Top "Ziua recoltei" - Discuții și strategii

Discuție în 'Diverse' creată de Agro80, 29 Noi 2017.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. Catiss

    Catiss Scriitor activ

    Agro, ai dreptate cu toate calculele tale, insa iti spun sigur ca nu toata lumea poate procura flaconul cresterii (in special sa il cumpere care sare de 100k si ar fi nevoie de 3 bucati/24h ). Cu annona ma adresez fix celor ce nu isi pot permite sa achizitioneze acest produs sau sa stea cu ochii pe ceas la fiecare 8 ore pentru a recolta. Si dupa cum ai observat, nu toti au acest pet.

    Mi-am expus doar punctul de vedere. Este destul de greu sa aduni 3 recolte pe zi dar daca totusi stii ca reusesti atunci da, exemplul tau cu tamarillo este mult mai bun. Si daca ai cativa xxl bineinteles ca merita tinuti pe teren.


    Socotelile fara pet sunt cam dificile. Ar iesi 3 recolte la 27 de ore. Este mai bine decat 2 recolte la 25 de ore dar sa nu uitam ca nu putem fi non stop pe ferma, de aceea cred ca pentru cei ce recolteaza tamarillo doar de 2 ori zilnic, annona ar fi totusi mai bun.

    Ah ziua mea nu are mai mult de 24 de ore. Pur si simplu detin petul. :p Dar la un calcul asa mai amanuntit, am putea folosi un flaconul cresterii pentru o recolta de anona cam de doua/trei ori pe saptamana ca timpul recoltarii sa nu fie dat peste cap.
     
    markreddo, AdrianaStoica, Fabinica și alți 6 apreciază asta.
  2. Agro80

    Agro80 Conte forum

    De ce nu se poate procura flaconul cresterii? Sunt oferte destule la piata, gologani sa fie. Nu e obligatoriu, dar e folositor produsul.
    Sau se poate produce la nivel 5 Alchimist.
    Sigur ca mereu vor exista intrebari gen "de unde gg?", "de unde nivel 5 alchimist?", "de unde cele necesare prepararii produsului?"
    Chiar nu e imposibil sa cumparam zilnic 3 flacoane.
    Se poate produce un chutney de morcovi si mere, se vinde si se pot cumpara 3 flacoane, variantele sunt aproape fara numar daca se doreste.

    Da, tocmai de aia am spus: "In 26 ore faci 3 recoltari de tamarillo (cu ore flexibile de recoltare)", pentru ca ma asteptam la mereu intalnitul "sau sa stea cu ochii pe ceas la fiecare 8 ore pentru a recolta".
    Ore flexibile de recoltare inseamna ca nu sunt rigide. In concluzie, fiecare stabileste ora la care poate intra de 3 ori in 26-27 ore.
    Orele date de mine sunt doar pentru exemplu.
    Odata ce ti-ai stabilt orele la care poti culege, nu ramane decat sa te tii de treaba. E simplu. Nici vorba de stat cu ochii pe ceas.

    Eu nu spun ca annona nu este bun, eu doar imi sustin socoteala care este net profitabila din punctul meu de vedere.
    Inainte de tamarillo, l-am socotit si pe annona, n-a scapat.
    Am spus ca ziua ta are mai mult de 24 ore pentru ca ai spus ca faci doua recoltari de annona (12:30h) pe zi. Glumita...:D
    Din partea mea, se poate recolta si de 7 ori pe zi. :D

    Mai spui ca :"Si daca ai cativa xxl bineinteles ca merita tinuti pe teren."
    De aici inteleg ca daca nu se poate recolta tamarillo in aproape o zi... de 3 ori, se va putea recolta tamarillo de 4 ori intr-o zi, va fi timp.
    :D:D

    Recolte bogate sa avem si noapte bunaaaa! ♥











     
    Fabinica, leczeg_laura, roliana57 și alți 8 apreciază asta.
  3. Catiss

    Catiss Scriitor activ


    Da, Agro ai foarte mare dreptate. Eu vorbesc strict despre situatia in care ma aflu eu. Cum nu apuc sa recoltez tamarillo de 3 ori pe zi ci doar de 2 ori, imi vine mai bine annona. ;)

    Pe langa ferma am si o viata de aceea vorbesc despre "a fi cu ochii pe ceas". Si sunt sigura ca sunt multi ca mine. Nu pot sa imi dirijez viata in functie de tamarillo xD asta este absolut to ce am vrut sa spun. :)

    Am adus doar o idee pentru ca despre asta este acest tipic. Sa impartim fiecare strategiile sale. Nu cred ca este necesar sa discutam in contradictoriu.
     
