Top "Ziua recoltei" - Discuții și strategii

Discuție în 'Diverse' creată de Agro80, 29 Noi 2017.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    din cate stiu eu topul despre care se vorbeste aici e odata pe an, toamna....daca la asta te refereai
     
    -elenaion49-, llyillyi, cerbul și alți 6 apreciază asta.
  2. manebv

    manebv Scriitor în devenire

    Salutare fermieri,
    Asa cum am promis initiatoarei acestui topic o sa va impartasesc si strategia mea , desi e primul an cand ma clasez intre primii 1000 fermieri. Puteam sa urc mult mai sus decat locul 858 final in TOP , insa cand am fost sigur de reusita , recunosc , am speculat putin piata si in ultima zi de top am vandut pene de papagal chiar si cu 7000 gg pe unitate (e adevarat cantitati mari) cand valoarea din inventar o stim cu totii. Asa am reusit sa-mi fac un "fond de investitii" pentru anul urmator de peste 400 mil gg. Dar revenind la strategie: imediat dupa terminarea pozelor de vis de anul trecut mi-am zis ca si eu pot daca vreau! Pe principiul ca" tot ce e nou devine vechi" la fiecare D&C am oferit tot ce era mai nou in joc (adaposturi, pomi ) si se puteau schimba, doar pe arbori de pene de papagal. Cu totii stim ca atunci cand se introduce un pom sau adapost nou toti fermierii si-l doresc , ca mai apoi, odata cu noi si noi implementari (e adevarat dupa ce trece ceva timp ) sa le obtina relativ usor. Imi aduc aminte ca am schimbat axoloti chiar si pe 3 arbori de pene, iar vreo 3 amarati de howie au mers 1/5 arbori. Asa am reusit sa am tot luminisul plin cu arbori de pene de papagal mai exact 187 de arbori pe care ii culeg o data pe zi, mereu cu prajitura de ananas, si rezulta 561 pene x 1864= 1.045.704 gg la valoarea din sura. In paralel pe terenul cascade cristaline am mereu pitomba de unde recoltez 780 fructe x 444=346.320 gg. Daca adaug ce mai produc pe celelalte terenuri , garoafele instant (atunci cand sunt eventuri unde se necesita drop mult), si ce mai cumpar de la piata.... adaug in sura cel putin 2 mil gg pe zi. Clar nu o sa ajung niciodata la nivelul celor din "varful"topului dar macar am un loc asigurat. Anul viitor sper sa ma pot clasifica intre primii 100.... O fi posibil??
    In speranta ca am putut fi de ajutor va doresc tuturor UN AN NOU FERICIT .... cu cat mai multe pene de papagal:D
     
  3. markreddo

    markreddo Profesionist forum

    Doar ce am terminat cu calculele si voi imi spuneti sa fac altele.:)

    Unii au resurse pentru mai multe topuri . La cei ce fac referire ar trebui sa expuna una sau mai multe metode de a face un necesar de “x” milioane pentru a accede la topul de anul acesta. Si totusi, metodele respective ar trebui sa sustina in primul rand si pe cei mai mici care nu au inca necesarul de stelute/banane pentru a lua debloca nu stiu ce teren sau pentru cei care nu intra zilnic la ore fixe .

    E greu de crezut ca respectand intocmai planurile expuse pe paginile anterioare poti face abstractie de marja de eroare a fiecarui calcul.
    Timp este destul pana la urmatorul top pentru a aduna o suma rezonabila pentru ramas in top 1000-2000-3000.
    Mai greu este sa infranez dorinta de a face cat mai multe eventuri , misiuni .
    Au trecut deja 6-7 saptamani de la ultimul top. Ar cam fi cazul sa ne apucam serios de treaba .;)
    In functie de nivelul la care se afla si in primul rand de timpul disponibil al fiecaruia se pot face o multitudine de calcule ipotetice
    Calculele si le face fiecare , toata chestia e sa se si tina de ele.;)
     
    buburuza72, kiri2270, -elenaion49- și alți 10 apreciază asta.
  4. jagarella

    jagarella Supervizor forum

    Iar daca si la urmatoarea editie de ziua recoltei, itemul va oferi procente de PE, eu nu o sa mai donez, efectiv nu mai este deloc atractiv sa cresc nivelul fermei. Nivelul 100 a fost pentru mine un prag "psihologic", este ca si cum as fi ajuns in varful stalpului si acolo scrie: aici este capatul stalpului. De fapt, datorita firii noastre, nici nu stiu ce recompensa ar mai putea "satisface". Sper ca Bigpoint stie :)
     
