Noutati in viitor

Discuție în 'Actualizări și idei' creată de RazvanAndrei, 4 Sep 2022.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Cum vi se pare ideea de "Noutati in viitor" ?

  1. Sa se implementeze!

    83,3%
  2. Ideea are nevoie de imbunatatiri (scrie in comentarii)

    0 vot(uri)
    0,0%
  3. Prefer "Anunturi Oficiale"

    16,7%
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. RazvanAndrei

    RazvanAndrei Expert forum

    Buna ziua,


    Indraznesc cu un mic sondaj.

    Idee:

    Ideea de baza am "furat-o" de la alte jocuri, ca sa fiu sincer. Am observat ca in alte comunitati, se instaleaza ideea de "noutati in viitor" care presupune alcatuirea unui top 2/5/3 lucruri care se estimeaza a fi introduse in anul curent/viitor.


    Expunere si motiv:

    Spre exemplu, in 2022/2023, ne asteptam sa fie introduse: 1 nou teren de camp, 15 animale noi, si 15 copaci noi. Acum, motivul din spatele acestei idei: Ca si jucatori, avem tendinta de a "astepta" noutati in decursul unui an. Dar daca am avea un topic unde, am stii deja ce s-ar putea intampla in decursul unui an? Ma gandesc ca am avea o impingere mai mare in a juca pentru ca am stii ca asteptam anumite lucruri sa se intample, lucruri "mari".

    Beneficii/Avantaje jucatori/ferma:

    Insa, pe de-a lungul anilor, eu (sper ca nu sunt singurul) as dori sa vad ce planuri de dezvoltare are Farmerama. Spre exemplu: "Vor exista mai multe campuri? Mai multe upgrade-uri pentru aplicatie? Poate o versiune mobila in curand?"

    Ca si beneficiu pentru compania "mama", motivatia jucatorilor va fi crescuta exponential. Este ok cand vedem eventurile si noutatile care apar in fiecare luna. Insa, de am avea un top de X lucruri importante ce se asteapta pe parcursul anului sau top 10 ce se asteapta anul viitor - ar face experienta de joc mult mai placuta. Fermierii ar simti ca exista cineva acolo "sus" caruia ii pasa de jucatorii sai, si le arata lucruri pe care BP se va axa in viitor ca sa dezvolte ferma.
    Daca in acele top 10 lucruri pentru anul viitor sa zicem ca avem chestii ce se pot cumpara cu MD, jucatorii vor avea timp sa se pregateasca si vor face investitii mai mari decat daca se va anunta in luna curenta. Ca si fermier, simt ca as face investitii mai cu cap daca as stii ce urmeaza in viitorul apropiat.

    As vrea, ca si fermier, sa stiu pentru ce aspir in anul ce vine sau in anii ce vin. Joc
    acest joc din placere, dar, ar fi ideal sa am un "plan de viitor".


    Voi ce credeti? Ar fi bun un topic de acest tip? V-ar face experienta de joc mai frumoasa, sa stiti pentru ce asteptati/lucrati in urmatorul an sau ce planuri de extindere sau de joc ar putea oferi Farmerama?


    Argument pentru metoda curenta:

    Sectiunea de Anunturi Oficiale este curenta. Va reprezenta intotdeauna o sansa sa fim anuntati de chestii in luna/saptamana curenta. Oracolul nu mai este actualizat de mult, deci nu discut despre aceste doua curente topicuri.


    Note:

    EDIT 1: Am uitat de Calendar. Calendarul permite per an/luna vizualizarea eventurilor, si nu a "noutatilor".

    EDIT 2: Pentru fermierii care citesc aceasta idee: Va rog sa nu uitati de sondaj si de comentarii, in cazul in care ati dori sa faceti schimbari.



    PS
    pentru moderatori:


    Imi cer scuze daca un astfel de topic a mai fost deschis. Am cautat ceva vreme, insa fara rezultate.
     
    Modificat ultima dată: 5 Sep 2022
  2. vinfiert

    vinfiert Supervizor forum

    Sincer, ceva nu se leaga in mintea mea. Nu vad ce legatura au asteptarile jucatorilor cu planurile dezvoltatorilor, care intotdeauna au fost anuntate din timp la "noutati", si care nu au avut cum sa fie dezvaluite intr-un topic unde scriu jucatorii si moderatorii, nicidecum dezvoltatorul. Astfel, nu vad nici prin ce minune "motivatia jucatorilor va fi crescuta exponential"! Iar daca fraza urmatoare functioneaza pe autosugestie, la mine nu functioneaza: "Ma gandesc ca am avea o impingere mai mare in a juca pentru ca am stii ca asteptam anumite lucruri sa se intample, lucruri "mari"". De asemenea, nu vad legatura intre dorintele jucatorilor, din care hai sa zicem ca s-ar putea implementa vreodata una intr-un an, cu luarea unei decizii in ce priveste alocarea fondurilor: "Ca si fermier, simt ca as face investitii mai cu cap daca as stii ce urmeaza in viitorul apropiat."
    Dincolo de faptul ca cele 3 "stii" din text se scriu de fiecare data "sti", sunt curios daca cele 16 conturi care au votat "Sa se implementeze" si care pentru prima data scot capul pe forum, iti apartin.
    P.S. Asta ne-ar putea confirma sau infirma un moderator, dupa IP...
     
    zeepinkstar, amy46, mariuta48 și alți 5 apreciază asta.
  3. tutica62

    tutica62 Profesionist forum

    Cred ca ar fi fost mai interesant si mai bine , pentru foarte multi jucatori , daca faceai o propunere pentru a se putea transforma orele de functionare ale combinei din semanatoare in recoltator, sau in grajdar , sau in orice doreste fiecare fermier in functie de necesititi, cu o proportie de 1 la 1.
     