    Modificat ultima dată: 22 Mar 2018
    markreddo, AdrianaStoica, Fabinica și alți 6 apreciază asta.
  4. Agro80

    Agro80 Conte forum

    Dezbaterea speciilor de pomi prin socotirea eficientei lor ca valoare de Sura si timp de maturare, nu inseamna discutie in contradictoriu, Catis. Si chiar de-ar fi in contradictoriu, tot benefica o consider, doar asa se pot gasi cele mai bune idei.
    Cu cat mai multe parerei, socoteli, idei, cu atat mai bine. Am spus deja ca nu sunt anti anonna.
    Am inteles, iti vine mai bine annona. Foarte bine! Sa ne vedem cat mai sus in top cu anonna, mere, pere sau alte fructe. :music:
    Chiar nu conteaza cu ce fructe.
    Mie imi vine bine tamarillo pentru ca pot intra dimineata si seara. Posibil sa fie si care pot intra doar seara sau doar diminetile, nu stiu.

    Nu multi avem o viata pe langa ferma, ci toti avem o viata pe langa ferma, din fericire. :D
    Dupa ce ca avem o singura viata, sa ne-o mai dirijam si dupa tamarillo??? Asta chiar ca ar fi o tragedie, fereasca Dumnezeu. o_O


    E "periculos" daca nu culegi annona la timp seara incat sa fie gata dimineata inainte de a a pleca la serviciu. O mica intarziere in trafic si ajungi la o singura recolta pe zi. Ma insel?
    Sau o intarziere dimineata si pierzi recolta de seara. Nu ti s-a intamplat niciodata?
    Avand in vedere ca,asa cum ai spus, avem si o viata pe langa ferma, o familie, un somn de dormit, etc.
    Daca se intampla intarizerea, aceasta nu ar trebui sa depaseasca timpul de scurtare al Flaconului Cresterii....Stiu ca ziceai de folosit flaconul pentru a nu decala ora de recoltare. E bine ca ai Corabia papagalului pirat, e foarte de folos pentru anonna.
    Pentru tine simplu, pentru mine complicat....
    Sa ne tinem de ce stim mai bine, asta face ca totul sa fie simplu.
    Stii vorba aia...drumul conoscut e cel mai usor. :music:

    Si fara nicio legatura...am strans doar 99 de mii tamarillo, sunt varza. :D
    Dar m-am apucat de curand de tamarillo, am livrat si la Arboretum si Menajerie...
    Recuperez eu. Sunt sigura ca altii au ajuns pe la 400 mii, asa-i? :D
     
  5. Criselt

    Criselt Legendă vie

    Fetelor, cand va citesc mi se incretesc circumvolutiunile! Posteaza Catiss si-mi spun ca are dreptate. Posteaza Agro si-i dau si ei dreptate. Daca mai posteaza si Elena, intru in ceata complet, nu stiu ce sa mai cred, rotitele se invart cu turatie maxima si din orificiile capului meu incepe sa iasa in firisor de fum... Nu credeti ca socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa? De cele mai multe ori intervine "aleatoriul", apar noi si noi oportunitati... sau cine stie? Poate, in toamna, brusc va decideti din diverse motive sa nu mai participati la top. De ce atatea controverse? Parca ati fi cele doua capre de pe punte... Eu sincer, plantez ceea ce-mi este necesar pentru eventuri lasand permanent pomii si magaziile pe teren. Nu un anumit pom, ci pomii. Am stocuri suficiente din fructe diverse, animale, plante, produse, fara sa le numar zilnic, desi nu sunt decisa sa particip la top. Nu contest necesitatea unei organizari in vederea obtinerii rezultatului mult dorit, dar de aici pana la dezbateri interminabile si putin obositoare... totusi e un joc, hai sa ne relaxam, si asa numaram dropul, mai numaram si fructele sau gainile?
     
