Feedback Povestiri folk

Discuție în 'Runda de discuții' creată de EllaBalerina, 28 Apr 2020.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Cum vi se pare eventul?

Sondaj închis pe 4 Mai 2020.
  1. Îmi place

    70,0%
  2. Îmi este indiferent

    10,0%
  3. Nu-mi place

    20,0%
  1. EllaBalerina

    EllaBalerina Board Administrator Team Farmerama RO

    Salutare fermieri,

    Vă așteptăm în această temă pentru păreri, opinii și nelămuriri cu privire la evenimentul Povestiri folk. De asemenea, prin intermediul sondajului vă puteți exprima rapid opinia în privința acestei caracteristici.

    Nu uitați să consultați AICI tutorialul iar pentru alte link-uri utile: Indexul.

    Spor!
     
    deea4u, davidsiirina08, Shepherd și alți 11 apreciază asta.
  2. -jenitrandafir-

    -jenitrandafir- Pretendent

    buna! data de incepere este 28 sau 29?
     
    deea4u, malagambafane, amy46 și alți 8 apreciază asta.
  3. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Pentru ca e fara drop, da cu +...
    Pentru ca ne pune creierii pe moate, sa socotim pasii da cu -...
    Vrejul e OK, da cu +...
    Pentru numarul de plante si ameteala de schimbare intre terenuri, da cu -...
    Pentru cele 6 zile de event, in care sa rezolvam zapaceala din ferma, da cu +...
    Eu m-am zapacit deja, si azi matematica nu e prietena mea, asa ca mai astept cu votul. Adica da cu !? deocamdata...
     
    deea4u, Margo15, Soricica4 și alți 20 apreciază asta.
  4. branzica25

    branzica25 Avansat

    De obicei sunt pro pentru orice event chiar daca unele nu am posibilitatea sa le parcurg tot apreciez ideea, dar citind tutorialul la acest event vad ca nu am de ales si trebuie sa tot alternez intre plante si sa gasesc o modalitate de a planta eficient ca e haos cu nr de tipuri de plante cerute si faptul ca sunt diferite cerinte si timpul de productie e tot diferit. Imi plac recompensele, dar un mare dezavantaj este ca ma gandesc ca trebuie sa demolez de pe terenuri adaposturile ca sa pot sa ma descurc in zapaceala de plante pentru event. Trebuie sa avem grija la ce plante se cer si de cate puncte avem nevoie si unde le plantam si la faptul ca trebuie sa avansez cate un nivel pentru fiecare animal pe rand (cum se zice la noi in ardeal : na amu aici ii bai xD). poate cineva care e mai odihnit azi ne explica si noua o strategie sau un modus operandi xD
     
  5. 4mari8

    4mari8 Începător forum

    Nu ar fi mai usor sa facem totalul de plante, intai, adunandu-le pe cele ingrosate cu bold din tutorialul de event? Si-apoi sa incepem sa le plantam? :D Si cand terminam, le donam pe toate. (Presupunand ca moderatorii au ales varianta cea mai rapida in raport de timp)
     
    deea4u, davidsiirina08, bmia_maria și alți 13 apreciază asta.
  6. agassi

    agassi Scriitor în devenire

    Am facut un calcul cu cele necesare. Am folosit doar a 3a optiune de donare (cea care da 3 puncte)...

    5600 Valeriana Roza, 8000 Cutu-delicii, 5900 Porumb Valoros, 8520 Coada de Magar.

    Daca folositi, Amplificator PE pentru melodii folk, bineinteles ca va fi nevoie de mai putine plante!

    P.S. In anuntul de event se specifica data de incepere ca fiind 29 aprilie, iar in FAQ-ul eventului scrie 28 aprilie!
    Rog un moderator sa ne lamureasca! Multumesc!
     
    deea4u, Ali, Soricica4 și alți 17 apreciază asta.
  7. -iulia1992-

    -iulia1992- Maniac forum

    Eu o sa plantez mereu plantele pentru care se dau cate 3 puncte (adica cele trecute cu bold in tabel).
    Si, da, pana la urma eventul incepe de astazi sau de maine?
     
