Concurs de Craciun 2014 - Unica tema de discutii

Discuție în 'Runda de discuții' creată de nikolae28, 30 Noi 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. mirela2o

    mirela2o Junior Expert

    eu ma bucur foarte mult pentru locul primit, in ciuda criticilor si mesajelor rautacioase care mi se aduca,:oops: fie ca nu a fost ideie originala, :sleepy:fie ca nu am muncit pentru acest concurs:sleepy:...etc...tin sa mai spun ca eu am muncit foarte mult la acest om de zapada si nu mai vreau sa fiu criticata.;) A fost doar un concurs si eu m-am bucrat si mi-a facut placerea sa particip...felicitari tuturor castigatorilor si sarbatori fericite :inlove:
     
    _Chihuahua_ apreciază asta.
  2. adriantrandafir

    adriantrandafir Talent de excepţie

    draga mea, nimeni nu a zis ca nu ai muncit sau ca nu ai meritat premiul
    nimeni nu are absolut nimic nimic cu tine personal, ci idea de jurizare, iar atat cat timp tu nu ai facut parte din juriu, nimeni nu te ataca sau critica pe tine, deci stai linistita, felicitari

    corect, daca stiam ca o sa se dea si mentiuni sau cel putin 20 mm pt fiecare, indiferent ca ai fost descalificat sau nu, depuneam mai putina munca si mai putin stres :) :)
     
    Modificat ultima dată de către moderator: 20 Dec 2014
    Agro80 apreciază asta.
  3. nikolae28

    nikolae28 Board Administrator Team Farmerama RO

    Buna ziua !

    Facand abstractie de frustrarile unor concurenti si avand in vedere ca un autor isi va sustine lucrarea ca fiind una din cele mai bune, daca nu chiar cea mai buna, ceea ce este un lucru bun pana la urma, voi incerca in randurile urmatoare sa elimin unele suspiciuni legate de jurizarea acestui concurs.

    Dupa cum bine scrie in regulament, lucrarile au trebuit sa fie prezentate "in natura". S-a premiat in primul rand acest lucru, laolalta cu ingeniozitatea si lucrul manual. Omul de zapada a fost cea mai inspirata idee, hazlie si lucrata frumos. Indiferent daca a fost sau nu o idee originala, a fost lucrat manual si foarte frumos. Locul 2 a reprezentat insula Bahamarama, asta ne-a indus lucrarea respectiva, lucrare care este mult mai aproape de "in natura" si de jocul Farmerama decat un palmier care ascunde tot ce este in spatele lui. Locul 3 a fost oferit pentru imaginea superba de munte la un loc cu "afisul" lucrat manual din fire de beteala, peisaj care este mult, mult mai "in natura" decat o masina.

    Cred ca cel mai frustrat concurent ar fi trebuit sa fie _Chihuahua_, deoarece a avut o lucrare care merita din plin locul 1 dar, din cauza ca nu si-a scris in postare username si userID, a pierdut. Regulile sunt reguli. Si aceasta regula a fost impusa din cauza ca s-ar fi putut ivi situatii in care sa nu se vada clar in poza username-ul si userID-ul ! Ceea ce s-a si intamplat !
     
    _Chihuahua_ apreciază asta.
  4. Sirena11

    Sirena11 Veteran Forum

    Buna ziua! Felicitari celor care au castigat, felicitari tuturor celor care au participat! Respectul meu pentru cei care nu s-au multumit cu o coala A4 listata si au pus suflet, munca, daruire, suport financiar pentru ceva minunat! Nu intotdeauna la un concurs conteaza premiul pe cat de mult conteaza felul in care ajungi in inima celor ce te-au privit, te-au admirat si ti-au trimis felicitari din suflet! Exista campioni carora li s-au retras medalii olimpice din motive stupide, si totusi in inimile noastre au ramas campioni! Multumesc juriului pentru post-mentiunea de consolare si doresc tuturor SArbatori Fericite, lumina in suflet si zambet in priviri!
     
