Prietenii cărților

Discuție în 'Colțul vorbitorului' creată de mada_nice, 28 Aug 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. EVE.violetta

    EVE.violetta Legendă vie

    Camilla Lackberg-Printesa gheturilor
     
  2. matusam

    matusam Legendă vie

    Mario Puzo-Arena sumbra
     
  3. -mafia444-

    -mafia444- Comandant forum

    SILVER,FLACĂRA ARGINTIE A DRAGOSTEI-SUSAN JOHNSON
     
    malagambafane, Gogoasa, ardentlove și alți 13 apreciază asta.
  4. soso2169

    soso2169 Expert forum

    Julia Navarro-Sangele nevinovatilor
    Laurence Gardner-Testamentul Magdalenei
     
    malagambafane, Degetica13, Gogoasa și alți 16 apreciază asta.
  5. Stefan].

    Stefan]. De-al casei

    Acesta este un roman istoric.Maurice Druon-Regii Blestemati
     
    malagambafane, adria2, Gogoasa și alți 17 apreciază asta.
  6. gggggg53

    gggggg53 Conte forum

    Va recomand Cronica de familie - Petru Dumitriu, am recitit-o de curand
     
    malagambafane, Degetica13, Gogoasa și alți 17 apreciază asta.
  7. popescudana42

    popescudana42 Legendă vie

    Colt alb...........Jack London
     
    malagambafane, adria2, Degetica13 și alți 22 apreciază asta.
  8. _Chihuahua_

    _Chihuahua_ Profesionist forum

    Destin in Negru scrisa de Janet Fitch
     
    malagambafane, Gogoasa, ardentlove și alți 14 apreciază asta.
  9. bondarul11

    bondarul11 Talent de excepţie

    Doi ani de vacanta - Jules Verne. Am citit-o de vreo 5 ori, pina acum.
     
  10. ardentlove

    ardentlove Talent de excepţie

    Ciresarii - Ionel Teodoreanu
     
  11. Cristela81

    Cristela81 Cunoscător forum

    Doar de 5 ori ...? Eu cred ca am citit-o de cel putin 12 ori pana acum si prima oara am citit-o cand aveam 13-14 ani (acum vreo 20 ani). :) Este favorita mea dintre cartile de aventuri, iar urmatoarea la mica distanta este tot o carte de a lui Jules Verne, Insula misterioasa.

    De mica mi-a placut sa citesc si cum prind o carte in mana cum ma apuc sa o citesc si citesc din ea fie pana o termin de citit in ziua respectiva, fie daca ma doboara somnul adorm cu cartea in mana si cu lampa aprinsa, iar cand ma trezesc continui de pe unde imi aduc aminte ca am ramas inainte sa adorm. :p

    Poeziile nu prea mi-au placut, era chinul de pe lume pt mine sa trebuiasca sa invat o poezie, dar povestile atat cele obisnuite cat si cele cu tenta mitologica, romanele istorice, politiste si de dragoste mi-au placut la nebunie.

    Prima carte care am citit-o a fost Legendele Olimpului de Alexandru Mitru cand aveam 9 ani (eram in clasa a 3-a), urmata de Cuore, Inima de copil de Edmondo de Amicis si Amintiri din copilarie de Ion Creanga. De atunci am mai citit o gramada de carti, si aproape toate mi-au placut. Acum vreo 10 ani am avut rabdare sa fac un inventar al cartilor citite si doar pe baza bibliotecii proprii am adunat vreo 600 de carti citite. Daca as fi trecut si cartile luate cu imprumut de la biblioteca sau de la cunostinte de familie cred ca maream si mai mult lista, iar unele dintre acestea le-am si recitit cel putin odata daca mi-au placut foarte mult. Biblioteca mea nu stagneaza, uneori daca am un banut in buzunar si se intampla sa trec pe langa o librarie sau o taraba cu carti nu trec mai departe fara sa fi cumparat macar 1 carte :oops: (asta in cel mai "fericit" caz, ca in cel mai "nefericit" caz fac praf toti banii care ii am la mine) si abia dupa ce o citesc ajunge in biblioteca.