  8. t_ina_e

    t_ina_e General forum

    Eventul incepe astazi? :sleepy:
     
    deea4u, malagambafane, amy46 și alți 9 apreciază asta.
  9. -iulia1992-

    -iulia1992- Maniac forum

    Cum ai ajuns la calculele astea? pt ca mie mi-au dat cu totul altele...
    Adica: 2.130 coada de magar, 2.540 cutu-delicii, 1.400 valeriana roz, 1.355 porumb valoros - pentru ca am adunat doar cifrele scrise cu bold.
    Poate am gresit eu, in fond, sunt treaza de maxim 30 de minute :D
     
  10. agassi

    agassi Scriitor în devenire

    Tu ai calculat necesarul pentru o singura donatie, care inseamna doar 3 puncte!
    Necesarul de puncte pentru fiecare avansare în nivel este de 12!
     
    deea4u, Ali, davidsiirina08 și alți 14 apreciază asta.
  11. -iulia1992-

    -iulia1992- Maniac forum

    Nu o sa ma contrazic, prefer sa astept pana incepe.
    Poate inca dorm si imi amintesc gresit cum sta treaba :)
    PS: posibil ca eventul sa inceapa de astazi, in fond, nu avem drop de strans, doar plante!
     
    deea4u, davidsiirina08, donnadmn și alți 10 apreciază asta.
  12. 4mari8

    4mari8 Începător forum

    Cum a zis Iulia, donarea de plante cu bold te avanseaza deja un nivel, fiindca e o donare de 3 puncte.
    Sper sa nu, fiindca altfel nu mi-as fi hranit animalele! :(
     
    deea4u, davidsiirina08, donnadmn și alți 10 apreciază asta.
  13. sandokanlord

    sandokanlord Baron forum

    Necesarul de puncte pentru fiecare avansare în nivel este de 12! Deci 12 impartit la 3.... trebuie de cate 4 ori la fiecare animal
     
  14. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Eu am apucat sa-mi beau cafeaua, si mi-am amintit de un event similar, ala cu ursuleti de guma, mingi de cauciuc si nu mai stiu ce jucarii, dar erau drop, nu plante... Tot asa trebuiau donati 4 x 3 pasi (pt varianta bold), sau 6 x 2 pasi pentru celelate...Asa ca nu e o singura donare pentru a avansa un animal, ci sunt minimum 4 (sau 6) depinde de varianta aleasa...
    Multumesc lui Agassi si Sandokanlord ca s-au luptat de dimineata cu aritmetica, de lene ii cred pe cuvant...
    E mai eficient sa strangem toate plantele cerute (calculat pe varianta bold) si sa le donam, decat sa alergam intre terenuri si treziri de animale, posibil sa lipseasca ceva exact cand vrem sa trezim unul si pana la urmatorul uitam ce avem de facut...Mai ales inainte de cafea...
    Cand incepe, mai vedem, si eu am hranit animalele, refac stocurile, ajutat si de fluturele neon, nu mi-ar conveni sa le macelaresc acum...Dar mai vedem.
    O zi placuta va doresc !
     
    deea4u, Soricica4, davidsiirina08 și alți 16 apreciază asta.
  15. 4mari8

    4mari8 Începător forum

    Acum totul are sens. :) Multumim pentru atentionare.
     
  16. bmw123bmw

    bmw123bmw Supervizor forum

    Uh, un event cu multe plante...din nou! Astept sa vad pe loc ce si cum , doar vreau sa stiu cand incepe exact !
     
    deea4u, malagambafane, amy46 și alți 10 apreciază asta.
  17. _Agathon_

    _Agathon_ S-Moderator Team Farmerama RO

    29.04.2020 :oops:
    Multumim.
     
    deea4u, davidsiirina08, donnadmn și alți 15 apreciază asta.
  18. -jenitrandafir-

    -jenitrandafir- Pretendent

    noi multumim rentru precizare
     
  19. jagarella

    jagarella Supervizor forum

    16 recoltari, 5 zile. SPOR
     
    deea4u, davidsiirina08, donnadmn și alți 10 apreciază asta.
  20. bmw123bmw

    bmw123bmw Supervizor forum

    Am calculat doar pe cele cu bold din tabel
    Magar:540 Valeriana , Cutu-Delicii 380, Porumb 280 si Cozi 440

    Catel:
    480 Valeriana, Cutu-delicii 510, Porumb 360, Cozi 440

    Pisica:
    190 Valeriana, Cutu-delicii 600, Porumb 360, Cozi 680

    Pui: 190 Valeriana, Cutu-delicii 510, Porumb 475, Cozi 570

    Ca sa terminam toate misiunile avem nevoie de :
    Valeriana - 1400
    Cutu-Delicii - 2000
    Porumb - 1475
    Cozi - 2130

    Eu o sa merg prima data pe alea care nu pot fi plantate pe toate cele 3 continente si dupa restul. Mai astept si parerile voastre!
    Asta daca putem dona 1 planta din cele 3 mentionate acolo...
     
    deea4u, davidsiirina08, Criselt și alți 10 apreciază asta.