Feedback Bazele agriculturii

Discuție în 'Runda de discuții' creată de k0, 5 Iun 2018.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Cum vi se pare eventul?

Sondaj închis pe 14 Iun 2018.
  1. Îmi place

    77,6%
  2. Mi-e indiferent

    2,6%
  3. Nu-mi place

    19,8%
  1. t_ina_e

    t_ina_e General forum

    Multumesc! Oricum nu inteleg ce am de facut. Joc la oarba! xD

    Edit: Hai ca m-am prins de munca si dezvoltarea aptitudinilor acestor animale.
    O sa-mi refac calculele, maine am sa fac diferenta de plante, dar dropul lasa de dorit.
    Sper ca pana la sfarsitul eventului sa strang imensul drop!
    Mult spor!
     
    Modificat ultima dată: 8 Iun 2018
    mara62, dadan, malagambafane și alți 11 apreciază asta.
  2. amy46

    amy46 Comandant forum

    [​IMG]
     
    mara62, mariuta48, dadan și alți 16 apreciază asta.
  3. primavara68

    primavara68 Profesionist forum

    eu tot nu am inteles . infine. am luat e fiecare in parte si am pus la munca . daca toate 1234 sunt bifate inseamna ca am terminat sau mai am ceva de facut ?
     
    mara62, dadan, malagambafane și alți 4 apreciază asta.
  4. amy46

    amy46 Comandant forum

    Daca la fiecare animal ai bifate cele 4 puncte si in partea de jos scrie nivel finalizat,inseamna ca ai terminat...
     
    mara62, dadan, Papy și alți 12 apreciază asta.
  5. kiri2270

    kiri2270 Legendă vie

    :oops: si asa arata mult dorita linie de vrej...of, cam greu cu atatea plante...;)sa avem speranta si spor!


    [​IMG]
     
    mariuta48, dadan, SUNRISE75 și alți 16 apreciază asta.
  6. Criselt

    Criselt Legendă vie

    Eu am terminat de instruit gaina, iepurasul si soricelul, dar sunt abia la nivelul 3 la veverita. Mai am nevoie doar de cateva canister sa pot incheia linia de vrej, sigur la urmatoarea recoltare le adun. Bafta tuturor!
     
    mara62, dadan, Papy și alți 13 apreciază asta.
  7. Agro80

    Agro80 Conte forum

    Nu esti singura, tot la "oarba" joc si eu. :DSi acum ma intreb ce m-o fi apucat sa ma aventurez.
    Ceva din premii...sigur m-a tentat ceva. Nici nu mai stiu ce premii sunt. :D
    Hai ca tre' sa izbandim, nu te lasa, Agro! Nu te lasa, t_ina_e , nu te lasa primavara68! :D:D:D
    M-am apucat cam tarziu de event, dar azi va fi ori eu, ori eventul. Pe cine pariati? :D:D
    Nici mini joculete astea nu sunt pe gustul meu... Imi place grafica, foarte frumos totul, mai putin mini joculetele.
    Sau asta nu e mini joculet? Nu e ca cel de tintit baloane, aruncat la tinta, dar pentru mine tot mini joculet inseamna.
    Nu-mi place, dar particip pentru premii.
    Deh..nu pot fi toate pe gustul meu si nici n-as vrea. M-as plictisi teribil sa fie asa. :music:
     
    mariuta48, dadan, Papy și alți 18 apreciază asta.
  8. gaboneza61

    gaboneza61 Scriitor activ

    Pe tine vecina ;). Jocul nu este greu chiar cum spunea cineva mai sus este mult mai simplu decat pare.
    La mine doar veverita este partial instruita in rest toti "si-au luat diplomele"xDxDxD. Pana maine rezolv si veverita, in drop mi-am prins urechile, canistrele astea ies greu din parcele:p. Spor la toata lumea si rabdare celor care inca mai "bajbaie":inlove::D
     
    dadan, malagambafane, marcela_f69 și alți 13 apreciază asta.
  9. pinok86

    pinok86 Împărat forum

    Normal ca pe tine.
    Eu cu plantele am terminat, am completat si toate cerculetele albastre. Alta poveste este cu dropul. Pentru linia de vrej mai am nevoie de 520 drop, pe care sper sa-l adun.
     
    Agro80, dadan, malagambafane și alți 12 apreciază asta.
  10. blackangel773

    blackangel773 Comisar forum

    Iepure,gaina,soarece sunt gata.
    Pentru veverita mai am nevoie de inca 200 de canistre de irigat.
    Votul ramane negativ.

