Feedback Odiseea lui Helgrid

Discuție în 'Runda de discuții' creată de k0, 24 Iun 2026 la 09:00.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Ce părere aveți despre acest eveniment?

Acest sondaj se va închide pe 8 Iul 2026 la 22:12.
  1. Îmi place

    49,2%
  2. Mi-e indiferent

    4,8%
  3. Nu-mi place

    46,0%
  1. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Salutare fermieri,

    Vă așteptăm în această temă pentru păreri, opinii și nelămuriri cu privire la eventul Odiseea lui Helgrid. De asemenea, prin intermediul sondajului vă puteți exprima rapid opinia în privința evenimentului.

    Nu uitați să consultați AICI tutorialul iar pentru alte link-uri utile: Indexul.

    Spor!
     
    Razvy78, kameliana59, raisa2005 și alți 7 apreciază asta.
  2. mihaela_kitty1999

    mihaela_kitty1999 Începător forum

    Buna ziua fermieri,

    Cum reusiti sa terminati un astfel de event? Spre exemplu pentru o "cheie de temnita" am nevoie de 147 "iarba cheie", iar pentru "cheie de oase" am nevoie de 669 "gheara vrajitoarei". Fiecare planta de event se cultiva doar pe pun singur teren, pajistea principala respectiv pasunea salbatica. Chiar daca intru din 5 in 5 ore, imi este foarte greu sa cultiv atatea plante incat macar sa ajung la jumatatea eventului. Am incercat sa folosesc si compost special a lui Suzi pentru recolta mai mare. Nu reusesc niciodata sa avansez mai mult la aceste tipuri de eventuri. Ce sfaturi aveti?

    Multumesc!
     
    Razvy78, kameliana59, raisa2005 și alți 10 apreciază asta.
  3. cp58

    cp58 General forum

    Eu activez randurile de vrej care au efectivitate mai mare la SC, activez cozonac si puritate, folosesc SC si Compost special Suzi. Mai activez diverse bonusuri (Bonus de recolta L sau S, bonus plante, Bonus XL) si daca am noroc castig si ceva bonusuri de la roata. Si am uitat: cadoul lui Jack. Daca am bonusuri noaptea folosesc parcele confort.
    Pentru drop folosesc plante instant.
     
    Razvy78, kameliana59, raisa2005 și alți 10 apreciază asta.
  4. DW..

    DW.. Pretendent

    Eventul tine doua saptamani.Chiar daca nu folosesti decat chutney de morcovi si mere si faci 5 recolte pe zi,reusesti sa faci eventul .Poti sa ai probleme la drop...
     
    Razvy78, kameliana59, raisa2005 și alți 12 apreciază asta.
  5. diaroxi1

    diaroxi1 Scriitor în devenire

    Asa ma bucur cand vad linii de vrej goale :D. Eventul e super :)
     
    Razvy78, kameliana59, raisa2005 și alți 9 apreciază asta.
  6. vinfiert

    vinfiert Ambasador forum

    Eu am 63 de becuri neon si n-am folosit niciodata vreunul. Ce sa fac cu inca 15 de la creaturile din temnita, plus inca 4 din incaperi?!? Sper ca vor folosi vreodata la ceva cu adevarat la o dezvoltare ulterioara a jocului, ca doar nu-s fabrica de facut fraie. Lazile de la vrejuri sunt printre cele mai slabe dintre cele existente, vrejurile dau preponderent PE/PET ceea ce nu ma prea intereseaza. O sa fac eventul doar pentru tokenurile nestemat desi ma plictiseste sa sparg acele mii de baloane care cara apa. De la vot mai bine ma abtin...
     
    Razvy78, kameliana59, raisa2005 și alți 22 apreciază asta.
  7. celina_amarandei

    celina_amarandei Duce forum

    408 drop din amarant, mi a placut de fiecare data acest tip de event, am votat pozitiv si sper sa l termin.
     
    Razvy78, kameliana59, malagambafane și alți 9 apreciază asta.
  8. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Miracol!
    Am plantat gheara vrăjitoarei și am recoltat iarbă cheie... doar din pășunea principală, că atât era disponibilă!
    Mă uitam eu că se învârt floricelele și nu apărea planta de event, s-a hotărât până la urmă singură să se schimbe...
    Acum mă întreb, dacă știe vrăji de astea, oare n-ar putea să se și culeagă singură???
    Trebuie s-o iau de la capăt cu numărătoarea, socotisem necesarul de (aproape!) 17400 gheara vrăjitoarei!
    Cât despre drop, am pregătit vreo 2000, să nu mă chinui cu scos parcele și pus howie...
    Update:
    Am numărat cheile de temniță, trebuie ditamai snopul, 242... Asta înseamnă aproape 35600 iarbă!
    Dacă am greșit, corectați-mă. Am numărat la viteză!
     