    black_snow69, veve47 și Agro80 apreciază asta.
  5. mikelle#30

    mikelle#30 Novice forum

    Buna dimineata tuturor..
    Ma bucur ca ma aflu printre cei care trebuie sa multumeasca pt un premiu acordat,dar vreau sa felicit si toti ceilalti participanti la acest concurs pt ca ,dupa parerea mea,asa cum a hotarat si juriul,toti au meritat un premiu..
    Personal,tin sa multumesc in special vecinei mele(daca citeste...stie cine este)pentru incurajarea participarii la acest concurs si tot sprijinul acordat.
    Urez tuturor un Craciun Fericit alaturi de cei dragi,iar sarbatorile de iarna sa va umple casele si sufletele de bunatati si impliniri...
     
    soso2169, angelica.d, Agro80 și alți 2 apreciază asta.
  6. mirela2o

    mirela2o Junior Expert

    multumesc ;)
     
  7. adinagalatzanu

    adinagalatzanu Cunoscător forum

    Multumesc pentru aprecierile juriului si celor care mi-au dat like ;)
    A fost un concurs frumos,placut si deosebit,o sa-mi aduc aminte cu placere de el
    mai ales cand o sa ma uit la haina ramasa patata:Dde cizme nu mai zic....

    Craciun fericit!! si mosul sa va indeplineasca toate dorintele ;)...
     
    soso2169 apreciază asta.
  8. Chronos

    Chronos Guest

    Buna dimineata! La asemenea comentarii, nu pot sa nu dau un raspuns:D. Binenteles ca nici aceasta editie a unui concurs nu se putea lasa fara scandal, ceea ce ma incurajeaza pe mine sa va indemn sa incercati sa organizati si voi concursuri, ca sa vedeti macar asa un pic ce inseamna a fi in pielea unui jurat. Acum sa le luam asa cat de cat punctual. Veve, imi permit o concluzie: si totusi nu stii sa pierzi. Faci acuze la adresa noastra dar nu ai curajul si "coloana" sa le duci pana la capat. Nici o problema, voi fi eu ceva mai franc. La una din editiile anterioare si indepartate ale concursurilor noastre (nu mai stiu daca eram moderator atunci), ai plagiat aranjarea unei ferme si daca nu ma insel nu a fost chiar atat de subtila plagierea, cum au fost acuzatiile facute in forum la adresa noastra cu privirea la aceasta jurizare la care nu ai fost pe podium. Binenteles ca toti ati muncit pentru lucrari, binenteles ca lucrarea voastra pare cea mai frumoasa, binenteles ca nu ati fi participat pentru un chutney (dar binenteles ca premiile nu conteaza), binenteles ca nu va puteti bucura de reusita altora, binenteles ca nu stiti sa pierdeti (vorbesc la general), pentru ca daca ar fi castigat veve "sareau" alti jucatori cu acuze si nemultumiri, daca ar fi castigat Agro se intampla la fel, la adriantrandafir la fel, etc etc. Vad ca se aduce vorba de like-uri in acest forum. O spun cu toata convingerea: multe, dar multe like-uri din acest forum, se acorda fara a fi citite postarile macar sau daca sunt citite si tot se acorda este pentru un singur lucru: se acorda doar pentru legea compensatiei (eu iti dau tie, tu imi dai mie, sa dau bine in top). Am sters zeci de postari gresite la joculete pline de aprecieri, pai pentru ce aprecieri? Am sters postare ce continea cuvinte nepotrivite (la joculet) si avea like, probabil jucatorul care a dat like nici nu o citise, iar daca a facut-o, cu atat mai grav. Deci, despre ce vorbim? Se posteaza aproape orice banalitate pentru a avea o postare contorizata si like-uri primite, dar nu se poate lega 2-3-4 cuvinte pentru a iti oferi o opinie despre un event, pentru a oferi un feed back intr-o tema de discutie. Este mai simplu sa scrii la infinit "3x10" mereu acelorasi jucatori, printr-o repetitie ciclica. Probabil, la postarile din acest concurs, nu a fost cazul acestui criteriu jenant. Eh, ar mai fi ele multe de spus, insa ma voi opri la criterii de jurizare si voi vorbi despre criteriile mele. Desi jurizarea mea nu a corespuns in intregime cu varianta topului final, iata criteriile mele la acest concurs: locul 1 am apreciat aproape toti ideea, a fost haios, ingenios, ideea fermei traznite, mie personal mi-a smuls un zambet larg, daca nu chiar am ras de la prima vizualizare a pozei. Am considerat aceasta poza geniala si chiar se vede ca s-a muncit la ea. Locul 2, care de asemeni am inclus-o in jurizarea mea personala mi se pare o transpunere in spatiu, timp, in imaginatie. Am privit poza si in a doua fractiune de secunda am spus:Insula Bahamarama (nisip, mare sau ocean, vapor, catel), m-am dus direct cu gandul la Robinson Crusoe. Incadrarea vaporului, simetria si nu se poate spune ca nu a fost o poza muncita. Locul 3 din clasamentul final este de asemeni o lucrare muncita, natura este la ea acasa si da, asocierea Farmeramei cu natura a cantarit destul de mult.
    Draga veve, faci referire la faptul ca mikelle ar fi postat de doua ori, insa site-ul respectiv nu functiona iar jucatorul mikelle nu avea de unde sa stie acest lucru si nu avea nici o vina. Si inca ceva veve, sa nu uitam ca ai castigat un concurs de Pasti cu oua din celuloid si nu imi aduc aminte sa fi avut ceva de comentat atunci, ca poate au fost alti jucatori cu oua adevarate care poate au avut lucrari mai muncite si poate mai frumoase ca a ta.;)
    Concluzii: nimeni nu a participat doar pentru placerea de participare, "toti s-au bucurat pentru bucuria celorlalti", va incurajam sa organizati si voi concursuri, va mai asteptam si la alte concursuri cu aceeasi placere si da, vom fi tot noi acelasi juriu si nu, jucatorii nu ne sunt rude, veri, verisoare, cunostinte, fosti raposati care au constituit subiectul unei minuni.
    Ne puteti acuza de ce doriti voi, noi tot vom mai organiza concursuri si vom juriza dupa aceleasi criterii: conditii cerute si indeplinite, munca depusa si de ce nu si dupa acea doza de subiectivism pe care toti o avem: daca ne place poza respectiva. Adriantrandafir, dupa ultimele postari ale tale, dovedesti evident ca ai participat doar pentru premii. Pasiunea este neconditionata. Agro, spuneai ca nu va conta daca vei castiga sau nu.


