Te invit la Cinema - filme favorite

Discuție în 'Colțul vorbitorului' creată de Chronos, 31 Aug 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. _Agathon_

    _Agathon_ S-Moderator Team Farmerama RO

    Un SF clasic - Blade Runner(1982) cu Harrison Ford, Sean Young si Rutger Hauer.
    :)
     
    adriane45, kiri2270, naivreasastii și alți 12 apreciază asta.
  2. cuculetcristina

    cuculetcristina Cunoscător forum

    cateva filme bune(cel putin pt mine)Concussion,Begin again,dr Strange,old boy prizonier in libertate(m-a lasat masca la final),Aproape toate animatiile,lista lui Schindler si seriale-anatomia lui Grey si M.AS.H
     
    kami12., Criselt, -ciocollate- și alți 8 apreciază asta.
  3. shakalacka

    shakalacka Scriitor în devenire

    Passengers-un film S.F. superb. Ideea nu este originala. Ideea de baza am intalnit-o si in alte filme insa si acesta este un film superb. Il recomand. Va multumesc frumos.;)
     
  4. Agro80

    Agro80 Conte forum

    Va recomand filmul-serial Taboo. Tom Hardy face un rol de exceptie.
    Nu ocoliti nici filmul Gold cu Matthew McConaughey.
     
  5. shakalacka

    shakalacka Scriitor în devenire

    Am revazut acum un film care mi-a placut, facand parte din una din categoriile de filme care imi plac. Nu doar tipul de filmul si faptul ca a fost realizat dupa o situatie reala mi-au placut ci si actorul.

    Vorbesc de filmul Lone survivor - cu Mark Wahlberg dar si alti actori cunoscuti din filme precum Battleship, Conan, John Carter, X-men origins. Vor fi persoane care vor spune ca este un film tipic american dar mie mi-a placut mult, asa tipic cum l-or considera unii. Este vorba despre multe lucruri in acest film, nu este doar un alt film american. Numai bine.
     
    Modificat ultima dată: 9 Apr 2017
    Criselt, -ciocollate-, soso2169 și alți 8 apreciază asta.
  6. -ciocollate-

    -ciocollate- Ambasador forum

    Orasul Manipulat (2017) Genul Actiune
    In viata reala, Kwon Yoo este somer, dar in viata virtuala el este recunoscut drept un gamer de top ce nu are niciun rival. In timp ce joaca la un internet cafe asa cum o face de fiecare data, el este uluit sa descopere faptul ca a devenit principalul suspect intr-o crima socanta..
     
    -iulia1992-, traian1971, roliana57 și alți 8 apreciază asta.
  7. EVE.violetta

    EVE.violetta Legendă vie

    The Salesman (2016)
     
    roliana57, dadan, matusam și alți 5 apreciază asta.
  8. .aliosa.

    .aliosa. Pretendent

    Va recomand si eu, filmul "Labirintul" James Dashner, cu cele doua parti "Evadarea", "Incercarile focului" ...si "Tratament letal" care apare la inceputul anului viitor...
     
    donnadmn, kiri2270, roliana57 și alți 7 apreciază asta.
  9. Criselt

    Criselt Legendă vie

    Va recomand din toata inima filmografia lui Tarkovski: Andrei Rubliov, Calauza, Oglinda, Solaris, etc. Sunt filme vechi dar oricand le revad cu placere!
     
    irinadimulescu, amtinar, donnadmn și alți 7 apreciază asta.
  10. Floriceel

    Floriceel Novice forum

    Accident.Man.2018 Super!!
     
    donnadmn, Criselt și malagambafane apreciază asta.
  11. shakalacka

    shakalacka Scriitor în devenire

    Jigsaw 2017.;)
     
    zyf_laura, Criselt, roliana57 și alți 2 apreciază asta.
  12. naivreasastii

    naivreasastii Comandant forum

    Altereted Carbon.Un serial cu cateva episoade ,foarte foarte interesant ,care mi-a dat mult de gandit !Corpul omenesc e un recipient care expira , care poate fi inlocuit. Si aici intervine un subiect dureros si mult discutat in zilele noastre :CORUPTIA! Ai bani ,primesti un corp tanar ,sanatos si matusalemic ,nu ai ,primesti un corp batran ,macinat de boli ,care expira repede .Va sfatuiesc sa-l vizionati !
    Un alt serial cu totul deosebit :The Blacklist .
     
