Top "Ziua recoltei" - Discuții și strategii

Discuție în 'Diverse' creată de Agro80, 29 Noi 2017.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. alex.keegan

    alex.keegan Cunoscător forum

    Pentru cine este curios, cu multumiri lui Snorkel, moderatorul de pe forumul grecesc.
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 2 Dec 2017
    buburuza72, rubarbu, dydyana97 și alți 19 apreciază asta.
  2. Agro80

    Agro80 Conte forum

    alex, multumesc pentru lista. Mi-ai usurat mult din munca. ♥

    Ce multi am fost! O sa fim si mai multi anul viitor! :music:
     
  3. kameliana59

    kameliana59 Comandant forum

    Felicitari tuturor celor care apar in topul de mai sus...este clar ca nu pot participa niciodata la acest top intrucit nu cred ca am avut vreodata decind joc,marfa in depozit mai mult de aprox.100 mil cit despre gologani "cash"ca sa pot cumpara marfa,nici nu se pune problema...mi-amintesc ca am avut o singura data 60 mil. pe care i-am cheltuit repede si de atunci niciodata nu am putut stringe mai mult de 10-15 mil(de ex.ieri aveam 4000 gologani)...nici nu as sti cum sa fac valorile astea de sute de milioane,miliarde..Cind vad valorile astea de sute de milioane la unii jucatori,mi se impaienjenesc ochii si imi vine sa ma las de joc dar realizez imediat ca este doar un joc si ca eu nu am nicio strategie,deci nu am cum sa fac atitia bani fara a avea o strategie...never.Imi doresc sa vad anul viitor si mai multe drapele romanesti in top,asa ca dragi jucatori faceti-va strategiile si participati cit mai multi ptr ca este placut sa aveti satisfactia invingatorului...eu voi sta tot in tribuna si voi urmari topul...Succes tuturor.
     
    MicuNicu, geckofeet666, marcela_f69 și alți 16 apreciază asta.
  4. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    Nu te vom lasa, anul asta trebuie sa incerci sa strangi cat mai multe fructe.
    Incepe cu putin, pune o cota pentru fiecare zi si cumpara mereu fructe pe care le gasesti sub pretul din sura.
    Cumpara si semintele de la sistem in fiecare zi, pentru ca sunt mult mai ieftine decat la piata, cel putin pana la lacramioare pretul este super ok. Cumpara-le si pe cele de la insula, nu toate, doar cele care au pret mai mic decat la piata. Se aduna putin cate putin, si se umple sura. Urmareste pretul la piata si vinde cand este foarte scump.;);)

    Vei vedea ca este greu doar inceputul, apoi cu cat ai mai mult, cu atat vei vrea si mai mult.


    Agro, draga mea, super ideea cu tamarillo. Eu nu am luat in seama acest arbore pana acum, dar este super bun, timp scurt si valoare mare, este cel mai productiv din ferma. Eu ma omor cu xxl, dar au timp mai mare de coacere, asa ca schimb si eu pe tamarillo. Multumesc de idee!!:inlove:
     
    Modificat ultima dată: 5 Sep 2018
  5. Agro80

    Agro80 Conte forum

    Draga kameliana59, este clar ca nu ai citit tot ce se scrie pe aici. Se poate obtine foarte usor minimul necesar topului viitor. ;)
     
  6. blackangel773

    blackangel773 Comisar forum

    Nu prea poti sa faci asta decat daca nu participi la eventurile de zi cu zi.
     
