Ștrengari și călușei - Discuții

Discussion in 'Runda de discuții' started by Adelina40, Aug 2, 2016.

Dear forum reader,

if you’d like to actively participate on the forum by joining discussions or starting your own threads or topics, please log into the game first. If you do not have a game account, you will need to register for one. We look forward to your next visit! CLICK HERE
?

Vă rugăm să acordați o notă evenimentului:

Poll closed Aug 11, 2016.
  1. 1

    43.1%
  2. 2

    10.6%
  3. 3

    10.6%
  4. 4

    6.2%
  5. 5

    29.4%
  1. grasu_tul

    grasu_tul Scriitor în devenire

    Am luat in calcul si pragurile, dar pana acum se dublau toate itemele
     
  2. dydyana97

    dydyana97 Demiurg forum

    Dupa cantitatile de plante din cosul mare de event, cred ca necesarul de plante de event va fi totusi semnificativ...
     
  3. clnmarius

    clnmarius Junior Expert

    Bună ziua.
    Kordar, Grasu_tul nu a formulat precis, dar are dreptate. La capră și la oaie itemul este tot Cutie cu acadele. Probabil este greșit pentru că nu apare itemul Da-i bice...
     
  4. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    upload_2016-8-2_14-38-23.png
     
  5. ingeras_intunecat

    ingeras_intunecat Pretendent

    Se pot cultiva plantele si in jungla sau doar pe terenul principal din bahamarama?
     
  6. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Fără Junglă de data asta.
     
  7. clnmarius

    clnmarius Junior Expert

    OK! Probabil că nici eu nu am fost clar. În cele 4 tabele cu puii ștrengari avem la misiunea 12 premiu câte un item. La capra și oaie apare același item cutie cu acadele. Concluzie: La terminarea eventului (ținând cont și de cele 4 tabele și de premiile suplimentare) vom avea următoarele premii: 2 x Stea Iuliu, 2 x Balon Expres, 3 x Cutie cu acadele, 1x Da-i bice cowboy. Eu cred că e o eroare, și fie la capră, fie la oaie premiul este Da-i bice cowboy.
     
  8. ingeras_intunecat

    ingeras_intunecat Pretendent

    Multumesc k0rdar. :)
    Eu cred ca nu va fi super greu, chiar si cu 3 terenuri, nu cred ca vor fi necesare peste 8000 de plante din fiecare. Iar linia de vrej chiar merita. ;)
     
  9. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Eu nu cred.
     
  10. -mamaleone

    -mamaleone Mare-maestru forum

    Salutare!
    Ori caldura mi-a trimis neuronii la culcare, ori evenimentul asta are un scenariu foarte complicat: citesc si recitesc tutorialul si tot simt nevoia ca cineva sa-mi confirme ca am inteles bine, sau sa ma corecteze unde nu am inteles corect.
    1. Suzeta se obtine numai cu MM
    2. "Fiecare donație vă va aduce un anumit număr de puncte (2 sau 3)" + "Necesarul de puncte pentru fiecare avansare în nivel este de 12!" = punctajul oferit pentru fiecare donatie se afiseaza ca la vilisoara, odata cu afisarea donatiei; pentru fiecare nivel sunt necesare 4-6 donatii, cum iti e norocul.
    3. Necesarul, inclusiv cel pentru plantele de event, il aflu doar atunci cand se afiseaza fiecare donatie in parte = fie imi fac un stoc initial de cel putin 1000 din fiecare planta, fie astept sa aflu cat si ce mi se cere si cultiv la moment, cu SC de rigoare.
    4. Pentru obtinerea tuturor item-ilor si a liniei de vrej, este necesar doar sa aduc 3 dintre cei 4 strengari la nivelul 8.
    5. Dupa primul prag, pentru care am nevoie de toti cei 4 strengari, pentru urmatoarele praguri imi pot selectiona numai 3 dintre ei (functie de ce resurse am mai bogate in sura) pe care sa-i ridic la nivelul 8.
     
    Last edited: Aug 2, 2016
  11. farmagricultors

    farmagricultors Începător forum

    Scuzați-mi întrebarea, am citit eu bine sau nu vom putea planta pe pășunea sălbatică?
     
