Piața Farmerama - Unica temă de discuții

Discuție în 'Runda de discuții' creată de Chronos, 9 Sep 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Tags:
  1. ginahozoc

    ginahozoc De-al casei

    Dragi moderatori, avand in vedere noile modificari la achizitionarea de balegar, dupa parerea mea personala ar fi excelent daca ati face un sondaj in ceea ce priveste. De cand cu aceasta modificare gunoiul poate fi cumparat cu peste 30GG fata de 2,3,5 cat era inainte, intre eventuri. Normal ca vand cei care produc animale si au movila pana la 300 de unitati sau 600 cei care au premium. Cei care produc animale si depasesc 300 respectiv 600 unitati , gunoiul se pierde in vant. Poate ca marind aceasta limita, eventual cu ajutorul unor stelute balanta se va inclina altfel. Acum cumpara cei care au gg din belsug . Nu vreau sa ma intelegeti gresit ideea de a cumpara fara limita a fost geniala dar poate mai facem un pas si catre producatori. O zi buna tuturor.
     
    SOSYGMA, _Chihuahua_, jagarella și alți 2 apreciază asta.
  2. jagarella

    jagarella Supervizor forum

    Pai nimic nu se pierde, nimic nu se castiga. As intreba inainte de a experimenta: daca pun o cantitate de gunoi in valoare de 1000 de gologani si mi se ia taxa de 100 de gologani, apoi o cumpar tot eu acea cantitate, 900 de gologani intra in buzunarul meu la cumparare?. Inseamna ca putem produce oricat gunoi dar nu il putem folosi, numai dupa ce dam taxa de raft, corect?
     
    ioanagirl94 și SOSYGMA apreciază asta.
  3. X-mod

    X-mod Guest

    Nu poti cumpara produsele expuse de tine in piata. Daca vrei sa folosesti piata, trebuie sa platesti. Cei 10% trebuie dati indiferent daca produsul va fi vandut sau nu. Asta e regula pietei Farmerama. :)
     
  4. jagarella

    jagarella Supervizor forum

    Dar principiul functioneaza, pun marfa cu pretul cel mai de jos existent in secunda respectiva, platesc taxa si cumpar marfa celuilalt, urmand ca atunci cand se vinde marfa mea, sa imi intre gologanii in buzunar, rezulta o gaselnita interesanta a dezvoltatorilor, care va duce la producerea de animale si scaderea pretului acestora.
    Oricum in ultima vreme, datorita eventurilor, preturile la animale sunt exagerat de mari(in comparatie cu valoarea de donare), astfel incat cine are de donat animale la sarcina de la cooperativa, concusrul de agricultura, ii era foarte greu.
    Nu este nici un suprapret, Gina, poti adauga in movila de gunoi orice cantitate pe care o produci, cu conditia sa faci tranzactia la piata vanzand marfa ta si cumparandu-o pe a altuia, "pierzi" doar 10 la suta din pretul zilei la gunoi, coret?
     
    Modificat ultima dată: 12 Mar 2015
    ioanagirl94, liplocutz, SOSYGMA și alți 2 apreciază asta.
  5. X-mod

    X-mod Guest

    Ma chinui sa imi dau seama care-i de fapt ideea. Care-i nelamurirea ta? :) Iti dau dreptate, preturile sunt mari intr-adevar. Asa e la piata, cand mai ieftin, cand mai scump. ;)

    EDIT:
    Acum m-am prins. Ai dreptate, poti face asta. Doar ca vei pierde intr-adevar cei 10%. Nenorocul ar fi sa nu se vanda totusi ceea ce expui. :)
     
    Modificat ultima dată: 12 Mar 2015
    ioanagirl94, _Chihuahua_, SOSYGMA și alți 3 apreciază asta.
  6. jagarella

    jagarella Supervizor forum

    Pai se vinde, expui cu 1 ban doi mai putin si tot o da-i, oricum avantajul modificarii este ca poti avea gunoi cat vrei in movila, apare aici alt aspect, cei care au cumparat cu stelute si nu putine, posibilitatea de a avea movila mai mare, acum nu mai au parte de avantajul oferit de movila mai mare, in comparatie cu cei care nu au investit stelutele in runa de la copac. Dar asa este jocul, a suferit multe modificari si evolutie spectaculoasa, ganditi-va numai cat ne-am chinuit sa deblocam campuri cu stelute, pana a nu fi copacii care dau oua, miere, etc, atunci trebuia sa plantam, sa producem furaj, apoi animale si abia pe urma oul acela nepretuit, sau cumparat de la piata la preturi mari

