Sugestie Propuneri pomi noi în Farmerama

Discuție în 'Actualizări și idei' creată de Chronos, 27 Aug 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. Chronos

    Chronos Guest

    Salutare dragi fermieri,

    Farmerama este într-o continuă dezvoltare, iar pentru aceia dintre voi ce doresc să ajute Farmerama cu idei interesante, am deschis acest topic dedicat propunerilor voastre cu privire la noi pomi!

    Aici şi doar aici veţi expune ce pomi doriţi să aveţi la ferma voastră, alte topicuri pe această temă fiind şterse fără preaviz.

    Vă rugăm să argumentaţi doar cu informaţii referitoare la pomii propuşi doar din mediul natural, având în vedere că detaliile privind costurile sau nivelul la care ar putea fi accesaţi pomii propuşi, nu sunt necesare. Aceste aspecte vor fi puse la punct de către dezvoltatori în cazul în care ideea va fi adoptată!

    V-aș ruga să nu propuneți pomi care au fost deja propuși, pomi care au fost deja implementați.

    Acestea fiind zise, vă dorim cât mai multă inspirație în propunerile voastre.



    Categoria Conifere:
    - Brad (ofera conuri) -implementat Brad de Craciun, -implementat
    Molid,
    Pin - implementat
    Tuia,
    Zada.


    Categoria Fructe:
    Agud,
    Alun de pădure,
    Cais, -implementat
    Clementin,
    Corcoduş -implementat
    Dud alb si negru -implementat
    Diospyros lotus,
    Fico
    Grapefruit - implementat
    Gutui japonez,
    Kiwi, -implementat
    Lămâi, -implementat
    Lime,
    Mandarin, -implementat
    Mangostan - implementat
    Măceşe,
    Merisoare,
    Nectarin - implementat
    Noni,
    Nuc (african), -implementat
    Pomelo,
    Rambutan,
    Rodier - implementat (Rodiu)
    Smochin, -implementat
    Vişin,
    Zarzăr,


    Categoria Arbusti:
    Agriş,
    Beloperone
    Cătină - implementat
    Coacăz,
    Dafin,
    Ficus,
    Lonicera,
    Mur
    Soc - implementat
    Spiraea
    Zmeur


    Categoria Foioase/Exotice:
    Arbore de cafea,
    Arbore de cauciuc,
    Arin,
    Baobab - implementat
    Bonsai,
    Carpen,
    Cherimoya,
    Cires japonez-implementat
    Goji - implementat
    Jugastru
    Mangrove
    Mar tropical,
    Bonsai japonez,
    Trandafir japonez,
    Ylang-ylang


    Categoria Diverse:
    Arbol del Tule,

    Cedru,
    Copacul Inchisoarea Boab,
    Copacul Dragonului Socotra,
    Copacul Ghiulea,
    Copacul Lapacho,
    Copacul Lone Cypress,
    Eucalipt,
    Fag -implementat
    Frasin,
    Hrişcă,
    Jneapăn,
    Leandru,
    Liliac,
    Mahon,
    Melano,
    Mesteacăn,
    Mimoza,
    Noni,
    Palmier de argilă,
    Palmier,
    Platin de munte,
    Plop,
    Salcam (galben)-
    Salcie,
    Scorus, -implementat
    Sequoia,
    Stejar, -implementat
    Stejarul ingerilor
    Tei , - implementat
    Tulipanul
    Ulm,
    Wisteria (Glicina) - implementat


    Categoria Diverse:
    -Cactus - implementat
    Planta venus - implementat
    Vâsc.


