Feedback Amicii constructori de cuiburi

Discuție în 'Runda de discuții' creată de k0, 21 Apr 2020.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Ce părere aveți despre acest event?

Sondaj închis pe 28 Apr 2020.
  1. Îmi place

    63,0%
  2. Mi-e indiferent

    3,1%
  3. Nu-mi place

    33,9%
  1. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Salutare fermieri,

    Vă așteptăm în această temă pentru păreri, opinii și nelămuriri cu privire la evenimentul Amicii constructori de cuiburi. De asemenea, prin intermediul sondajului vă puteți exprima rapid opinia în privința acestei caracteristici.

    Nu uitați să consultați AICI tutorialul iar pentru alte link-uri utile: Indexul.

    Spor!
     
    davidsiirina08, paulici_01, donnadmn și alți 9 apreciază asta.
  2. vinfiert

    vinfiert Supervizor forum

    Sa speram ca dropul "Cuib de papagal" obtinut la recoltarea Ferigilor din cuibul papagalului va fi generos cu Howie-urile... :)
    Un event un pic alambicat, linia de vrej slabuta, premiile interesante doar pentru cei care vaneaza MM, SH si puncte de sezon, dar esential pentru cei care vor upgrade-urile de la Far.
    P.S. Ma bate gandul sa plantez Feriga din cuibul papagalului pe parcele mari, in speranta unui drop cat mai apropiat de 100%.
     
    Modificat ultima dată: 21 Apr 2020
  3. fermierulluca

    fermierulluca Conte forum

    Poate ne vom lamuri mai bine maine cand incepe eventul. Deocamdata vinfiert are dreptate :event alambicat
     
  4. branzica25

    branzica25 Avansat

    Nu ma pronunt cu o parere si un vot pana nu vad maine cand apare eventul si inteleg mai multe, ce imi atrage mie interesul sunt punctele de sezon si faptul ca primim doua din fiecare itemuri care mai echilibreaza vrejul slabut :oops:

    p.s: mi-am editat postarea ca sa nu mai creez confuzie :) si vedem maine ce ne asteapta
     
    Modificat ultima dată: 21 Apr 2020
  5. in.the.rain

    in.the.rain Conte forum

    Eu cred ca avem nevoie de 30 de gustari de alpinist si care se prepara din 10380 plante. 57.090 plante de event nu putem scoate doar de pe pajistea principala
     
    paulici_01, MicuNicu, fermierulluca și alți 8 apreciază asta.
  6. terrarossa82

    terrarossa82 Scriitor în devenire


    Nu prea inteleg ce calcule ai facut de ti-au dat cifrele alea astronomice la plante si la drop (tinand cont ca se fac de pe un singur teren,ce spui tu ar fi aproape imposibil de facut). Tutorialul mi se pare destul de clar,trebuie plante si drop pt a produce 30 de gustari de alpinist, iar partea de pe Bahamarama se poate incepe imediat ce incepem sa livram gustari caprelor de munte,pt ca primim plantele necesare dincolo. Premiile sunt ok raportat la cerinte....
     
  7. branzica25

    branzica25 Avansat

    M-am gandit ca fiind un event care se extinde pe aproape 7 zile, numarul de gustari necesare se livreaza separat cum era si la alte eventuri (de ex 3+6 de la primele doua) exista posibilitatea si sa ma insel si ca numarul necesar sa fie diferenta de la nivelul anterior, de asta am specificat ca astept sa vad maine cum o sa fie:p
     
  8. arabela1970

    arabela1970 Novice forum

    Mergand pe ideea de a produce numai 30 de gustari de alpinist exista sansa de a obtine numai 300 hrana pentru papagal si deci numai obtinerea liniei de vrej. Pentru a termina intreg eventul cu numai 30 de gustari ar insemna ca la fiecare gustare sa obtii cate 5 ferigi, ceea ce sincer nu cred ca este posibil. Ferigile se pot planta imediat dupa obtinere, nu e necesar sa termini cele 30 gustari.
     
  9. agassi

    agassi Scriitor în devenire

    Din cate am inteles eu, plantele de Bahamarama nu pot fi re-cultivate dupa recoltare, deci va trebui sa plantam doar pe parcele mari pentru a scoate cat mai mult din ele! Vom avea nevoie de 100 de plante- feriga ca sa putem scoate 500 produse de event "cuib de papagal".
     