    llyillyi, goldhe, -elenaion49- și alți 7 apreciază asta.
  5. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    ''
    Ai dreptate, acum se tot dau spre vanzare linii de vrej care dau % puncte, la topuri am tot castigat peturi care aduc puncte in plus, iar nivelul maxim deja este atins de o multime de jucatori. Participarea la top este deja o obisnuinta, dar eu cred ca daca vor pune la bataie macar un slot de aur, bataia pentru primele 1000 de locuri va fi crancena.
    Dar ce ar fi daca unul dintre premii ar fi un slot de diamant?:D:D
     
  6. kameliana59

    kameliana59 Comandant forum

    Mi-amintesc ca sloturi au fost promise inca de la inceput...s-a tot spus ca vor fi introduse pe parcurs si alte sloturi...eu nu am vazut alte sloturi de atitia ani sau poate nu sunt eu bine informata dar stiu ca,cheltui cam un milion de gg la fiecare recoltare ptr ca tot trebuie sa schimb produsele mestesugaresti...cumpar un produs,il tin 1 min,il scot sa pun altul si tot asa(daca in acelasi timp este si eventul Clar de luna,nici nu mai spun ptr ca de multe ori ma incurc in produse)....eu cred ca sloturile ar trebui introduse ptr toti jucatorii nu numai ptr cei care intra in top iar ptr cei care intra in top s-ar putea face de ex un pom care sa ocupe spatiu 1x1 care da MM sau SH sau,ma rog,ceva ce ar putea fi folositor unui jucator care se lupta sa fie in top...
     
    llyillyi, Agro80, roliana57 și alți 7 apreciază asta.
  7. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    Dragii mei, revin doar ca sa ma laud cu fructele mele de la pomul fantastic al lui Agro80.
    Cu toata ploaia de evente, am deja peste 199.000 de fructe tamarillo. Sigur ca pana la top voi mai avea sansa sa strang pana la un milion.:D:DSau mai mult.;)
    Tin sa te felicit inca o data Agro80, pentru ideea ta minunata.:inlove::inlove::inlove:
    Daca vom tine cu totii cont de ea, topul va fi colorat in tricolorul romanesc.
    Spor, dargii mei, la cat mai mult tamarillo!!!:):)
     
  8. -iulia1992-

    -iulia1992- Maniac forum

    Te-am intrecut :p
    Am 299.500 de fructe tamarillo :p
    Nici nu stiu cum s-au facut atatea, fiindca nu am mereu acea prajitura cu ananas
     
    stoiantudorel, roliana57, Jettatura și alți 11 apreciază asta.
  9. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    Ha, ha, asta si dorim, noi cei care am initiat aceasta tema de discutii, sa ne animam unii pe altii si sa ne incurajam sa facem cat mai multe produse de donat la top.;);)
    Si, de ce nu? Sa ne si intrecem si sa vedem cat de multe fructe poate sa faca fiecare?
    Dar, la top nu va fi intrecere intre noi, va fi intrecere intre jucatorii romani si restul lumii.
    Acolo vom fi toti egali anul acesta, si vom fi muuuuuulti, si vom dona cu totii aceeasi suma, sa vada toata lumea pagini intregi de tricolor.:inlove::inlove::inlove:
    Bravo Iulia, asa te vreau!! Mai trimit prajitura cu ananas, te-am cam uitat in ultimul timp.:D
     
  10. Carolll72

    Carolll72 Veteran Forum

    Am strans pana acum cateva milioane de fructe si cateva zeci de milioane de plante.
     
    llyillyi, petra2172, ad_1o1 și alți 6 apreciază asta.
  11. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    Cine-i harnic si munceste, are tot ce vrea.;);)
    Vecine, cine se pune cu tine? Stim cu totii ca tu ai stocurile pana la nori, dar promiti sa stai in rand cu noi la top?:D:D
     
  12. Carolll72

    Carolll72 Veteran Forum

    Nu, anul acesta promit sa fiu pe locul 1 la top, voi ajuta, in schimb, pe cei doritori, punand cantitati mari la piata la preturi mici!
    Pentru sfarsit de an am targhet de 100 miliarde gg.
     
