Raspunsuri tematice prin citate, maxime, cugetari

Discuție în 'Jocuri de forum' creată de roliana57, 27 Apr 2015.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. Criselt

    Criselt Legendă vie

    "Mă îndoiesc de adevărul tuturor credinţelor mele. De îndoiala mea însă nu m-aş putea îndoi. Iar întrucât mă îndoiesc, cuget, nici aceasta n-aş putea-o nega. Şi de vreme ce cuget sau gândesc însemnează că exist ca fiinţă cugetătoare sau gânditoare. Pot să mă îndoiesc de existenţa tuturor lucrurilor din natură. Pot să mă îndoiesc de existenţa propriului meu corp: de unde ştiu că nu este o simplă închipuire? Cât timp însă am această neîncredere, gândesc şi ca atare exist ca o fiinţă gânditoare, independentă de corpul material." - Descartes
     
    goldhe, -colonelu-, MicuNicu și alți 5 apreciază asta.
  2. matusam

    matusam Legendă vie

    "Un cuget întărit prin chibzuinţă nu se teme în clipa hotărâtoare."- în Septuaginta
     
    goldhe, -colonelu-, MicuNicu și alți 5 apreciază asta.
  3. kiri2270

    kiri2270 Legendă vie

    De cugetat sa cugeti intr-una, dar de hotarat sa hotarasti o singura data.
    Publilius Syrus
     
    goldhe, -colonelu-, matusam și alți 5 apreciază asta.
  4. -colonelu-

    -colonelu- Legendă vie

    „Cugetarea, aceasta splendoare a existentei noastre, trebuie sa imbratiseze totul pe lume.” (Duiliu Zamfirescu)
     
    MicuNicu, malagambafane, matusam și alți 2 apreciază asta.
  5. mariuta48

    mariuta48 Legendă vie

    "Cu cât cuget mai mult, cu atât îmi dau seama că nu-mi foloseşte la nimic." Platon

    tema noua: spirit
     
    kiri2270, MicuNicu, malagambafane și alți 2 apreciază asta.
  6. matusam

    matusam Legendă vie

    "Omul este spirit. Ce este însă spiritul? Spiritul este sinele."- Kierkegaard
     
    goldhe, -colonelu-, Jettatura și alți 5 apreciază asta.
  7. Criselt

    Criselt Legendă vie

    "Cu cat oamenii îmbătrânes, cu atât spiritul lor devine mai suplu, mai cald, dobândind o înfățișare mai organică." - Lucian Blaga
     
    matusam, goldhe, -colonelu- și alți 5 apreciază asta.
  8. malagambafane

    malagambafane Legendă vie

    Stări de spirit, asta trebuie dat altora; nu conţinuturi, nu sfaturi, nu învăţături. Constantin Noica
     
    matusam, goldhe, -colonelu- și alți 5 apreciază asta.
  9. kiri2270

    kiri2270 Legendă vie

    Apucăturile fac omul. Spiritul face omul. Căminul face omul. Educaţia primită în cămin nu influenţează numai spiritul şi manierele, ci şi caracterul. Casa părintească este aceea care face să înflorească inimile, care formează obiceiurile, care trezeşte spiritul şi care împinge caracterul spre bine sau spre rău.
    Samuel Smiles
     
    matusam, goldhe, irinadimulescu și alți 6 apreciază asta.
  10. mariuta48

    mariuta48 Legendă vie

    "Un spirit cultivat este acela care poate examina lucrurile din mai multe puncte de vedere" Henri-Frederic Amiel

    tema noua: temperatura
     
    jacobs_fy, matusam, goldhe și alți 6 apreciază asta.
  11. kiri2270

    kiri2270 Legendă vie

    N-am scris niciun rând la temperatura mea normală.
    Emil Cioran
     
    jacobs_fy, matusam, goldhe și alți 6 apreciază asta.
  12. malagambafane

    malagambafane Legendă vie

    Cu ceai de sunătoare nu poţi recepta o poezie scrisă la temperatura coniacului. Vasile Ghica
     
    jacobs_fy, matusam, goldhe și alți 5 apreciază asta.
  13. Criselt

    Criselt Legendă vie

    "Oare natura psihică are, aidoma naturii fizice, comunicaţii electrice şi rapide schimbări de temperatură?" - Balzac
     
    jacobs_fy, matusam, goldhe și alți 5 apreciază asta.
  14. mariuta48

    mariuta48 Legendă vie

    "Omul care transmite căldură sufletească, adică iubire, este simultan magnetic, carismatic, oamenii se simt inevitabil atraşi de acesta, nu există alt succes în relaţionarea umană. Iată că dovada o găsim în ştiinţă: conductivitatea termică este acea mărime fizică prin care se caracterizează capacitatea unui material de a transmite căldura atunci când este supus unei diferenţe de temperatură. S-a observat că materialele cu o conductivitate termică mare posedă şi o conductivitate electrică mare. Deci, dacă vreţi ca oamenii să vă accepte ideile şi să-i influenţaţi, fiţi plini de iubire! Vă garantează ştiinţa!" Michelle Rosenberg
     
    jacobs_fy, matusam, goldhe și alți 6 apreciază asta.
  15. -colonelu-

    -colonelu- Legendă vie

    „Probabil, fiecare fiinţă are temperatura ei la care moare. Sub care nu mai rezistă.” (Octavian Paler)
    Tema: Oameni
     
    MicuNicu, jacobs_fy, malagambafane și alți 5 apreciază asta.
  16. kiri2270

    kiri2270 Legendă vie

    Oamenii sunt ca vinurile.
    Cu timpul, fie devin mai buni, fie se transforma in otet.
    Papa Ioan-Paul-II
     
    MicuNicu, jacobs_fy, malagambafane și alți 6 apreciază asta.
  17. matusam

    matusam Legendă vie

    "Nu-ți pierde timpul cu explicații. Oamenii ascultă doar ce vor să audă."- Paulo Coelho
     
    MicuNicu, goldhe, -colonelu- și alți 5 apreciază asta.
  18. mariuta48

    mariuta48 Legendă vie

    "Întâlnim fel şi fel de oameni. Oameni pe care-i iubim, oameni pe care-i urâm, oameni pe care-i uităm şi oameni pe care nu-i vom uita niciodată. Dar pe niciunul dintre aceşti oameni, nu îl întâlnim întâmplător..." Irina Binder
     
    MicuNicu, goldhe, -colonelu- și alți 5 apreciază asta.
  19. Criselt

    Criselt Legendă vie

    "Lumea este un loc periculos pentru a trăi, nu din cauza oamenilor răi, ci din cauza oamenilor care nu fac nimic în legătură cu asta” – Albert Einstein
     
    MicuNicu, goldhe, -colonelu- și alți 5 apreciază asta.
  20. jacobs_fy

    jacobs_fy General forum

    "Am învăţat că nu merită să plâng după oameni care nu m-au iubit şi m-au abandonat. Ca aceia care m-au însoţit o perioadă pe drumul meu, iar apoi au cotit brusc pe alte drumuri, nu au fost decât nişte umbre care m-au privat de soare..." ~Irina Binder ~

    tema: refugiu
     
    -cow_girl-, mariuta48, MicuNicu și alți 6 apreciază asta.