  12. _Agathon_

    _Agathon_ S-Moderator Team Farmerama RO

     
  13. dydyana97

    dydyana97 Demiurg forum

    Ce sa zic, BP ne-a pregatit pe caldura asta un event care ne zapaceste de tot... Cine mai e in stare de strategii si calcule la 40 de grade?o_O
     
  14. Gospodarul08

    Gospodarul08 Novice forum

    Hmm...cred ca de la caldura mi se trage,e al treilea event caruia ii spun pas de cand joc(am niv 95):((
     
  15. tuca4747

    tuca4747 Locuitor permanent

    Salut.
    Cred ca nu temperatura este de vina, ci doar factorul aleatoriu la fiecare din cele cca 240 cerinte, (in medie cca 60/ strengar, considerand sanse egale intre primirea de 2 sau 3 puncte), de 3 plante din 4 posibile, toate cu timpi diferiti de maturare, cultivabile doar pe 3 terenuri.
    Nu mai vorbesc si de cele necesare din flori/ plante/ legume, care si ele au alti timpi, daca vrei sa-i cultivi.
    Deasemeni, "blocarea" strengarului care "indrazneste" sa depaseasca un nivel pana nu gaseste un alt "istet" sa treaca si el un nivel, te poate tine pe loc din punct de vedere cultivari, neputand preconiza ce ti se cere, ca sa le pregatesti pe restul terenurilor disponibile.
    Daca va uitati in tutorial, vedeti ca cerintele la o singura donatie (banuiesc ca pe la niv 8, dupa cca 180 cerinte = cca 75% din event, din care doar 90 sunt la plante event) pentru plantele de event, se cifreaza la 3oo - 450 bucati.
    Cam cat credeti ca ajung cele 8 ooo buc din fiecare tip, pe care le propuneti pt tot eventul ?

    Concluzia este ca ar trebui sa mergi din aproape in aproape, sa-ti planifici fiecare cultura dupa cerinte, ceea ce implica sa stai pe joc, sa intri foarte des pt a recolta 2-3 terenuri. Un handicap serios pt. cei care lucreaza si nu au acces la net in timpul programului.
    Nu zic ca ceilalti (care sunt in vacanta sau concediu) sunt mai fericiti din acest punct de vedere, chiar daca ar avea timp disponibil pt asa ceva.

    Concluzia: nu cred ca linia de vrej merita sa stai langa calculator atata timp.
    Dupa mine nota 2 .
    O seara placuta, racoroasa tuturor.
     
  16. ingeras_intunecat

    ingeras_intunecat Pretendent

    Eventul se face daca vrei, oricum, ne agitam degeaba inainte sa inceapa, si e bine ceva greu din cand in cand, de ce nu? Cel cu avioane a fost usor, trebuie sa mai fie si ceva mai greu uneori.
     
  17. -elenaion49-

    -elenaion49- Veteran Forum

    Super event,super iteme,super linie.Chiar daca numarul de plante nu va fi mic,merita terminat ecest event.Iteme care sa dea asa de multe puncte asteptam de mult.Bravo Bigpoint!
     
  18. tasha70

    tasha70 Novice forum

    Ok, asta este parerea ta si iti doresc mult succes in indeplinirea acestui event.
    Dar, dupa parerea mea, linia de vrej nu este atat de super cum spui tu. De exemplu, randul de vrej de la Templul Ursilor da 8.000 PE si 12.000 PET la 12 ore. Randul asta nou, la 120 ore da 35.000 PE si 350/nivel Baha. In 120 ore activezi de 10 ori cealalta linie adica = 80.000 PE si 120.000 PET. Poate PET-urile sunt avantajoase pentru cei cu nivel mai mare de 343, eu una nu am ajuns pana acolo.8)
    Oricum eventul este interesant chiar daca suntem si vom fi cam in ceata....:p. Bine ca nu se pot planta pe toate campurile plantele de event, mai ai loc sa faci celelalte plante/fructe pentru celelalte cerinte si poate ca nu o sa explodeze preturile la piata - nimeni nu stie exact ce anume mai trebuie sa dea.
     
  19. Chronos

    Chronos Guest


    Buna seara! Si esti prezent/a fix la fiecare 12 ore sa culegi linia respectiva? Nu zic ca nu ar fi mai avantajoasa o linie de vrej decat cealalta dar depinde, practic de timpul de care dispune fiecare jucator in parte. Cand este aleatoriu, deranjeaza aleatoriul, cand nu este aleatoriu, deranjeaza cresterea preturilor la Piata iar cand este gratis, de ce nu este mereu gratis.:D

    O noapte linistita!
     
  20. -elenaion49-

    -elenaion49- Veteran Forum

    Pai asta poate fi chiar o provocare,mai cu seama ca nu se cere drop.Vei vedea ca va fi un event foarte accesibil tocmai pentru faptul ca se cer plante din ferma.