    Va dorim Sarbatori Fericite si oameni buni: daca tot spuneti peste tot ca sarbatorile sa ne faca mai buni, sa fim mai ingaduitori, mai darnici, noi am facut-o si s-a vazut. Voi?.......
     
    Me-Anna, soso2169, black_snow69 și alți 6 apreciază asta.
  9. bubu_byta

    bubu_byta Pretendent

    Buna dimineata,am si eu o nedumerire si eu am participat la concurs,dar din pacate numele meu nu se regaseste niciunde :(
    Nu inteleg,am gresit cu ceva :oops:
    Multumesc
     
  10. veve47

    veve47 Conte forum

    Ma vad nevoita sa raspund Chronos desi nu-mi plac polemicile. As dori sa-mi spui la care ferma am plagiat (concursul cu ferma cu descalificarea la care fac referire a fost pentru faptul ca am folosit gresit un pomisor care nu trebuia si despre care nici nu stiam de el pe atunci si totusi juriului i-a placut foarte mult si m-a premiat in ciuda greselii, revenind apoi asupra deciziei din cauza forumului), stiind foarte bine ca plagiatul nu-si are locul si nu fac asa ceva(urasc minciuna si hotia); in al doile rand, la concursul de Pasti nu s-a specificat sa fie numai oua naturale si daca era ceva gresit nu trebuia sa ma premiati desi a fost extrem de muncit totul. Nu doresc favoruri, vreau ca totul sa fie cinstit si corect, nu sa primesc ulterior reprosuri pentru ce mi s-a acordat. Sunt convinsa ca am meritat premiul pe care l-am primit atunci.
    In ceea ce priveste coloana mea vertebrala este foarte dreapta si spun lucrurilor pe nume si de aceea am pierdut mult in viata. In ceea ce am scris mai sus am spus exact cum a fost, nu am lasat lucrurile neterminate. Este ultimul lucru despre care ma poate acuza cineva, pe nedrept.
    Da, poza cu marea este frumoasa, este reusita incadrarea, am si spus ca-mi place, dar cred ca mai degraba in jurizare trebuia tinut cont nu de peisaj, ci de originalitate, complexitatea proiectului si frumusete. Singur ai spus pe forum ca cei de la oras nu au nici o vina ca nu sunt la munte sau in alta parte pentru a-si face prezentarile. Toti am avut prezentarile in natura si eu chiar nu puteam sa ma duc special la munte sau la mare ca sa-mi fac prezentarea intrucat nu eram in vacanta si nu locuiesc in astfel de zone.Trebuia specificat ca trebuie sa se vada si ceva natura ca astfel stiam cu totii ce avem de facut. Toate prezentarile au fost facute afara. Vedeti pe unde a ajuns si ingerik pentru a posta afara. Eu am ales calea de acces intr-un hipermarket pentru a vedea cat mai multi prezentarea si mi-a iesit, a placut. Nikolae a spus in prezentarea concursului "afise in locuri permise" , deci am folosit masina ca suport pentru afisul meu, nu puteam s-o pun pe acel gard ca nu stiu daca aveam voie. Oricum stiu foarte bine ca am avut o idee originala si un proiect extrem de muncit si reusit, in ciuda deciziei finale.
    Nikolae zice ca trebuiau lucrarile sa fie facute manual. Eu cum am facut-o, cu vreo masina...?
    Cat priveste like-urile sunt de acord cu tine Chronos, se dau aiurea uneori cum am mai spus-o, dar eu nu la cele "obisnuite" ma refer, au fost like-uri de la persoane pe care nu le vad pe forum prezente, dar se pare ca au vazut si le-a placut. La aceia ma refeream. Au fost si din cei ce m-au criticat care au dat like dar nu la ei faceam referire. Regret ca Chihuahua nu a postat bine caci era ingenioasa ideea.
