Feedback Ziua garajelor deschise

Discuție în 'Runda de discuții' creată de EllaBalerina, 24 Aug 2021.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Cum vi se pare eventul?

Sondaj închis pe 31 Aug 2021.
  1. Îmi place

    34,0%
  2. Îmi este indiferent

    8,5%
  3. Nu-mi place

    57,4%
  1. EllaBalerina

    EllaBalerina Board Administrator Team Farmerama RO

    Salutare fermieri,

    Vă așteptăm în acest topic pentru păreri, opinii și nelămuriri cu privire la evenimentul Ziua garajelor deschise. De asemenea, prin intermediul sondajului vă puteți exprima rapid opinia în privința evenimentului.

    Nu uitați să consultați AICI tutorialul, sau pentru alte link-uri utile: Indexul.

    Succes!
     
    mara62, -iulia1992-, amy46 și alți 12 apreciază asta.
  2. in.the.rain

    in.the.rain Conte forum

    Imi place tipul asta de event. Imi plac si premiile , mai ales cutiile Piccolo :)
     
    mara62, tcmxxl1975, -iulia1992- și alți 13 apreciază asta.
  3. .mpond.

    .mpond. Profesionist forum

    Buna !E acel tip de event la care e mai eficient sa cultivi pe parcele mari ?!Apoi sa strecuram parcele medii pe la margini?!Imi plac mult premiile :inlove:.Facem un pic de pauza la consum de SC,suzy,cadoul lui Jack,etc si folosim terenurile fermei la ce ne taie capul!;)
     
    mara62, tcmxxl1975, stiucarul și alți 10 apreciază asta.
  4. mara031991

    mara031991 Expert forum

    cate parcele mari ati putut pune pe teren ?Eu doar 27 se poate mai mult?Multumesc mult
     
    mara62, tcmxxl1975, stiucarul și alți 8 apreciază asta.
  5. luciabara

    luciabara Locuitor permanent

    Unde gasim clatita cu fructe??
     
    mara62, tcmxxl1975, stiucarul și alți 9 apreciază asta.
  6. coboduza

    coboduza Scriitor activ

    28 parcele mari si 4 de jumatate ,mici nu am pus
    .
     
    mara62, tcmxxl1975, stiucarul și alți 10 apreciază asta.
  7. vinfiert

    vinfiert Supervizor forum

    E acel tip de event la care nu conteaza tipul parcelelor, intrucat "nu sunt influențate de niciun bonus de recoltă, cu excepția apei, îngrășământului și a produsului Clătită cu fructe". Conteaza doar daca recoltezi manual, ca sa nu faci scurta la mana, dar cine mai recolteaza manual in ziua de azi, cu atatea terenuri disponibile...?
    N-am mai recoltat manual de mai bine de 10 ani, cred.
     
    mara62, tcmxxl1975, stiucarul și alți 13 apreciază asta.
  8. luciabara

    luciabara Locuitor permanent

    Rezolvat!
     
    mara62, tcmxxl1975, stiucarul și alți 9 apreciază asta.
  9. .mpond.

    .mpond. Profesionist forum

    Ma refeream la faptul ca din 1 unitate semanata ,de pe 1 parcela mare recoltezi 5 buc,pe cand din aceeasi unitate semanata,de pe 1 parcela mica recoltezi 2 buc.Despre aceasta eficienta era vorba.Dar....e mai bine sa recoltezi 140 de plante pe recolta(-28 buc semanate,profit 112 ),decat256 pe parcele mici(-128 buc semanate,profit 128 ) ?!!!:eek:cred ca e cam aceeasi Marie cu aceeasi palarie...
     
