Top "Ziua recoltei" - Discuții și strategii

Discuție în 'Diverse' creată de Agro80, 29 Noi 2017.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. corby-white

    corby-white Novice forum

    o alta metoda de a face bani este vanzarea produselor mestesugaresti...chutney de morcovi este destul de scump si cautat, placinta cu mere si zucchini la fel, tarta pinkie pie de asemenea
     
  2. Fabinica

    Fabinica Locuitor permanent

    Buna serara tuturor.
    Eu nu am mare lucru sa va spun.
    Nu mi-am facut niciodata o strategie, nu am tras la top decat in primii 2 ani (cand am avut premium si fructele veneau pe banda in sura).
    Dupa ce a aparut top 1000 am considerat acest top o participare de orgoliu.
    Anul acesta pot spune ca premiul s-a ridicat la nivelul unui top dar cred ca a venit ca o compensare a eventului din primavara.
    Am vrut doar 2 cuvinte sa va spun.
    GG/fructe/produse sau ce mai vreti voi, totul se poate face si strange pentru top daca vreti cu adevarat sa fiti in top la final.
    Calculul e simplu: 365de zile x 2 milioane/zi = 730 milioane in sura la finalul anului.
    Din ce le faci? Din orice gasesti la piata sau poti produse in ferma ta.
    Intrebarea este urmatoarea:
    Va doriti sa fiti cu adevarat in top? Sacrificati orice si oricat pentru top?
    Daca da, atunci nu aveti nevoie de sfaturi, gasiti voi metoda (caci sunt multiple).
    Daca nu, atunci nu va poate oferi nimeni o varianta "shortcut" pentru a intra in top la final.
    Eu va doresc "strategii" cat mai minunate si sa vad in 2018 cat mai multi romani in top 1000.
    Cu respect ...
     
  3. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    George, ai pus puncte cu greutate nu numai pe i, ci pe tot "alfabetul" fermierului.:D:D
    Imi place foarte mult postarea ta, si cred ca nu ar mai fi multe de spus pentru a convinge fermierii sa participe la top. La fel si vecinul Fabinica, totul depinde de ce isi doreste fiecare..
    Asa ca....nu mai am cuvinte,:D:D vedem mai tarziu daca imi vine vreo inspiratie.;)
     
    Modificat ultima dată: 4 Dec 2017
  4. roliana57

    roliana57 Legendă vie

    Ii felicit si pe cei care au ramas in top si pe cei care au avut curajul sa incerce...si in special pe cei care au fost prudenti sa nu-si sacrifice toata agoniseala...inainte de a consulta sumele donate pana aproape de finala!!
     
    kiri2270, geckofeet666, donnadmn și alți 14 apreciază asta.
  5. dydyana97

    dydyana97 Demiurg forum

    Multumesc pentru sfaturi Agro ! Doar ca nu ma indur sa vand septelul... Nu detin mult si nu-mi permit sa reproduc fara BB, si atunci reproduc doar ce trebuie si cat trebuie din lipsa de animale pe care nu prea mai ajung sa le produc cu atatea eventuri... Septelul strans m-a ajutat de multe ori sa obtin ce mi-am propus la eventurile de reproducere cand se cerea septel de o anumita valoare (destul de mare dupa parerea mea...). Sa zicem ca hrana din insula ar fi o varianta, dar animalele de acolo sunt destul de scumpe si prefer sa le produc decat sa le cumpar...
    Si acum alta intrebare :): E profitabil sa cumperi seva (valoare din sura 170 GG) cu 200 GG/buc sau goji (valoare din sura 444 GG) cu 500 GG/buc? Eu n-am vazut niciodata la piata mea produse care sa se vanda sub pretul surei...
     
    kiri2270, -Abramburica-, roliana57 și alți 12 apreciază asta.
  6. Jettatura

    Jettatura Maestru forum

    Din punctul meu de vedere, niciodata nu va fi profitabil ! Minim 1 GG sub valoarea din sura a produsului !
    Altfel iesi in pierdere, garantat !
     
  7. Carolll72

    Carolll72 Veteran Forum

    Pe viitor se vor gasi foarte rar la piata produse la pret de sub valoarea de la sura, in cazul in care ar aparea vor fi cantitati foarte mici. Spatiul redus si multitudinea de sortimente de produse nu va mai permite vanzarea la pret mic. Penele de papagal au fost cele mai rentabile.
    Eu, de exemplu, acum nu mai vand fructe decat la pret de cel putin 1,5 ori mai mult ca valoarea de sura, nu mai pot produce la fel de mult cantitativ.
     
    buburuza72, kiri2270, -elenaion49- și alți 16 apreciază asta.
  8. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    Este adevarat ca acum preturile la produsele pe care le dorim pentru top, sunt foarte scumpe, si cred ca speram degeaba sa mai scada vreodata.
    Dar, acum tot ce se vinde la piata este mult mai scump decat a fost vreodata, si asta inseamna ca tot ce vom produce in ferma va putea fi vandut pe gologani frumosi. Cumpar si peste pretul pietei, si aproape tot anul am cumparat asa, dar si vand o hranita de animale cu multe mii de gologani, sau lana cu 5o.ooo gg.;);)
     