    Oricum pentru moment nu pot spune ca ma simt confortabil, dar avand in vedere ca se apropie niste sarbatori foarte frumoase, imi voi focaliza atentia pe ele ca sa-mi alung neplacerea, caci ele sunt mult mai importante decat acest joc.
    Daca premiantii vizati de comentariile mele s-au simtit lezati, sa incerce situatia inversa...
    Repet, stiu sa pierd cand este corect.
     
  11. Chronos

    Chronos Guest

    Veve, nu a spus nimeni ca poza ta nu a fost frumoasa, insa si in oras ai parte de natura, acea natura urbana, pomi, parcuri. Pana la urma lucrurile sunt simple: poza ta nu este pe podium, punct si de la capat. Ar trebui sa accepti acest lucru, sa fi mandra de poza ta, sa te bucuri de placerea "neconditionata" pe care vrei sa ne-o sugerezi. Veve, la fiecare concurs ai avut creatii frumoase, insa in viata se intampla sa fie si alti participanti cu lucrari frumoase, pe care juriul sa le aprecieze mai mult, lucrari care au un strop de imaginatie in plus sau care ating mai bine cerintele de concurs, care au acel strop de geniu care face diferenta. Pentru ca o lucrare sa castige nu trebuie sa fie 100% transpiratie. Vrei sa spui ca jucatorii de pe podium nu au muncit la lucrarile lor? Eu iti spun sincer, daca am rejuriza acest concurs de 10 ori, de 10 ori mirela si mikelle vor fi pe podium in viziunea mea "defecta". Sincer sa fiu, mama ei de sinceritate, ma asteptam sa ai de obiectat la acest concurs. Bine, motivele invocate de tine, din punct de vedere sunt de tot rasul si exprima frustrari ce arata o alta parte a personalitatii. Invoci "amabilitati" si mai nu stiu ce, sugerezi subtil asa ca, ori am avea noi ceva cu tine in sens negativ ori ca avem cu alti jucatori in sens pozitiv. Eu nu stiu la ce "amabilitati" faci referire, ca vad ca ai "aruncat" niste insinuari si acum stam dupa corcodus. Pur si simplu nu esti pe podium si cu asta basta. Iti poti exprima nemultumirea, poti spune ca in viziunea ta meritau alti jucatori, insa ne "arunci" in ochi "amabilitati" si alte sambete purtate, ceea ce nu iti face deloc cinste sau poate ti-o face, cine stie. Cat priveste acel concurs indepartat, ferma ta,aranjamentul tau semana izbitor de mult cu o alta ferma aranjata pentru concurs. Dar sunt lucruri trecute, au fost situatii cand poate nici lucrarea ta nu era de locul 1, ma refer la concursul de Paste, insa nu ai mai avut acele viziuni atunci, asa cum le ai acum. Poate nici atunci nu am fost corecti fata de alti jucatori, cand ai castigat tu, asa ar fi putut gandi alti jucatori care au vopsit si ornat frumos oua naturale si au muncit mai mult decat lipirea unor strasuri, pe care unii nu o vor considera o munca deosebita. Insa atunci nu ti s-a mai parut nimic in neregula. Cand ai fost pe podium nu te-ai mai gandit la frustrarea altor jucatori. Mi se pare absolut normal ca fiecare jucator sa isi vada lucrarea lui ca fiind cea mai lucrata si cea mai muncita.
    Adevarata valoare ti-o poti arata daca vei mai participa cu aceeasi "pasiune neconditionata" si mai cu seama daca iar nu vei fi pe podium sa poti folosi argumente corecte si sa participi din nou si din nou, nu sa invoci ca argumente "amabilitati din forum", fara sa detaliezi pana la capat acuzatia.

