Feedback Misterul ierburilor 2

Discussion in 'Runda de discuții' started by nikolae28, Feb 20, 2019.

Dear forum reader,

if you’d like to actively participate on the forum by joining discussions or starting your own threads or topics, please log into the game first. If you do not have a game account, you will need to register for one. We look forward to your next visit! CLICK HERE
?

Cum vi se pare eventul ?

Poll closed Mar 1, 2019.
  1. Îmi place

    39.4%
  2. Mi-e indiferent

    3.7%
  3. Nu-mi place

    56.9%
  1. cris_alex

    cris_alex Locuitor permanent

    inca nu am votat..e prima data cand particip la acest tip de event..cam complicat...cu greu m am lamurit..ce veti folosi ca drop dupa prima culegere de maine? lasati la fel ? eu am pus pe un teren plante pe unul pomi si pe unul adaposturi cele mai mari in pe dar dupa?? e bn sa continui cu ele sau sa le schimb?
     
  2. nycola70

    nycola70 Cunoscător forum

    Momentan ma abtin de la vot.
    Astept sa inceapa eventul sa vad cum stau cu dropul...
    Un event obositor la fel ca precedentele.
     
  3. ioanagirl94

    ioanagirl94 Avansat

    Eu am dat un vot pozitiv. Pentru drop voi pune arțar în toată ferma (584 copaci - pe 4 căsuțe am arboretum) și după ce îi recoltez, când începe eventul păstrez doar luminișul pentru copaci (sunt buni merii cu 2 recolte sau las arțarii?) iar pe terenul arabil și pășunea sălbatică voi pune plante pe parcele 1x1 pentru drop mai mult (sper) până voi avea suficient folosind strategiile fermierilor deea1221 și tcmxxl1975 (mulțumesc pentru pont).

    Schimbând subiectul... la plantele de event fiind semințe... acestea vor fi în număr limitat (oarecum)... ce strategie aplicați?
    Am testat parcelele confort folosind doar chutney +2 și nu mi se pare că ar fi mai eficient decât parcelele normale. Când plantezi folosești 3 plante și recoltezi 17-3=14 plante (dacă folosim și Suzi avem 27-3=24) și trebuie luat în considerare și timpul mai mare de creștere fără a folosi bonusuri. La parcelele normale 2x2 (tot cu chutney) iți trebuie doar 1 plantă și recoltezi 7-1=6 plante (plus Suzi 9) și folosind 3 parcele pentru 3 plante avem 18 plante (27 cu Suzi). Mi se pare randamentul mai mare.

    Folosind doar parcelele normale și văzând că doar până la linia de vrej avem cumulate bonus de +3 la plantele de eveniment (dacă e să adăugăm chutney avem +5); ținând cont de timpul limitat al bonusurilor și probabil de semințele adunate până la vrej care parcele ar fi mai rentabile 1x1 sau 2x2? Pe terenurile continentale fiind posibil amplasarea a 588 parcele 1x1 și 128 parcele 2x2.

    Eu m-am gândit că, dacă primul bonus este la 8 runde jucate, să jucăm 7 runde și deschidem lăzile pentru a afla câte semințe avem și de care (fiecare plantă având timp diferit de 4,6 și 8h), le plantăm și înainte de recoltare jucăm runda 8 pentru activarea bonusului. Așa putem beneficia și de parcelele 2x2 dacă folosim planta de 8h înainte de activarea bonusului. Aceeași strategie o aplicăm la fiecare bonus de mărire a recoltei (ex: 31 jocuri - bonus +2... jucăm 30 runde, deschidem lăzile, plantăm și înainte de recoltare jucăm runda 31).
    E bună strategia?
     
    Last edited: Feb 20, 2019
  4. deea1221

    deea1221 Scriitor în devenire

    Ioanagirl94,cand ai bonusuri de plante,sa mergi doar cu parcele mici.
     
  5. ioanagirl94

    ioanagirl94 Avansat

    Mulțumesc!!!

    Așa mă gândeam și eu.
     
    Last edited: Feb 20, 2019
  6. Nick2511

    Nick2511 Novice forum

    Daca joc odata toate 100 serele si activez toate bonusurile voi avea cumulate toate bonusurile adica de +13 plante ??
     
  7. jagarella

    jagarella Supervizor forum

    Depinde cate seminte ai, daca ai seminte putine si bonusul este activ atunci mai bine parcele mari. Ex 10 seminte si bonus de +3. pe parcele mari obtii 10 x (5 +3) = 80. Pe parcele mici 10 x (2+3) = 50. Asta fara chutney. Deci depinde cate seminte ai la momentul cand ai activ bonusul

    PR Teoretic, daca se obtin in mod egal plantele din lazi. Pe aproape 600 de parcele cu chutney si toate bonusurile active, se pot obtine 600 x (2+2+13) = aprox 10000 de plante ceea ce ar fi suficient pentru finalizarea eventului. Din experienta trecuta numarul de seminte pe cele 3 soiuri este semnificativ diferit
     
    Last edited: Feb 20, 2019
  8. vinfiert

    vinfiert Ambasador forum

    Magic...! :)
    Cine afla, poate ne spune si noua!
     
