Cei mai harnici fermieri - editia a 2-a - Unica tema de discutii

Discuție în 'Runda de discuții' creată de nikolae28, 12 Feb 2016.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. -crokyyy1234-

    -crokyyy1234- Analist forum

    Asta-i buna ! xD
    Daca am credit,eu zic ca pot fara probleme !
    Dar,tot timpul exista un dar,,,daca nu am credit pe telefon,este permis sa le trimit acele mesaje direct prin mesageria jocului,ca vad ca am semnal bun la router ! :D Sau imi trebuie parola ca sa nu fie mesajul public si posibil de citit ?
    Asta ca sa iti intru in joc !
    Cu asta am incheiat ! Astept Chronos,sti ce ? UN RASPUNS SIMPLU SI DIRECT !
    O seara buna !
     
  2. Ambra.

    Ambra. Împărat forum

    Daca ma decid sa particip la acest concurs, si fireste daca ma calific(tentatia e mare tinand cont de premii), doresc sa nu fiu ajutata de nimeni. Vreau sa vad ce pot eu realiza, eu, dupa atatia ani de joc , luand-o practic de la 0, fara nici un fel de ajutor extern, fara investitii de orice natura. Vreau sa vad cat ma duce capul in compartatie cu alti fermieri. Am citit ce a scris Crokyyy1234, si cred ca dorinta lui de a castiga e mare, dar, daca vrei sa arati ce poti, fa-o singur fara ajutorul nimanui.
    Cu totii avem notorietate mai mare, sau mai mica in acest joc, de multe ori nici nu trebuie sa ceri ajutor, ofertele vin singure, intrucat forumul nu e privat, si acces au cu totii la informatie, dar corect din punctul meu de vedere e ca toti sa participe cu sanse egale, fara ajutoare externe. Cine pe cine, asta e ideea, un concurs al strategiilor, al timpului dedicat jocului, nu al popularitatii in joc cu contul obisnuit.

    O sa vad, ma gandesc pana maine. Oricum ideea nu e rea, bravo initiatorului.
     
    Modificat ultima dată: 13 Feb 2016
  3. Chronos

    Chronos Guest

    Bine Crokyyy, hai sa dam cartile pe fata, ca oricum am chinta royala.
    Deci, daca tu trimiti un Quiche pe contul unui vecin si apoi ajunge la contul tau de concurs, "ai zburat" din concurs, fara sa mai strige cineva "zboara puiule, zboara". Regula este valabila pentru orice actiune de acest gen, adica tu ii dai vecinului un Smoothie si el iti trimite un Quiche pe contul de concurs. Cred ca de fapt, aici te interesa pe tine. De ce te-am luat pe ocolite, pentru ca ne iei pe ocolite. Daca sunt jucatori care iti vor trimite benevol cadouri pe contul de concurs, fara a fi implicate alte actiuni si daca se respecta regula IP-ului, atunci este ok ceea ce vrei tu.
    Mesajele le poti trimite cum vrei, chiar si prin mesaje cu fum, cat se adapa caii cowboy-lor.
    Deci, doar in anumite conditii, se poate ce vrei tu.
    Dar ai mai primit aceste raspunsuri deja.
     
  4. -crokyyy1234-

    -crokyyy1234- Analist forum

    Stiu,ca am zis,ca inchei...
    In sfarsit,un raspuns care m-a lamurit in proportie de 90%.
    Scuze,ca te stresez,dar multi jucatori,doar se intreaba si astepata sa puna altcineva întrebarea la care ei se gândesc...
    Daca n-ai fi spus acolo *fara a fi implicate alte actiuni* ar fi fost minunat.
    Si ca sa nu te iau pe ocolite : Aceste actiuni cuprind si mesajele de genul trimise prietenilor in joc *Poti sa imi trimiti un quiche pe contul...* ?
    Sau asta e legal ?
    Scuze de alt mesaj,fa tu intr-asa fel sa nu mai fie nevoie de altul !

    EDIT(-crokyyy1234-) : MULTUMESC !!!
     
    malagambafane, adriantrandafir și donnadmn apreciază asta.
  5. Chronos

    Chronos Guest

    Din moment ce am zis ca poti da si telefoane, evident ca poti scrie si in joc. Din acest punct de vedere, este "legal", dar din alte puncte de vedere, ai mare grija ca sa nu intri sub incidenta regulilor care descalifica.
     
  6. matusam

    matusam Legendă vie

    Buna seara!
    Felicitari nikolae28 pentru concurs si
    "Ideea acestui concurs este urmatoarea: fiecare participant concureaza pe cont propriu pentru a vedea cum si cat de mult poate face cu un cont nou-nout ! Adica sa-si testeze posibilitatile, de unul singur. Daca este ajutat de una sau mai multe persoane ... hmm ... nu stiu ce sa zic ! La un concurs se participa numai pentru premii sau si pentru testarea cunostintelor, posibilitatilor, fortelor proprii ? Cel putin, asta este viziunea mea in ceea ce priveste concursurile !"
    Pacat, ca ideea este irealizabila.
    Sustin ce au postat Margo si Ambra.
    Stiu ca este un concurs, ca vorbim de strategii, dar din ceea ce am citit NU toti fermierii vor avea sanse egale.
    Cu respect,
     
  7. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Normal. Dar eu nu-l pot întrece pe Carl Lewis chiar dacă mă împing toți vecinii din spate.
     