  9. dydyana97

    dydyana97 Demiurg forum

    Ai dreptate, m-am exprimat gresit :oops:, clar n-are cum sa fie profitabil... Era vorba de diferenta de pret intre cel din sura si cel de la piata, daca vi se pare ok la cumparat, avand in vedere ca eu n-am gasit la piata mea produse la pret mai mic decat cel din sura :).
    Voi gasiti produse sub pretul din sura?
     
    kiri2270, popescudana42, bobmic50 și alți 10 apreciază asta.
  10. Agro80

    Agro80 Conte forum

    Dyana, da, eu as cumpara la pretul asta, dar incearca sa produci toate fructele. Asa e cel mai convenabil.
    Nu, nu mai gasesc nimic de cumparat mai jos de pretul din Sura si nici nu cred ca voi mai gasi.
     
  11. Fabinica

    Fabinica Locuitor permanent


    Buna ziua tuturor.
    Sfatul meu este sa nu va raportati la pretul din sura al produselor/fructelor.
    Raportati-va la ce produceti si la preturile din piata voastra.
    De exemplu eu am piata 1.
    La mine la piata preturile sunt astronomice (raportate la valoarea de sura).
    Ex: Moringa 700 gg, goji 800, seva artar 350, pene papagal 4000, ...
    Dar toate preturile sunt foarte mari la toate produsele/plantele/fructele.
    Ex: Creson 45gg, morcovi 160gg, ovaz 330gg, cartofi 500 gg, ciuperci 600gg, ...
    Automat, cand cultiv 1 ora creson produc peste 100.000 de bucati pe care incasez rapid in piata 4 milioane si apoi cumpar 5000 de goji si gata, mi-am facut norma de fructe pe 1 zi.
    Speculati piata dragi fermieri.
    Produceti ceea ce va este cel mai convenabil, functie de bonusuri (adaposturi, pomi, plante...)
    Apoi cand se iveste ocazia vindeti scump si cumparati fructe sau ce e mai rentabil cand va convine pretul.
    Topul se joaca in piata nu la voi pe ferma. Si se joaca pe parcursul unui an nu in ultima luna.
    Asta daca nu vreti sa munciti 1 an ca sa donati totul la 1 event.
    Carolll v-a dat un sfat identic acum cateva zile, urmati-l.
    In piata se joaca acest event, credeti-ma pe cuvant.
    Uite acum de exemplu: am vandut capre dulci cu 28 de milioane bucata. Toate. Imediat.
    Le-am adunat in ani si am asteptat ocazia sa scap de ele.
    Daca reusiti sa obtineti septel de ultimele rase nu-l vindeti imediat, asteptati ocazia.
    La fel se intampla cu orice.
    Trebuie doar sa aveti grija de resursele voastre. Nu le vindeti imediat ca sa faceti cativa gg.
    Toate cele bune si o sura cat mai bogata va doresc.
    Cu respect ...
     
  12. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    He, he, noi cand eram mici vindeam morcovul cu 3 gg, iepurele cu 72, si nu gaseai un ou la piata nici sa-l spargi.:D:D
    Criza, bat-o vina, a venit si peste fermele noastre, asa ca cei care stiu sa produca si cei care stiu sa faca specula la piata, vor avea mereu de toate.

    P.S. Laura, azi am vandut lana si cu 68.000. Raman fara cojoc, dar bogata.;)
     
    Modificat ultima dată: 5 Dec 2017
  13. in.the.rain

    in.the.rain Conte forum

    Mersi mult ptr mesajul trimis despre acest topic!aAm gasit idei foarte bune! Anul acesta nu am tras sa raman in primii 1000 pentru ca nu m-am ocupat de cumparat foarte multe...am tras tare sa termin din misiuni. Poate anul viitor ....
     
    buburuza72, kiri2270, llyillyi și alți 12 apreciază asta.
  14. Agro80

    Agro80 Conte forum

    Buna seara, dragii mei! ♥
    Mission complete...cum ar spune tatarul. Am reusit sa va anunt in joc despre aceasta intiativa.
    A fost greu, greu, greu, dar am reusit si asta conteaza cel mai mult. Daca s-ar putea vedea esenta, ar fi si mai bine.
    Sigur ca m-am lovit si de contra, dar mie imi plac toate sporturile, mai ales cele extreme. :D;)

    Ma bucur ca ai gasit idei care sa te inspire! Hai ca se poate, chiar se poate sa fii in Top 1000 anul viitor!
     
