Feedback Erori client Unity / WebGL

Discuție în 'Runda de discuții' creată de k0, 28 Sep 2020.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Salutare fermieri,

    Vă mulțumim pentru participarea la Unity / WebGL Open Beta. Nu uitați să consultați tutorialul testului Open Beta AICI.

    Raportarea erorilor va ajuta la îmbunătățirea experienței generale și la eliminarea tuturor problemele.

    Înainte de a începe să creați un raport nou, vă rugăm să verificați dacă eroarea nu a fost deja raportată de un alt jucător. Puteți găsi o listă a problemelor cunoscute și transmise în această temă, înainte de lansarea testului.

    Pentru fiecare raport de eroare vă rugăm să oferiți următoarele detalii:
    - UserID;
    - Data și ora;
    - Limba de joc (cel mai probabil RO);
    - Locația din joc (cum ar fi Roata Norocului, Vrejul Magic, Jungla, Bonus zilnic de conectare sau Cartierul Meșteșugăresc, etc.)
    - Dacă este posibil, descriere detaliată a erorilor, inclusiv capturi de ecran și frecvență (cât de des apare eroarea: o dată, întotdeauna, uneori)
    - Dacă este posibil/necesar: pași pentru a reproduce problema.

    În plus, ar fi util dacă ați putea completa și formularul indicat și în tutorial, mai ales atunci dacă raportați o eroare.

    Mulțumim anticipat,
    Echipa ta Farmerama
     
    florinidm, malagambafane, cadina și alți 9 apreciază asta.
  2. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Erorile cunoscute până acum în clientul Unity și la care se lucrează deja sunt:
    • Cadourile nu sunt primite;
    • Timpul de producție redus de abonamentul ”Moara turbo” nu este afișat la Moară;
    • Zoom-in-ul pe pagina de joc provoacă mai multe erori vizuale;
    • Informațiile de la Bancă sunt afișate cu întârziere mare;
    • Istoricul de la Piață conține o coloană goală;
    • Meniul de bonusuri nu este vizibil imediat după logare;
    • Adăposturile nehrănite nu sunt evidențiate;
    • La amplasarea itemurilor este posibil să lipsească animațiile;
    • Norii cu grafică specială sunt afișați normal;
    • La accesarea din meniul de joc al ”Configurare cont” nu se deschide un tab nou;
    • Fereastra informativă în cazul în care se livrează mai mult decât este necesar nu este afișată corespunzător;
    • Menajeriile, Arboretum sau Manufacturile nu sunt animate la plasarea articolelor;
    • Merii au grafică diferită în fereastra informativă;
    • Pe liniile de Vrej sunt afișate pătrate roz în cazul itemurilor care nu au animația implementată;
    • Sortarea după ”Cantitate” în inventarul de itemuri nu funcționează corespunzător;
    • Sortarea plantelor la Piață nu funcționează;
    • Parcelele neirigate sau care nu au îngrășământ plasat nu sunt evidențiate la utilizarea Combinei dacă nu mai avem apă sau îngrășământ;
    • Recoltarea automată a pomilor minune provoacă erori grafice;
    • Deschiderea lăzilor provoacă resetarea paginii;
    • Deschiderea Băncii din meniul de eventuri provoacă închiderea jocului. (rezolvat)
     
    Modificat ultima dată: 30 Sep 2020
    -katnik-, malagambafane, MicuNicu și alți 4 apreciază asta.
  3. matusam

    matusam Legendă vie

    Buna!
    User: matusam
    ID: 48859981
    Limba: romana
    Functia Premium - nu pot restaura ferma folosind aranjamentele salvate.

