Raspunsuri tematice prin citate, maxime, cugetari

Discuție în 'Jocuri de forum' creată de roliana57, 27 Apr 2015.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. -cow_girl-

    -cow_girl- De-al casei

    "Trebuie să existe un echilibru în viaţă: un echilibru al afacerilor, familiei şi oportunitatea de a învăţa şi preda."
    Chuck Feeney
     
  2. malagambafane

    malagambafane Legendă vie

    Dragostea nu are raţiune; ea generează bunătate, echilibru şi înţelegere. Camelia Oprita
     
    MicuNicu, MereleVerzi, derby54 și alți 7 apreciază asta.
  3. Criselt

    Criselt Legendă vie

    "O viață plină nu este, în cel mai bun caz, decât un echilibru între neajunsuri." - Emil Cioran
     
    paulici_01, MicuNicu, MereleVerzi și alți 7 apreciază asta.
  4. jacobs_fy

    jacobs_fy General forum

    "După ce steaua se naşte, intră într-o fază de echilibru, atât timp cât are loc procesul de fuziune a hidrogenului în heliu. Aceasta fază de echilibru durează diferit pentru stele, în funcţie de cât de masive sunt ele."
    ~Adrian Şonka~
     
  5. MaryOTool

    MaryOTool Supervizor forum

    "O celulă nu poate fi vie şi sănătoasă decât atunci când se află în echilibru. Această stare de echilibru, de împlinire şi armonie, nu poate fi realizată decât printr-un schimb constant, prin dăruire şi primire." -Deepak Chopra

    tema: balanta
     
  6. -cow_girl-

    -cow_girl- De-al casei

    "Balanţa e cea mai dreaptă.
    Dacă tu mă dijmuieşti,
    Balanţa ştie să-împartă.
    Cum îmi dai aşa primeşti.
    Pe un taler pun ce-mi dai,
    Iar pe celălalt ce-ţi dau.
    Mai mult decât tu îmi dai,
    Nici eu nu pot ca să-ţi dau.
    Să păcăleşti, nu se poate.
    Balanţa face dreptate." - Dumitru Delcă
     
  7. Criselt

    Criselt Legendă vie

    "Presa înlocuieşte tot mai mult comunicarea personală dintre oameni. Această substituţie defavorizează mai ales comunicarea iubitoare dintre oameni. Oricât de mari ar fi avantajele răspândirii presei, acest dezavantaj aproape că înclina balanţa de partea opusă." - Lev Tolstoi
     
  8. matusam

    matusam Legendă vie

    "Fii imparţial şi balanţa se va înclina de partea ta."- Valeriu Butulescu
     
  9. MereleVerzi

    MereleVerzi Mogul forum

    "O armată victorioasă se aseamănă cu o jumătate de chintal pus în balanţă cu un grăunte; o armată învinsă se aseamănă cu un grăunte pus în balanţă cu o jumătate de chintal." -Sun Tzu
     
  10. jacobs_fy

    jacobs_fy General forum

    "Timpul, această veche balanţă de aur care judecă şi plăteşte." ~ Victor Hugo~

    tema: arsita
     
  11. malagambafane

    malagambafane Legendă vie

    Arşiţa nopţii
    transformată-n răcoare
    în zorii zilei. Doina Marcela Gheorghe
     
  12. Criselt

    Criselt Legendă vie

    "Fabula câinelui. Un câine, voind să evadeze din arşiţa şi lumina soarelui, încearcă să se culce în propria sa umbră."- Lucian Blaga
     
  13. matusam

    matusam Legendă vie

    "Copacul suportă arşiţa soarelui la vârfu-i şi le dăruieşte umbra acelora care se adăpostesc sub bolta lui."- Kalidasa
     
  14. -colonelu-

    -colonelu- Legendă vie

    „Pe spate ne-am întins în iarbă: tu şi eu.
    Văzduhul topit ca ceara-n arşiţa de soare
    curgea de-a lungul peste mirişti ca un râu.” (Lucian Blaga)
     
  15. derby54

    derby54 Veteran Forum

    Umbra unui copac ti se pare mai racoroasa dupa ce ai umblat in arsita zilei.Bucuria ti se pare mai deplina dupa ce ai trecut prin tristete.[Kalidasa]


    tema noua ; apreciere
     
  16. malagambafane

    malagambafane Legendă vie

    Aprecierea este lubrifiantul vieţii. Gerald Bath
     
  17. jacobs_fy

    jacobs_fy General forum

    "Devenim mai înţelepţi prin necazuri. Prosperitatea ne distruge simţul de apreciere a dreptăţii." ~ Seneca~
     
  18. Criselt

    Criselt Legendă vie

    „Poti scoate ce-i mai bun dintr-un om doar aratandu-i apreciere si incurajare.” – Charles Schwab
     
  19. matusam

    matusam Legendă vie

    "Aprecierile sincere, la obiect şi făcute dezinteresat sunt adevărate deschizătoare de inimi."- Dale Carnegie
     
  20. MaryOTool

    MaryOTool Supervizor forum

    "Aprecierea şi recunoştinţa sunt unele ingredientele necesare unei vieţi fericite. Tu ce alte ingrediente ai mai adăuga?"
    - Pera Novacovici

    tema: furtuna