Taxa de 10% platita in momentul vanzarii

Discuție în 'Actualizări și idei' creată de marincas1, 14 Sep 2017.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Crezi ca ar fi util sa platim cei 10% doar in momentul vanzarii?

Sondaj închis pe 18 Noi 2017.
  1. Da

    58 vot(uri)
    78,4%
  2. Nu

    16 vot(uri)
    21,6%
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. marincas1

    marincas1 Scriitor în devenire

    Salutare fermieri.
    Propun ca aceasta taxa pe care toti o platim in momentul punerii unui produs pe piata sa fie achitata in momentul vanzarii produsului , nu inainte ,sau sa fie restituita in cazul in care produsul nu a fost vandut (pana la urma asa se cade , comisionul nu se da daca produsul nu a fost vandut).
    De exemplu tot incerc sa vand o camila nava desertului , care in piata este 36 000 000 gologani , e a treia oara cand o pun la vanzare , pana acum am platit peste 10 000 000 gologani pentru a o pune sa stea pe piata (am platit aproximativ 3 600 000 de fiecare data).
    Nu mi se pare corect acest lucru , asa pot sa pun la vanzare si sa ies pe pierdere. Pana acum as fi putut economisi 10 000 000 gologani .
    Avantajul jucatorului este evident faptul ca are certitudinea ca acel "comision" dat pietei de 10% chiar merita .
    Cred cu tarie faptul ca odata cu aceasta implementare ,daca se va implementa :music:, o sa creasca numarul de oferte la piata (multi nu isi permit sa puna o oferta de septel scumpa ca nu au banii necesari).

    Imi cer scuze daca ideea a mai fost propusa si rog un administrator sa inchida postarea in acest caz, altfel sa fie activa o saptamana , doua, sau o perioada sa vedem si ce parere au ceilalti.
    De asemenea ,imi cer scuze de eventualele greseli , nu imi place sa fac asta xD ,am incercat sa corectez dar sper ca nu am scapat ceva greseala pe acolo . Rog un administrator sa faca modificarile necesare .:inlove:
     
    -elenaion49-, kiri2270, Vecindario și alți 12 apreciază asta.
  2. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    Interesanta ideea ta. Binenteles ca as fi bucuroasa sa nu platesc deloc taxa de piata. :p

    Ce ma gandesc eu acum este ca fara aceasta taxa, preturile ar fi foarte mari pe piata. De exemplu cineva ar putea spune astfel : pune produsul pe piata cu un pret la care sa se vanda, accesibil, si in felul acesta si preturile se mentin cat de cat decente, si nici vanzatorul nu pierde bani degeaba.
    Fara taxa, pot pune o gaina si la un milion, ca nimic nu ma impiedica; n-am nimic de pierdut.
    Binenteles, se poate ca logica mea sa nu fie corecta. :)
    Cu toate astea, ai votul meu:)
     
    Modificat ultima dată: 14 Sep 2017
    -elenaion49-, cerbul, -mamaleone și alți 9 apreciază asta.
  3. Criselt

    Criselt Legendă vie

    Logica ta este foarte corecta gecko, sunt de acord cu ceea ce ai spus punct cu punct. Daca nu ar fi un plafon maxim si aceasta taxa, preturile unor produse ar atinge valori nejustificat de mari, ceea ce nu ar aduce niciun beneficiu nimanui. Vanzatorul ar ramane cu marfa pe taraba iar cumparatorul cu sura goala. Oricum trebuie sa fim constienti de faptul ca unele produse (precum septelul superior, de exemplu) sunt greu vandabile neexistand o cerere foarte mare pe piata, iar la fixarea pretului trebuie tinut cont si de acest aspect.
     
    donnadmn, malagambafane, -iulia1992- și alți 4 apreciază asta.
  4. blackangel773

    blackangel773 Comisar forum

    Fara taxa poti pune gaina la 1 milion,dar nu ai sa o vinzi.

    Sustin propunerea lui marincas.
    Am patit si eu ce a patit el.Si mai ca nu a mai meritat sa imi vand produsul pentru ca deja pierdusem banii pe taxe.


