Prietenii cărților

Discuție în 'Colțul vorbitorului' creată de mada_nice, 28 Aug 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. roliana57

    roliana57 Legendă vie

    A treia femeie - Mark Burnell: Thriller
    Intr-o lume in care oricine si orice are un pret, in cine mai poti avea incredere?
    Cu alte cuvinte, totul are un pret.
     
    malagambafane, dadan, alinusacris și alți 15 apreciază asta.
  2. -lacri-10

    -lacri-10 Ambasador forum

    Tunete si trandafiri -Mary Jo Putney
     
    malagambafane, dadan, alinusacris și alți 16 apreciază asta.
  3. guzzy14

    guzzy14 Talent de excepţie

    Invitatie la vals-Mihail Drumes
     
    zyf_laura, malagambafane, dadan și alți 20 apreciază asta.
  4. danamariia

    danamariia Mare-maestru forum

    La rascruce de vanturi -Emily Bronte
     
    maimutica, nicayuki, malagambafane și alți 19 apreciază asta.
  5. beny2o

    beny2o Mogul forum

    Fericirea mea esti tu -Jamie McGuire
     
    malagambafane, dadan, alinusacris și alți 12 apreciază asta.
  6. ywlyan

    ywlyan Locuitor permanent

    Pianista -Elfriede Jelinek
     
    amtinar, malagambafane, dadan și alți 11 apreciază asta.
  7. EVE.violetta

    EVE.violetta Legendă vie

    Gabriel García Márquez - Un veac de singurătate
     
    malagambafane, dadan, mada_nice și alți 12 apreciază asta.
  8. AMMA72

    AMMA72 Comandant forum

    Mircea Eliade - Maitreyi
     
    zyf_laura, malagambafane, dadan și alți 15 apreciază asta.
  9. matusam

    matusam Legendă vie

    Radu Tudoran - Fiul risipitor
     
    malagambafane, dadan, alinusacris și alți 13 apreciază asta.
  10. -mafia444-

    -mafia444- Comandant forum

    Linda Lael Miller - Emma si barbatul cel rau
     
    malagambafane, dadan, alinusacris și alți 11 apreciază asta.
  11. naivreasastii

    naivreasastii Comandant forum

    Laur - Evgheni Vodolazkin
    O carte interesanta ca mai toata literatura ruseasca .Un scriitor cu un stil aparte ,tradus in peste douazeci de tari .Va invit sa cititi cartea ,nu veti fi dezamagiti. Personajul principal este un vraci din Evul mediu .Desi are darul vindecarii,nu -si poate salva iubita si hotaraste sa parcurga drumul in lume in cautarea izbavirii,astfel incat ea sa traiasca prin el.Ingrijeste ciumati,raniti ,neputinciosi ,saraci si ,cu cat se sacrifica mai mult pe sine ,cu atat ii sporeste harul .La finalul lecturarii cartii te vei intreba ,daca e posibil ca prin har si jertfa sa poata mantui sufletul iubitei ,chiar daca nu a reusit sa-i salveze trupul.
     
    amtinar, malagambafane, dadan și alți 12 apreciază asta.
  12. Ambra.

    Ambra. Împărat forum

    Intrucat, desi imi doresc sa ma fie ca odata, sa-mi las imaginatia sa completeze in avans epilogul unei carti bune, mentionez ca nu am mai pus mana pe o carte de ceva vreme.

    Dar, voi mentiona o carte, care mi-a placut, si pe care nu am lasat-o din mana pana nu am terminat-o, intr-o noapte desi are peste 500 file daca-mi amintesc bine, si, in conditiile in care, a doua zi la scoala ma astepta teza la mate..:D ( dimineata trebuia sa o restituie tata colegului care i-o imprumutase si nu as mai fi avut ocazia sa o citesc). Ulterior am achizitionat-o dintr-un anticariat.

    Este vorba despre Fantoma din codrii Bialowiezei scrisa de Aleksander Omiljanowicz. Cartea prezinta un episod din cel de-al doilea razboi mondial. Genuri cuprinse in acest roman: Politist, spionaj, mister, suspans, aventura.

    Ce vremuri.....
     