    Modificat ultima dată: 1 Sep 2018
    -iulia1992-, mada_nice, donnadmn și alți 5 apreciază asta.
  13. roliana57

    roliana57 Legendă vie

    Serialul Intrusul, difuzat pe Happy.
    Nu credeam sa ma atraga...dar a reusit!
     
  14. Claudia

    Claudia Duce forum

    Molly's Game (Jocuri secrete) cu Jessica Chastain, Idris Elba, Kevin Costner.

    Este o poveste reala, filmul este ecranizarea cartii scrise de Molly Bloom despre peripetiile ei ca organizatoare de jocuri de poker cu mize extrem de mari pentru jucatori neprofesionisti, dar foarte bogati si celebri in viata de zi cu zi. Este un film bun, iar personajul principal este si in zilele noastre o persoana cu totul deosebita.
     
    -iulia1992-, donnadmn, Criselt și alți 3 apreciază asta.
  15. mada_nice

    mada_nice Talent de excepţie

    Cititorul (The reader) cu Kate Winslet într-un rol de Oscar, după romanul omonim de Bernhard Schlink.
     
    malagambafane, donnadmn, kiri2270 și alți 2 apreciază asta.
  16. roliana57

    roliana57 Legendă vie

    Serialele coreene: Cantec pentru suflet (”My Lovely Girl”), Prețul libertății „Temtation”, Iubire sub vraja lunii (Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo)
     
  17. 200370

    200370 Scriitor în devenire

    Eu am vizionat toate filmele Harry Potter si Fantastic beasts and where to find them, astept sa apara Fatastic beasts and the crimes of grindelwald, sunt si un fan al sf-ului, doresc de mult sa vizionez filmele Transformers.
     
    kameliana59, roliana57, -iulia1992- și alți 3 apreciază asta.
  18. Criselt

    Criselt Legendă vie

    "Tu nu esti tu". Acum l-am vizionat, un film despre adevaratele valori in viata. O drama care iti creaza o mie de ganduri si o acuta durere de cap.o_O
     
    adriane45, roliana57, -iulia1992- și alți 3 apreciază asta.
  19. mada_nice

    mada_nice Talent de excepţie

    Superb, l-am văzut de nenumărate ori și nu mă satur. Mereu descopăr ceva nou, ceva mai profund.
    De asemenea, recomand The eyes of my mother, cred că un film pe care l-am vizionat de cel puțin cinci ori, și eu nu obișnuiesc să revăd filme. Doar maratonul Lord of the rings + The Hobbit pe care-l fac în fiecare an, cu prietenii. :D The eyes of my mother e un film gotic extrem de profund, poate părea bizar, dar e ceva diferit și curajos. Îl recomand cu drag, chiar dacă nu e pentru oricine!
     
    malagambafane, -iulia1992- și Criselt apreciază asta.
  20. -iulia1992-

    -iulia1992- Maniac forum

    Multumesc, fetelor! In sfasit, niste filme pe care nu le-am vazut, dar nici nu am auzit de ele. Unul dintre ele o sa il vad chiar astazi la amiaza cand imi adoarme fetita, sper ca nu tine nici unul mai mult de 2 ore, nu de alta, dar atat tine linistea in casa mea :inlove:

    EDIT: am ales sa vad "the eyes of my mother", mai bine asteptam sa il vad noaptea, dar.... :D
    Mi-a placut si nu prea! e genul de film care imi place cel mai mult, as putea spune, dar ce nu mi-a placut a fost sfarsitul, nu suport finalurile astea, care ma lasa in ceata. In rest ce sa zic?! Tare tipa, isi joaca rolul super, demential chiar!
    PS: Nu este pentru oricine acest film! Genul este dramatic, horror.
     
    Modificat ultima dată: 12 Mar 2019
    matusam, cp58, davidsiirina08 și alți 8 apreciază asta.