    Ma deranjeaza foarte mult faptul ca tutorialul nu e pe intelesul tuturor,ca nu ni se explica,cand cerem lamuriri,ba mai mult,ni se sterg si postarile.

    Nu inteleg inseamna ca am citit ce s-a scris si chiar nu inteleg.
    Ma deranjeaza ca am dat multe plante si drop in plus datorita acestui fapt.

    Era normal cand acolo scrie "gata" sa fie gata.Nu sa primeasca in plus ce dai.
    Sau sa se specifice ca ce dai in plus dai pentru recompensele alea slabe aleatorii.

    Nu-mi place cand trebuie sa pierd ca sa castig ceva.
    Sunt de acord sa muncesc cat mi se cere,dar nu sa pierd pentru ca explicatiile nu sunt cum ar trebui sa fie.
     
    DW.., dadan, malagambafane și alți 13 apreciază asta.
  11. t_ina_e

    t_ina_e General forum

    Abia acum am inteles cum trebuie sa arate ce a postat Fabinica, practic pe imaginea postata de amy46.

    Unde sunt animalutele arata ce aptitudini ati adus voi animalutului.
    In partea de jos (pe maro), sunt cerintele pentru a finaliza nivelul.
    Punctele cu albastru arata Semanarea, pentru care ne trebuie plante de event Genți de fermier (acelea de 7 ore).
    Punctele cu mov arata Curatarea, pentru care ne trebuie drop
    Punctele cu verde arata Recoltarea, pentru care ne trebuie pere.
    Ca sa trezesti animalul ne trebuie cate 200 plante de event Plante baton energizant (acelea de 4 ore) sau 2 Super hrană.

    EX: la amy46. Incercati sa va uitati la poza ei si la ce va scriu eu ca sa va fie mai usor.
    La gaina a facut in plus 1 curatare si 3 recoltari.
    La iepure a facut in plus 3 recoltari.
    La soricel a facut in plus 1 recoltare.
    La veverita pentru nivelul 3 a facut in plus 1 semanare si 1recoltare si mai are de facut o curatare.
    Mai are nivelul 4 si acolo ii trebuie cate 5 din fiecare. Deci pentru nivelul 4 a facut in avans 1 semanare si 1recoltare.

    Cine finalizeaza cele 4 nivele la fiecare animal, castiga linia de vrej si itemii.
    Insa poate continua sa antreneze animalutele pentru premiile suplimentare.
    Spor la treaba!
     
    Agro80, dadan, malagambafane și alți 10 apreciază asta.
  12. doro090767

    doro090767 Scriitor activ

    Un pic cam intortocheat pana am inteles despre ce este vorba:D:p,dar l-am finalizat....am luat linia de vrej!!:)Vot pozitiv!
     
    mara62, mariuta48, Agro80 și alți 11 apreciază asta.
  13. My_sweet_nest

    My_sweet_nest Scriitor în devenire

    Patru animale: gaina (G), iepure (I), soricel (S), veverita (V).
    Trei activitati: semanare (S), curatare (C), recoltare (R).
    Patru nivele (N): ucenic (1), amator (2), profesionist (3), maestru (4).

    Animatia:
    Dreptunghiul maro va arata cate o bulina colorata pentru fiecare operatiune pe care trebuie sa o faceti la nivelul respectiv (albastru=semanare, mov=curatare, verde=recoltare).
    Dreptunghiul galben de deasupra va arata stadiul in care sunteti, in functie de cate operatiuni ati facut.
    Cand bulinele sunt la fel pe ambele dreptunghiuri, puteti trece la nivelul urmator.

    Detaliere:
    Gaina (Cocosel):
    - la N1 face doar 1S, o pui la loc, o trezesti, apesi gata, faci clic pe cifra 2 din dreapta si treci la N2
    - la N2, face 1S, 1C, 1R, gata, primesti abtibild si treci la N3
    - la N3 face 2S, 2C, 1R, gata, treci la N4
    - la N4, face 3S, 2C, 2R, gata, primesti Moara de vant in miniatura si Dl. Cocosel a terminat.

    Iepurele (Penelope):
    - la N1 face 1S si 1R, si trece la N2
    - la N2 face 2S, 1C, 2R si trece la N3
    - la N3, face 4S, 3C, 2R, primeste Greblarea campurilor si trece la N4 (pe care poti si sa nu-l mai faci, daca nu vrei)

    Soarecele (Bianca) :
    - la N1 face 1S si 2R si trece la N2
    - la N2 face 2S, 3C, 1 R si trece la N3
    - la N3 face 3S, 3C, 2R , primeste Provocarea gainii si trece la N4
    - la N4 face 4S, 4C, 4R, primeste Linia de vrej si gata, Bianca e experta.

