Prietenii cărților

Discuție în 'Colțul vorbitorului' creată de mada_nice, 28 Aug 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. matusam

    matusam Legendă vie

    William Shakespeare - Imblanzirea scorpiei
     
    malagambafane, doro090767, dadan și alți 10 apreciază asta.
  2. Aleksa

    Aleksa Pretendent

    Hotul de carti - Markus Zusak

    Este anul 1939. Germania nazistă. Ţara îşi ţine răsuflarea. Moartea nu a avut niciodată mai mult de lucru, şi va deveni chiar mai ocupată. Liesel Meminger şi fratele ei mai mic sunt duşi de catre mama lor să locuiască cu o familie socială în afara oraşului München. Tatăl lui Liesel a fost dus departe sub şoapta unui singur cuvânt nefamiliar - Kommunist -, iar Liesel vede în ochii mamei sale teama unui destin similar. Pe parcursul călătoriei, Moartea îi face o vizită băieţelului şi o observă pe Liesel. Va fi prima dintre multe întâlniri apropiate. Lângă mormântul fratelui ei, viaţa lui Liesel se schimbă atunci când ea ridică un singur obiect, ascuns parţial în zăpadă. Este Manualul Groparului, lăsat acolo din greşeală, şi este prima ei carte furată. Astfel începe o poveste despre dragostea de cărţi şi de cuvinte, pe măsură ce Liesel învaţă să citeasca cu ajutorul tatălui ei adoptiv, care cânta la acordeon. În curând, va fura cărţi de la incendierile de cărţi organizate de nazişti, din biblioteca soţiei primarului, şi de oriunde le mai putea găsi. Hoţul de cărţi este o poveste despre puterea cuvintelor de a crea lumi. Cu o scriitură superb măiestrită şi arzând cu intensitate, premiatul autor Marcus Zusak ne-a dăruit una dintre cele mai durabile poveşti ale timpurilor noastre.
     
    zyf_laura, nicayuki, crivio și alți 13 apreciază asta.
  3. roliana57

    roliana57 Legendă vie

    Stieg Larsson - Castelul din nori s-a sfărâmat, cartea care încheie trilogia Millennium (primele două volume – Bărbați care urăsc femeile și Fata care s-a jucat cu focul).

    In „Castelul din nori s-a sfaramat” fata buna nu s-a casatorit cu baiatul bun, nu toti oamenii rai au fost condamnati, doar a inceput judecata...Totul pare atat de real..
    Va recomand intreaga serie...este perfecta!
     
    crivio, malagambafane, dadan și alți 11 apreciază asta.
  4. -lacri-10

    -lacri-10 Ambasador forum

    De veghe in lanul de secara -J.D.Sallinger
     
    zyf_laura, crivio, oxanapin și alți 14 apreciază asta.
  5. EVE.violetta

    EVE.violetta Legendă vie

    Ernest Hemingway - Pentru cine bat clopotele
     
    crivio, adria2, stoiantudorel și alți 15 apreciază asta.
  6. kasandra57070

    kasandra57070 Avansat

    NEAGU DJUVARA- Amintiri din pribegie
     
    adria2, naivreasastii, crivio și alți 10 apreciază asta.
  7. dadan

    dadan Împărat forum

    Sebastian Faulks-Amprenta omului
    O carte despre evolutia generatiilor,despre dragoste si sentimente reprimate,despre complexitate si rudimentar,despre imaginatie si realitate.
    V-o recomand cu caldura!
     
  8. thefallingangel13

    thefallingangel13 Comandant forum

    Robin Hobb - Trilogia Farseer
     
    svjek10, ryuk360., Cristiana2401 și alți 14 apreciază asta.
  9. Trocaddero

    Trocaddero Novice forum

    Exemplele pe care le-ai dat de la autori romani nu le cunosc, nu citesc de autori romani, doar daca se gaseste ceva fantasy pe acolo. In ultima vreme citesc doar fantasy pentru ca e un gen literar minunat si vi-l recomand cu placere tuturor.

    Stapanul Inelelor l-am citit, la fel si Hobbitul. Am chiar si Copiii lui Hurin si intr-o vreme voiam serios sa-mi cumpar Silmarilion. Tolkien e un adevarat geniu, i-am citit cartile de la o varsa atat de mica... Poate singurele defecte ale cartilor sale sunt descrierile in exces.

    Va recomand si seria Vechiul Regat (Sabriel, Lirael, Abhorsen) - mi-am planuit s-o citesc curand; seria Mostenirea, de Christopher Paolini (Eragon); seria Jocurile Foamei, de Suzanne Colins; seria Divergent, de Veronica Roth si Tunele (5 volume) - imi planuiesc sa citesc in curand, deocamdata le tin in biblioteca, le-am luat la o reducere :D

    Si o serie minunata sunt Cronicile Wardstone, pentru fanii fantasy + horror, best combination ever. Iubesc seria. M-as mira sa aud pe cineva ca nu-i place.

    Si inca o serie care merita propriul alineat e Harry Potter - probabil seria mea de suflet, lasa probabilul. E minunata, nici nu am ce spune...
     
    crivio, naivreasastii, zyf_laura și alți 9 apreciază asta.
  10. jagarella

    jagarella Supervizor forum

    - - Vechiul si Noul Testament. Adica Alfa si Omega. Totul
     
  11. Ambra.

    Ambra. Împărat forum

    Cirese amare - Tatiana Nechita. O care recomandata de o jucatoare Farmerama. Merita citita.