    Si pana la urma nu prea vad de ce nu s-ar elimina total aceasta taxa.
    Nu ii vad rostul deloc.In afara de a pierde o parte destul de mare din munca noastra.
    Pana la urma e un joc,nu e viata reala.
    Macar aici sa nu pierdem ,daca in real nu avem incotro...
     
    contul1, donnadmn, malagambafane și alți 5 apreciază asta.
  5. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Problema nu ar fi creșterea prețurilor - ofertele nevândute pot provoca scăderea prețurilor recomandate, nu creșterea.

    Marea problemă în cazul absenței taxei ar fi aglomerarea tarabelor cu alte oferte inutile. Acum mulți jucători vând cantități ridicol de mici în cazul unor produse (am văzut cu toții cazuri de jucători care aglomerează piața cu câte 10 oferte, fiecare cu câte un fruct, o hrană, o găină etc.) Fără această taxă ar apărea cu siguranță oferte din altă categorie: produse în cantități fabuloase.
    De exemplu, dacă acum dacă am 1.000.000 scorușe, nu-mi permit să ofertez mai mult de 2-3.000 unități / ofertă pentru că sunt conștient că nu vor fi cumpărate și aș pierde taxa. Dacă însă nu aș mai fi condiționat de taxă, ”încercarea moarte n-are” și așa ar ajunge un jucător care vrea să cumpere 85 de scorușe să frunzărească prin prea multe pagini de oferte a câte o scorușă intercalate cu oferte ireale.
    În cazul schimburilor de la ”Dăruiește și Comercializează” jucătorii nu sunt condiționați, nu pierd nimic dacă aglomerează secțiunea de schimburi cu oferte ridicole. Rezultatul: ne-am plictisit cu toții să răsfoim sute de pagini în care se oferă adăposturi galbene pentru Howie Donut, de exemplu. Am solicitat producătorului ca ofertele de schimb de itemuri să fie anulate automat într-un termen scurt, dar asta e altă poveste.
    Revenind la subiect, dacă o navă a deșertului este ofertată cu 36.000.000 GG și nu se vinde de 3 ori... înseamnă că prețul e prea mare pentru piața respectivă, nu? Da, fără taxa de piață nu s-ar pierde GG, dar oare s-ar vinde? Dacă nu s-ar pierde acei 10%, nu ar mai fi încă 2-3-4-5-6 jucători dispuși să oferteze nava deșertului pentru că nu au ce pierde, și fiecare din ei ar mai scădea câteva milioane din preț pentru a-și înfrumuseța oferta? Și pentru că timpul înseamnă gologani, chiar dacă nu am fi taxați, luând în considerare exemplele de mai sus se pare că am ieși tot în pierdere sau poate chiar mai păgubiți :)
     
    crivio, petcu_cos, Agro80 și alți 8 apreciază asta.
  6. regina091963

    regina091963 Junior Expert

    Poate ar trebui sa fie mai mica taxa, nu 10%! SI eu am patit cu un septel de valoare mare, a trebuit sa astept o gramada sa strang bani pt.taxa.
     
    kiri2270, donnadmn, malagambafane și alți 2 apreciază asta.
  7. dydyana97

    dydyana97 Demiurg forum

    Si in cazul acesta, dezvoltatorul n-ar putea sa impuna o cantitate minima? Sa zicem 10 fructe... Eu m-am lovit de problema asta... La mine la piata erau pagini intregi de oferte intre 1 si 5 fructe... Pana cumparai 100 de unitati, imbatraneai inainte de vreme... Acelasi lucru s-a intamplat si la ingrasamant...
    Normal, cantitatea minima sa fie in functie de categorie. La animale, fructe, ingrasamant, hrana, sa fie limita minima. La produse mestesugaresti, septel, nu-si are rostul, sunt putini jucatori care isi permit sa cumpere o cantitate impusa, avand in vedere preturile destul de ridicate la produsele din aceste categorii...
     
    kiri2270, donnadmn, malagambafane și alți 3 apreciază asta.
  8. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Am cerut asta, dar și aici ar fi discutabilă o decizie. Un jucător milionar nu se obosește să cumpere 10 fructe, dar un începător poate are nevoie de câțiva gologani pentru apă și are doar 9 mere în Șură. În același timp, ”spamarea” cu oferte poate fi folosită uneori ca strategie pentru a obține produse la un preț mai mic.
     
