Vrejul magic-Unica temă de discuții

Discuție în 'Runda de discuții' creată de Chronos, 25 Aug 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Cum vi se par noutățile?

Sondaj închis pe 20 Ian 2018.
  1. Îmi plac

    75,0%
  2. Mi-e indiferent

    16,7%
  3. Nu-mi plac

    8,3%
  1. Laurentiu909

    Laurentiu909 Scriitor în devenire

    Toata linia goala costa 159 mamudele, poti pune ce iteme vrei tu pe vrej.
     
    Modificat ultima dată: 11 Mar 2022
    zeepinkstar, OanaMihaela, valemnd158 și alți 7 apreciază asta.
  2. DW..

    DW.. Scriitor activ

    Buna!Cred ca linia de vrej Festivalul toamnei ll-1 nu functioneaza sau poate ca gresesc eu undeva...Linia accelereaza productia la adaposturile tropicale cu 25%,la care am adaugat 3buc Arta pulverizarii florilor (3x20%),linia de vrej Babbysitter(5%),linia de vrej Regina carnavalului 1(10%) si am mai pus si un ghiveci de flori Valentin(10%) .Adica 25+60+5+10+10=110%.Ar fi trebuit sa pot face animale tropicale instant si totusi ,de exemplu la un adapost de pisica de mare portocaliu imi arata ca se face in aproximativ 2 ore,cu apa, care ar trebui si ea sa mai scada din timpul de productie.Deci :unde gresesc?
     
    zeepinkstar, OanaMihaela, derby54 și alți 7 apreciază asta.
  3. OanaMihaela

    OanaMihaela Cunoscător forum

    @DW.. Linia functioneaza. Am activat-o eu de curiozitate si la adapostul de caracatite portocaliu am 3:30h cu apa. La perus am 5:44 fara apa. Meduzele au 7:15 fara apa.. Nu pare a fi ceva in neregula cu vrejul.
     
    z.zoita, rjean777, zeepinkstar și alți 6 apreciază asta.
  4. in.the.rain

    in.the.rain Conte forum

    Mda! Buna intrebare... Nu cred ca ''Festivalul'' este de vina ! Daca am calculat bine , timpul de productie a scazut cu aproximativ 90%! Deci pp. ca este vorba de o reducere de 10%...
     
    buburuza72, klauss-12, grasu_soxoo și alți 9 apreciază asta.
  5. DW..

    DW.. Scriitor activ

    Si cum ai calculat la 90%?La mine e asa:
    arta pulverizarii-3 buc x20%=60%
    linia"festivalul.." 25%
    linia"babbysitter" 5%
    linia"regina carnavalului 10%
    ghiveci Valentin 10%
    Total 110%
    [QUOTE="OanaMihaela, Linia functioneaza. Am activat-o eu de curiozitate si la adapostul de caracatite portocaliu am 3:30h cu apa. La perus am 5:44 fara apa. Meduzele au 7:15 fara apa.. Nu pare a fi ceva in neregula cu vrejul.[/QUOTE]
    Mai ai si altceva activat ,la perus ,de exemplu, timpul e de 6:23 fara apa daca ai scade 25% timp de productie
    P.S.Acum mi-am dat seama,e pe la arborele intelepciunii o runa care scade timpul la "misterioase",daca puneai un adapost de papagal ,maimuta,etc iti dadea timpul corect
     
    Modificat ultima dată: 15 Mar 2022
    z.zoita, zeepinkstar, OanaMihaela și alți 6 apreciază asta.
  6. in.the.rain

    in.the.rain Conte forum

    Eu am calculat cat a scazut timpul de producere la pisica: de la 24.45 h la aproximativ 2 h cat ai zis tu ca se fac...
     
  7. OanaMihaela

    OanaMihaela Cunoscător forum

    Am observat si eu treaba asta dar nu am nimic altceva activat. Initial am crezut ca ofera vrejul mai mult, insa am vazut ca si in cazul animalelor de pe terenul principal se intampla la fel. De exemplu, porcul spinos ar trebui sa dureze 5h fara apa dar al meu incepe cu 4:30 si scade la 3:36 dupa ce adaug apa. Bizar.

