Scoala fermierilor

Discuție în 'Probleme generale' creată de voilaalexandra, 25 Sep 2015.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. Ade-Leona

    Ade-Leona Scriitor activ

    Sa inteleg ca sansa de a deveni mentor, este absolut aleatoare? Adica nu exista nicio regula??? Nimic???
     
    malagambafane și naivreasastii apreciază asta.
  2. Cruella

    Cruella S-Moderator Team Farmerama RO

    Buna seara!
    Nu vorbim de reguli sau de un sistem aleatoriu in sansa de a deveni mentor. Alegerea de noi mentori s-a sistat.
     
  3. Ade-Leona

    Ade-Leona Scriitor activ

    Si atunci cum explicati ca un nou jucator primeste mentor, din moment ce alegerea s-a sistat? Sau au privilegiul de a fi mentori cei din garda veche si atat??
     
    Modificat ultima dată: 31 Ian 2017
    malagambafane și donnadmn apreciază asta.
  4. Chronos

    Chronos Guest

    Simplu. Acel jucator era mentor inca de la implementarea Scolii fermierilor. S-a sistat alegerea de NOI mentori.
     
    malagambafane, stoiantudorel și matusam apreciază asta.
  5. Ade-Leona

    Ade-Leona Scriitor activ

    Am inteles! Mi se parea corect ca orice jucator sa ajunga sa fie menor la un moment dat...ca si cum ar face o misiune..a facut-o???Gata!!!
    Vine altul la rand.
     
    malagambafane apreciază asta.
  6. Chronos

    Chronos Guest

    Scoala fermierilor functioneaza altfel: un mentor ales, ramane mentor, probabil pana la eliminarea acestei implementari din joc. Cei deja alesi raman mentori, altii noi nu mai sunt selectati. Stiu ce zici, sa fie si el mentor o data pana ii creste puiul la nivel 40 si gata. Insa regula pe care ti-ai dori-o tu se aplica doar la ucenici. Un ucenic, dupa ce a atins nivel 40, nu mai poate fi ucenic vreodata.
     
  7. alex.keegan

    alex.keegan Cunoscător forum

    Am o problema cu unul din ucenici, desi a trecut ieri nivelul 3, imi arata ca este tot la 3 (interval de puncte 1324-2050 care ar trebui sa fie la 4), nu am primit bonusul, desi am reinitializat jocul. Ce sa fac, sa trimit tichet la suport ?
     
    malagambafane apreciază asta.
  8. Chronos

    Chronos Guest

    A trecut nivelul 3 sau 4? Din ce spui tu, pare totul ok.
     
    malagambafane apreciază asta.
  9. alex.keegan

    alex.keegan Cunoscător forum

    Are 1324 puncte, deci ar trebui sa fie nivel 4 nu 3 cum apare. Mai am un ucenic de nivel 3 cu 729 puncte[​IMG] (intervalul pentru nivelul 3 este intre 701-1300 puncte)
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    Modificat ultima dată: 4 Feb 2017
    malagambafane apreciază asta.
  10. Chronos

    Chronos Guest

    Da, este o eroare vizuala. Daca ucenicul va mai culege acolo cate ceva si va mai creste numarul de puncte dobanadite, se va schimba nivelul. Cand sunt foarte putine puncte stranse peste pragul minim al nivelului (24PE in cazul ucenicului) iti poate indica faptul ca nu a trecut nivelul. Se va rezolva de la sine. Treaba este ca acel ucenic sa si joace.
     
    malagambafane apreciază asta.
  11. alex.keegan

    alex.keegan Cunoscător forum

    Multumesc, sunt foarte "sprinteni" .
     
    malagambafane și Chronos apreciază asta.
  12. catalinamanda

    catalinamanda Scriitor în devenire

    Of, as vrea sa gasesc si eu un ucenic activ. Le trim cadouri zilnice, dar nici unul din ei nu e activ mai mult de cateva zile, dupa care abandoneaza. Nu mai zic, niciunul nu trim puncte de afectiune :(
     
  13. traian1971

    traian1971 Analist forum

    cred ca e o problema generala,si eu patesc la fel
     
    StinckyRedneck și malagambafane apreciază asta.
  14. maimutica

    maimutica Supervizor forum

    Buna ! Nu sunt deacord cu tine Ade- Leona , adica cum ,esti mentor ti-ai crescut un rand de pui si pe urma gata , alt mentor la rand ?? eu sunt mentor si mai am nevoie de inca putine puncte sa mai primesc un pui si dupa ce il cresc si pe al 5-lea pui sa nu mai am dreptul de mentorare ? nu ar fi corect , e ca la scoala Leona ,un fel de invatator , ai invatat o generatie , altii la rand si puii se duc pe drumul lor , invatatorul ramane .
     