    [​IMG]
     
    Modificat ultima dată: 1 Oct 2020
  4. .felicia.1

    .felicia.1 Pretendent

    Bună seara
    User : .felicia.1
    ID : 37206009
    Limba : română
    am deschis poienița și în același timp s-a accesat modul ” mută obiecte” din instrumente......nu am reușit să-l închid, nu mai pot ieși
    din pagină oricât apăs pe hartă
    de asemeni aici am observat că-mi lipsesc două itemuri : Țesătură dură v; Peticește cu ață v
    de fapt nu se văd, ..... când așez cursorul pe teren , în partea de sus scrie ce este
     
    paulici_01, -katnik-, malagambafane și alți 4 apreciază asta.
  5. Orhidee2011

    Orhidee2011 Începător forum

    User: Orhidee2011
    ID: 27402977
    Limba : romana
    Locatia: Vrejul magic

    Buna ziua, desi am toate functiile activate la combina, la Vrejul magic nu recolteaza nici o linie. Arata ca se inregistreaza niste puncte de experienta, dar nu stiu de unde, pentru ca nu recolteaza nici o linie.
    Daca trec inapoi pe Flash, combina recolteaza. Multumesc.
     
    paulici_01, giuly1969, -katnik- și alți 4 apreciază asta.
  6. SidTheKid

    SidTheKid Locuitor permanent

    User: Redmax73
    ID: 27934398

    Arborii abiu si cais nu se incarca, sunt floricele in locul lor.
    Idem scena de elani.
     
    paulici_01, giuly1969, -katnik- și alți 3 apreciază asta.
  7. .felicia.1

    .felicia.1 Pretendent

    Bună seara
    User : .felicia.1
    ID : 37206009
    Limba: română
    data 03.10.2020, ora : 21:06
    azi am intrat și a mers mai bine, dar nu mi se încarcă adăpostul cuib de gaițe albastre
    apare floricica de străduință....
     
    paulici_01, giuly1969, -katnik- și alți 6 apreciază asta.
  8. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Mulțumim, dar nu este necesară raportarea fiecărui articol neafișat:
     
    paulici_01, -katnik-, malagambafane și alți 6 apreciază asta.
  9. valcri

    valcri Începător forum

    Buna seara,
    User: valcri
    Id: 17518985
    Cerculetul de recoltare apare mai sus si mai la dreapta decat ar trebui, atat pe laptop cu Windows 10 sau iMac cu OS Catalina 10.15. De asemenea aceeasi greseala apare si daca schimb providerul de internet.
    Multumesc!
     
    paulici_01, -katnik-, malagambafane și alți 7 apreciază asta.
  10. juca

    juca Începător forum

    Salutare tuturor,
    User: Alecs5544
    ID:56121045
    Modelul (paternul) fructelor coapte sau in curs de coacere ( stagiu 1, stagiu 2 etc.) nu este afisat: https://prnt.sc/uu042v
    Acest lucru nu este afisat nici in cadrul parcelelor. Problema persista de cand a fost lansat Unuty-beta.


    Data: 06.10.2020 | Ora 17:00
    Server: Romania

    Insamantarea rapida nu este disponibila la click pe iconita. ( Pasi: pas 1: la tinerea click-ului pe iconita cu parcela textul este incomplet https://prnt.sc/uu4uoa, iar pasul 2 este click-ul pe `insamantare rapida`). Am incercat sa utilizez si tasta ctrl insa acest lucru (dupa ce am plantat o samanta oarecare), face ca ecranul sa dea freeze pentru cateva momente. De asemenea, in momentul in care iau un copac din inventar, sa apunem un cires, si il plantez, dupa care apas crtl, optiunea nu este disponibila, deci nu se intampla nimic. Sunt nevoit sa plantez ciresii pas cu pas. De mentionat este ca daca iau o decoratiune si o amplasez atunci prin apasarea tastei ctrl o noua decoratiune poate fi amplasata.
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 6 Oct 2020
    paulici_01, -katnik-, malagambafane și alți 8 apreciază asta.
  11. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Buna dimineata !
    User: MicuNicu
    ID: 55296408
    Limba: Romana
    Ora: 09:50
    Locatia:Cascade cristaline
    Arborii copti nu sunt evidentiati prin patternul fructelor, de asemenea la arboretumuri lipseste semnul mirarii cand sunt gata.
    Edit:
    Suzie aplicat pe copaci apare defazat, nu se suprapune cu copacii, se poate vedea in aceeasi fotografie la pomii cu pene...
    Poza:
    [​IMG]
     