    Later edit: Am identificat de unde apare diferenta. Runa "Comisul cel mare" iti reduce timpul de productie al animalelor cu 10%. Calculul pentru perus este: 510 - 51 (10%) = 459 ; 459 - 115 (25%) = 344 adica 5:44 pe care l-am avut mai sus. ( P.S: Am editat aici deoarece calculul anterior era cu timpul original de 8h, nu 8h30. Imi cer scuze pentru confuzie )

    Even later edit: Cel mai probabil motivul pentru care la tine nu devin instant animalele este faptul ca bonusurile actioneaza individual, si nu 110% cum am presupus pana acum. Este la fel ca in cazul apei si ingrasamantului, caz in care nu ai 30% din timpul original ci 28%.
     
    Modificat ultima dată: 15 Mar 2022
    rjean777, zeepinkstar, malagambafane și alți 6 apreciază asta.
  8. vinfiert

    vinfiert Supervizor forum

    Poate ca doar Arta pulverizarii florilor are efect asupra timpului initial, iar fiecare din celalalte bonusuri, pe rand, are efect mereu asupra timpului ramas ulterior aplicarii precedentului bonus, dintre cele doua de 10%, cel de 5 si cel de 25 de la Festivalul Toamnei II?!? Spre exemplu, la un adapost de 10 ore, cu 3 x Arta pulverizarii florilor raman 4 ore (240 minute), din care se scad celelalte 10+10+5+25%. Asta ar presupune ca adaposturile se pot recolta instant doar cu 5 x Arta pulverizarii florilor...
     
    paulici_01, z.zoita, in.the.rain și alți 6 apreciază asta.
  9. DW..

    DW.. Scriitor activ

    Am luat in calcul si varianta asta ,mi-am pierdut doua ore facand diverse calcule si tot nu imi iese..In schimb am cules adineori niste libelule ,adapost simplu, si mi-a aratat ca se fac in 36 minute apoi s-a schimbat timpul in 2:36.Asta in conditiile in care mai am inca active bonusuri de doar 3 x20% si 25 %.De ce s-a schimbat timpul nu am inteles,poate o doar o eroare vizuala sau poate ne lamureste un moderator..In schimb,aplicand ideea ta ,ca bonusurile actioneaza individual ,am facut calcule si la adaposturile de pe ferma si,culmea ,au corespuns timpii ,ca si cand vrejul Festivalul toamnei ar fii valabil pe ferma!
    Edit,pentru vinfiert:cred ca ai dreptate ,am mai facut calcule,arta pulverizarii florilor si vrejul Festivalul toamnei scad din timpul total ,in schimb celelalte vrejuri si produsele mestesugaresti scad din timpul care mai ramane...Asa mi-au iesit calculele..Cu toate ca nu mi se pare corect ca un vrej sa actioneze intr-un fel si celelalte altfel .Cred ca pentru animale instant ar fi nevoie de 4 arta pulverizarii si linia festivalul toamnei
     
    Modificat ultima dată: 15 Mar 2022
    paulici_01, z.zoita, in.the.rain și alți 5 apreciază asta.
  10. OanaMihaela

    OanaMihaela Cunoscător forum

    Cel mai apropiat am reusit sa iti scot libelulele la 2:52. Presupunand ca ai runa de care am spus mai sus si ca ea se alatura bonusului de la arta pulverizarii, ai avea 960 min - 672 (70%) = 288. Din care scazi 25% vrejul si apoi 20% apa.. alt bonus mai ai activ? Daca ce am calculat eu este aproape de adevar, ti-ar mai trebui inca -10% sa ajungi la timpul real de 2:36.

    Edit: Arta pulverizarii florilor nu se alatura bonusului de la runa. Tocmai ce am incercat cu un adapost de fazani. Fara bonusuri active, doar cu hrana, timpul a fost de 9h (redus de la 10h datorita runei). Dupa ce am activat 20% arta, timpul a scazut la 7:12, adica 20% din 9h.

