Roata Norocului - Unica temă de discuții

Discuție în 'Runda de discuții' creată de Chronos, 25 Aug 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Tags:
  1. Dr.Mike

    Dr.Mike Junior Expert

    Hop si eu. Ca tot vrem sa fim seriosi...
    Dezvoltatorii au anuntat ca, la aceasta editie, sansele de a castiga 200% sunt mai mari. Ma intreb care sunt sansele (daca sunt) in conditii normale? Si daca tot vorbim si despre ritmul unor jucatori de top: cat a investit cel care a reusit in perioada 06-08 februarie 80.753.022 PE? Sau macar cum a reusit? Banuiesc ca aceste intrebari vor ramane retorice.
    Celor pasionati de joc si ma consider unul dintre ei, le urez nervi de otel si spor la treaba!
     
    ioanagirl94, donnadmn, malagambafane și alți 3 apreciază asta.
  2. Carolll72

    Carolll72 Veteran Forum

    Aici vorbim de avans de minim 900-1200 milioane de PE nu 80, 80 e realizabil relativ usor
     
    ioanagirl94, donnadmn, malagambafane și alți 2 apreciază asta.
  3. Dr.Mike

    Dr.Mike Junior Expert

    Poate nu am fost explicit. A reusit peste 80 mil PE in 2 zile. De sute de milioane PE pe zi nu am mai auzit si chiar este ceva impresionant. Pentru cifra de 80 mil PE in 2 zile am date clare.
    Totusi, daca este asa usor, te rog, da-mi si mie reteta... :)
     
    Modificat ultima dată: 11 Mar 2016
    ioanagirl94, donnadmn, malagambafane și alți 2 apreciază asta.
  4. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Să mă contrazici după 200 de rotații e ca și cum ai ajunge la concluzia că o monedă pică doar cu stema în sus după 2 încercări. Deși nu e o cifră oficială, am obținut-o din mii de încercări.
    Sunt de-a dreptul relaxat. Vorbim aici despre un algoritm care citește gândurile, tu vrei 200% PE, alt jucător vrea un Porumbar, iar algoritmul zice ”ntz, lui Carolll72 nu-i dau bonus ca să mai cumpere un pachet.” Cercetările în domeniul inteligenței artificiale nu sunt atât de avansate, garantat - de unde și relaxarea mea.
    Mă uit la Roata norocului și văd 12 buline. Fiecare ar avea șanse de a opri săgeata de... 8.33%? Dar una din buline se numește Jackpot, clar are șanse mai mici pentru că e premiul cel mare. Mai punem la socoteală și faptul că jackpot-ul poate fi item, bonus sau pom și devine, zic eu, clar ce șanse avem, fără să mai testăm live și fără să mai bănuim programatorii de intenții ascunse.
    Dacă e vorba de bonusul 200% PE, la fel de ochiometric ca acel 1% despre care vorbeam mai sus, din teste și la fel de neoficial, am observat un procent de circa 0.2-0.3%. Poate fi mai mult sau mai puțin.
    Legat de a doua întrebare mi se pare mai mult decât evident că nu vei primi răspuns aici. Iar dacă un jucător ar întreba aici sau la suport ”cat a investit Dr. Mike?”, la fel de evident nu ar primi răspuns. Dacă te întreabă în privat, e alegerea ta dacă răspunzi sau nu și e alegerea ta dacă îți faci publică strategia de joc. Doar o mică observație aș avea: nu este vorba de sute de milioane sau miliarde de PE obținute într-o zi, ci de acele PE obținute după ani. Rețete sunt multe, dar este cert că Farmerama este un joc pentru oameni înarmați cu răbdare.
    Prin 2011 cred, apăruse în top PE un jucător cu o sumă extraordinară de PE. La scurt timp, a și dispărut, se pare că nu a avut suficientă răbdare și a trișat. Nu a fost rețeta potrivită.
     
    Modificat ultima dată: 11 Mar 2016
  5. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    Parerile sunt impartine in functie de norocul fiecaruia.Eu ma declar super multumita dupa 600 de incercari nu numai pentru bonusurile de puncte si recolta,ci si pentru "simplii"magnolii xxl,care nu sunt deloc asa de simpli,costa totusi 235 de mamudele.Ma declar multunita pentru sutele de premii mici si mari.Pentru mine posibilitatea de a lua bonusuri la roata a fost foarte mare in prima serie de 200 de tichete,apoi am castigat mai putine.Dar jucam la noroc,asa ca,hai sa nu invinovatim roata pentru ghinionul unora.De aceea se numeste roata norocului.Sper numai sa mai avem aceasta posibilitate de cat mai multe ori.
     
