Raspunsuri tematice prin citate, maxime, cugetari

Discuție în 'Jocuri de forum' creată de roliana57, 27 Apr 2015.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. Ambra.

    Ambra. Împărat forum

    Vraja muzicii izbuteste adesea sa faca din rau bine, iar raului sa ii provoace bine. - William Shakespeare
     
    adimiz, anutssa_a93, AMMA72 și alți 14 apreciază asta.
  2. sosy_frumusica

    sosy_frumusica Împărat forum

    "Muzica este un raspuns caruia nu i s-a pus nici o intrebare."Nichita Stanescu
     
    adimiz, adria2, anutssa_a93 și alți 14 apreciază asta.
  3. -mafia444-

    -mafia444- Comandant forum

    "Muzica este arta o stim cu totii, ea nu este frumoasa sau urata, buna sau rea, muzica este sau nu este nimic.... ne tine de urat, ne stimuleaza simturile, este poezie, este iubire.... cat de tacuta era Planeta noastra fara muzica!!!.... doar tipetele durerilor, ciripitul pasarelelor, fosnetul toamnelor, doar vantul si ploaia mai ne tineau de mana...." Cezara Doriane
     
    adimiz, adria2, anutssa_a93 și alți 14 apreciază asta.
  4. adriana_eu

    adriana_eu Mogul forum

    Toate lucrurile profunde sunt cantec. Se pare ca , cumva , partea esentiala a noastra canta , ca si cum restul fiintei noastre ar fi doar o cusatura ascunsa sau un invelis fara mare valoare.(Thomas Carlyle)

    Tema noua: Dragoste
     
    adimiz, adria2, anutssa_a93 și alți 13 apreciază asta.
  5. roliana57

    roliana57 Legendă vie

    Am avut norocul să aflu că dragostea este unicul adevăr important şi absolut, într-o viaţă care nu ne dă decât daruri relative. Şi n-am fost ipocrit. Am iubit şi eu.-Octavian Paler
     
    adimiz, adria2, anutssa_a93 și alți 13 apreciază asta.
  6. Sirena11

    Sirena11 Veteran Forum

    Ce e dragostea? Este atunci când tu îmi furi ciocolata din ghiozdan în fiecare zi şi totuşi o ţin în acelaşi loc mereu! Dragostea pura..uluitoare...desprinsa de tot ce inseamna pamant...transformata in aripi si cer!
     
    adimiz, adria2, anutssa_a93 și alți 14 apreciază asta.
  7. SunnyGarden

    SunnyGarden Profesionist forum

    "Dragostea îi arată omului cum ar trebui el să fie. Cand iubești, descoperi în tine o nebănuită bogăție de tandrețe și duioșie și nici nu-ți vine să crezi că ești în stare de o astfel de dragoste". (A. P. Cehov)
     
    adimiz, anutssa_a93, AMMA72 și alți 13 apreciază asta.
  8. adriana_eu

    adriana_eu Mogul forum

    Nu m-am putut abtine daca nu se poate sa comentez postul dinainte se poate sterge postul meu ;)
    Voiam sa zic ca e foarte frumos si emotionant ce a scris Sirena 11 :inlove:


    „Dragostea e ca spinul: nu-l simţi când intră, dar te doare când îl smulgi cu sila.” (Bogdan Petriceicu Hasdeu)
     
    adimiz, adria2, anutssa_a93 și alți 13 apreciază asta.
  9. EVE.violetta

    EVE.violetta Legendă vie

    Dragostea nu constă în dorința de a da ceea ce este al tău altuia ci în a simți fericirea acestuia ca și cum ar fi a ta. – Emanuel Swedenborg

    Tema noua Iertarea
     
    adimiz, otis1503, adria2 și alți 19 apreciază asta.
  10. Sirena11

    Sirena11 Veteran Forum

    Iertarea este mireasma pe care violeta o lasa pe calcaiul care a strivit-o...(Mark Twain)
     
    adimiz, adria2, anutssa_a93 și alți 13 apreciază asta.
  11. EVE.violetta

    EVE.violetta Legendă vie

    Iertarea nu schimba si nu sterge faptele, cred ca oamenii fac o confuzie: iau acceptarea drept iertare. Ileana Vulpescu
     
    adimiz, otis1503, adria2 și alți 20 apreciază asta.
  12. Chronos

    Chronos Guest

    "Totul se iarta, nimic nu se uita" - ma reprezinta:D

    Si totusi ma intreb, retoric: poti ierta ceva ce nu poti uita?
     
    adimiz, adria2, anutssa_a93 și alți 14 apreciază asta.
  13. -colonelu-

    -colonelu- Legendă vie

    "Cei slabi nu vor putea niciodata sa ierte. Iertarea este calitatea celor puternici." (Mohandas Gandhi)
    Tema noua: Viata
     
    adimiz, adria2, anutssa_a93 și alți 12 apreciază asta.
  14. roliana57

    roliana57 Legendă vie

    Viața este ceea ce aș fi fost, de nu m-ar fi robit ispita nimicului. Emil Cioran
     
    adimiz, adria2, anutssa_a93 și alți 10 apreciază asta.
  15. crystynyka_98

    crystynyka_98 Supervizor forum

    "Marea taină a existenţei noastre nu constă în a trăi, ci în a şti pentru ce trăieşti." – Dostoievski
     
    adimiz, adria2, anutssa_a93 și alți 10 apreciază asta.
  16. SunnyGarden

    SunnyGarden Profesionist forum

    "Viaţa este o curgere, este un fluviu, este o mişcare continuă. Dar oamenii au impresia că ei înşişi reprezintă ceva static. Numai obiectele sunt statice, numai moartea este încremenită; viaţa este o continuă schimbare. Cu cât există mai multă schimbare, cu atât viaţa este mai abundentă. Iar o viaţă abundentă aduce cu sine extraordinare schimbări, clipă de clipă". (Osho)
     
    adimiz, anutssa_a93, AMMA72 și alți 9 apreciază asta.
  17. sosy_frumusica

    sosy_frumusica Împărat forum

    Viata si cu mine suntem doua linii paralele care ne intilnim in moarte. Emil Cioram
     
    adimiz, adria2, anutssa_a93 și alți 10 apreciază asta.
  18. Chronos

    Chronos Guest

    Un alt fel de a va prezenta viata, un mod mai realist.


    "Mergem cu viteza legala, ducem copiii la scoala, avem ceata pe ochi si mintea goala,

    Suntem ademeniti perfid intr-o capcana letala,

    Ne cataram turbati pe o scara sociala ireala.


    Timpul inseamna bani si doar cu bani o sa te astepte

    Cand o iei de jos, descoperi socat ca lipsesc trepte.


    Cu spatele-n perete si un credit insuficient

    Prinzi aripi de ceara doar cat sa zbori din apartament."


    Parazitii


    Tema noua: credinta
     
    adimiz, anutssa_a93, AMMA72 și alți 10 apreciază asta.
  19. roliana57

    roliana57 Legendă vie

    „Credinţa înseamnă să crezi în unele lucruri atunci când bunul simţ îţi spune să nu crezi” - George Seaton
     
    adimiz, adria2, anutssa_a93 și alți 12 apreciază asta.
  20. -mafia444-

    -mafia444- Comandant forum

    "Credinta este o inchipuire care refuza concretul si care nu se sinchiseste de ceea ce o dovedeste falsa" - Emil Cioran
     
    adimiz, adria2, anutssa_a93 și alți 13 apreciază asta.