  7. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    Cu alte cuvinte vrei sa spui ca cei care participa la evente nu pot participa si la top.
    Da-mi voie sa te contrazic, eu fac toate eventele si am timp sa ma pregatesc si pentru top.
    Cand am participat la primul top nu eram foarte pregatita si am riscat. A fost in anul in care nu se puteau dona produse, iar eu pregatisem un mare stoc. Asa ca m-am aruncat cu capul inainte si am donat ce am avut, fructe, plante, chiar si animale.
    Aveam numai 4 milioane de gologani, iar cand am vazut ca tot ce am donat nu era suficient, m-am apucat sa cumpar fructe si trandafiri, oferte mici la cel mai mic pret, si sa pun apoi oferte de 9999 la preturi foarte mari.
    Stim cu torii ca ofertele "grase" se vand mai repede, indiferent de pret. Am vandut si septelul pe care il aveam la pret mare, desi se putea dona. Am stat mult pe piata in acele zile, dar am reusit sa fac suficienti gologani ca sa pot sa si donez si sa raman in top.
    Nici eu nu ma vedeam in top inainte sa am curajul si sa intru acolo. La fel credeam si eu ca nu este posibil.
    Totul este sa te focusezi si sa iti propui.;)
    Tema noastra este sa ii animam pe cei care nu au curaj sa se aventureze.
    Hai sa nu ii dezamagim si sa nu le mai spunem ca nu prea este posibil.:p:p

    Este posibil, dragi fermieri, putin efort si nu veti regreta!!
     
  8. Agro80

    Agro80 Conte forum

    Mai oameni buni, eu am impresia ca am scris degeaba ce am scris. Defapt...nu am impresia, chiar cred ca am scris degeaba. o_O
    Noroc ca nu descurajez asa cu una cu doua. :D:D
    Ia sa ma citez, ca poate am scris prea mult si nu are toata lumea timp sa ma citeasca:

    "Pe cele 3 terenuri ale fermei puteti planta artari iar pe perioada eventurilor, la fel, suplimentati fructele pierdute cu ce cumparati de la piata.
    Si daca din cele 334 de zile folosim doar 50% aratarii, fara sa mai cumparam de la piata, tot adunam inca 133.546.560 seva la valoarea din Sura, insemnand un total de 863.844.240. "


    "La fel si in cazul in care doriti sa desfasurati eventuri pe Bahamarama, scoateti tamarillo pe acea perioada, dar cumparati de la piata fructele pierdute pana la reasezarea pomilor."

    Gata, blackangel77, ti-am facut rezumat. Ce zici? Se poate sau nu se poate? Mie imi pare mai mult decat posibil si nu numai mie.
    Toti jucatorii care au ramas in top au participat la toate eventurile sau la majoritatea.

    kameliana, ti-as face si tie un rezumat, dar zau ca am obosit. :D
    Te las pe tine sa citesti si sa aplici "reteta" descrisa de mine mai sus. Sa ne vedem cu bine in Top 2018. ;)
     
  9. pinok86

    pinok86 Împărat forum

    "Incercarea moarte n-are"! Ce avem de pierdut daca urmam sfaturile propuse de Agro? Parerea mea este ca nu pierdem nimic si mai mult ca sigur ca voi participa la eventuri. Poate nu am sa reusesc sa particip la top anul viitor, dar cel putin prindem experienta pentru urmatorul.
    Asta e parerea mea.
     
  10. -iulia1992-

    -iulia1992- Maniac forum

    Buna dimineata, tuturor!
    Draga Agro, nu te descuraja, eu am inteles ceea ce ai spus si am bagat in aplicare, mi-am cumparat 500 tamarillo, aveam bani si de restul, dar am zis ca in locul ramas sa pun ultimele ad misterioase din ferma ca sa strang macar cateva din fiecare si apoi le scot si pe alea.
    Evident ca am sa urmaresc si piata, cand am timp de stat mai mult pe ferma (adica in timpul saptamanii ca sunt mamica si nu lucrez; lucrez doar in casa, stiti si voi cum este (gatit, spalat, calcat, curat etc).
    Multumesc din suflet tuturor pt sfaturile ce le-ati lasat aici, mie chiar imi sunt utile.
    Ca si GG stagnasem la 30 mil, dar cu strategiile voastre am reusit sa ma ridic si dupa ce am cumparat cei 500 tamarillo mai am 15 mil, dar sunt sigura ca ma voi ridica de la suma asta :)
    O duminica frumoasa si linistita, oameni harnici!
     