    Buna ziua bubu. Vom verifica topicul din nou si vom reabilita situatia. Ne cerem scuze pentru o eventuala scapare. Cu siguranta iti vei primi premiul de consolare, de participare daca este cazul. Imi aduc aminte ca ai postat, insa vom verifica.


    Va felicit pe toti pentru participare, pentru idei, pentru vointa si pentru tot. Nu uitati, ca si noi ca organizatori, ne-am rapit destul timp pentru a pune pe picioare un concurs, pentru a il concepe, pentru a juriza, pentru a oferi raspunsuri si lamuriri, pentru a ajuta. Veve, daca tu insinuezi ca am avut ceva cu tine, era mai simplu sa nu organizam nimic. Dincolo de frustrari, de egoismul uman, incercati sa apreciati ca facem aceste concursuri pentru voi, pentru comunitate, pentru jucatori, pentru acest joc minunat, pentru zambetele voastre, este ca o joaca placuta a oamenilor mari, precum concursurile de pe vremea scolii, precum concursurile la radio la care se dadeau telefoane.
    Sunt participanti dezamagiti de jurizarea noastra, pai bine, atunci ma simt liber sa imi exprim si eu dezamagirea vis a vis mentalitatea unor jucatori, de faptul ca dam aprecieri in forum pentru nimic, ca apreciem orice, ca nu avem dezbateri serioase cand este un event mai serios, ca facem usor acuzatii, ca aruncam cu noroi, ca la o tema discutii a unor eventuri frumoase nu se strang doua pagini de postari cu un feedback, insa avem sute de pagini la altele, ca la un event mai greu se striga tot felul de acuzatii, ca sunt prea putine postarile constructive, cu idei stralucite, ca se scrie mult si se spune putin. Este doar observatia mea personala. Suntem oricum constienti de faptul ca la nici un concurs nu poti multumi pe toata lumea si nu poti corespunde in viziune cu toti jucatorii, mai ales cu participantii.


    Felicitari tuturor! Noi va vedem pe toti castigatori, numai voi nu va vedeti, pacat.


    Sarbatori Fericite!
     
    soso2169, giuly1969, black_snow69 și alți 4 apreciază asta.
  12. Agro80

    Agro80 Conte forum

    Asa spunea agro "ca nu conteaza daca voi castiga sau nu", este adevarat. Dar eu nu de asta sunt dezamagita..ci de jurizare. Eu puteam sa nici nu particip la acest concurs ca tot as fi fost dezamagita de jurizare..doar asa ca simplu spectator. Nu consider ca s-a premiat nici originalitatea nici munca manuala. As vrea, daca se poate, sa imi raspundeti la o intrebare...Exista posibilitatea sa cedez locul 1 mentiune si cele 75 de mm castigate altui participant la joc? Macar mamudelele daca s-ar putea..altii au mai mare nevoie de ele decat mine. Asta m-ar bucura cel mai tare din toata participarea si implicarea mea in acest concurs. Si..fara niciun regret, va spun sincer ca daca as putea, m-as descalifica eu..pe mine din acest concurs. Imi pare rau ca n-am avut norocul sa postez si sa nu mi se vada poza. Nu este urma de ironie in ceea ce spun. Am spus exact ce simt. Daca deranjeaza postarea, sergeti-o...oricum este ultima. Am spus tot ce am avut de spus.
     
    giuly1969 apreciază asta.
  13. bubu_byta

    bubu_byta Pretendent

    Multumesc Chronos pentru raspuns.
    Multumesc si echipei Farmerama.
    Sarbatori fericite alaturi de cei dragi voua.
     