  10. vinfiert

    vinfiert Supervizor forum

    Ma indoiesc! Cuibul de papagal pare a fi un drop, obtinut la recoltarea Ferigilor din cuibul papagalului, asadar va fi nevoie de minim 500 de Ferigi...
     
    davidsiirina08, paulici_01, MicuNicu și alți 9 apreciază asta.
  11. bmw123bmw

    bmw123bmw Supervizor forum

    Eu o sa merg pe parcele mari . Eventul e putin agitat... il fac mai mult pentru upgrade la far si puncte de sezon ... Linia de vrej e foarte slaba ... daca pui itemele normale cu bonusuri full scoti mai mult decat linia de vrej ... vedem ce si cum. Spor tuturor!
     
    pinok86, paulici_01, malagambafane și alți 9 apreciază asta.
  12. in.the.rain

    in.the.rain Conte forum

    Nu e drop. Fiecare feriga din cuibul papagalului produce 2 Cuib de papagal pe parcela mica
     
    paulici_01, malagambafane, MicuNicu și alți 7 apreciază asta.
  13. lumi_si_cata2

    lumi_si_cata2 Începător forum

    [​IMG] din imagine reiese ca o parcela 1 * 1 produce 2 cuiburi . Una 2*2 ar trebui sa produca 5 cuiburi . Pote ne lamureste un admin .


    Eu am socotit asa : 30 gustari cu o medie de 3.3 feriga recompensa dupa hranire inseamna cam 100 plante. 100 ferigi cultivate pe parcele mari produc 500 de cuiburi .
     
  14. t_ina_e

    t_ina_e General forum

    Da, un event ambilicat.
    Poate maine seara ne lamurim putin.
    Calcule nu avem cum sa facem, deoarece la castiguri aleatorii, drop aleatoriu nu ai cum sa faci calcule, doar estimari.
    Premiile sunt ambilicate si ele.
    Linia de vrej este prea slabuta.
    O sa votez peste doua trei zile.
    La prima vizualizare as vota indiferent, dar acum ma abtin.
    Multa bafta!
     
    hcnxdz, davidsiirina08, paulici_01 și alți 9 apreciază asta.
  15. terrarossa82

    terrarossa82 Scriitor în devenire

    Nu uita ca daca folosesti suzy pe parcela mare mai primesti inca 3 plante,deci un total de 8.....si mai primim ca recompensa inca 5 ferigi ,deci nu e nevoie sa primim 3,3 ferigi la fiecare gustare;)
    P.S. : Am uitat de chutney...deci 5+2+3=10 cuiburi de la fiecare feriga plantata,deci ne trebuie 50 de ferigi in total....minus cele 5 primite de la misiunea 4,raman 45 de la caprele de munte,deci o medie de 1,5 plante.
     
    Modificat ultima dată: 21 Apr 2020
  16. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Foarte corect. Cuibul de papagal nu este drop, este o plantă specială necultivabilă, la fel ca cele din eventurile tip Puzzle-ul ierburilor.
     
  17. vinfiert

    vinfiert Supervizor forum

    Aveti dreptate, imi "scapase" amanuntul... Nu trageti in pianist...! :) :)
     
    davidsiirina08, -katnik-, paulici_01 și alți 7 apreciază asta.
  18. jagarella

    jagarella Supervizor forum

    Pai cu chutney suzie si token de sezon ies 11 cuiburi la o recoltare a unei ferigi pe parcela 2x2. La un teren plin cu 41 de ferigi, se pot face 450 de cuiburi adica aproape necesarul pentru tot eventul. Asta inseamna ca la o medie 1,5 ferigi obtinute dintr-o gustare, cu 30 de gustari, se rezolva tot. SPOR
     
  19. MicuNicu

    MicuNicu Maniac forum

    Am si eu o nelamurire. In tutorial se specifica ca rododendronul poate fi cultivat doar pe Pajistea principala, ceea ce ne duce cu gandul la continent, dar ofera 50 PET ???
    Rog un moderator sa clarifice unde se planteaza rododendronul, sa nu avem surprize de interpretare...Eventual sa corecteze treaba cu PET, ca era sa ma pacalesc...
    Despre feriga din cuib, pare clar ca e pe Baha si anume in jungla, tot PET livreaza si ea...
    Multumesc de raspuns
     
    -katnik-, paulici_01, branzica25 și alți 8 apreciază asta.
  20. _Agathon_

    _Agathon_ S-Moderator Team Farmerama RO

    Corectat. Multumim. :)
     
    Criselt, -katnik-, paulici_01 și alți 7 apreciază asta.