    Ceva in acest gen a fost evolutia in joc si cand s-a introdus posibilitatea cumpararii de apa, din cate imi amintec initial a fost rezervorul de 100 de unitati pe care doar le puteam produce cu rezervorul de apa, pantru a avea rezervorul mai mare, am cumparat cu stelute marirea rezervorului de apa in unitati, si atunci cei care nu au platit aceasta runa, au posibilitatea de a umple rezervorul de cate ori, cu neplacearea de a umple mai des acest rezervor, mai ales cand se folosesc campurile mici
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 12 Mar 2015
    ioanagirl94, _Chihuahua_, SOSYGMA și alți 4 apreciază asta.
  7. alex070601

    alex070601 Începător forum

    Este o idee buna cu balegaru, ce produc expun la piata cu pretul cel mai mare din ziua respectiva si cand este event si am nevoie incerc sa cumpar cu un pret mai mic, fata de ce am expus eu.
     
    ioanagirl94 și SOSYGMA apreciază asta.
  8. crystinna00

    crystinna00 Scriitor în devenire

    daca nu va suparati cum achizitionez pentru misiunea de la cooperativa incepand de maine ornitorinc? multumesc frumos !
     
    ioanagirl94 și SOSYGMA apreciază asta.
  9. X-mod

    X-mod Guest


    Nu stim inca daca poti sau nu achizitiona. Dar poti cumpara stolere misterioase si, cu putin noroc, vei avea un adapost de ornitorinci. :)
     
    ioanagirl94, _Chihuahua_, SOSYGMA și alți 2 apreciază asta.
  10. marius_aurelian15

    marius_aurelian15 Novice forum

    buna sera.
    de ce sa sters postarea mea cu bio-lipici
    nu am scris ceva corect
    ati pot cumpara bio-lipici cu 34000
    si eu nu pot sa cumpar
    daca vreu sa ofer nu pot decit cu 5555
    multumesc
     
    ioanagirl94 și SOSYGMA apreciază asta.
  11. _Agathon_

    _Agathon_ S-Moderator Team Farmerama RO

    In primul rand, ai facut off-topic. Acum ti-am mutat eu postarea in topicul corect deoarece nu as vrea sa ramai cu impresia ca avem ceva cu tine.
    In al doilea rand, nu se intelege nimic din ceea ce spui. Te rog sa te exprimi mai clar, pentru a te putea ajuta.
    Multumim pentru intelegere.

    :)
     
  12. evasilyana

    evasilyana Începător forum

    buna ziua , poate sa-mi spuna cineva de ce la piata nu se mai gasesc toate categoriile de plante ? s-au restrans incat nici nu poti cumpara , nici nu poti vinde ?ce se intampla ?
     
    ioanagirl94 și SOSYGMA apreciază asta.
  13. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Mai exact? Este vorba cumva de eroarea anunțată >>AICI<< ?
     
    ioanagirl94 apreciază asta.
  14. evasilyana

    evasilyana Începător forum

    merci pentru raspuns , dar tot nu ma ajuta , imi sta productia , asta este .
     
  15. pedrutu

    pedrutu Scriitor în devenire

    Buna dimineata.
    La piata, sectia "produse", apare la vanzare "tubul de respirat".
    Nu stiu cum mi-a scapat implementarea unui nou adapost, dar asta este si as vrea sa stiu de la ce adapost atelier provine si cand a fost implementat.
    Multumesc anticipat.


    Multumesc Agathon, m-am lamurit.
    Practic, neavand ornitorinci pt realizarea misiunii, am ignorat restul anuntului.
    O zi buna.
     
    Modificat ultima dată: 1 Apr 2015
    ioanagirl94 și SOSYGMA apreciază asta.
  16. _Agathon_

    _Agathon_ S-Moderator Team Farmerama RO

    Aici gasesti toate informatiile.
    :)
     
  17. laur98

    laur98 Scriitor în devenire

    Buna seara. Am cautat acest subiect de discutie dar nu am gasit nimic referitor, asa ca voi intreba eu. Cum aflu pe ce piata sunt ? si daca se poate schimba piata ? Am observat ca alti prieteni de-ai mei au oferte diferite fata de ale mele. As fi curios daca pot afla pe ce piata sunt si modul cum pot afla . Va multumesc anticipat .
     
    ioanagirl94 și SOSYGMA apreciază asta.
  18. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

     
    ioanagirl94 și SOSYGMA apreciază asta.
  19. laur98

    laur98 Scriitor în devenire

    ok multumesc pentru raspuns. Va doresc o seara frumoasa :*
     
    ioanagirl94, SOSYGMA și k0 apreciază asta.
  20. zeea

    zeea Scriitor în devenire

    referitor la implementarea noii reguli de a vinde la piata cantitatea maxima de 100 unitati mie personal nu mi se pare buna si cred ca dezanamtajeaza vanzatorul,doarece si inainte putea sa vanda cate 199 de unitari, eu vindeam cite 300 unitati cote oferte puteam sa acu,ules in functie de ce strangeam la pretul maxim si astfel imi cream un depozit pr eventul urmator considerind comisionul de piata ca o chirie de depozitare si ma avantaja in timpul eventului ,acum ar trebui (daca as avea) mult mai multi gologani pt.acelas ingrasamant,cred ca revenirea la 300 unitati ingrasamat ar fi foarte utila