Prietenii cărților

Discuție în 'Colțul vorbitorului' creată de mada_nice, 28 Aug 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. EVE.violetta

    EVE.violetta Legendă vie

    Lisa Kleypas - Printul visurilor
     
  2. adriana_eu

    adriana_eu Mogul forum

    Buna ziua!As avea si eu cateva carticele sa va recomand eu una le-am indragit si le indragesc in continuare si inca le mai citesc chiar daca le-am citit deja a nu stiu cata oara :D
    Autor:Stephenie Meyer din seria Amurg:-Amurg vol.1
    Luna noua vol.2
    Eclipsa vol.3
    Zori de zi vol.4
    Pe mine m-au facinat toate cele 4 volume,contin tot ceea ce cred eu ca ar trebui sa contina o carte interesanta,contin intriga,suspans,romantims,groaza,frica,sf,cam de toate eu una le-am citit una dupa alta non stop :) volumul 4 l-am citit intr-o noapte ca nu m-am mai putut dezlipi de carte :D
    Eu am hotarat sa nu dau detali despre carti pentru ca consider ca daca ramane asa cu un aer misterios o sa va placa si mai mult cartile ;)
    Sunt si filme facute dupa carti dar va sfatuies sa cititi pentru ca in filme sunt multe paragrafte taiate sunt frumoase si filmele dar cartile sunt cu muulltt mai facinante! Va spun sincer si daca cititi o sa imi dati 100% dreptate :D Spor la citit!O zi minunata!
     
    maimutica, malagambafane, mada_nice și alți 15 apreciază asta.
  3. roliana57

    roliana57 Legendă vie


    1. Fata care s-a jucat cu focul.-Stieg Larsson-Gen :Thriller

      "Nu există nevinovaţi. Există doar diferite grade de responsabilitate." Lisbeth Salander

      Cartea a primit premiul SWEDISH ACADEMY AWARD FOR DETECTIVE NOVELS
     
    malagambafane, donnadmn, mada_nice și alți 14 apreciază asta.
  4. matusam

    matusam Legendă vie

    Ivan Turgheniev - Un cuib de nobili

    In roman Turgheniev ne ofera un bogat tablou al societatii rusesti din secolul al XIX-lea. Scriitor plin de sensibilitate si romantism, stie sa imbine aspectele acute ale vremii sale cu inegalabile povesti de dragoste. Veritabil roman psihologic - gen care de altfel i-a adus si celebritatea – romanul urmareste o idila fara de speranta, in care protagonistul, nobilul Lavretki, se vede prins alaturi de tanara fiica a unor rude indepartate, idila care nu are cum sa-si gaseasca un deznodamant fericit.
     