    Modificat ultima dată: 8 Oct 2020
    paulici_01, -katnik-, malagambafane și alți 6 apreciază asta.
  12. carmella

    carmella Novice forum

    Buna ziua!
    User: carmella
    ID:53299117
    Limba romana
    Ora: 20:25
    1.In secțiunea "Consumabile", la încercarea folosirii unui bonus in puncte de experiența, (de ex. Cununa regala = 10000 PE, Dulceața de gutui=1500PE, Muffin căpșuni=2000 PE etc) nu se întâmpla nimic, solicitarea nu este îndeplinita. Încercând si celelalte tipuri de bonusuri, cum ar fi Jeleul rozaliu sau Lichiorul de oua sau oricare alt articol care acorda bonusuri din categoriile argint, aur sau diamant nu se întâmpla nimic, la fel ca si in cazul item-ilor care acorda puncte de experiență.
    Situația poate deveni tragica pentru orice jucător care nu poate beneficia de bonusurile lui pe care si le gospodărește cu mare atenție in vederea obținerii de rezultate promițătoare la recoltare in diverse eventuri.
    2. La Reproducerea animalelor nu am putut recepționa animalele propuse spre reproducere decat după ce am dat refresh la pagina.
    3. Bara de progres de la sezon este plină chiar daca nivelul este incomplet. La atingerea cu săgeata mouse-ului arata însă ce diferență de punctaj e necesara pentru realizarea punctelor de accesare a nivelului complet.

    Succese in ramura!
     
    paulici_01, marianz, Criselt și alți 4 apreciază asta.
  13. jagarella

    jagarella Supervizor forum

    User: jagarella
    ID: 23489399
    Limba romana
    Ora 22.45.
    1.Pe Insula imaginea pomilor inainte si dupa recoltare este identica, foarte greu de recoltat.
    2. Pomii pot fi pusi pe teren, dar de fiecare data trebuie lasata tasta Ctrl
     
    paulici_01, marianz, giuly1969 și alți 5 apreciază asta.
  14. spada73

    spada73 Începător forum

    Usere : spada73
    Id: 2594601
    De 2 zile nu pot sa ma conectez la joc (se incarca,dau pe o pajiste si asa ramane).
     
    paulici_01, giuly1969, MicuNicu și alți 3 apreciază asta.
  15. maitrey_york

    maitrey_york Scriitor în devenire

    Buna ziua!
    user: maitrey_york
    ID: 11719455
    In conditiile actuale de functionare cu unity, cred ca voi renunta la joc.
    Cel mai deranjant este ca ceea ce se planteaza arata la fel si la recoltare.
    Jocul merge foarte greu
    La deschiderea lazilor cu cadouri, revine la pozitia initiala de fiecare data
    Aproape totul e schimbat in rau, nu in bine

    Am gasit si ceva care imi place: sunt grupate upgrade-urile fiecarui animal.
     
    Modificat ultima dată: 25 Noi 2020
    gily2019, cocolupu, paulici_01 și alți 7 apreciază asta.
  16. marianvaly6767

    marianvaly6767 Mogul forum

    Buna ziua
    User: mariavali6767 Id: 20455704
    La mine nu ca a mers jocul foarte greu dar nu am putut sa intru pe ferma .
    Am aproape 11 ani de joc activ ,aproape de la inceputul jocului,si sincer i-mi pare foarte rau daca voi renunta la el.
     
    cocolupu, paulici_01, marianz și alți 4 apreciază asta.
  17. dariuss2000!

    dariuss2000! Profesionist forum

    Salut, imi las si eu rewiew-ul aici.Incerc sa fiu scurt si la obiect
    User: dariuss2000!
    Id: 25484355

    Am jucat de pe doua calc:
    1. Asus 2020 -procesor Intel core I5-9400F,CPU 2.90Ghz
    -memorie 16 Gb ,64 bit
    -placa video NVIDIA Ge-Force GTX165
    -OS Windows 10
    -conectat prin cablu (daca conteaza cumva)
    S-a conectat putin mai greu(10 sec intirziere),culturile si pomii nu se vad cind sint gata,animalele le string greu,dupa fiecare operatie astept citeva sec,pomii se culeg putin mai greu.Plimbarea prin terenurile fermei mai inceata putin.
    Piata e putin diferita,am gasit putin mai greu,dar am gasit ce cautam.(Asta nu as pune-o la minus)
    Se vad licurici in pomi(am vazut ca si altii au spus asta).