    Categoria Fantezie:
    -Pomul vieţii (ca simbol al fermei),
    Copacul sufletelor (tree of souls dupa cum a fost denumit),
    Pom electric (oferă fulgere),
    Arborele dorinţelor,
    Pomul dragostei,
    Pomul ciocolatei,
    Copac de diamant,
    Pom "balerin",
    Copac cu frunze transparente,
    Copacul veseliei,
    Copacul fermierului,
    Copacul de Paşte,
    Pom surpriză,
    Pomul norocos,
    Copacul de mare,
    Copacul de jade,
    Pom de cristal,
    Copacul sărat,
    Copac mere aurii,
    Pom în flăcări,
    Copac phoenix,
    Arbore zombi,
    Arborele fermierului muncitor (sa se coloreze in functie de cat de activ e fermierul,de la verde,galben,roz,visiniu,si la momentul maxim sa-i acorde fermierului 12 ore de recoltor, activitatea consta in prezenta fermierului in joc fara pauza),
    Pomul acvatic,
    Pom muzical,
    Pom de argint,
    Copacul anotimpurilor,
    Copacul stelelor,
    Arborele frumuseţii,
    Copacul de zahăr, -implementat
    Pomul cu betisoare
    Pomul cu bijuterii
    Pomul cu stafii,
    Copacul cu bomboane,
    Pomul - cascadă,
    Copacul cu scule,
    Arborele cu lână de oaie,
    Arborele soarelui,
    Arborele cu frunze de scânteie
    Arborele viselor
    Pom de turta dulce
    Pom cu roua,
    Pom cu unt de arahide
    Pomul celor strengari,
    Pomul roz,
    Pom cu bani,
    Pomul cu oua de strut,
    Pomul cu angora,
    Arborele luna,
    Arborele mamut,
    Pom cu miere, -implementat
    Pom cu oua de rata/curca,
    Pom cu fluturi/veverite,
    Pom de matase,
    Arbore impanat,
    Pom cu lapte de vaca/capra, -implementat
    Pom cu paleta de culori,
    Pom cu pene de rata,
    Pom cu trufe,
    Pom cu lectii de rodeo,
    Pom cu cherestea,
    Pom cu guano
    Pom de primavara care ofera fluturi,
    Pomul sperantei,
    Pom cu sare, -implementat
    Pom cu super hrana,
    Pom cachi,
    Copac mestesugar - ofera 5 unitati de sare/zahar,
    Copacul Farmstreetboys,
    Copacul dragostei-ofera iubire sub vasc,
    Copacul universului,
    Pom de evenimente,
    Pom cu martisoare,
    Pom cu gologani,
    Arbore-comoara,
    Pom-septel,
    Copac astronomic,
    Pom cu furaje,
    Pom cu PE.
    Arbore genealogic
    Copacul Oare ce sa dea - ceva de la magazinul de accesori (ex. Vulcan mare activ etc...) timpul de a se face de 24h.
    Pomul bantuit (ofera cate 5 bucati din toate plantele ce se pot cultiva la eventul Noaptea Vrajitoarelor la 20 ore.Poate fi achizitionat doar la eventul Noaptea Vrajitoarelor).
    Pom care sa creasca sansa de dropare,
    Pom care sa scada timpul de crestere al unor plante la eventuri,
    Pom cu recoltator,
    Pom cu produse mestesugaresti,
    Pom care face noapte,
    Pomul sperantei (la fiecare 24 de ore, timp de 20 de minute sa extinda puterea cupelor pe toate terenurile),
    Arbore magic (care sa ofere diverse cadouri o data la 72 de ore, de exemplu 1 mamudele, 1 steluta, 1 gem de dovleac, 24 de ore recoltator, 24 de ore grajdar sau 24 de ore 50 % XP),
    Pomul AMBIGU (sa ofere la fiecare 24 de ore un obiect un adapost sau un copac inclusiv xxl),
    Pom "roata norocului" ,
    Pom care iti da bonusuri la culegerea plantelor,
    Pom care iti ofera cate un vecin.
    Pom aleatoriu (spre ex: dupa plantarea puietului, se transforma intr-un arbore parfumat, dupa ce ai recoltat arborele parfumat, se transforma in corcodus, apoi in castan, piersic, pom cu ouaetc.),
    Pom de cristal,
    Copacul lui Suzy - implementat
    Pom multy-fruct,
    Arbore-item,
    Pomul Viselor (oferă ceva neaşteptat),
    Pomul furajelor (oferă furaje la 2 ore),
    Arborele fermierului muncitor (sa se coloreze in functie de cat de activ e fermierul,de la verde,galben,roz,visiniu,si la momentul maxim sa-i acorde fermierului 12 ore de recoltor, activitatea consta in prezenta fermierului in joc fara pauza),
    Pom cu porci (sa ne dea odata la un an un Porc zburator)
    Pom cu stelute
    Pomi cu branza (de capra, de oaie, de vaca, de bivolita)
    Pomi cu esente (de rom, de vanilie de migdale, de lamaie)
    Pomi cu note muzicale
    Pomi cu retele sau instructiuni
    Pom cu scoici
    Pom cu elixir de plante
    Copacul universului
    Pomul cerului:La fiecare 24 H sa iasa o zana din el si sa schimbe culoare cerului si sa ramana acea culoare atata timp cat copacul este pus in functiune.
    Pom de artificii
    pom de cupoane....ofera la 168 h (o saptamana) 1 cupon pentru combina
    Pomul lui Vasile - sa ne dea ce nu ne da Conu` Vasile: incercari la Adaposturi,Pomi,si timpul sa fie unul mai lung cam o data la 2-4 zile
    Arborele Papagal - implementat
    Pomul "Wish tree" - oferă bonus 50% o dată la 12 ore