  9. Nick2511

    Nick2511 Novice forum

    Daca ar fi un eveniment unde sa replantezi clar merita parcele mici. Dar la acest event avand in vedere ca nu poti replanta nu merita decat parcela mare.
    Din 1 samanta plus bonus 13 plus cutney faci 1x(5+13+2)=20 pe parcela MARE. iar pe parcela MICA faci 1x(2+2+13)= 17.
     
  10. popescudana42

    popescudana42 Legendă vie

    Scrie in tutorial !!
    În continuare puteți urma acest indiciu din careu în careu până la comoară sau puteți încerca direct un alt careu pentru a încerca descoperirea comorii cât mai repede
    .Tot ce poti sa pierzi sunt doar cateva secunde si se merita pentru ca primesti mai multe lazi de ierburi .
     
  11. t_ina_e

    t_ina_e General forum

    Eu am pus pomi peste tot, si-i voi lasa acolo pana strang dropul Sticla sparta.
    Dupa aceea am sa pun plante altoite, pana strang dropul Ghiveci cu lipici.
    In niciun caz nu voi pune adaposturi sau ateliere, doar menajeriile si manufacturile.
    Rata dropului o sa fie foarte importanta la acest event si consider ca sansa unui drop bun nu-l pot scoate din adaposturi.
    In functie de acest drop, o sa decid ce o sa fac si cat o sa fac.
    Asteptam sa inceapa acest event si ne vom bucura de cat putem fiecare.
    Succes tuturor!

    Edit
    Eu am inceput cu pomii, dar mai bine incepeam cu plantele avand in vedere pretul ingrasamantului.
     
    Last edited: Feb 20, 2019
  12. geckofeet666

    geckofeet666 Supervizor forum

    Eu inteleg din tutorial ca putem merge din sageata in sageata sau da click aleatoriu pe harta, de ex al doilea click la 5 patratele departare de primul. Dar mai mult ca sigur ca se va putea reseta joculetul.
    Problema mea va fi ca daca nu este noroc, avand in vedere ca pentru obtinerea recompensei maxime trebuie sa nimeresti comoara din doar 2 incercari, cele 100 de joculete pot deveni.....200-400...a00!
    Pana joc atatea joculete, se trec toate bonusurile!:wuerg: :pxD
    Cu siguranta, din experienta jocurilor trecute de genul acesta, ma voi satura de intors dale asa ca ma voi multumi si cu recompense mai mici sau nici nu voi incepexD


    Edit
    eu zic ca ai facut bine incepand cu pomii, t_ina_e. Eu tot asa am inceput. Drop din plante mai iese si din plantele de event.
     
    Last edited: Feb 20, 2019
  13. deea1221

    deea1221 Scriitor în devenire

    Eu o sfatuiam pe ioanagirl sa mearga pe parcele mici in idea ca dupa 100-120 de sere jucate va avea destul de multe seminte de plantat.
     
  14. celina_amarandei

    celina_amarandei Duce forum

    Nu am citit eu bine tutorialul, sau ceva mi-a scapat, cate seminte din cele trei plante vom primi la inceputul eventului? Multumesc
     
  15. tchupy

    tchupy Analist forum

    O varianta(probabil mai sunt vreo 10 mai bune):
    Fara alte bonusuri (jack, bonusuri de la roata, etc.) doar chutney:
    Presupunand ca se fac toate cele 100 de ture si se activeaza toate bonusurile din dreapta, calculele mele ies asa (sper sa nu fi gresit):
    -cordatum: o recolta 184 de seminte*17 si o recolta de 5 seminte*14
    -japonica: o recolta de seminte 202*14 si o recolta de 67 seminte*4
    -opuntia: o recolta de seminte 202*14 si o recolta de 72 seminte*4
     
  16. t_ina_e

    t_ina_e General forum

    Niciuna!
    Doar Lada de ierburi ofera semintele care se pot planta.

    "Lada de ierburi va putea fi deschisă din fereastra de event sau din inventar și va oferi, aleatoriu, una din recompensele următoare:
    - 1, 3 sau 5 Semințe de Syzygium cordatum,
    - 1, 3 sau 5 Semințe de Pieris japonica,
    - 1, 3 sau 5 Semințe de Ciupercă de opuntia"
    Plantele rezultate in urma recoltarii se doneza la event, se vand in piata sau se schimba la Ziegfried.
    Citeste foarte atenta tutorialul. Poti sa mai citesti si ce s-a discutat pana acum.
    Nu este un event clasic!

    Edit
    Cu placere celina_amarandei!
    in.the.rain, nu mai stiu sigur.


     
    Last edited: Feb 21, 2019
  17. in.the.rain

    in.the.rain Ambasador forum

    Oare din arborii minune iese bine dropul?
     
  18. celina_amarandei

    celina_amarandei Duce forum

    Multumesc t_ina_e.
     
  19. georg2503

    georg2503 Cunoscător forum

    Eu nu am mai prins eventul asta dar ma gandesc...iese mai bine pe parcela mare, dar trebuie sa pui de mai multe ori, deci trece timpul cu super bonusurile. Cu parcele mici ai 588 de parcele la dispozitie, pe cand cu parcele mari mult mai putine. Daca gresesc, iertare!
    Va rog, cineva care l-a mai jucat sa ne „lumineze” Multumesc!
     
  20. tchupy

    tchupy Analist forum

    Am verificat. Joculetul merge resetat (adica inchis de la semnul "X" si reluat pana nimeresti de doua ori maxim.