producem...o data ca pentru cei harnici, aduce un plus de GG; pentru cei care pierd startul unui event, ocazia de a recupera(dupa caz) din plante sau produse...cei care nu doresc sa cumpere, sa n-o faca, dar sunt sigura ca s-ar ingramadi si cei cu vot negativ la piata si doar sa arunce un ochi asupra pretului...doar pare usor sa vinzi la piata, dar nu e...cineva mai sus, dadea un exemplu cu pretul chutneyului la piata, destul de mic zic eu in comparatie cu timpul de maturare al plantelor necesare pentru producerea lui...iar daca acest chutney (doar ca exemplu), nu s-ar comercializa, multi s-ar oftica...eh, asa ma oftic eu pentru putinele resurse sinistre, deci le vreau si eu la piata...
     
    -elenaion49-, Claudia, kiri2270 și alți 4 apreciază asta.
  12. jymi52

    jymi52 Începător forum

    Va salut si va doresc spor la ferma,si eu ma gandeam sa propun o piata pentru campul clar de luna,ideea este foarte buna.
     
    daraban_1966, -elenaion49-, Claudia și alți 6 apreciază asta.
  13. marcela_f69

    marcela_f69 Conte forum

    Eu am votat cu DA pentru comercializarea produselor Nocturne ,cu conditia ca ptreturile sa fie pe masura (adica scumpe ) cine vrea cumpara /vinde ! Motivul ? Odata cu introducerea noilor pomi si posibilitatea de a achizitiona pe viitor pachete de arbori /adaposturi nocturne noi ,s-ar crea un stoc prea mare de fructe /animale pe care le vom tine in sura fara sa avem posibilitatea de a le folosi la ceva ,chiar si hrana lor s-ar putea comercializa ,, '"NU sunt deacord pentru a tine terenurile Clar de luna deschise permament ! "" Motivul ? Acest event si-ar pierde farmecul !
     
  14. dariuss2000!

    dariuss2000! Profesionist forum

    nu prea sint nici eu de acord cu comercializarea prod clar de luna,dar in schimb asi fi de acord sa se prelungeasca accesul la 36 sau 48 de ore la aceste terenuri
     
  15. sandokanlord

    sandokanlord Baron forum

    Acesta cred si eu ca ar fi cel mai bun lucru si ar multumi pe majoritatea
     
    -elenaion49-, Claudia, roliana57 și alți 6 apreciază asta.
  16. kiri2270

    kiri2270 Legendă vie

    Cred ca s-ar pierde farmecul acestui event daca am putea cumpara toate cele de la piata. Eu una nu as mai astepta cu asa mare nerabdare noaptea vrajitoarelor daca as putea indeplini misiunile in orice moment al zilei prin achizitionarea celor necesare din piata.


    ...
    asa suna finalul unui comentariu de mai sus...

    Dar oare ferma isi pierde vreodata farmecul, daca vindem si cumparam de la piata cele necesare?....evident, nu!

    Poate ar fi optim identificarea unei solutii de mijloc, care sa multumeasca cumva pasionatii de joc in ansamblu lui (ferma, baha, luna plina, baby boom samd)...in fond, cu totii iubim jocul , ca doar de aceea suntem pe aici, nu?
    Am vrut sa adaug o nota mai optimista diverselor comentarii, doar jucam de placere!:p
     
    -katnik-, Claudia, donnadmn și alți 5 apreciază asta.
  17. dydyana97

    dydyana97 Demiurg forum

    Cred ca o varianta de mijloc ar fi o piata temporara, deschisa doar pe perioada eventurilor Clar de luna, care se acceseaza doar de pe acest teren, ca si Jack's shop. Mecanica pietei sa fie identica cu piata normala, doar plantele nevandute sa se intoarca in sura la sfarsitul eventului de pe terenul special.
     
    danisen, DaNuTz1988, vio_43 și alți 16 apreciază asta.
  18. Agro80

    Agro80 Conte forum

    O solutie de mijloc ar fi comercializarea lor la Magazinul de accesorii-Semintarie... pe perioada in care este deschis terenul Clar de luna.
    As vrea sa le putem cumpara si de la piata, dar cum acest lucru mi se pare putin cam departe, ar fi bine sa putem cumpara macar 100 seminte pentru inmultit atunci cand ne apuca eleanul si ramanem fara.
    Stiu, se pot inmulti, stiu si cum, cu ce, dar ar fi mult mai eficient sa putem cumpara seminte.
    Cine n-a ramas fara seminte sau cu putine, sa arunce cu un dovleac fioros spre mine. :D
     
    stiucarul, Alexya75, stoiantudorel și alți 39 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.