returnare taxa de taraba

Discuție în 'Arhiva ajutor' creată de bogdan_ciorei, 26 Dec 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. bogdan_ciorei

    bogdan_ciorei Începător forum

    acum 2-3 saptamani am pus la vanzare in piata o capra instructor cu 12.000.000 gologani, mi s-a luat taxa de taraba de 1.200.000 gologani..stateam linistit ca este la vanzare, azi am vazut ca disparuse de la vanzare, dar am regasit-o in "inventar"..in schimb galoganii au ramas dati pt vanzare..intrebare: de ce mi-a fost scos produsul de la vanzare si de ce nu mi-au fost returnati gologanii daca mi-a fost scos produsul de catre joc si nu de mine ?..nu mi se pare corect sa mi se ia niste gologani pt a pune ceva la vanzare in piata, dar jocul sa iti scoata produsul si sa nu iti inapoieze gologanii. e un produs ce se vinde greu din cauza pretului ridicat, nu se poate vinde peste noapte.
     
  2. Chronos

    Chronos Guest

    Buna dimineata! In primul rand, avem o tema de discutii despre Piata. Urmatoarea data cand vei posta o intrebare ce se poate incadra intr-o tema de discutii, postarea iti va fi stearsa fara sa primesti raspuns, conform Regulamentului de forum.
    Ceea ce semnalezi tu este deja parte integranta a jocului si anume: cand vinzi ceva la Piata, ti se percepe o taxa de 10% din valoarea ceruta de tine la Piata. Aceasta taxa nu ti se va inapoia in nici o conditie, sub nici o forma. Un articol pus la vanzare la Piata, daca nu este vandut in 7 zile, ti se intoarce in mod automat in Sura. Ca ti se pare corect sau nu, acesta este jocul.
    Acum sa vorbim putin despre viata reala: esti producator sau intermediar la piata si vrei sa vinzi la piata produse. Indiferent de vanzarea pe care o ai, tu platesti, la administratia pietelor sau la primarie , o taxa pentru spatiul ocupat si folosit la vanzare (o taraba). Indiferent ca ai vanzare sau nu, taxa ai platit-o dinainte si nimeni nu ti-o da inapoi indiferent daca vinzi sau nu. In viata reala probabil ti se pare corect, insa aici nu.;)
     
    nichi_lumi, donnadmn, ANDREEA011989 și alți 3 apreciază asta.
  3. bogdan_ciorei

    bogdan_ciorei Începător forum

    ok..ms de info, cred ca se poate sterge...nu stiam de regula asta cu 7 zile, am crezut ca e vreo problema tehnica ceva, ca a fost scos produsul de la vanzare printr-o eroare a jocului..daca asta e regula, asta e.. ms de promptitudinea raspunsului..o seara buna
     
  4. Chronos

    Chronos Guest

    Cu mare drag. Nu este nici o problema, ai mai aflat ceva nou. Iar cat priveste temele de discutii, le gasesti in sectiunea de forum intitulata Runda de discutii. Inainte sa postezi o intrebare, rasfoiesti acolo sa vezi daca intrebarea ta se incadreaza intr-una din temele de discutie si o postezi acolo. Inainte poti chiar rasfoi in acea tema de discutii, pentru ca este foarte posibil ca intrebarea ta sa mai fi fost deja postata de alti jucatori si sa fie deja postat si raspuns.

    Craciun Fericit in continuare!

    Inchidem aici!
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.