    Pe insula situatia este urmatoarea: perusii au ajuns la 4:36 doar cu hrana de la 5:44 mai devreme, adica cei 20% de la arta florilor. In cazul meu, intai se scad cei 10% de la runa.. urmati de 25% de la vrej, apoi 20% din arta florilor.

    Ultimul edit, promit: Cu 2 arta pulverizarii florilor, perusii au ajuns la 3h26. Asta reintareste calculul 510 - 10% (runa) = 459; 459 - 25% (vrej) = 344 ; 344 - 40% (arta florilor) = 206.55 adica 3h26. Insa pentru ~30 sec timpul afisat era de 2h41 deci nu stiu daca este vreun bug pe undeva..

    Mi-am incalcat promisiunea ^^ Ghiveciul Valentin se comaseaza cu bonusul de la arta pulverizarii florilor. In cazul meu, mi-a dus perusii la 2h53 fara apa. Iar daca faci calculele, o sa ajunga si libelulele tale la 2h36
     
    Modificat ultima dată: 15 Mar 2022
    paulici_01, z.zoita, in.the.rain și alți 4 apreciază asta.
  11. in.the.rain

    in.the.rain Conte forum

    Eu am calculat cam asa:
    Sa presupunam ca avem un adapost care se face in 10 ore.
    1. Liniile de vrej ( eu am 5%+5%+10%=20%) scad timpul cu 2 ore ( 10 ore x 20%) - fara Festivalul Toamnei
    2. Sloturile de aur ( 10%+5%= 15%) scad timpul cu 1 ora si 12 min ( 8 ore x 15%)
    Deci, in total, la un adapost de 10 ore se scade 3 ore si 12 min ( si nu 3 ore si 30 min. daca adunam bonusurile...10 ore x 35%)
    3. Arta pulverizarii florilor...nu stiu cum si unde sa-l incadrez ptr. ca nu am verificat :)
    Va rog sa-mi spuneti daca am gresit undeva , daca randul de vrej Festivalul Toamnei se comporta diferit fata de celelalte linii de vrej si cand scade timpul de productie daca activezi ''Arta''!
     
    klauss-12, grasu_soxoo, ipopa și alți 5 apreciază asta.
  12. OanaMihaela

    OanaMihaela Cunoscător forum

    In experimentul meu, arta florilor se adauga bonusului din slotul de aur. Nu stiu exact cum se comporta vrejurile pentru ca am avut doar festivalul toamnei activat.
     
    paulici_01, malagambafane și Laurentiu909 apreciază asta.
  13. sclau8

    sclau8 Cunoscător forum

    Cu 4 arta pulverizarii si linia festivalul toamnei sau celelalte linii de vrej cumulate sa fie 20%(Pasti 2012 5%,Babysiter 5%,regina carnavalului I 10%) , si sunt instant libelulele. Apa,ghiveciul valentine,chiftelute si lichior de oua scad numai procentul aferent din cat timp a ramas.
     
    paulici_01, raisa2005, zeepinkstar și alți 5 apreciază asta.
  14. in.the.rain

    in.the.rain Conte forum

    Sigur?
    Deci ai nevoie de 4 ''Arta'' + Vrejul '' Festivalul Toamnei'' SAU 4 ''Arta'' + celelalte linii de vrej
    Daca ai 3 ''Arta'' + ''Festivalul'' + celelalte linii de vrej , nu functioneaza .
    Am inteles bine ?
     
  15. sclau8

    sclau8 Cunoscător forum

    Eu am incercat acuma cateva zile cu 4 arta florilor si cele 3 linii care dau in total 20% si au fost instant. Am cules din greseala linia festivalul toamnei inainte, dar pe forumul german scria cineva ca a functionat. Peste 4 zile cand o pot culege din nou o sa o testez si eu, si mai ales sunt curios daca va functiona cu 3 arta florilor + cele 4 linii de vrej.
     
    z.zoita, ipopa, paulici_01 și alți 6 apreciază asta.
  16. in.the.rain

    in.the.rain Conte forum

    OK! Mersi mult! Mai sunt multe de elucidat : liniile de vrej care dau separat reduceri la diferite animale ( la papagal si rechin am doua de 10% fiecare) , cele de la adaposturile de groaza si altele...
     