  11. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    Bravo Iulia, imi place mult optimismul tau.:inlove:
    Mai spune-ne si noua din cand in cand cantitatile la care ajungi cu aceasta strategie.
    Cu totii am fost mici, si cu totii am stat in afara topului la inceput. Va spun eu, nu trebuie decat curajul si convingerea ca vom reusi sa fim in top.
    Restul este doar calcul.:D:D
     
  12. dydyana97

    dydyana97 Demiurg forum

    Salut ! Am inteles ce e de plantat pentru top. Dar nu pricep ce vindeti pentru GG daca toate terenurile sunt pline cu copaci...
    Ce sa fac, eu sunt paralela cu strategia :oops:...

    Si o alta problema... Cum as putea pune in excel sura? Ar fi mai usor de urmarit piata...
     
    Modificat ultima dată: 3 Dec 2017
    popescudana42, marcela_f69, Agro80 și alți 6 apreciază asta.
  13. kameliana59

    kameliana59 Comandant forum

    Nu te obosi prea tare sa-mi faci rezumat...eventual poti sa-mi "desenezi".
     
    Modificat ultima dată: 3 Dec 2017
    kiri2270, popescudana42, roliana57 și alți 8 apreciază asta.
  14. -iulia1992-

    -iulia1992- Maniac forum

    Desigur ca va spun, numai ca eu nu voi culege pomii de 3 ori/zi fiindca n.am acel PET de care zicea Agro
     
  15. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    Nu-i nimic, tamarillo este un pom foarte adecvat pentru a mari stocul, este bine si de 2 ori pe zi.
    Iar daca vei putea sa consumi prajitura de ananas, vei culege 5 fructe in loc de 4.
    Incep sa iti trimit eu acea prajitura, si promit ca voi incerca sa iti trimit cate una in fiecare zi.
    Mult spor!
     
  16. -iulia1992-

    -iulia1992- Maniac forum

    Din productie proprie nu am acea prajitura, am decat 7 , nici nu stiu de unde..
    Nu am activata cofetaria
     
  17. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    Sigur din premii de la evente.
     
  18. -Cosmin97-

    -Cosmin97- Novice forum

    Dragi fermieri,

    Nu uitați că nici Roma nu a fost construită într-o singură zi, nu vă speriați de sumele mari, totul pleacă de la primul gologan. Este un plan care se derulează pe un an de zile prin intermediul unei strategii liniare, evident, pe care o putem adapta în funcție de nevoile și timpul fiecăruia dintre noi. Nu putem reinventa Farmerama, dar putem optimiza cele mai bune strategii. După cum s-a mai spus și se va mai spune...

    • Banii, veșnica problemă, huh?
    -De când s-a implementat opțiunea de producere a Super-Hranei la moară, șeptelul a devenit o modalitate financiară și mai profitabilă.
    -De cealaltă parte se situează managementul clasic care se bazeaza pe vânzarea mai multor produse ieftine, așadar, puteți produce cu ușurință și fără șansă de eșec contravaloarea respectivă, reprezentată prin plante, animale, meșteșuguri, etc.
    -Nu în ultimul rând, specula a fost si va fi cea mai ușoară metodă de îmbogățire, mai ales într-un joc în care nu ai nimic de pierdut.

    • Terenuri & Resurse
    Momentan nu dispun de nimic din ce nu vă puteți folosi fiecare dintre voi și nici cu donațiile nu am legat o prietenie, deci totul depinde doar de noi:
    1. Fermă
    -Personal, îmi produc plantele de event necesare, iar între eventuri, compensez cu arbori, în cazul acesta, arțari.
    -Eficiente sunt și magaziile care nu îmi lipsesc din Luminiș. Aici, fiecare produce ce are nevoie.