  8. Margo15

    Margo15 Maestru forum

    Si eu sunt de parerea ca nu toti au sanse egale. Imi sustin ideea ca o persoana care primeste in prima si a doua zi cate 20 quiche ajunge in 2 zile la nivelul 43 fara sa faca nimic. Din a doua zi are deja acces la cultivat grau circular si un start promitator. Asta in comparatie cu alta persoana care vrea sa-si incerce fortele proprii si cultiva in primele 2 zile porumb, cartof si fenicul.
     
    malagambafane, _Chihuahua_, donnadmn și alți 5 apreciază asta.
  9. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Și asta este o problemă pentru că...?

    Și dacă persoana respectivă rămâne fără net a 3-a zi sau i se blochează browserul înainte de a posta și nu se califică în concurs? N-a avut șanse egale și ar trebui prevăzut un articol în regulament și pentru aspectele astea?
     
    malagambafane, _Chihuahua_ și adriantrandafir apreciază asta.
  10. matusam

    matusam Legendă vie

    Daca ai 20 de ani mai putin si esti in forma, ai toate sansele sa-l intreci fara ajutor. :DImportanta este vointa.
    Am afirmat, ca nu toti au sanse egale plecand de la premiza ca sunt si fermieri mai putin sociabili si care nu vor primi ajutor sau se vor gasi "binevoitori" care sa le blocheze sansa la cadou, trimitandu-le Aranjamente florale...
    Au fost cazuri la prima editie. S-a scris ca orice este posibil.
    Aici e alta poveste. E ghinion curat.
     
    malagambafane, _Chihuahua_, donnadmn și alți 5 apreciază asta.
  11. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Exact, dacă un jucător se așteaptă să câștige concursul doar din cadouri, s-ar putea să aibă o surpriză neplăcută. Și ne întoarcem la ce povestim pe 3 pagini, strategia sănătoasă este mai importantă decât scurtăturile.
     
    malagambafane, _Chihuahua_, Agro80 și alți 4 apreciază asta.
  12. matusam

    matusam Legendă vie

    Corect.
    Dar cine va apela la scurtaturi va fi net avantajat. Acest lucru este o certitudine.
     
  13. Raghal

    Raghal Scriitor activ

    As avea inca o intrebare:daca fac poza in data de 15.02,dar inainte de a incepe concursul,fara a face niciun punct,iar apoi in secunda urmatoare dupa ce pun poza incep sa fac puncte,se pune,nu?Multumesc anticipat pentru raspuns!
     
    malagambafane și adriantrandafir apreciază asta.
  14. Chronos

    Chronos Guest


    Deci, da.
     
    malagambafane, roliana57 și adriantrandafir apreciază asta.
  15. Fabinica

    Fabinica Locuitor permanent

    Buna seara tuturor.
    Multe pagini de polemici pe tema acestui concurs. Si cate vor mai fi ...
    Parerea mea (personala) este ca nu este un concurs corect.
    Jucatorii care participa la concurs vor sa stie una si buna.
    Ori ai voie sa faci pushing ori nu ai voie.
    Hai sa nu ne ascundem dupa deget cu chestii de genul: pot trimite cadouri "vecinii" daca au alt IP, sau pot trimite cadouri "binevoitorii" care fac galerie, sau te pot ajuta cu ferma vecinii care au alt IP, sau ...sau ...
    Un concurs de genul asta stiim cu totii (in special cei care am participat la editia de anul trecut) nu se castiga pe ceea ce muncesti si nici pe cele 20 de quequri cadou zilnic.
    Daca se doreste sa nu se faca pushing atunci sa se blocheze cele 20 de conturi la a primi cadouri si la a avea acces la piata la produsele mestesugaresti. Castiga cel care e in stare sa produca singur PE pe forte si creier propriu.
    In rest totul e poveste.
    Eu va doresc numai bine si sa castige cel care e cel mai bun dar tare mi-e teama ca vor fi mari polemici pe tema acestui concurs.
    Eu nu am sa particip la acest concurs tocmai pentru acest motiv: lipsa unui regulament clar.
    Ori e alba, ori e neagra, in tonuri de gri la mine nu merge.
    Cu respect ...
     
    malagambafane, ad_1o1, _Chihuahua_ și alți 10 apreciază asta.
  16. nikolae28

    nikolae28 Board Administrator Team Farmerama RO

    Scrie cumva in Regulament ca ori ai voie, ori n-ai voie sa faci pushing ? Nu ! Regulile 8, 9 si 10 spun totul ! Si scrie clar ca trebuie respectate Conditiile Comerciale Generale ! Si acolo scrie la fel de clar ca pushingul este interzis. Punct ! Iar daca tu vezi nuante de gri in Regulament, inseamna ca nu ai reusit sa faci deosebirea dintre alb si negru in acest Regulament !