    Agro80, dydyana97, donnadmn și alți 5 apreciază asta.
  9. blackangel773

    blackangel773 Comisar forum

    k0,eu cred ca acei jucatori care aglomereaza piata cu cate 1 fruct la oferta o fac doar sa poata creste sau scade pretul produsului.
    De obicei eu nu le prea cumpar produsele si caut alte oferte dupa ei.

    Dar tot nu vad rostul taxei.
    Pentru ca,cu taxa sau nu,ei oricum pot face acele oferte de 10 ori cate 1 .Taxa nu ii incurca pentru ca ,cantitatea e mica si taxa la fel.

    Si prefer de multe ori sa cumpar oferte de genul 1000-5000 bucati de produs.,decat 20-100.
     
    kiri2270, dydyana97, donnadmn și alți 2 apreciază asta.
  10. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

     
    donnadmn, malagambafane și -iulia1992- apreciază asta.
  11. blackangel773

    blackangel773 Comisar forum

    Da,de acord.Dar cum am mai zis,eu cumpar 1000-5000 buc. produs,cand si daca imi permit.
    Cei care oferteaza 100.000.000.+ o fac daca au cumparatori,altfel nu castiga si au sa scada cantitatea.
    De asemenea,eu cred ca nu toti suntem mari in nivel si vor exista mereu jucatori mici care vor oferta cantitati mici de produs.

    Pana la urma nemultumirea apare la septel cred.Pentru ca acolo se pierde mult cu taxa.
     
  12. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Nici nu pierd nimic. Fără taxă ce mă împiedică să ofertez 91.000.000 bucăți și alte 9 oferte a câte 1.000.000? Tocmai aceste 10 oferte poate ar provoca scăderea prețului dar poate dau lovitura.
    Corect. Am solicitat cândva să se mărească timpul până când sunt expuse la Piață produsele scumpe sau să se micșoreze taxa în cazul lor, dar totuși ”e un joc” și ne putem arăta sau nu și talentul de comercianți.
     
  13. marincas1

    marincas1 Scriitor în devenire

    Ai perfecta dreptate cu tot ce ai spus
    . Poate chiar sunt persoane care vor sa cumpere 1.000.000 scoruse si nu au de unde. In momentul de fata piata fructelor are o cerere destul de mare , de multe ori trec mai repede ofertele cu un numar mai mare de produse indiferent ca sunt mai scumpe decat cantitatile mici de produse , de exemplu in loc sa iei tot cate 10 fructe la pretul de 200 gg , multi prefera (si eu) sa ia 500 fructe cu 300gg bucata. Ideea este ca indiferent daca vanzatorii ar aglomera piata cu oferte colosale , cumparatorul decide daca le vreau sau nu ; nu incurca pe nimeni cu nimic acele oferte; spuneai ca dupa ar fi dezordine si ca ar trebui sa se caute oferte mici intre cele mari . Exista sortare dupa cantitate pe care playerii ar putea-o folosi, si daca le convine pretul il cumpara ,daca nu asteapta alta oferta. Chiar nu cred ca ofertele colosale ar bloca pretul la unu redus , si acum am vazut oferte de 500 de elefanti , care cu toate ca bucata era 15.000gg , nimeni nu se inghesuia sa dea 7.500.000 gg pe ei , dar se inghesuiau la ofertele de 10 elefanti cu 20.000 gg bucata .Dupa expirarea acelei oferte colosale pretul elefantilor tot creste. In plus in absenta taxei vanzatorul cantitatilor colosale ,daca vede ca nu se vinde produsul , schimba in oferte mai mici. Eu personal cred ca piata are nevoie de produse, refuz sa cred ca sunt zeci de playeri(intr-o singura piata) care au in inventar " nava desertului" (de exemplu) si nu isi permit sa o puna la vanzare. Nu e ca si cum un septel foarte scump il gasesti pe garduri , nu e ca si cum 1.000.000 scoruse le gasesti pe jos.
    Chiar daca ar fi asa ,daca vanzatorul vede ca nu cumpara nimeni in acest fel , poate sa retraga si sa puna inapoi la un pret mai mic (sau cantitate mai putina) pentru ca nu ii este frica sa piarda 10% din pret.
     