  6. Catiss

    Catiss Scriitor activ

    De acum inainte eu nu mai scriu nimic. Mi-am expus parerea si sunt luata la rost. :D

    Voi sta cuminte sa citesc parerile celorlalti.
     
  7. Agro80

    Agro80 Conte forum

    Criselt, dezbaterile ti se par interminabile si plictisitoare in primul rand pentru ca nu esti decisa daca participi la top. Nu iti faci strategii, calcule si socoteli despre cel mai bun pom, fruct, planta sau animal, etc.
    Pentru cine vrea la competitie, toate dezbaterile si socotelile astea sunt folositoare.
    Asta e si scopul deschiderii acestui topic.
    Incearca sa nu mai dai dreptate, citeste si ramai impartiala, citeste si fa tot cum consideri ca e mai bine pentru tine, asta e sfatul meu pentru toti cititorii.
    Nu luati de "bun" nimic din ce se scrie, probati, calculati, verificati.
    Socotelile de aici, in proportie de 99% nu sunt adresate celor care au deja o strategie cu care au reusit sa se mentina in top anul trecut, ci pentru cei care au incercat, nu au reusit si au pierdut tot ce au livrat.

    Ai dreptate, socotelile de aici nu se potrivesc cele din targul privat al fiecaruia, dar si daca o singura varianta din cele propuse de fermieri va ajuta, atunci e de bine.
    Si poate brusc ne decidem sa nu mai participam la top, corect! Asta s-a discutat deja, a fost luata in calcul in caz ca premiile nu vor fi pe masura.
    Ok, dar nu se strica fructele adunate, se pot vinde si putem aduna gologani frumosi.

    Unii pot cititi cu placere, cu curiozitate, fara sa sa le para deloc obositor, depinde de interesul celui care citeste si de ce nevoie are din tot ce se scrie aici.
    Este posibil ca cele scrise de Catiss sa fie de folos unora, asa cum si socoteala mea cu tamarillo a prins bine altora.

    Cine crezi ca sta sa numere fructele zilnic? Doar citim numarul din Sura si stim cate fructe am adunat. :music:

    Imi cer scuze in avans pe limba capreasca pentru ca nu pot garanta si nu pot sti daca voi mai plictisi si pe viitor.
    Deci...beheeeheee si la multe fruuuucteee! :D:D:music:

    Catiss, expune-ti parerea despre subiect in continuare, e pacat sa nu o faci...gadeste-te ca poate deja unii jucatori si-au pus annona pe teren. Eu iti multumesc inca o data!♥
     
    davidsiirina08, petra2172, Catiss și alți 7 apreciază asta.
  8. Criselt

    Criselt Legendă vie

    o_Oof, fetelor, n-am vrut sa va supar, din contra... Eu va apreciez pe amandoua si consider ca ambele strategii sunt valabile in functie de optiunile/ posibilitatile fiecarui fermier. Doar am vrut sa va atrag atentia ca discutia devenise cam aprinsa. Spor tuturor, indiferent de strategie!
     
    petra2172, malagambafane, Agro80 și alți 4 apreciază asta.
  9. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    Cum as putea vedea sau gasi rezultatele topurilor din anii trecuti? M-ar putea ajuta cineva?
    Multumesc frumos:)
     
    cerbul, malagambafane, roliana57 și alți 2 apreciază asta.
  10. Agro80

    Agro80 Conte forum

    La pagina 4, alex.keegan a postat o lista cu topul jucatorilor romani de anul trecut. Pentru restul...trebuie cautat. Te voi informa.
    Te intereseaza doar jucatorii romani sau si ceilalti?