  13. Agro80

    Agro80 Conte forum

    Buna dimineata!

    Ati adunat ceva tamarillo, fetelor. Si altii au adunat cantitati destul de mari. Chiar ma bucura si pe mine descoprirea pomului. :D:D
    Mi-am scos si eu pomii goji de curand, am pus tamarillo, culeg de doua ori pe zi. Doar 69.782 tamarillo am, dar va ajung eu usurel.

    Atat m-ai laudat impreuna cu pomul, elena, ca scriu la BP sa schimbe numele, sa se numeasca pomagro. :D:D
    Mie nu mi se pare ca am facut ceva deosebit, doar am explorat toate posibilitatile oferite de joc in sensul asta.
    E bun si santalul, ma gandisem si la el, dar nu l-am adus in discutie pentru ca este un pom rar. E greu de facut rost de 10 de santal, dar de vreo 200-300 santali. Eu am 7 santali care stau in inventar.
    Nici nu ma stresez sa adun santali la D&C, mi-e prea comod si bine cu tamarillo cumparati.

    Dar as da vreo 370 pomi goji cu care am ramas in inventar. Ii dau la jumate de pret ca sa scot si eu macar o parte din gg dati pe tamarillo. :D:D

    Carol, nu trebuia sa-ti anunti intentia, nu se stie niciodata cine poate avea cu un fruct mai mult decat tine. :D
    Ce ai face daca premiile oferite la Top vor fi neatractive la editia viitoare? Nu garanteaza nimeni ca nu se vor schimba, asa a fost si cu Carnavalul. Vei livra fructele adunate?
    Eu va spun de acum, daca premiile nu vor mai fi egal atractive cu cele de la editiile trecute, nu voi participa.
    Vand fructele si fac gologani. :music:
    Doar din orgoliu...nu voi participa. Am lucruri mai interesante de facut. :D

    La cat mai multe tamarillo! ♥
     
    marcela_f69, donnadmn, kiri2270 și alți 11 apreciază asta.
  14. -iulia1992-

    -iulia1992- Maniac forum

    Dar eu nu am zis-o ca sa ma laud, sa nu intelegem gresit :*
    Am zis-o sub forma de gluma ca te-am intrecut
    Si nu-i bai prajitura de ananas, nu esti obligata cu nimic sa mi-o trimiti, totusi, vad ca ai trimis-o ieri, multumesc inca o data :*

    Si, da, cum spune Agro mai sus, daca nu sunt tentante premiile, nici eu nu particip; ori tin fructele pt 2019, ori le vand la piata
    Chiar daca n-am participat eu la top, am vazut tutorialele :D
     
    donnadmn, kiri2270, llyillyi și alți 8 apreciază asta.
  15. Carolll72

    Carolll72 Veteran Forum

    Clar nu voi participa Agro daca premiile vor fi subtiri...
     
    Agro80, kiri2270, llyillyi și alți 5 apreciază asta.
  16. in.the.rain

    in.the.rain Conte forum

    Mersi mult ptr ideea cu arborii pene de papagal. La D&C am reusit sa fac si eu rost de aproape 100 de arbori.Poate urc la 200 tura viitoare! Apropo ptr cei carec folosesc garoafe instant : merge si cu parcele confort!
     
    Modificat ultima dată: 13 Feb 2018
    buburuza72, manebv, Agro80 și alți 7 apreciază asta.
  17. Agro80

    Agro80 Conte forum

    Facem front comun indiferent de premiiii??? o_O:music:

    Asa ma gandeam si eu. :D
     
  18. -elenaion49-

    -elenaion49- Baron forum

    Desigur ca nu vrea nimeni sa piarda resurse fara nimic la schimb, dar hai sa speram ca premiile vor fi minunate si sa ne pregatim asa cum se cuvine. Stabilim impreuna ce strategie von aplica, in acel moment.
     
  19. Catiss

    Catiss Scriitor activ

    Decat sa tin artarii pe terenuri, prefer sa plantez ce se vinde bine la piata. La mine ar fi busuiocul, urzica, rapita si altele iar cu banii obtinuti caut prin absolut toate fructele de vanzare sa vad care are rata pret/valoare convenabila, cel mult 1:2 si reusesc sa cumpar fructe in valoare de cel putin 1.000.000 zilnic. Pe insula am annona cu timp de maturare 12:30h cu o valoare de 315 pe care il culeg de 2 ori pe zi indiferent ca am sau nu petul acela corabia papagalului pirat. Tamarillo tot de 2 ori poate fi cules insa valoreaza doar 274. Pe langa annona, am pus toti pomii xxl pe care ii detin, cu o valoare cel putin egala cu 315.