    teona7070, donnadmn, malagambafane și alți 3 apreciază asta.
  14. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Ar putea, dar puțini ar folosi-o. Marii comercianți urmăresc prețul cel mai mic atunci când ofertează și din păcate poate mulți dintre ei coboară exagerat de mult sub ultimul preț - ”din păcate” pentru ceilalți vânzători, ”din fericire” pentru cumpărători. Foarte mulți jucători își vând produsele ca și cum le-ar fi găsit pe jos iar în absența taxei prețul ar putea fi ”controlat” mult mai ușor în defavoarea vânzătorilor.
    Oare mai exista sondajul dacă îți urmai sfatul? :)
     
  15. blackangel773

    blackangel773 Comisar forum

    Stiu ca ai sa te superi pe mine k0,dar aceasta taxa ne fura efectiv din munca noastra.
    Oferte mari sau mici ca pret si cantitate nu au nici o legatura cu taxa prin care noi pierdem o parte din munca noastra doar pentru ca folosim piata.
    Oricum, suntem limitati la a oferi doar de 10 ori acelasi produs...

    Nu de teama taxei pun de 10 ori cate 25 de ursi in piata.Ci pentru ca stiu ca asta e maximul pe care il pot vinde,care se cumpara.Altfel raman cu ei in inventar.
    Taxa nu m-a oprit niciodata sa pun 1 sau 100 de produse la vanzare.Dar e foarte adevarat ca m-a incurcat de multe ori si m-a deranjat luandu-mi din banii pe care ii aveam.

    Pun produse putine la vanzare cand sunt scumpe (si am,bineinteles) si pun multe cand sunt ieftine.Pentru ca asa se cumpara si se vand.
    Efectiv modul in care pun ceva in piata nu il schimb in functie de taxa ,ci de nevoile de pe joc,timpul de cand a aparut produsul,pretul celorlalti jucatori.

    De exemplu,chiar acum acea taxa m-a lasat fara 1.400.000 gg.Si nu am pus tot ce as fi vrut la vanzare.
     
    Modificat ultima dată: 15 Sep 2017
    roliana57, donnadmn, malagambafane și alți 2 apreciază asta.
  16. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Ți-ar ”fura” dacă nu ai avea buton de confirmare. Ca să nu ne supărăm, hai să nu exagerăm ”efectiv”.
    Înseamnă că nu am explicat suficient de clar. Mai încerc cu un caz, să-i zicem posibil: jucătorul Z își mărește stocurile de fructe pentru că se pregătește pentru Ziua recoltei. Normal că preferă să le cumpere la preț mai mic și deseori plasează 10 oferte a câte 5 fructe la preț cu 50-100 GG sub cel mai mic preț din Piață apoi urmărește și cumpără ofertele care apar sub prețul dorit. Fără taxa de 10%, după cum spuneam mai sus, i-ar fi mai comod să plaseze oferte cu câteva zeci de mii de fructe știind că șansele de a fi cumpărate sunt minime, eventual le poate reoferta când reușește să scadă și prețul recomandat. Bine pentru cumpărător, rău pentru vânzător.
    Și un alt caz la fel de ipotetic: jucătorii X și Y, multimiliardari în GG, pomicultori înrăiți se ciocnesc destul de des la Piață. În timp ia naștere o rivalitate între ei, unul vinde fructe de Goji cu 555 GG, al doilea ofertează cu 554,99. Primul se supără, își retrage ofertele și ofertează cu 554,98. Etc. În absența taxei, aceste șicane ar putea fi împinse la o extremă deranjantă pentru ceilalți jucători (cu atât mai mult cu cât cei doi jucători sunt și în sistemul actual subiect de discuție între vecinii de tarabă). Bine pentru nimeni.