    Acum o luna mi-am cumparat trilogia Stapanul inelelor de J.R.R. Tolkien, doar ca din cauza timpului nu prea reusesc sa avansez si abia sunt la jumatatea primului volum.
    Iar cu 1-2 luni inainte am achizitionat dintr-o benzinarie primele 4 volume din seria Harry Potter de J.K. Rowling. Acum tre sa fac rost de ultimele 3 volume. Le-am recitit cu placere, pt prima data sub forma de carte. Pana acum le-am citit de pe internet in format electronic de 3 ori odata in engleza si de 2 ori in romana.
     
    malagambafane, adria2, Gogoasa și alți 14 apreciază asta.
  12. Love_RAPID

    Love_RAPID Avansat

    Colectia SAS, am citit-o integral. Este foarte reusita, si sunt carti de spionaj, cu un personaj Malko Linge, care e agent CIA, sub acoperire, si toate actiunile lui, spectaculoase, si am sa enumar:
    * " De veghe in Israel"
    * " America in Pericol"
    * "Conflict la Managua"
    etc...
     
  13. veve47

    veve47 Conte forum

    Va recomand din inima o carte pe care am terminat-o recent, "Bucuria vietii" de Irving Stone, in care este zugravita epic vorbind, viata lui Vincent Van Gogh, de acelasi autor al romanului "Agonie si extaz". Am aflat lucruri pe care nu le stiam despre pictor si m-a impresionat enorm viata lui chinuita, de artist neinteles si pentru care scurta sa existenta a fost insuficienta pentru a-si exprima preaplinul sufletului sau. N-o ratati si nu veti regreta.
     
    Modificat ultima dată: 17 Ian 2015
    malagambafane, adria2, Gogoasa și alți 19 apreciază asta.
  14. AMMA72

    AMMA72 Comandant forum

    Yrsa Sigurdardottir- Suflete damnate
     
  15. thefallingangel13

    thefallingangel13 Comandant forum

    La Rascruce de vanturi - Emily Bronte
    Agonie si Extaz - Irving Stone
    Manastirea din Parma - Stendhal
     
  16. sosy_frumusica

    sosy_frumusica Împărat forum

    Arta conversatiei, o carte care merita citita(Ileana Vulpescu) o lectie de viata si de demnitate. Jurnalul fericirii(N.Steinhardt)si neaparat Creatie(Emile Zola). Le recomand cu caldura sunt un balsam pt: suflet. Iubesc poezia Sorescu si Paunescu imi sunt indispensabili. Spuneti si voi, nu e frumos?) ”
    Am zarit lumina pe pamint, Si m-am nascut si eu Sa vad ce mai faceti.”
     
    malagambafane, Gogoasa, ardentlove și alți 17 apreciază asta.
  17. Gogoasa

    Gogoasa Mare-maestru forum

    Cenusa si Orhidee la New Yok - Vintila Corbu. O carte despre Mafia!
     
  18. roliana57

    roliana57 Legendă vie

    Lorelei _ Ionel Teodoreanu
    "La ce te gândești, Luli-boy?
    -Sst. Aștept cocorii.
    "
     
  19. giuly1969

    giuly1969 Ambasador forum

    Manifestul educatiei-Andy Szekely
     
    malagambafane, Gogoasa, ardentlove și alți 13 apreciază asta.
  20. marafiz

    marafiz Junior Expert

    Lectura a fost si a ramas pentru mine cea mai mare pasiune.Am citit de toate, dar cel mai mult imi plac romanele SF. M-am indragostit de SF!
    Va recomand sa citit cam tot ce a scris Isaac Asimov, incepind cu "Soarele gol" , un roman polititst in stil SF, Solaris.... of ce carte minunata, si nu in ultimul rind " Sfirsitul eternitatii" care va va incinta, va asigur.
    Nu-mi displac nici romanele mai noi, dupa ce am vazut filmele cu Jocurile foamei, am citit si romanele.
    Lectura placuta!
     
    malagambafane, adria2, Gogoasa și alți 13 apreciază asta.