Porumbul nu este leguma...parerea mea

Discuție în 'Arhiva ajutor' creată de vlahopol, 5 Apr 2016.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. vlahopol

    vlahopol Novice forum

    Am constatat ca, dupa dezvoltatorii jocului, porumbul ar fi in categoria legume. Parerea altor oameni de stiinta, printre care ma enumar si eu, este ca ar fi cereala . Propun o dezbatere publica, un congres, ceva, sa ne lamurim . Si, daca intre timp se regleaza eroarea, ar fi minunat! Zi buna tuturor agricultorilor !
     
  2. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Vom transmite părerea celorlalți oameni de știință pentru a lua măsuri, deși eu îmi mențin părerea că ar fi fruct.
     
  3. vlahopol

    vlahopol Novice forum

    Ca argument pentru un congres : sunt deja trei pareri .
     
  4. ferma_kemy

    ferma_kemy Începător forum

    Porumubul face parte din categoria cerealelor! Nu este nevoie de un congres pentru asta....
     
    adria2, donnadmn, stoiantudorel și alți 2 apreciază asta.
  5. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Google mititelul are altă părere ;)
     
  6. vlahopol

    vlahopol Novice forum

    Doamne fereste sa te iei dupa ce traduce Gogu : uiti si limba materna .
    Acuma, daca tot nu s-a inchis tema, as mai face o observatie, calduta, acuma descoperita : am activat tinctura magica de la alchimist si nu are efect asupra cerealelor, mai exact nu reduce timpul de coacere .
     
    adria2 și -ciocollate- apreciază asta.
  7. mihaelaiuhas

    mihaelaiuhas Ambasador forum

    Porumbul face parte din categoria cerealelor, e clar....dar nu stiu de ce unii dintre noi ne legam de faptul ca este trecut la legume...aici suntem in lumea minunata a Farmeramei, o lume virtuala in care pomii fac miere si lapte, unii parfum...de ce nu ne legam si de asta?xDxD
     
    adria2, -ciocollate-, fl_o1950 și alți 5 apreciază asta.
  8. Sankt_Petersburg

    Sankt_Petersburg Începător forum

    Google are multe erori informationale Daca ne-am lua doar dupa el....ar fi dezastru! :D
     
    adria2, -ciocollate- și donnadmn apreciază asta.
  9. vlahopol

    vlahopol Novice forum

    Asa cum am acceptat cu totii ca avem copaci care fac oua si lapte, am putea sa acceptam ca porumbul este leguma. Pe mine ma deranjeaza pentru ca nu-mi functioneaza produsul de la Alchimist( tinctura magica )
     
    adria2, donnadmn și iarina56 apreciază asta.
  10. mihaelaiuhas

    mihaelaiuhas Ambasador forum

    Pai tema acestei discutii era de ce porumbul este trecut la legume, nu stiu cum s-a ajuns la tinctura magica!!!
     
    adria2 apreciază asta.
  11. vlahopol

    vlahopol Novice forum

    Simplu : accelereaza productia de cereale cu 4%... sau asa ar trebui .
     
    adria2 și -ciocollate- apreciază asta.
  12. Chronos

    Chronos Guest

    Pai ce ne facem, ca si rosia este de fapt un fruct. Vreau si eu conferinta mea.:D
    Ce ne facem cu cei care considera carnea de porc o leguma?

    Deci, s-a inteles ideea. Vom vedea despre ce este vorba si vom transmite, daca este de transmis.

    Pana atunci, bagati o salata de ton cu porumb.

    Seara buna!

    Inchidem!
     
    fl_o1950, anapavli, adrianapatran și alți 5 apreciază asta.
  13. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Daca-mi permiți doamne Cronos, mai am câteva cuvinte:
    Nu m-am referit la Translate, ci la motorul de căutare.
    Așa e. Trebuie doar puțină atenție la linkurile recomandate pentru a le sorta. Una e să citești un ”porumbul e cereală? dau funda”, alta un .edu.org.gov. Sau 2-3-4-5 care se contrazic... și am ajuns la alte povești.
    Până de hotărăsc veganii dacă porumbul e de-al lor sau nu, putem să lăsăm ferma la fel de trăsnită fără remușcări. Nici Canis lupus nu cred că mănâncă ceapă, dar noi n-am vrut să ne măcinăm oile.

    Așa și face, am testat. Evident, trebuie consumat înainte de plantare.

    Cu gândul la un posibil congres cu argumente solide la Păreri despre joc, reînchid aici.
     
    crivio, adria2, -ciocollate- și alți 3 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.