    Modificat ultima dată: 25 Aug 2021
    mara62, tcmxxl1975, stiucarul și alți 9 apreciază asta.
  10. kameliana59

    kameliana59 Comandant forum

    Eu nu cred ca se poate termina eventul lejer,in sase zile fara sa pui ceasul;de premiile de la shop nici nu mai discut.....Deci eu zic pas..
     
    mara62, tcmxxl1975, stiucarul și alți 9 apreciază asta.
  11. vinfiert

    vinfiert Supervizor forum

    Fix asta ti-am spus, dar mai pe scurt. De pe o parcela mare scoti 5 plante, plantand una, adica randament 5-1 (cea plantata)=4 plante.
    Pe locul unde poti planta o parcela mare, poti planta 4 parcele mici, pentru care ai nevoie de 4 plante pentru insamantare. De pe fiecare din cele 4 parcele, iti ies cate doua plante, adica la final ai 2 plante x 4 parcele mici, total opt plante. Scazandu-le pe cele 4 pe care le-ai plantat initial, iti raman 8-4=4, adica ai acelasi randament ca si pe parcela mare. Sper ca acum e clar. :)
     
    mara62, tcmxxl1975, stiucarul și alți 11 apreciază asta.
  12. in.the.rain

    in.the.rain Conte forum

    Te rog frumos poti sa pui o poza? Am reusit. Desi nu conteaza ptr ca tot 128 de plante strangem la o recolta am vrut sa pun 28 de ''mari''
     
    Modificat ultima dată: 25 Aug 2021
    mara62, tcmxxl1975, stiucarul și alți 8 apreciază asta.
  13. .mpond.

    .mpond. Profesionist forum

    lasi primul rand de pacele mici,de sus ,gol si incepi de la dreapta spre stanga parcelele mari.
     
    mara62, tcmxxl1975, stiucarul și alți 9 apreciază asta.
  14. tuca4747

    tuca4747 De-al casei

    Salut
    Se poate privi situatia si din alt punct de vedere : se cultiva plante, lejer, ( cand se intra pe joc pt ferma) sau contra cronometru, (varianta ceas care suna), iar la final event te hotarasti daca preferi sa livrezi pt sarcini, sau sa achizitionezi monede stea, pentru ceva din SHOP.
    Pentru a realiza tot eventul si cu achizitii din magazin , avand in vedere ca poti cumpara doar 300 monede stea ( 200 cu 1 000 instalatii si 100 monede cu 800 bambus, trebuie sa apelezi la Cosuri pt pasionati
    Cum pe mine nu ma pasioneaza masinile, voi planta de cate ori am ocazia , motivat ca terenul tot nu foloseste la altceva, la final vazand ce merita sa fac cu plantele respective
    O seara placuta
     
    mara62, tcmxxl1975, stiucarul și alți 14 apreciază asta.
  15. eveline_mafiozo

    eveline_mafiozo Începător forum

    Buna dragi colegi fermieri.
    Imi spune si mie cineva de unde luam clatite cu fructe?
    Mult spor sa aveti!!
     
    mara62, tcmxxl1975, stiucarul și alți 6 apreciază asta.
  16. mara031991

    mara031991 Expert forum

    nici eu nu stiu de unde si ce sunt aceste clatite cu fructe. Tare mult ar fi necesare multumesc
     
    mara62, tcmxxl1975, stiucarul și alți 6 apreciază asta.
  17. irinadimulescu

    irinadimulescu Avansat

    Se află în coșul uriaș. Ai iconiță în partea stângă a ecranului pe terenul special pentru activarea ei
     
    mara62, tcmxxl1975, stiucarul și alți 8 apreciază asta.
  18. Cruella

    Cruella S-Moderator Team Farmerama RO

    300 monede-stea: 200 cu 1.000 bambus si 100 cu 800 instalatii.
     
    mara62, tcmxxl1975, stiucarul și alți 5 apreciază asta.
  19. jagarella

    jagarella Supervizor forum

    Cea mai usoara modalitate de a face rost de 2-3-4 lazi Piccolo. SPOR
     
    mara62, tcmxxl1975, stiucarul și alți 5 apreciază asta.
  20. vinfiert

    vinfiert Supervizor forum

    Este timp suficient! Am luat deja primele doua lazi Piccolo si 35 de stelute din cele 250 necesare celorlalte doua.
     
    mara62, tcmxxl1975, stiucarul și alți 5 apreciază asta.