    Acesta este foarte clar. Nu stiu cat de mult conteaza daca unul sau mai multi fermieri nu vor participa. Conteaza faptul ca toti participantii sa inteleaga ca acest concurs nu este numai o goana dupa premii, ci si un imbold la a-ti testa capacitatile.

    Vrei sa castigi acest concurs ? Vorbesti cu 140 de fermieri sa-ti trimita cate un Quiche. Ceea ce inseamna 12.500 x 140 =1.750.000 PE ! Asta in cel mai fericit caz, cand nu te 'fericeste" nimeni cu alte cadouri minsucule de care nu ai nevoie. Chiar si asa, nu este sigur 100% ca vei fi primul ! Vei avea sanse mai mari, dar nu 100% ! Cu o strategie beton, un alt participant te poate depasi lejer, chiar daca primesti 300 de Quiche-uri !

    Pentru -crokyyy1234-


    Daca nici nu a inceput concursul si tu te gandesti sa faci niscaiva smecherii, inginerii farmeristice, incerci sa te strecori printre reguli, asta imi lasa impresia ca nu vei fi un concurent redutabil si ca nu esti si nu vei juca fair-play ! Este o parere personala si imi asum afirmatia ! Insa este alegerea ta cum vei aborda acest concurs, daca vei participa. Daca eu ma infrunt cu un adversar si acesta foloseste mici tertipuri, mai mult sau mai putin la limita regulamentului pentru a ma invinge, asta inseamna ca se crede inferior mie, ca se teme de mine. In acest caz, eu sunt mandru de mine, chiar daca pierd, pentru ca stiu ca sunt mai bun ca el ! In primul rand imi dovedesc mie ca sunt bun si apoi celorlalti !

    Va doresc tuturor mult succes, indiferent de strategia abordata !
     
  17. jagarella

    jagarella Supervizor forum

    Este greu de intrat in top 1000 daramite in ... top 1. De-aia zic ca nu vad rostul unui astfel de concurs. Ce putem testa, adancimea buzunarelor, sau ce? Nu vad de ce as participa, nici macar daca premiul ar fi 100 de copaci cu mamudele. Si nu premiul conteaza. Este ca si cum ai face un concurs de cine ajunge mai departe de Bucuresti(sa zicem) intr-o zi. Cu ce ne deplasam, ce cifra octanica sa aiba benzina, putem folosi kerosen, putem da furaje modificate genetice magarului de la caruta, etc? Parerea mea
     
    malagambafane, adria2, tcmxxl1975 și alți 8 apreciază asta.
  18. -crokyyy1234-

    -crokyyy1234- Analist forum

    Buna dimineata ! Stai linistit,ca nu primesc eu 20 quiche zilnic,dar de ce sa nu am si eu mici avantaje ? Preferam sa joc si eu corect,dar macar 3 se vor gasi in concurs care sa primeasca zilnic 20 de cadouri...asa ca de ce sa nu ma zbat si eu ? Jucand pe cont propriu,fara cadouri,nu cred ca pot castiga ceva,poate nici cadourile nu ma vor ajuta mult,dar daca e legal,de ce sa imi interzic singur ? Nu eu mi-am dat posibilitatea sa primesc cadouri la concurs...Pot juca si pe cont propriu,dar asta inseamna ca deja am pierdut(premiul)...
     
    malagambafane, tcmxxl1975 și donnadmn apreciază asta.
  19. -ciocollate-

    -ciocollate- Ambasador forum

    Buna ziua ,daca contul il creez dupa ora 00:00 adica data de 15.02.2016 si fac printul cu 0 PE ...pana la ora inceperi concursului pot avansa multeeee lvl ...
    Asa ca parerea mea este ca nu toti vor pleca de la aceasi linie de start ..nu ?
    Contul trebuie creat la o ora cat mai aproape de ora concursului si ora sa fie vizibila in print .
     
  20. Chronos

    Chronos Guest

    Buna ziua! Zici tu ca asa va fi? Ar putea fi o incercare buna pentru fermierii "corecti", dar sa nu uitam ca pot fi verificate conturile, atat ca ora de creare cat si ca ora de incepere a activitatii pe cont. Crezi ca un cont de joc, care imediat dupa momentul postarii imaginii, are deja niveluri facute, nu va fi descalificat? Veti fi verificati in amanunt. Deci, ar fi bine sa se respecte indicatia de a se incepe activitatea pe cont doar dupa momentul postarii print-ului in topicul special deschis, pentru ca altfel veti fi descalificati imediat.
     
    malagambafane, llyillyi, _Chihuahua_ și alți 2 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.