  17. OanaMihaela

    OanaMihaela Cunoscător forum

    Am gasit eu postarea unui user german cu privire la testele facute de el. Rezumatul este urmatorul:
    3 arta, ghiveci valentin, lichior de oua, vrejul festivalul toamnei, vrej paste 2012, vrej babysitter nu functioneaza (2h la pisica de mare portocalie)
    4 arta si vrejurile dar fara sloturi de aur nu functioneaza ( 1h21 la pisica de mare portocalie)
    4 arta, vrejurile si ghiveci valentin functioneaza.

    Facand calcule pe exemplul de mai sus, singura metoda care mi-a iesit este urmatoarea:

    1485 min - 10% (runa) = 1336.5 ; 1336.5 - 85% ( 60 arta + 10 ghiveci + 5 lichior + 5 babysitter + 5 paste 2012 ) = 200.5 ; 200.5 - 25% (vrej toamna) = 150.3 ; 150.3 - 20% (apa) = 120 (asta se aplica si pentru @DW.. doar ca la el 85% erau rezultati din arta + ghiveci + regina + babysitter )

    Drept urmare, tind sa cred ca arta + sloturile de aur + randurile de vrej babysitter si Paste 2012 reduc timpul original iar festivalul toamnei "scade" din ce a ramas (doar ca nu mai are ce, deci e inutil).

    P.S: Un alt user spune ca a reusit sa faca animale instant si pe ferma prinicipala cu aceeasi combinatie (4 arta, ghiveci valentin, vrej babysitter, vrej Paste, vrej toamna) lucru care intareste ideea ca nu ai nevoie de festivalul toamnei.
     
    Modificat ultima dată: 16 Mar 2022
    z.zoita, paulici_01, in.the.rain și alți 5 apreciază asta.
  18. DW..

    DW.. Scriitor activ


    Sau ca festivalul toamnei nu functioneaza.Si in plus, nu am vrejul Paste 2012,pe contul asta joc din 2013...CAnd voi putea activa linia festivalul toamnei din nou, o sa fac niste teste culegand liniile si adaugand produsele mestesugaresti unul cate unul.Oricum va multumesc pentru rabdarea care ati avut-o si timpul pierdut prin alte forumuri!
    P.S.Pentru
    sclau8-sa ne spui si noua rezultatul testelor tale
     
    Modificat ultima dată: 17 Mar 2022
  19. sclau8

    sclau8 Cunoscător forum

    Din pacate randul Festivalul toamnei II-1 care reduce cu 25% timpul la fermele tropicale nu functioneaza cu patru Arta pulverizarii florilor pt a avea animale instant,indiferent daca ai in plus ghiveci Valentin. La fel randurile care reduc la un anumit tip de animal(rechin,papagal,biber,etc) timpul, nu produc animale instant. Instant am gasit numai 3 combinatii:
    1.evident, cinci Arta pulverizarii florilor pentru 12 ore
    2.patru Arta pulverizarii florilor + liniile Pasti 2012+Babysiter+ghiveci Valentine pentru 30 minute
    3.patru Arta florilor+liniile Pasti 2012+Regina carnavalului I+ghiveci Valentin pentru 1 ora
    Se pot folosi si fara ghiveci Valentin, 4 Arta florilor si toate randurile scrise mai sus pentru 30 minute,dar evident nu renteaza. Cu 4 Arta florilor cel mai rentabil este ca pe langa Pasti 2012 si Valentin sa activez pe rand Babysiter si Regina carnavalului pentru o ora si 30 minute in total.
     
    Tudy, davidsiirina08, _sirena și alți 9 apreciază asta.
  20. OanaMihaela

    OanaMihaela Cunoscător forum


    Multumim pentru teste si lamuriri. Ai incercat si 4 arta, valentin, lichior de oua si randul de Paste 2012?