    Modificat ultima dată: 25 Iun 2026 la 14:31
    Razvy78, kameliana59, malagambafane și alți 10 apreciază asta.
  9. Cruella

    Cruella S-Moderator Team Farmerama RO

    Si pe mine.
    Necesar:
    -120 chei de temnita +2400 iarba cheie
    -13 chei de oase
     
    Razvy78, kameliana59, malagambafane și alți 10 apreciază asta.
  10. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Am numărat (iarăși repede) doar primul etaj, după ce am depășit 120 chei m-am oprit... Și mai e o cameră!
    Poate ai "inside info" și se schimbă ceva, că tutorialul vrea altceva decât spui!
    M-aș bucura!
     
    Razvy78, malagambafane, raisa2005 și alți 8 apreciază asta.
  11. Archfiend_ZZ

    Archfiend_ZZ Junior Expert

    În tutorial necesarele de chei sunt dublate. De exemplu, de la camera 1 la camera 2 sunt necesare 11 chei, iar de la camera 2 la camera 1 tot 11 chei, însă în fapt este aceeași ușă.

    Totalurile necesare sunt cele menționate anterior de Cruella, mulțumim!
    Ca și număr de plante avem 20400 iarbă cheie (chei + creaturi) și 8697 de gheare. Drop 2265.
     
  12. kameliana59

    kameliana59 Maniac forum

    Bucura-te, ca are dreptate Cruela. Eu am ajuns aproape la jumatatea camerelor care cer chei de temnita si am folosit doar 57 chei pana acum. Acum fac pauza ca am spart mouse-ul ca m-am enervat pe gandaci....sute de clickuri la o singura camera, ma doare si mana. Il continui dupa ce ma intorc din oras, ca ma duc sa cumpar mouse. Stiam cum e treaba cu eventul asta, trebuia sa ma pregatesc, ca ultima oara am spart 3 mouse-uri....saracul meu perete.
     
    Razvy78, stefania6262, cosmincody și alți 10 apreciază asta.
  13. jagarella

    jagarella Supervizor forum

    Nu inteleg. Am 9 chei de temnita, sunt in camera 7. Cum intru pe usile din stanga si din dreapta?? In partea de jos am fost
     
    Razvy78, in.the.rain, raisa2005 și alți 5 apreciază asta.
  14. ^*NR.1*^

    ^*NR.1*^ Novice forum

    Intri din camerele 6, respectiv 8. Trebuie să ajungi mai întâi în aceste camere.
     
    Razvy78, in.the.rain, kameliana59 și alți 8 apreciază asta.
  15. Archfiend_ZZ

    Archfiend_ZZ Junior Expert

    Final de event. Din păcate votul este negativ; recompensele pentru un event de două săptămâni sunt cam subțirele, liniile de vrej cel mult mediocre, itemele sunt doar de colecție și au fost vreo 2 camere în care mini-jocul a fost de-a dreptul exasperant, camera 4 de la primul etaj și cred că 32 de la etajul 2. Ar trebui să fie mai mult distractiv..
    Lipsa portalelor mi se pare de asemenea un mare minus, a trebuit să trec dus-întors prin vreo 30 de camere de la finalul etajului 2 până aproape de începutul primului etaj doar pentru că am uitat o parte dintr-o cameră.

    Spor să aveți!

    [​IMG]
     
    Razvy78, in.the.rain, bmia_maria și alți 14 apreciază asta.
  16. amy46

    amy46 Maniac forum

    [​IMG]

    Din cam 7 urmati traseul albastru,dupa care traseul rosu si verde...sper sa va fie de folos....spor..
     
    dulcica1970, .-EUPHORIA-., Razvy78 și alți 18 apreciază asta.
  17. cp58

    cp58 General forum

  18. kameliana59

    kameliana59 Maniac forum

    Eu nu pot sa-l termin ca nu gasesc de unde sa mai iau 1 rubin ca sa deblochez ultima camera. Daca nu ma insel ultima camera da vrejul. Neinteresant, prefer sa ma lipsesc de el, ca am ametit luand toate camerele la rand, am facut 68/69 de minijocuri, harta imi arata ca am deschis usile dar eu nu pot sa trec prin ele, ma tot invart. Mai sunt si capcaunii aia care imi cer jad. Pai, de unde sa iau eu jad ca-i inchis la bijuterie. Mai vad maine daca am chef sa merg la bijuterie sa cumpar niste pietre pretioase, acum sunt un pachet de nervi. Spor la event.

    Edit...am gasit deschis la non stop si am luat pietrele pretioase, le-am dat capcaunilor, am deschis si ultima usa si am vazut lumina de la capatul tunelului...Gata! Zi de liniste...Spor tuturor la farmerit si plimbare usoara prin labirint.
    [​IMG]
     
    Modificat ultima dată: 26 Iun 2026 la 08:34
    dulcica1970, Razvy78, MicuNicu și alți 12 apreciază asta.
  19. irina_love200

    irina_love200 Împărat forum

    Event finalizat !
    Mult spor !
     
    -katnik-, dulcica1970, tudor1966 și alți 8 apreciază asta.
  20. mara031991

    mara031991 Mogul forum

    intra in colt stanga unde scrie harta si te vei regasi pe harta cu mov si apoi itit dai seama
     
    -katnik-, raisa2005, irina_love200 și alți 4 apreciază asta.