    Și în caz că s-a înțeles greșit: nu m-am declarat împotriva ideii temei de față, Piața nu are un sistem perfect. Totuși orice încercare de a-l perfecționa trebuie analizată cu atenție pentru a nu înlocui o regulă care are unele dezavantaje cu altă regulă care aduce alte dezavantaje.
     
    irinadimulescu, Hellen2012, Agro80 și alți 4 apreciază asta.
  17. marincas1

    marincas1 Scriitor în devenire

    Prin : "daca vanzatorul vede ca nu cumpara nimeni in acest fel , poate sa retraga si sa puna inapoi la un pret mai mic" , ma refeream in cazul anularii taxei /sau platirii taxei dupa vanzare. Vanzatorul isi poate scoate si pune inapoi de cate ori vrea oferta ca nu pierde. Nu ca si in cazul actual ca daca as face asta as pierde foarte mult. Daca ar fi fost fara acea taxa imi urmam sfatul :cry:.
     
    roliana57, malagambafane și donnadmn apreciază asta.
  18. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Tocmai pentru că există această taxă, mi-e greu să înțeleg:
    O fi repetiția mama învățăturii, dar depinde ce învățăm.
     
    malagambafane, Agro80, leczeg_laura și alți 3 apreciază asta.
  19. dydyana97

    dydyana97 Demiurg forum

    As propune o alta varianta : reducerea timpului de menținere a produsului la piata de la 7 zile la 4 zile și returnarea taxei de piata daca produsele se întorc în șură. Recunosc, nu știu dacă se returnează și taxa daca nu se vând produsele. Cred că așa s-ar împăca și capra și varzaxD
     
    roliana57, malagambafane și blackangel773 apreciază asta.
  20. blackangel773

    blackangel773 Comisar forum

    In momentul de fatza taxa nu se returneaza odata cu produsele.

    Si la ceea ce a zis k0 "Și un alt caz la fel de ipotetic: jucătorii X și Y, multimiliardari în GG, pomicultori înrăiți se ciocnesc destul de des la Piață. În timp ia naștere o rivalitate între ei, unul vinde fructe de Goji cu 555 GG, al doilea ofertează cu 554,99. Primul se supără, își retrage ofertele și ofertează cu 554,98. Etc. În absența taxei, aceste șicane ar putea fi împinse la o extremă deranjantă pentru ceilalți jucători (cu atât mai mult cu cât cei doi jucători sunt și în sistemul actual subiect de discuție între vecinii de tarabă). Bine pentru nimeni."... da,asta ar fi deranjant.

    Dar acei jucatori cu multi GG...oricum au de unde sa risipeasca.Deci daca vor sa faca asta,au sa o faca,cu taxa sau nu.Sunt de ajuns acele oferte de 10 ori cate 1 si pierderea e insignifianta.

    Problema e la noi,cei cu mai putini bani.Pentru ca acea taxa se simte de multe ori si la modul cel mai neplacut.
    Mai ales la septel unde oricum preturile sunt mari,unde produsele nu se vand asa de repede cum am dori si de multe ori ni se intorc in sura . O data,de doua ori si nu mai renteaza sa vinzi acel produs pentru ca ai pierdut deja,datorita taxei, banii pe care i-ai fi putut castiga .


    Dar iar ma intorc si intr-adevar...daca cineva ar face ce a zis k0 la septel...ar fi dezastru.Ca nu am mai putea vinde nimic la un pret convenabil.S-ar sterge si pune ofertele de n ori....

    Abia acum vad rostul acestei taxe :)))

    Singura solutie convenabila cred ca ar ramane returnarea taxei in momentul vanzarii produsului sau al reintoarcerii in sura la modul automat.

    Eventual nereturnarea ei la actiunea jucatorului de a sterge ofertele si a le pune iar.
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 16 Sep 2017
    t_ina_e, roliana57, dydyana97 și alți 2 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.