  6. Carolll72

    Carolll72 Veteran Forum

    In nici un caz nu neg celelelte premii castigate - care dealtfel sunt valoroase, de ex. 9 pagode, pomi xxl (am peste 2000 - ce fac cu ei?), 21 adapost magar rosu - m-a deranjat faptul ca din 200+50 rotatii nu a intrat nici un bonus de 200% in conditiile in care s-a specificat in tutorial ca sunt sanse mai mari, restul premiilor in afara de bonusul de 200% nu prea au relevanta la un nivel mare, eu fiind pregatit sa iau 20 pachete de 200 rotatii.
    Dar totusi ai dreptate, este o roata a norocului, iar eu am neglijat asta!
     
  7. 12232nick

    12232nick Scriitor activ

    Eu am avut noroc si am obtinut bonusul de 200% din doar 6 sau 7 rotatii cumparate.
     
    ioanagirl94, malagambafane, donnadmn și alți 4 apreciază asta.
  8. Shox

    Shox Începător forum

    Salutare,
    Am invartit roata norocului la "petrecere" si am primit 100% bonus recolta pentru 24 de ore.
    Am dat click pe utilajul automat si imi scrie "recoltator inactiv" de ce nu am 24 de ore daca am castigat?
     
    ioanagirl94 și malagambafane apreciază asta.
  9. Chronos

    Chronos Guest

    Dar cine a spus ca ai castigat functiile Combinei?
     
    ioanagirl94, malagambafane și mariuta48 apreciază asta.
  10. Shox

    Shox Începător forum

    Atuncea explica-mi ce este acest 100% bonus recolta.
    Multumesc.
     
    ioanagirl94 apreciază asta.
  11. Chronos

    Chronos Guest

    Inseamna ca, timp de 24 de ore, recolta ta va fi dubla, binenteles daca vei recolta ceva in cele 24 de ore. Da click pe pe o parcela, pe un pom si vezi cat iti arata ca vei recolta.
     
  12. Shox

    Shox Începător forum

    Tot 2 recolte pot sa recoltez. este bug?..
     
    ioanagirl94 și malagambafane apreciază asta.
  13. Chronos

    Chronos Guest

    Cum adica tot doua recolte? Recoltezi dublu timp de 24 de ore, adica timp de 24 de ore beneficiezi de acest bonus. Nu este bug ci este un bonus.
     
    ioanagirl94 și malagambafane apreciază asta.
  14. Shox

    Shox Începător forum

    Folosesc parcele mici, am semanat ovăz, o parcela mica iti ofera 2 recolte, daca am acel "bonus" atuncea trebuia sa recoltez 4, deci tot 2 recolte recoltez.
     
    ioanagirl94 și malagambafane apreciază asta.
  15. Chronos

    Chronos Guest

    Ai efectuat un refresh la joc? Dupa un refresh daca indica tot doua plante, faci asa: verifici numarul de ovaz pe care il ai in Sura, apoi culegi o parcela si apoi verifici cat ovaz ti-a intrat in Sura dupa culegerea unei parcele mici. Asa ar trebui sa arate simbolul.


    [​IMG]
     
  16. Shox

    Shox Începător forum

    Aveam in sura 10 bucati de ovaz, am cules o parcela si aveam 12 , am dat refresh, am cules iar o parcela si acum am 14, deci? Este bug...
     
    ioanagirl94 și malagambafane apreciază asta.
  17. Chronos

    Chronos Guest

    Deci, esti bun de pescar. Daca spui ca ai recoltat doua plante exista mai multe posibilitati: ai uitat sa precizezi ca in acest moment nu ai nici un bonus activat si probabil faci referire la bonusul oferit acum cateva zile de Calendarul Tiki sau chiar ai castigat acel bonus dar acum mai bine de 24 de ore. Deci, este bug?
     
    ioanagirl94, malagambafane și matusam apreciază asta.
  18. Pr0meTheus

    Pr0meTheus Conte forum

    Legat de jackpotul de la roata, itemul "Cap'tan Sperieciori" nu l-am mai vazut de foarte mult timp ca si posibil premiu. A fost scos de la roata sau eu sunt un ghinionist notoriu care are nesansa sa il gaseasca la roata? Este singurul item care imi mai trebuie pentru a completa linia de vrej si mi-l doresc tare mult
     
    ioanagirl94, malagambafane și dadan apreciază asta.
  19. Chronos

    Chronos Guest

    Buna ziua! AICI ai informatii cu privire la nedumerirea ta.
     
  20. Pr0meTheus

    Pr0meTheus Conte forum

    Va multumesc frumos, m-am lamurit desi nu in modul placut. O dupa-amiaza placuta va doresc!
     
    Modificat ultima dată: 17 Iun 2016