    2.Asus 2017-procesor AMD Athlon 2 P320 Dual core 2.10Ghz
    -memorie 4 Gb ,64bit
    -placa video ATI Mobility Radeon HD 4250
    -OS Window 7 ,Mozilla
    -conectare prin cablu si wi-fi
    S-a conectat foarte greu (5-6 min),culturile si pomii nu se vad cind sint gata(dupa ce m-am plimbat putin prin ferma, au inceput sa se vada),animalele le string greu,dupa fiecare operatie astep citeva sec,pomii ii string mai greu.Plimbarea prin ferma ,mai greoaie.
    Piata e putin diferita,am gasit putin mai greu,dar am gasit ce cautam.(Asta nu as pune-o la minus)
    Nu vad licurici prin pomi.

    Eu joc pe calc nr 2,celalalt fiind al baiatului(deci mai putin-spre deloc-disponibil).
    In concluzie:daca se trece la aceasta platforma o sa-mi greu sa joc Farmerama, desi joc de 11 ani.
    Momentan nu-mi permit alt calculator mai performant.
    Sper sa se gaseasca alte variante.
     
    Modificat ultima dată: 25 Noi 2020
    pmarian, sighianul, MicuNicu și alți 12 apreciază asta.
  18. grasu_tul

    grasu_tul Scriitor în devenire

    user: grasu_tul
    ID:7016910

    Daca vrei sa plantezi acelasi articol de mai multe ori trebuie de fiecare data sa reapesi ctrl, nu mai merge cu ctrl apasat si apoi click mouse.
    scurtatura din meniul de sus din dreapta nu te mai duce la forum
    pe un calculator cu procesor I3 n-am reusit sa intru pe joc. Dupa 30 minute imi aparea in continuare bara de progres blocata, fara sa mai progreseze peste 6 %
     
    ellyzagato, sighianul, Papy și alți 10 apreciază asta.
  19. dexter_bv

    dexter_bv Scriitor activ

    User: dexter_bv
    Id: 9612015
    limba: romana

    La vrej apare un chenar rosu si nu se vad itemurile:

    [​IMG]

    In ferma si pe insula plantele care sunt crescute nu sunt evidentiate prin simbol, la fel si pentru arborii copti

    [​IMG]
     
  20. Lalele

    Lalele Începător forum

    Salutare. Si eu am observat acest lucru. Ventilatorul laptopului o lua razna la inceput cand ma logam in joc, acum functioneaza lejer.

    In aceste doua zile de test nu am intampinat mari erori sau probleme, doar ca atat pe client cat si pe browser la recoltarea folosind combina jocul se blocheaza pentru 10 secunde, dupa isi revine si functioneaza corect. Atat intampin, in rest totul functioneaza decent. Restul de erori vizuale si celelalte bug-uri minore sunt sigura ca se vor corecta pe parcus.
    Sunt foarte multumita de faptul ca se rezolva erori si ca jocul arata foarte bine, grafic vorbind.

    Personal folosesc doar Unity de la lansare si nici vorba sa nu pot sa ma loghez in joc.

    Raportez si o eroare: Itemul "Conul Vasile" nu sta bine pe nici un teren. In parc statea suprapus peste alte iteme asa ca l-am mutat pe vrej, pe vrej insa tot nu sta la locul sau:
    [​IMG]

    O alta eroare la un alt item pe nume "Ape racoroase". Acesta are o animatie ca un fel de valuri, ceea ce este foarte enervant:
    [​IMG]
     
    paulici_01, davidsiirina08, Criselt și alți 3 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.