    Cand a fost eventul As in pilotaj am plantat floarea soarelui al carei pret era 1.000 GG si am reusit sa fac peste 40.000.000 GG cu care am achizitionat fructe.

    Un exemplu ar fi sa plantez mei, care, cu apa, dureaza o ora iar pretul este de aprox. 440 GG. Cu banii obtinuti din vanzare, cumpar fructe, cum ar fi avocado care este in jur de 400 la piata mea. Seva de artar este tot atat sau mai mare dar are o valoare cu 50 mai mica.

    Sunt foarte multe calcule de facut ca sa iti dai seama ce renteaza cel mai bine. De exemplu cumpar ienupar cu 220 GG bucata si valoare de 135. In loc sa dau 400-500 pe 1 seva de artar cu valoarea de 170, perfer sa cumpar 2 boabe de ienupar cu 440, impreuna valorand 270. Acelasi lucru este valabil si cu conurile de brad.

    Si astea sunt doar cateva exemple. Nu stiu cati considera ca este sau nu o idee buna, insa eu am ajuns la concluzia ca este mai convenabil sa cumpar orice fruct daca raportul pret/valoare este avantajos decat sa ma axez pe un singur sortiment al carui pret imi poate aduce o valoare mai mare in sura, cumparand altceva :).
     
    Modificat ultima dată: 20 Mar 2018
    dydyana97, Claudiw, -iulia1992- și alți 11 apreciază asta.
  20. Agro80

    Agro80 Conte forum


    Multumesc pentru ca ai impartasit strategiile tale cu noi, Catiss!
    Ma bucur ca si tu ai ce cumpara de la piata, ca ai oferte bune si prinzi si preturi bune. La mine nu stau lucrurile deloc la fel.

    Vad ca si ziua ta are mai mult de 24 ore...la fel ca si socoteala mea cu tamarillo. :D
    Dar nu e nimic, hai sa facem socoteala pe ore, pe aproape 24 ore la ambii pomi.

    1.Activam pet, consumam prajitura cu ananas si Flaconul cresterii. Facem prima recolta de tamarillo la ora 7:00 dimineata.
    2.A doua recolta de tamarillo, avand in vedere ca Oul de Papagal pirat a redus la 8 ore de maturare, am putea recolta iar la ora 15:00 sau oricand pana la ora 22.00.
    3. A treia recolta de tamarillo va fi a doua zi tot la 7 dimineata, in aceleasi conditii ca si in dimineata precedenta.

    O recolta cu timp de maturare de 9 ore+o recolta de 8 ore+o recolta de 9 ore= 3 recolte/26 ore=882 valoare totala pe aproape o zi.

    Socoteala annona:

    Activam pet, consumam prajitura cu ananas si flaconul cresterii. Facem prima recolta tot la ora 7 dimineata.
    A doua recolta va fi la ora 17:00. A treia recolta va fi gata la ora 4:00...dar se va recolta tot la 7 dimineata, a doua zi.

    Prima recolta annona cu timp de maturare de 10 ore+a doua recolta annona de 11 ore+a treia recolta de annona de 11 ore= 32 ore.
    In 26 ore nu poti face mai mult de 2 recoltari care inseamna o valoare de 630/26 ore.
    In 26 ore faci 3 recoltari de tamarillo (cu ore flexibile de recoltare) care inseamna o valoare de 822/26 ore.
    Diferenta dintre 32 ore si 26 ore fiind aproape inca o recolta de tamarillo. o_O

    Este bun Oul de Papagal Pirat, nu numai la adunat fructe pentru top, ci si la eventuri contra timp... cum era gata, gata sa avem unul pe Insula. :D
    Cu putina indemanare... il puteti obtine cand se va intoare Renzo cu balciul. :music:

    Dar chiar si fara pet, si fara flaconul cresterii...3 recolte tamarillo in 30 h sau 3 recolte annona in 37:30 h.
    Sa nu mai spunem despre tamarillo xxl...:music:
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 22 Mar 2018
    petra2172, -iulia1992-, Criselt și alți 7 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.