    Pomul CD (sa ofere un Hit single)
    Copacul prieteniei (sa ofere o licenta de daruire/schimb)
     
    Modificat ultima dată: 1 Feb 2017
    MicuNicu, .sebi2004., ned.mircea și alți 14 apreciază asta.
  2. fyfy32

    fyfy32 Locuitor permanent

    Propun doi arbori potrivit pentru zona tropicala (insula)si unul pentru ferma
    Mangrove
    :
    Constituie un amestec de plante, în principal arbuști și copaci , care se dezvoltă în zona de variație a nivelului mării din cauza mareei, între nivelul fluxului și cel al refluxului. Apar în zona estuarelor.Se dezvoltă sub formă de hățișuri dese de arbuști, uneori sub formă de arbori de 30 m care sunt întotdeauna verzi. Ele ocupă locurile adăpostite de bătaia vânturilor, adică golfurile și estuarele liniștite. Prezintă rădăcini adventive în formă de catalige cu rol de fixare a arborelui, dar au și rădăcini respiratorii. Sunt răspândite în două mari regiuni geografice: regiunea de est cu țărmurile tropicale umede din sudul și sud-estul Asiei, nord-estul Australiei, sud-estul Africii și regiunea de vest cu vestul Africii, țărmurile tropicale din estul Americii Centrale, sudul Americii.
    Ylang-ylang:
    Este un copac care crește repede, cam 2-3 metri pe an și are o înălțime maximă de 25-30 metri în mediul său natural originar din India, Java și Filipine dar care s-a extins în multe țări din zona intertropicală, în special în America Centrala sau nordul Americii de Sud.
    Jugastru:
    Frunzele sunt glabre, palmat-lobate 5 sau 3 lobi, lungi până la 8 cm.
    Florile apar primăvara dispuse în corimbe compuse, sunt poligame și au culoarea verzui.
    Fructele sunt disamare cu aripi întinse, orizontale.
    Jugastrul este un arbore cu lemn alb și tare, cu scoarță roșiatică, care crește frecvent în câmpie și în regiunea de deal.
     
  3. _ICcarus_

    _ICcarus_ Novice forum

    Propun ,,Wish Tree,, un copac , cu frunze rosii sangerii cu crengi de culoare alba .
    Care odata la 12 ore da fermierului care il detine un bonus de experienta 50 % pe toata ferma.
     
  4. alinuttt

    alinuttt Începător forum

    Eu as propune un pom care sa ofere 4 fructe alese intamplator din cele existente.*FRUCTE DIFERITE LA FIECARE CULEGERE*
     
  5. robert-adila

    robert-adila Locuitor permanent

    Buna seara ,eu as propune - Pomul; Wish tree ",Arborele magic ,Copacul Fermierului si binenteles Arborele Fermierului Muncitor . O seara buna tuturor.:p
     
    MicuNicu, stoiantudorel, SOSYGMA și alți 12 apreciază asta.
  6. _Chihuahua_

    _Chihuahua_ Profesionist forum

    1. Arbol del Tule -unul dintre cei mai batrani copaci din lume este Arbol del Tule din localitatea Santa Maria del Tule, Oaxaca. Cu o vechime de 1.200 – 1.300 de ani, copacul Arbol del Tule are o circumferinta de 58 m si un diametru de 11.3 m. Desi se credea ca este vorba despre mai multi copaci, testele au demonstrat ca este vorba de un singur copac.
    2.Copacul Inchisoarea Boab (Boab Prison Tree) este un copac imens cu trunchi oval ...(in forma de sfera).... gol pe dinauntru si ramuri groase si putine,frunzele fiind foarte marunte,pe varful crengilor.
    3.Copacul Dragonului Socotra-Insula Socotra este renumita pentru plantele atipice, care impresioneaza prin formele ciudate. Vedetele insuleti sunt copacii Dragonului, renumiti pentru formele distinctive, asemanatori cu o umbrela. Numele copacilor vine de la rasina rosie, cunoscuta sub numele de sangele dragonului.
    4.Copacul Baobab-este una dintre cele mai fascinante atractii turistice din Madagascar. Forma lor atipica atrage mii de vizitatori din toate colturile lumii. Cu o vechime de peste 800 de ani, copacii Baobab depasesc adeseori inaltimea de 30 m, iar coroana lor are un diametru de peste 11 m. Fascinante sunt trunchiurile arborilor, care pot retine peste 100.000 litri de apa, facilitand trecerea peste perioada de seceta.