  5. AMMA72

    AMMA72 Comandant forum

    Thomas Hardy - Doi ochi albastri
     
  6. -mafia444-

    -mafia444- Comandant forum

    Johanna Lindsey- Flacari si gheata
     
    maimutica, malagambafane, -lacri-10 și alți 12 apreciază asta.
  7. kameliana59

    kameliana59 Comandant forum

    Barbati care urasc femeile-Stieg Larsson
     
  8. Diana_Florea

    Diana_Florea Pretendent

    DIVERGENT- Veronica Roth
     
    malagambafane, sweetycry01, adria2 și alți 12 apreciază asta.
  9. boggy65

    boggy65 Supervizor forum

    Vintila corbu-Eugen burada-URAGAN ASUPRA EUROPEI
     
    malagambafane, donnadmn, adria2 și alți 10 apreciază asta.
  10. Sirena11

    Sirena11 Veteran Forum

    Inca din copilarie am fost o devoratoare de carti...citeam orice imi cadea in mana, citeam mancand, citeam mergand, citeam oriunde si in orice conditii...orice carte! Mai tarziu...mi-am dat seama ca multe dintre ele nu erau potrivite varstei mele... nu le intelegeam asa cum ar fi trebuit intelese...si le reluam...le citeam cu suflet de copil, de adolescenta, de tanara care-si intindea aripile incercand sa zboare...de femeie matura mai tarziu....Nu cred ca a existat un moment in viata mea, in care, in mod constient sa nu imi doresc sa citesc! Foarte probabil am citit si carti considerate,, slabe'' sau fara continut...ei bine cred ca si acelea mi-au fost de folos...mi-au educat gustul si simturile, ajutandu-ma sa ma descopar...Din cand in cand mi-am permis , nu sa recomand, ci doar sa impartasesc un gand despre ceva ce mi-a placut...ramanand la alegerea fiecaruia sa citeasca sau nu, sa-i placa sau nu, sa aprecieze sau nu.Astazi vreau sa va amintesc despre o carte minunata...o carte care in aceste zile imi trezeste in suflet sentimente si ganduri pe care nu le-am avut nici la prima lectura, nici la a doua si nici la a treia...Portretul lui Dorian Gray scris de Oscar Wilde...sau , de nu sunteti fani lectura...exista un film vechi al carui scenariu respecta cartea...
     
  11. marilena06031

    marilena06031 Novice forum

    Tracy Chevalier - Fata cu cercel de perlă.
     
  12. mariasamoila16

    mariasamoila16 Mogul forum

    O carte care mie mi-a placut f mult este MAESTRUL SI MARGARETA de MIHAIL BULGAKOV
     
  13. lauracarmen652

    lauracarmen652 Începător forum

    Buna ma bucur sa vad ca inca se mai citeste avand in vedere toate modernitatile din ziua de astazi :)
    O carte ce mie mi-a oferit o mare placere de a o citi de nenumarate ori pe care o recomand cu caldura este 'Mandrie si Prejudecata' scrisa de Jane Austen!
     
    malagambafane, Agro80, Ambra. și alți 11 apreciază asta.
  14. sasalic

    sasalic Profesionist forum

    Ador sa citesc :) si vreau sa va recomand si voua cu tot dragul 2 carti minunate:

    Camera de chihlimbar - Steve Berry
    Fluturi - Irina Binder
     
  15. sosy_frumusica

    sosy_frumusica Împărat forum

    The Bell Jar este singurul roman al poetei Sylvia Plath, publicat în 1963, la câteva săptămâni înainte de sinuciderea sa, şi care a apărut sub pseudonimul Victoria Lucas. Cartea a rămas celebră nu doar pentru că oferă o perspectivă auto-biografică a gândurilor autoarei, dar este inclusiv o scriitură matură, relatată la persoana I de Esther Greenwood, protagonista care se luptă cu proprii demoni. Depresia şi tentativele de suicid ale personajului au iscat controverse şi ulterior au condus la cenzură, cu atât mai mult pentru că autoarea s-a sinucis.
    Clopotul de sticla un roman care trebuie citit.
     
  16. -lacri-10

    -lacri-10 Ambasador forum

    JOHN GRISHAM - FIRMA , o carte foarte buna , aparuta in august 1993
     
    malagambafane, Georgel72, gggggg53 și alți 11 apreciază asta.
  17. zu07

    zu07 Novice forum

    Eu va recomand -Autobiografia lui Andre Agassi, o carte minunata presarata cu umor si intamplari nestiute din viata sportivului
     
    malagambafane, sasalic, kameliana59 și alți 8 apreciază asta.
  18. cristina-violeta05

    cristina-violeta05 Maestru forum

    recomand și eu o carte. Am citit-o mai demult, dar m-a impresionat profund...

    H.G. Wells - utopia modernă
     
    malagambafane, donnadmn, sasalic și alți 11 apreciază asta.
  19. sweetycry01

    sweetycry01 Avansat

    Pentru fanii cartilor horror recomand : Shining- Stephen King
    Pentru romanticii incurabili : P.S.: I love you- Cecelia Ahern , Invitatie la vals- Mihail Drumes
    Pentru impatimitii crimelor : toate cartile Agathei Christie
    Dupa examene imi propun sa mai citesc: Quo Vadis - Henryk Sienkiewicz si Masca de chihlimbar - Semena Tugui
     
  20. sasalic

    sasalic Profesionist forum

    Evdarea - Barbara Dilinsky