    malagambafane, dadan, alinusacris și alți 11 apreciază asta.
  13. alinusacris

    alinusacris Scriitor în devenire

    LISTA DORINTELOR MELE...o carte scrisa de un autor si cu o tema contemporana,care tine pasul perfect cu timpul in care traim,cu uniunea europeana,cu sentimentele evoluate sau dimpotriva,.si care da un posibil raspuns la o intrebare din sufletul tuturor,..daca ai cistiga potul cel mare la loterie?ce-ar fi?cum si daca ai accepta sa ti se schimbe viata?wow,..asta da intrebare,..cartea e scrisa de Gregoire Delacourt,se poate comanda si de pe net,iti vine acasa la un pret bun,de circa 30 lei,si e genul pe care il devorezi intr-o naveta cu trenul si te face sa-ti ratezi statia de coborire,...scrisa alert,fara timpi morti,se desfasoara ca un film in fata ochilor,iar pastila de final nu are un gust clasic dulceag,..acel,,binele invinge pina la urma''are cu totul alte fatete,..recomand.sigur ca exista carti care iti hranesc orgoliul,sau mentalul,dar asta nu e genul acela,..e reala,cu tenta cinica pe alocuri,dura,exact ca si viata cetatenilor batrinei europe de azi.banul,eterna tentatie.mai presus de dragoste,de tipare,de onoare.cind cade ca o bomba unii nu sint pregatiti s-o dezamorseze.o fac altii pentru ei,iar resturile ramase pe cimpul de lupta sint,...uimitoare.deci,recomand.lista dorintelor mele.
     
  14. lacrimacristy_eu

    lacrimacristy_eu Scriitor activ

    Svetlana Aleksievici : Dezastrul de la Cernobil.Marturii ale supravietuitorilor !O carte care prezinta realitatea cutremuratoare a exploziei reactorului nuclear de la Cernobil din 1986.Jurnalista a fost interzisa in Bielorusia ,dar a primit premiul Nobel pentru literatura in 2015 !
     
    alinusacris, malagambafane, dadan și alți 12 apreciază asta.
  15. maimutica

    maimutica Supervizor forum

    PRETUL SUCCESULUI , 2 Volume ,scrise de Barbara Taylor Bradford , este vorba despre viata Emmei Harte intr-o Anglie in care societatea se imparte intre cei saraci si bogati , iar cei saraci trebuiau sa-si accepte conditia si sa nu spere la mai mult , Emma ramane fara mama , si insarcinata , cu toatea acestea lupta si ajunge una dintre cele mai puternice si bogate femei este o poveste de dragoste ,ambitie si succes.Cartea ii urmareste toate greutatile prin care trece , v-o recomand din suflet .
     
  16. crivio

    crivio Scriitor în devenire

    La multi ani!
    In urma cu doua zile am terminat " Martianul" de Andy Weir. Am primit-o cadou de la baietii mei , de Craciun. In ciuda faptului ca eu nu citesc carti SF, pentru ca era un cadou de la copii, am inceput sa o citesc. Va spun ca nu am mai lasat-o din mana pana cand am termint-o! Nici macar nu ti se pare ca e SF in timp ce o citesti. Esti tot timpul cu inima-n gat , intr-o cursa contracronometru, alaturi de Watney in lupta lui pentru supravietuire pe Marte.
    Acum tocmai am terminat de citit "Dezastrul de la Cernobal". Cumplita , dramatica, infioratoare!!! Tot timpul am avut senzatia ca citesc o carte SF. Desi, imi aminteam in acelasi timp, cum ne dadeau la scoala pastile de Iodura de potasiu (eram in clasa a-V-a), pe care la un moment, dat le aruncam, pentru ca ne ingretosa gustul acela dulce pe care il aveau.
    Si ma gandesc ce contrast intre cele doua carti : un astronaut dintr-o lume civilizata, pentru care s-au cheltuit miliarde de dolari pentru a fi salvat, si un popor dintr-o lume indoctrinata de comunism , pentru care aproape ca nu s-a ridicat un deget, care a fost mintit si lasat sa moara.
    Cititi-le si spuneti-mi si mie : care dintre cele doua carti e SF?
     
  17. ClausViper

    ClausViper Novice forum

    Fluturi-Irina Binder
    Un roman de dragoste in 3 volume.
     
  18. soso2169

    soso2169 Expert forum

    Biblia pierduta-Igor Bergler,o recomand cu mare drag sa o cititi.
     
    alinusacris, malagambafane, dadan și alți 15 apreciază asta.
  19. jagarella

    jagarella Supervizor forum

    Ileana Vulpescu - Arta conversatiei
     
    alinusacris, malagambafane, dadan și alți 7 apreciază asta.
  20. crivio

    crivio Scriitor în devenire

    Buna seara,
    Ieri am terminat de citit "Calatoarea" de Diana Gabaldon. Este cartea care a stat la baza serialului "Outlander" ( pe care marturisesc ca nu l-am vazut , din simplul motiv ca nu ma prea uit la televizor). Insa pot sa spun ca pur si simplu m-a fascinat. Scrisa intr-un ritm ce nu te lasa sa respiri, cartea te ia din secolul XX , te duce inapoi in secolul al XVIII lea si traiesti alaturi de eroina ei -Claire_ o poveste romantica , dar si conspiratii si intamplari pline de mister. Merita sa o cititi!
    Acum, pentru ca mi-e dor de atmosfera din carte , voi citi si celalalt volum " Ecouri din trecut"( dupa ce termin " Secretul Medici" , pe care am inceput-o astazi).
    Va voi scrie ce impresie mi-au facut, cand le termin.
     
    alinusacris, malagambafane, dadan și alți 3 apreciază asta.