    2. Insulă
    -Am investit in Goji, fiind cei mai profitabili. Asta până când am tras linie si am calculat. Rezultatul este net superior propunerii lui Agro.
    Un alt amănunt important, arborii sunt la îndemână, nu trebuie să ți faci nervi la sesiunile de D&C, cum se întâmplă pentru alții.
    Dacă nu ai apucat să cumperi Goji, află că îi scot eu la vânzare, la preț bun:D Mai mult ca sigur fraza ramâne la stadiul de glumă, pentru că așa cum am mai spus, cel puțin pentru moment și fără bătăi de cap, Tamarillo este noul pom de aur.
    -De asemenea, magaziile nu îmi lipsesc din cascade.


    Uneori, ca și în cazul eventului de față, insula ne este complet la dispoziție. Nu îmi amintesc ultimul event pe care nu am reușit sa îl finalizez, ba chiar profit de cele care îmi oferă un final deschis.

    Dacă trag linie, nici nu știu când am reușit să strâng anumite produse, tocmai pentru că în ecuația aceasta, timpul ne este prieten.
    Subscriu, și de asemenea constat că timpul ne-a devenit "dușman" doar dacă încercăm să îngrășăm porcul în ajun.
    De fel sunt săritor și până îți desena Agro, îți schițam eu repede, dar inginer fiind, mai eficient a fost să mă detașez cu încă o recoltă decât cu un desen.

    • Diverse
    -Oricând sunt bine-venite bonusuri de la Roata Norocului, Lăzile obținute de la vrej și nu numai, Meșteșug, Evenimente precum Carnavalul, Calendare, Moara Turbo și orice îmi scapă acum.
    -Chiar dacă nu am participat la top din mai multe motive, nu am pierdut nimic, reușind chiar să scot o sumă frumoasă de gologani.
    Folosiți-vă de orice fel de avantaj, ca la tenis. Poate îi călcați pe urme lui Țiriac, Doamne, ajută!

    Cine vrea să încerce, nu va regreta. Cine e prea măndru, deja a pierdut lupta, fiindcă la urma urmei...topul este o luptă cu noi, nu cu ceilalți. O provocare!


    Avănd în vedere că de când cu noul, care deja e vechiul forum, nu mai postez aproape deloc, vă transmit pe această cale Sărbători fericite și pace în suflet, căci doar așa vom fi linistiți, implicit fericiți.

    Cu drag,
    George
    :D
     
    buburuza72, -Abramburica-, catapen și alți 23 apreciază asta.
  19. Pr0meTheus

    Pr0meTheus Conte forum

    Sau de la Shop-O-Rama, costa 35 de creitari
     
    geckofeet666, pisitani, Jettatura și alți 8 apreciază asta.
  20. Agro80

    Agro80 Conte forum

    Draga dydyana, eu fac gologani din septel sau vanzand hrana animalelor de pe Insula. Astea doua solutii imi asigura gologanii cat sa pot cumpara orice am nevoie. Am nevoie de plantele care se cer pentru prepararea super hranei si de plante sau fructele care se cer pentru prepararea hranei normale. Alte "cheltuieli" nu am.
    Reproduc si cand nu este baby boom, combin animale simple cu rasa 5 de septel si din cand in cand...obtin ori rasa imediat superioara, ori penultima. De exemplu...3 iepuri simpli cu un iepuras de zapada. Nu este garantata reusita, dar si cand iese, iese suficient incat sa castig ce am pierdut si sa imi mai si ramana gg pentru altele.
    Am uitat de animale si produse....vand si animalele si produsele facute in menajerii si manufacturi.


    pinok, reusesti anul viitor. Daca tu te tii de strategie, reusita e garantata. Pentru ca ne bazam pe socoteli, pe calcule, nu pe presupuneri.♥


    Iulia, felicit si eu optimismul tau! Bravo! ♥
    Cosmin, multumim pentru sfaturi.
    Va doresc recolte cat mai bogate in tamarillo si seva de artar! :D:music:

    P.S. Cine are nevoie de produse pentru recoltarea tamarillo, sa apeleze la mine cu incredere. Pana va reobisnuiti cu strangerea asta masiva de fructe, pana reusiti sa va faceti gologani si din alte surse decat pana acum (animale, plante), va ajut cu drag.♥
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.