    “Acum avem de toate, dar ne-am pierdut pe noi”


    Povestea cireşelor amare nu este povestea explicită a unor fructe gustoase, dar nu la fel de răspândite ca surorile lor mai dulcege, ci povestea emoţionantă a Lilianei Nechita, o mamă care pleacă în Italia pentru a-și ajuta familia, compusă din cele două fiice şi din mama sa.
     
  12. stoiantudorel

    stoiantudorel Comandant forum

    Prima carte citita Abecedarul...... Ultima carte citita "Cartea fermierului"
     
    Modificat ultima dată: 20 Mar 2016
    naivreasastii, adria2, alinusacris și alți 10 apreciază asta.
  13. SkumpikaNina

    SkumpikaNina Maestru forum

    ultima carte citita : Marian Godina / Flash-uri din sens opus xD prea i s-a facut reclama la tv
     
    naivreasastii, crivio, alinusacris și alți 9 apreciază asta.
  14. adria2

    adria2 Maniac forum

    Ultima carte citita : Four ( Patru) , ultima din seria Divergent - Veronica Roth

    Edit 1: Tocmai am terminat o carte ( de fapt sunt trei volume) care mi-a placut mult, este o carte pentru toti , copii si adulti, sper ca a fost tiparita si in Romania, titlul cartii intr-o traducere aproximativa ar fi : Casa pentru copii speciali a domnisoarei Peregrin, titlul original este Miss Peregrine's home for Peculiar Children - Ransom Riggs.

    P.S. Daca v-a placut Harry Potter, o sa va placa si aceasta.
     
    Modificat ultima dată: 1 Apr 2016
    naivreasastii, -lacri-10, donnadmn și alți 12 apreciază asta.
  15. Soricica4

    Soricica4 Scriitor activ

    Ruta Sepetys - Printre tonuri cenusii
     
    crivio, naivreasastii, malagambafane și alți 8 apreciază asta.
  16. naivreasastii

    naivreasastii Comandant forum

    Mi-am adus aminte ca am citit cu multi ani in urma o carte extraordinara care se numea "Asasinii printre noi " scrisa de un autor evreu ,Simon Wiesenthal ,supravietuitor al celui mai mare lagar de exterminare nazista A vanat prin toata lumea criminali de razboi !Unii l-au contestat din punct de vedere moral ,l-au facut mincinos ca si-a atribuit niste merite pe care nu le avea ,dar Statele Unite si Germania l-au premiat ! O veti citi cu sufletul la gura pana la ultima pagina!O recomand cu mare drag !
     
    Modificat ultima dată: 7 Apr 2016
    crivio, donnadmn, malagambafane și alți 5 apreciază asta.
  17. Agro80

    Agro80 Conte forum

    Hai sa va recomand si eu doua carti pe care le citesc in paralel in momentul asta... ar mai fi una dar n-as vrea sa va plictisesc cu fiolosofie. Prima ar fi "Iubind-o pe ea" scrisa de Alexandru Chermeleu si alta ar fi "Ghidul nesimtitului" scrisa de Radu Paraschivescu. Prima carte va va incanta sufletele, simtirile, viata, cealalta... va va amuza nespus si va va imbogati vocabularul cu sinonime:). Nu ratati niciuna din cele doua, voi, consumatori de citit! ♥♥♥

    Citat din prima carte: "Nu poti sa joci ping pong cu sufletul celuilalt sperand ca mingea sa nu mai cada niciodata de pe masa. E ca si cum ai musca bucati din inima, aruncandu-le mai apoi in neant."
    Citat din a doua carte: "Una dintre cele mai vii forme de manifestare a nesimtirii se leaga de reparatiile in apartament. Reparatiile compun revansa sonora pe care nesimtitul si-o ia in fata mimozelor care mai cred in orele de liniste sau in fata minoritarilor care inca n-au aprofundat codul p**astelor maniere. "
     
    Modificat ultima dată: 6 Apr 2016
    crivio, veve47, naivreasastii și alți 16 apreciază asta.
  18. Aniela101

    Aniela101 Scriitor în devenire

    Mie imi place sa citesc poezii xDsau sa creez.
    O carte frumoasa ar fi si Noaptea de Sanziene - Mircea Eliade.
    In carti am gasit multe citate care ma reprezinta. Cartile sunt o alta lume , lumea celui care citeste. Este un adevarat univers de cuvinte frumoase, metafore, epitete. Cand spui cuvantul CARTE te gandesti la niste pagini care ascund un mare secret, o adevarata comoara si fericit sa fie cel care citeste si iubeste cartile, pentru ca fara ele , eu, cel putin, nu as putea trai ...:music:
     
    kami12., veve47, malagambafane și alți 5 apreciază asta.
  19. rusu.stefi

    rusu.stefi Maestru forum

    Fata cu Portocale de Jostein Gaarder.
     
    crivio, roliana57, malagambafane și alți 4 apreciază asta.
  20. malagambafane

    malagambafane Legendă vie

    Fundatia si pamintul. Isac Asimov
     
    naivreasastii, crivio, roliana57 și alți 5 apreciază asta.