     
  11. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    doar cei romani, multumesc muuuult:)
     
    cerbul, roliana57, Criselt și alți 3 apreciază asta.
  12. alex.keegan

    alex.keegan Cunoscător forum

  13. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    cerbul, roliana57, Agro80 și alți 4 apreciază asta.
  14. markreddo

    markreddo Profesionist forum

    Cam asa arata sura mea ieri . Uneltele nedeschise, lazile, hrana si mestesugul nu sunt cuprinse in calcule. Daca topul ar fi maine as fi pregatit? Probabil ca nu , septelul si cateva categorii nu le-as dona decat in ultimul moment.:)


    [​IMG]

    Adaug si un tabel cu primele 5 valori de donat din fiecare categorie.

    [​IMG]
     
    Modificat ultima dată: 22 Apr 2018
    buburuza72, marcopolo, Agro80 și alți 11 apreciază asta.
  15. marcopolo

    marcopolo Începător forum

    pe campul cu florile cum stati cu ..'recoltele' in sura?,in jur de 250 mil.cred ca am si eu la o estimare ochiometrica pana acum.
     
    Criselt, Agro80, amy46 și alți 3 apreciază asta.
  16. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    La top nu vei putea dona unelte, ca spray, foarfeca, etc...;)
    Cel putin asa mi s-a spus cand am intrebat.
     
    Criselt, Agro80, amy46 și alți 3 apreciază asta.
  17. markreddo

    markreddo Profesionist forum

    La ultimul top au mers si uneltele. Nu ca le-as dona primele ,dar la limita topului nu te mai uiti ce donezi. Si nu am nici multe;)
     
    Criselt, Agro80, roliana57 și alți 4 apreciază asta.
  18. Fabinica

    Fabinica Locuitor permanent

    Buna seara, buna seara
    Nimeni nu spune nimic despre noile plante?
    Eu termin noile misiuni de la cooperativa si apoi ma apuc de mazare galbena.
    317 gg valoare de sura.
    10 ore timp de coacere fara bonusuri.
    6-7 buc/parceluta mica la recolare cu cele 2 linii de vrej aferente legumelor si cu gem de hibiscus.
    Cu piatra filozofala si potiune de soarta fac 3 ture lejere/zi = 10.000 plante/24 ore.
    1 zi mazare 1 zi panselute portocalii. Sa nu mi se acreasca de atatea legume.
    Spor va doresc.
     
    -elenaion49-, popescudana42, VFreya și alți 8 apreciază asta.
  19. Agro80

    Agro80 Conte forum

    Multumim, Fabinica. E de luat in calcul mazarea galbena.
    Fiind prinsa cu diverse...nici nu observasem ca are valoare buna in Sura.
    E ok...functiile combinei sa fie activate si sa fie timp de recoltat.
    Si mai buna ar fi de cumparat mazarea galbena...:D:D
    Asa as prefera eu pentru ca altfel...n-as mai avansa in nivel....la cate puncte se cer acum peste nivel 200.
    Dar...stim toti ce piata trasnita avem acum. :music:
    Tu te vei axa doar pe mazăre galbenă? Sau cum te-ai gândit sa faci?
     
    VFreya, pinok86, malagambafane și alți 5 apreciază asta.
  20. Fabinica

    Fabinica Locuitor permanent

    Nu cred sa se poata cumpara in urmatorul an de la piata.
    La mine in piata de la sulfina in sus nu exista nimic desi au ceva vreme ultimele plante de la introducere.
    Referitor la PE sa sti ca mazarea cu bonusuri da ceva PE. Revin sa-ti spun exact cate.
    Nu ma axez momentan pe strans mazare.
    Am de terminat utimele misiuni cu plantele noi la cooperativa (fiecare cu "piticii" lui - al meu e sa termin toate misiunile de la cooperativa :D) dar din 2 in 2 zile fac cel putin 3 ture de mazare galbena (functie de cand pot activa cele 2 linii de vrej care dau + 1 la legume). Mai imi trebuie 130 de mii de mazare pentru misiuni si apoi ma apuc de stocuri.
    Punctele de experienta nu ma intereseaza (cu noile nivele probabil ca intr-un an doi ne vedem toti undeva in jur de 230+- 2 nivele).
    Eu am 215, nu stiu plantele de la 216-225 daca nu sunt mai bune decat mazarea galbena si panselutele portocalii.[/QUOTE]
     
    popescudana42, Agro80, VFreya și alți 4 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.