  4. RazvanAndrei

    RazvanAndrei Expert forum



    Va multumesc pentru feedback.


    Daca dumneavoastra nu vedeti rostul, nu este nici o problema, am sa incerc sa explic asa cum pot eu, in urmatoarele fraze.

    A fost o simpla sugestie, unde eu (si poate altii) as fi dorit sa aflu planurile de dezvoltare ale jocului. Rubrica in sine ramanea scrisa si editata de moderatori, fara implicarea jucatorilor, cu feedback primit din partea dezvoltatorului.

    Cum am raspuns in postarea mea, rubrica de "Anunturi Oficiale" ofera informatii curente/la o perioada de x luni. Prin ideea mea, as fi "cerut" o rubrica unde s-ar fi anuntat pe o perioada mai mare de 6 luni / 12 luni. Ma gandesc (si sper) ca dezvoltatorul are planuri de viitor si multe implementari de facut jocului, pe care le-ar putea reda intr-o rubrica noua.

    Prin expresia "investitii mai cu cap" m-am referit la faptul ca as fi mai predispus sa investesc bani in joc daca stiu ce implementari noi se vor face in anii urmatori. Cu alte cuvinte "as avea o impingere mai mare" sa continui sa ofer suport dezvoltatorului si, de ce nu, sa maresc acest "suport".

    Off-topic:

    In schimb, ca si feedback la feedbackul dumneavoastra, ceea ce am simtit, si sper sa mi se para mie este modul straniu/argumentativ de a oferi feedback. Trecand cu vederea "aruncarea cuvintelor in aer", daca ideea in sine nu va este de folos, sau daca explicatia mea nu a fost suficient cat sa va motiveze sa intelegeti folosul ideii, va inteleg si va respect cu mare drag. Aveti si optiunea "Prefer "Anunturi Oficiale", nu este nevoie sa va insirati si tonul arbitrar cu care se poate citi comentariul dumneavoastra. Sper sa mi se para mie, dupa cum am mentionat mai sus. As fi onorat cu mai multa sinceritate comentariul daca tonul nu avea ceva personal - catre persoana mea, dupa cum se poate citi acel comentariu.


    PS:

    Va multumesc, in final, si pentru corectarea greselilor gramaticale.








    Aceasta idee a fost formulata si a fost expusa pentru jucatori sa isi poata oferi parerea. Eu asta am incercat, si sper ca am reusit. Comentariul dumneavoastra nu aduce sustinere sau imbunatatire si nici nu ofera o parere impotriva ideii. Daca dumneavoastra doriti sa faceti un sondaj cu idea din comentariul de mai sus, cu mare drag va sustin.

    Multumesc frumos.
     
    paulici_01, ani.vajai, raisa2005 și alți 2 apreciază asta.
  5. vinfiert

    vinfiert Supervizor forum

    Eu nu am facut decat sa spun ce cred, si asa am facut intotdeauna, indiferent de interlocutor. Cei de pe ferma care ma cunosc mai bine pot confirma acest lucru. Stiu ca la prima vedere par arogant si nesuferit, mi s-a spus de nenumarate ori... Totusi, fara vreo legatura cu cele scrise mai sus, daca te astepti in viata ca toti sa fie de acord cu ideile tale sau sa te placa toti, o sa ai o mare surpriza...
    Revenind la ceea ce incercam sa-ti explic mai sus, am sa cobor putin nivelul, ca sa nu-ti mai para "straniu/argumentativ" si am sa formulez mai simplu.
    Dezvoltatorul nu raspunde niciodata in forumuri si nici feedback nu da!
    Si, ca sa nu ma lungesc, nu am parti-pris-uri cu nimeni atunci cand imi exprim parerea! Totodata, cred ca ai remarcat ca nu raspund la postari cu mai mult de 3 greseli gramaticale! :) Sper ca ai zambit si tu!
     
    zeepinkstar, amy46, paulici_01 și alți 7 apreciază asta.
  6. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Ar fi prea frumos, dar imposibil. De multe ori planurile se schimbă de mai multe ori în aceeași zi.
    Din forumul vechi am învățat că anunțarea unor proiecte din joc care nu sunt deja în teste aduce mai multe frustrări decât plăceri, prin urmare: închidem.
     
    trancesound, zeepinkstar, amy46 și alți 5 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.