  15. t_ina_e

    t_ina_e General forum

    Deci totul este specula la preturile pietii la zi, pentru fiecare.
    Fabinica a spus exemplu propriu din piata in care face parte. Este un exemplu pentru voi dupa care va puteti ghida. Trebuie sa fiti activi si sa va alegeti o strategie conform pietii si ambitiei voastre.
    Nu le putem avea pe toate, asta-i clar!
    Putem doar sa facem zilnic stategii.
    Ahhh si sa nu uit! Cumparati de la semintarie si vindeti la un pret bun!!
    Cumparati doar oferte!
    Cu drag Ina!
     
    kiri2270, -Abramburica-, llyillyi și alți 10 apreciază asta.
  16. ca_zaza

    ca_zaza Pretendent

    Buna seara.
    M-am bucurat cand am aflat de acest subiect de discutii de la Agro80. As fi si mai bucuroasa sa fim cat mai multi in top 1000-3000 anul viitor.
    Eu am participat la fiecare top si m-am 'impiedicat' doar anul asta, dintr-un concurs de imprejurari, subiective si obiective. Cert e ca am ramas cu produse in sura si bani gramada. Greseala, elementara, pe care am facut-o a fost sa donez valorile mari anterior, si sa raman cu multe si mici in sura. Anul asta s-a donat foarte mult in ultima jumatate de ora, si mai ales in ultimele minute, mult mai mult decat am estimat, asa incat, si daca ai destul in sura, daca e pe valori unitare mici, nu mai ai timp sa donezi. Deci, atentie la ultima jumatate de ora de donare - sa aveti pentru anul viitor macar 100 mil. disponibil de donat si pe valori unitare mari (sau cantitati mari dintr-un produs).
    Ca strategie pe care o aplic pentru a aduna resurse pentru participarea la top, nu e nimic din ce nu s-a spus pana acum : urmaresc piata, cumpar la preturi bune, vand la preturi mari. Am arbori uriasi in luminis si obtin sc, compost turbo si compost pt arbori. Pe terenuri am pomi, in special pe Baha. La eventuri trec pe parcele sa le pot finaliza cat mai repede, folosind orice e posibil, sa ma pot reintoarce la arbori. Animale in general cumpar, produc doar daca nu am suficiente pt un event si preturile pietei au explodat. Nu fac misiunile de la cooperativa legate de animale, fie ca sunt de reproducere sau de produse obtinute din animale, iar cele legate de fructe - doar daca-mi convin.
    In cladirile de arboretum (baha si ferma) e cel mai bine de pus arbori de pene de papagal si la ferma arbori de miere, pe care se poate folosi compostul suzi pt spor de productie si reducere timp.
     
    Modificat ultima dată: 10 Dec 2017
    kiri2270, llyillyi, geckofeet666 și alți 10 apreciază asta.
  17. t_ina_e

    t_ina_e General forum

    De ce arbori cu miere si nu de oua? Doar intrebam... :)
     
    -elenaion49-, llyillyi, geckofeet666 și alți 6 apreciază asta.
  18. Criselt

    Criselt Legendă vie

    Probabil pentru ca valoarea de sura a unitatii de miere e 740 iar a unui ou 300.
     
    -elenaion49-, llyillyi, maricica444 și alți 8 apreciază asta.
  19. Fabinica

    Fabinica Locuitor permanent

    Buna ziua tuturor,
    Tot nu ati prins idea cu piata. :D
    In arboretumi puneti ceea ce se vinde bine.
    Verificati-va piata.
    Eu de exemplu am acum magnolii xxl. 4 fructe/12 ore. Daca pun oua am 2 oua/12 ore. La miere am 2 miere/20 ore.
    La piata la mine magnolia o vand cu 1650 gg bucata (1500 net) adica 8pomix4fructex2recoltarix1500gg= 96.000 gg/zi.
    Cu acesti bani cumpar ce gasesc mai ieftin (in nici un caz oua, miere, lapte, ...).
    Nu spun sa nu puneti miere sau oua sau lapte de vaca sau ... ci spun ca sa vindeti aceste produse care au valoare de sura de 1:3 pana la 1:6 si sa cumparati ce gasiti la un raport mult mai mic.
    Asta e toata ideea de a ne mari considerabil stocul de fructe/pruduse/plante ... din sura la valoarea de sura.
    Acest exemplu este valabil pentru orice. Produceti ce se vinde bine si cumparati ce e ieftin, ce aveti nevoie, ce va convine ca raport pentru stocul din sura.
     
    t_ina_e, kiri2270, -Abramburica- și alți 9 apreciază asta.
  20. ca_zaza

    ca_zaza Pretendent

    Ai dreptate Fabinica, e functie de piata, dar si de timpul fiecaruia de a o studia si a fi la curent cu preturile. Fiecare va alege si va combina variantele functie de disponibilitatile de moment. E bine sa avem cat mai multe variante si sa putem alege ce e mai bine.
     
    -elenaion49-, llyillyi, geckofeet666 și alți 5 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.