    Veverita (Ike):
    - la N1, face 1S, 2C, 1R si trece la N2
    - la N2, face 3S, 2C, 2R si trece la N3,
    - la N3, face 4S, 4C, 4R, primeste masina de tuns iarba organica si trece la N4 (daca nu vreti si Recoltatorul organic, va puteti opri)
    - la N4, face 5S, 5C, 5 R, primeste Recoltatorul organic si gata, aveti patru argati experti.

    Exemplu:
    Pui Gaina sa semene, Iepurele sa recolteze si Soarecele sa curete (30 secunde). Ii trezesti e toti.
    Gaina a terminat si trece la nivelul 2.
    Pui Iepurele sa semene, Veverita sa recolteze si Gaina sa curete.
    Iepurele a terminat si trece la nivelul 2.
    Pui Soarecele sa semene, Veverita sa curete si Gaina sa recolteze.
    Pui Gaina sa curete, , Veverita sa semene si Iepurele sa recolteze.
    Veverita trece la nivelul 2.
    Si tot asa....


    Bafta maxima tuturor!
     
    Modificat ultima dată: 9 Iun 2018
    mara62, Agro80, pinok86 și alți 12 apreciază asta.
  14. Criselt

    Criselt Legendă vie

    Greu se mai obtine dropul!Mai am nevoie de "doar" 341 canistre pana la finalizare. Peste 3 ore, dupa ce recoltez ultima tura de plante, voi pune adaposturi. Poate vor avea o rata de drop mai buna...
     
    mara62, mariuta48, malagambafane și alți 11 apreciază asta.
  15. fermierulluca

    fermierulluca Conte forum

    Plantele sunt gata. Soricica si veverita asteapta canistre care sosesc cam greu( mai am nevoie de 386 fara ultimul item) Timp mai este, de acum plantez pentru drop. Mult spor! Am votat pozitiv pentru idee si grafica.
     
    mara62, malagambafane, Agro80 și alți 7 apreciază asta.
  16. t_ina_e

    t_ina_e General forum

    Plantele le-am terminat.
    Imi mai trebuie minim 670 drop sa iau Mașină de tuns iarbă organică si Recoltator organic.
    Mai exact sa finalizez nivelul 3 si 4 de la veverita.
    Oare mai am timp sa strang dropul acesta?
    Am pus garoafele pe parcele mici.
    Sper sa fie bine ca sa nu fie rau. xD
     
    paulici_01, -Abramburica-, mara62 și alți 12 apreciază asta.
  17. catapen

    catapen De-al casei

    756 drop pentru a finaliza soarecele si veverita. Am 2 terenuri cu artari pline plus alti arbori in luminis va fi greu :(.
     
    paulici_01, cp58, mara62 și alți 10 apreciază asta.
  18. blackangel773

    blackangel773 Comisar forum

    Am activat linia de vrej.Nu-i rea..
    Dar...am pus trifoi cu 4 foi de 3 ori cu SC pana acum.
     
    paulici_01, cp58, mara62 și alți 10 apreciază asta.
  19. Cruella

    Cruella S-Moderator Team Farmerama RO

    Daca nu ai runele la maxim introduse in Legenda Vie, cred ca-i greu sa obtii acest drop pana se termina eventul. Fii atent/a la cat obtii maine. E posibil, ca o varianta mai buna sa fie ultima planta la care ai acces (ai trecut de nivel 77 avand artari) cultivata pe parcele mici si sa folosesti chutney.
     
    paulici_01, mara62, donnadmn și alți 10 apreciază asta.
  20. catapen

    catapen De-al casei

    Am nivelul 89. M-am gandit si eu la asta, dar am garoafa ultima planta si are sub 19 ore, artarii mi se par mai eficace. Oricum pot lua linia de vrej si itemele necesare pentru ea. In cel mai rau caz nu iau recoltatorul organic si celelalte recompense de la veverita.

    Runele in arbore le am 27/30, nu as fi crezut ca acel procent de 3% conteaza atat de mult, dar se pare ca la unele eventuri e un procent semnificativ. Vedem ce va fi :).
     
    paulici_01, -Abramburica-, cp58 și alți 8 apreciază asta.