    PS:,, Din cate am citit eu ...acesti copaci nu au fost mentionati.In cazul in care au fost scrisi sub o alta denumire si nu am observat eu,imi cer scuze.,,
     
    MicuNicu, SkumpikaNina, SOSYGMA și alți 11 apreciază asta.
  7. Amicul2002

    Amicul2002 Novice forum

    Copacul Lone Cypress /Pinul negru /Cedrii lui Dumnezeu/Nectarin

    Tulipanul (Liriodendron Tulipifera) un pom care da lalele si este foarte rar se gaseste in America de Nord.
    Arborele Mamut din America de Nord are o viata de 1000 de ani.
    O noapte linistita . La revedere :D
     
    MicuNicu, papucul_doamnei, SOSYGMA și alți 8 apreciază asta.
  8. adriana_eu

    adriana_eu Mogul forum

    Buna ziua :)... eu as propune un copac pentru bahamarama,care sa ne ofere cate o banana aurita la un anumit timp asemanator cu copacul fermecat care il poti cumpara cu mamudele sau sa il castigam la o misiune, as propune si un nume :) <Bomboana aurita> :D
     
    MicuNicu, roliana57, vivien_vivi85 și alți 15 apreciază asta.
  9. popescudana42

    popescudana42 Legendă vie

    Am si eu o propunere cu 2 pomisori ..
    Pentru insula..Pomul cu betisoare sa ne ofere un betisor...
    Pentru ferma...Pomul cu bijuterii sa ne ofere o bijuterie..
    Daca aceasta propunere a mai fost ma retrag cu scuzele de rigoare..
    Daca nu a mai fost imi sustin propunerea....
    Va multumesc frumos....
     
    MicuNicu, stoiantudorel, sasalic și alți 12 apreciază asta.
  10. Capuccino

    Capuccino Analist forum

    Eu propun :

    1.Cucumis metuliferus ( melano, pikano sau kiwano )

    [​IMG]

    Fruct asemănător unui pepene și unui castravete. Acest fruct nu crețe în pomi, ci în tufe, asemănătoare căpșunelor.
    Poate fi amplasat în insula Baha , deblocând una dintre rune, contra 25 banane aurii.
    Aceasta să ofere 156 PET/ 12 ore si un Kiwano !


    2. Mangosteen

    [​IMG]

    Fruct cu o valoare nutritivă foarte mare, putând trata acneele si negii.
    Tufa acestui fruct poate fi amplasată în insula Baha, contra 27 banane aurii.
    Aceasta să ofere 166 PET/ 12 ore si un fruct Mangostan .

     
    MicuNicu, sile_mony, papucul_doamnei și alți 3 apreciază asta.
  11. _Chihuahua_

    _Chihuahua_ Profesionist forum

    Buna ziua,

    Din cele enumerate mai sus,vin cu o complectare deoarece am dat de curand peste un arbore (daca il pot numii asa) sub denumirea de Wisteria (la noi este recunoscut sub denumirea de Glicina).
    [​IMG]
    Este impresionant!
    Poate fi de mai multe culori,de la albastru patrunzator la mov,roz si alb.In gradinile japoneze este destul de raspandit si este crescut sub forma de copac iar pe alocuri este lasat ca planta cataratoare formand bolti extraordinar de frumoase.
    [​IMG]
    Un adevarat spectacol de culori.
    Sper ca intr-o zi sa ne bucuram de o asa frumusete si la fermele noastre.
    O zi frumoasa!
     
    MicuNicu, sile_mony, donnadmn și alți 9 apreciază asta.
  12. fermierulluca

    fermierulluca Conte forum

    Eu propun arborele-muschi si copacul Lapacho;)
     
  13. -alexa-17

    -alexa-17 Începător forum

    dragii mei arborele cu lalele numai este un arbore rar,din contra,in zilele noastre se gaseste in majoritatea gradinilor botanice si nu numai,este o idee foarte buna pentru un pom nou,dar eu zic sa ne gandim la pomisorii nostri :visin,corn,nectarin,afin,zmeur,catina,goji :)este sezonul liliacului,salcamului .
     
    MicuNicu, sile_mony, violeta_wowo_91 și alți 5 apreciază asta.
  14. kameliana59

    kameliana59 Comandant forum

    Propun implementarea arborilor:Copacul Ghiulea,Stejarul Ingerilor si Royal Poincianna.Este binevenit si un copac cu MM chiar daca va avea un alt design,asta ca sa nu mai fie diferenta asa de mare intre fermierii care au si cei care nu il au.
     