    Modificat ultima dată: 13 Feb 2017
  15. kajtarmagda

    kajtarmagda Scriitor în devenire

    Si eu am patit la fel cu ucenicii ,joaca pana la nivelul 3-6 si dupa aia lasa balta
     
    malagambafane apreciază asta.
  16. Dr.Mike

    Dr.Mike Junior Expert

    Dragii mei mentori, chiar daca nu "suna" bine, va dau un sfat prietenesc: bucurati-va de ucenici asa inactivi cum sunt, trimiteti-le cadouri, respectiv mesaje si adunati-va punctele de afectiune.
    O zi minunata sa aveti!
     
  17. Ade-Leona

    Ade-Leona Scriitor activ

    Draga maimutica, tu nu te-ai nascut mentor, ai devenit mentor. La un moment dat, mi se pare corect sa iesi la ''pensie'' si sa-ti ia altul locul, de exemplu eu...De ce ai fi privilegiata sa fii mentor pe "viata", iar eu sa nu am aceasta sansa? Nu ma recomanda numele? M-am nascut mai tarziu, sau ce? Nu mai sustine aberatii, ca esti om mare. Am inteles explicatia pertinenta data de Chronos. Ce spui tu este ceva de genul "soarta"...iar eu cu aceasta "soarta" nu ma impac. Faptul ca esti mentor este un "privilegiu" ca ai descoperit jocul mai devreme decat mine, nu ai cumparat aceasta optiune. Sunt convinsa ca dezvoltatorii vor regla aceasta "nedreptate" si nu vor mai exista motive de disputa.
     
    Modificat ultima dată: 16 Feb 2017
    stef85600, davidsiirina08 și popescudana42 apreciază asta.
  18. Chronos

    Chronos Guest

    Eh copii, hai sa ne linistim. Regulile Scolii fermierilor nu le-am facut nici eu, nici Ade, nici maimutica. Toti avem dorinte si pareri si este bine ca le avem (vezi piesa Vicii a lui Cheloo) dar hai sa le exprimam neprovocator, sa combatem ideea, nu omul.
    Haideti, este vineri seara deci sa ne pastram calmul si relaxarea.

    O seara frumoasa.
     
  19. maimutica

    maimutica Supervizor forum

    Nu mai inteles , stiu ca nu mai inteles ,o sa ies la pensie , dar cam repede mi se doreste pensionarea , asteapta sa cresc cateva generatii de pui pe urma plec , din pacate eu vreau mai multe misiuni cu acesti puisori , am asteptat mult sa-mi vina randul asa ca acum imi cresc puii cu placere , stiu ca nu m-am nascut mentor , dar nu eu stabilesc durata de mentorare sunt alte persoane care se ocupa de treaba asta , eu nu am cum sa-ti predau catedra :)chiar daca am terminat de crescut cativa puisori , dar iti doresc bafta sa ajungi mentor !

    Buna Chronos , esti indragostit , simpatic :), este JOI , nu vineri .

    Edit (Chronos): indragostit? Habar nu mai am ce inseamna deci in viata nu te inseala doar privirea. Este vina mea, maine fiind liber, tot am senzatia ca azi a fost vineri.
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 16 Feb 2017
    Ade-Leona apreciază asta.
  20. Ade-Leona

    Ade-Leona Scriitor activ

    Nu am incercat sa fiu tendentioasa, chiar daca asa se pare ca am fost citita. Am alte prioritati, mult mai importante decat aceea de a deveni mentor (de a-ti lua tie catedra). Am invatat demult ca nu traiesc intr-o lume dreapta, dar slava domnului inca am libertatea sa gandesc si sa ma exprim liber, pana o sa ma aresteze Chronos :) ;). Prioritatile mele sunt undeva in viata reala si nu confund niciodata farmerama cu viata reala. Si da, azi e joi, dar nu mi-ar fi displacut sa fie vineri. O seara buna si linistita tuturor!
     
    stef85600, davidsiirina08 și maimutica apreciază asta.