    MicuNicu, sile_mony, violeta_wowo_91 și alți 8 apreciază asta.
  15. Zbanga-Zbinghi

    Zbanga-Zbinghi Novice forum

    Eu vin cu ideea ca ar fi binevenit Pomul-CD, care sa ofere la 20 ore cite un "Hit Single". Si sa fie implementat in Ferma, si sa ofere 89 PE.
     
    MicuNicu, sile_mony, violeta_wowo_91 și alți 5 apreciază asta.
  16. .sebi2004.

    .sebi2004. Scriitor în devenire

    Eu propun Mimoza.Crește sub formă de tufe, are o tulpină lemnoasă , frunzele lenticulare se prind percechi si pot fi de culori diferite cum ar fi galbena si roza. Caracteristic plantei este reflexul de apărare: la atingerea plantei, scăderea temperaturii sau lipsei de lumină frunzele se restrâng.
     
    kameliana59, MicuNicu, sile_mony și alți 3 apreciază asta.
  17. roliana57

    roliana57 Legendă vie

    Eu as propune:
    Copacul prieteniei, care sa ofere licente gratuite pentru oferit cadouri gratis, neconditionate de schimb, in cadrul eventului "Daruieste...." si nu numai.....
     
    Modificat ultima dată: 31 Iul 2015
    MicuNicu, ellamogo6655, sile_mony și alți 14 apreciază asta.
  18. raresde

    raresde Începător forum

    Eu as propune copacul cu unt de arahide ce sa produca 1 unt de arahide si sa dea 180 pe
    Si copacul cu stolere misteriase care sa dea un stoler la 24 h
    Iar copacul cu puiet misteriosi sa ofere un puiet si 200 pe
    Ele sa se castige la misiuni mai alese ulimele doua sau sa se cumpere cu mamudele ar cel cu unt de arahide sa se poata cumpara cu gologani
     
    MicuNicu, sile_mony, adria2 și alți 2 apreciază asta.
  19. KangaziMkoma

    KangaziMkoma Începător forum

    Buna ziua. Sunt incantat de recentele introduceri ale acajuului si acaciei in Bahamarama, asa incat, fiind un iubitor al arborilor exotici, imi permit sa fac noi propuneri de arbori pe insula.

    1. Palmierul de fildes (Phytelephas macrocarpa), cunoscut in America Latina sub numele tagua. Creste intr-o clima calda si umeda in apropierea apei dar si la inaltimi de pana la 1200 m. Semintele nucilor sale sunt facute din ceea ce se numeste fildes vegetal, care are o duritate, densitate si culoare comparabila cu fildesul elefantilor. Facandu-se reclama la acest arbore, ar putea fi cultivati pe o scara mai larga, astfel salvandu-se elefantii de acele caractere infame numite braconieri.

    2.Mimoza sunatoare (Dichrostachys cinerea) este un arbust tropical originar din Africa, introdus si in India si America Centrala. Florile sunt au aspectul unor betisoare chinezesti colorate in galben-roz si care produc zgomot, de aici si numele plantei. Asigura hrana animalelor din savana si sunt folosite in medicina traditionala.

    3.Palmierul doum (Hyphaene thebaica) sau "gingerbread tree" este originar din Peninsula Arabia si nordul Africii. Are un aspect frumos si creste in apropierea apei, in oaze, un simbol al desertului. Cosuri din fibrele si frunzele lui au fost descoperite in mormantul lui Tutankhamon in timp ce in ziua de azi fructele ii sunt folosite atat pentru pregatirea dulciurilor si prajiturilor, cat si pentru tratarea hipertensiunii arteriale.

    4.Palmierul regal (Roystonea regia) originar din Caraibe impune prin aspect, infrumusetand peisajul urban in marile orase africane si latin-americane. Avand o coroana inalta la peste 20 metri. Partile plantei sunt folosite atat in medicina moderna cat si in cea traditionala.

    5. Pamierul de ulei (Elaeis guineensis) este cultivat de o buna perioada la tropice in detrimentul altor culturi, avand o valoare economica importanta, dar si un rol in medicina traditionala africana.
     
    Modificat ultima dată: 27 Feb 2017
    MicuNicu, sile_mony, adria2 și alți 10 apreciază asta.
  20. dani111201

    dani111201 Începător forum

    Propun un:

    1)Arbore de sticlă.
    Acesta ar oferi 50 PE si 4 fructe transparente la 18h.

    2)Pom spaţial, care să fie doar de decor şi să ofere 50 PE la fiecare 24h

    3)Pom cu îngrăşămant... Cred că v-aţi prins ce ar face...