    giuly1969 apreciază asta.
  14. _Chihuahua_

    _Chihuahua_ Profesionist forum

    Vreau,daca imi este permis, sa multumesc D-lui Nikolae28 pentru cele spuse mai sus.Ma bucura enorm de mult faptul ca imi este apreciata munca.Recunosc...inainte sa public poza ,am citit regulile,dar din atata entuziasm si agitatie,din proprie neatentie...am uitat sa specific ID si nume.Am fost necajita pe propria-mi persoana,iar pe aceasta cale imi cer scuze lui Chronos pentru comentariul meu facut in acele zile...imi pare rau ca nu m-am exprimat corect si am lasat sa se inteleaga ceva gresit...nu am avut intentia sa te acuz ca ai fi partinitor,dar asta este problema ,,scrisului,, nu stiu sau nu pot sa-mi exprim exact starea .Eram doar suparata pe greseala si neatentia mea.
    A fost cea mai amuzanta experienta traita de mine aici,la Farmerama. Am ras in ziua aceea cu lacrimi,deoarece ,in momentul in care mama a vazut ca merg la ea cu litere insirate pe-o ata...a zis...:,,fata draga,ce Dumnezeu ai acolo :D?,, Dupa ce i-am povestit ideea mea si i-am luat in custodie fantana,m-a ajutat sa intind sforile iar tatal meu a si venit cu aparatul de fotografiat. Un vecin,nu intelegea despre ce concurs este vorba si ma tot intreba ,,dar nu apare la TV?,, :D
    Vreau pe aceasta cale sa multumesc lui ingerika, ciocolatte, black_snow, mirela2o, nikolae28 pentru aprecierile aduse(si aici nu ma refer la like-urile pozei ci la aprecieri verbale rostite aici pe forum,pe chat sau in privat),iar pe ciocolatte pana la urma tot o sa o invat sa croseteze :D
    Va multumesc inca odata pentru tot si clar voi mai participa si incerc sa fiu mai atenta la reguli.
     
    Modificat ultima dată: 20 Dec 2014
    soso2169, black_snow69, -ingerik- și alți 7 apreciază asta.
  15. veve47

    veve47 Conte forum

    Chronos, sincera sa fiu explica-mi "amabilitatile" si unde le-am folosit ca nu inteleg la ce faci referire. Nu ma mai acuza nefondat, te rog si nu ma mai cataloga dupa cum nu sunt. Nu ma cunosti ca om si spui lucruri destul de grave. Ferma in cauza nu seamana deloc cu nici o alta si as vrea, daca se poate sa fie postata impreuna cu toate celelalte ca sa se vada "plagiatul". Premiul acordat atunci singura l-as fi refuzat ca nu era corect, gresisem, marturie fiind postarile mele de atunci si poate fi intrebata chiar Ella care a purtat discutiile la concurs. Citeste postarile de atunci. Colegele de serviciu ma vedeau fericita si nu intelegeau de ce ma bucur ca doar fusesem descalificata si le-am raspuns ca nu conteaza, faptul ca a placut postarea ma facea bucuroasa.
    Repet, de ce ati votat ouale de Pasti daca nu v-au placut? Tu stii cat timp iti ia sa le faci, comparativ cu vopsitul intr-o oala, cu frunze de una si alta? Nu mai judeca daca nici macar nu ai incercat! Imi place sa fiu originala, mai altfel si nu intotdeauna sunt inteleasa. Mie imi plac lucrurile foarte originale, nu banalul.
    Motivele invocate de mine nu sunt de tot rasul, iar personalitatea mea nu este defecta, este extrem de realista. Am dreptul la o parere si aceea nu trebuie minimalizata sau luata in derandere pentru ca asa cum respect o decizie desi poate nu sunt de acord cu ea si explic de ce, si parerea mea conteaza si trebuie respectata. Cat privescdivergentele la care fac referire, au fost discutii cu suportul atat aici cat si la Fantazy. Am trecut peste acele incidente cum o sa trec si peste acesta, dar ramane un gust amar.
    Acuzatiile din forum la adresa mea au fost comentariile legate de ID-ul meu, dar am mai spus asta o data. Nicaieri nu am scris ca ati fi partinitori cu unii sau altii, nici direct nici voalat.
     
    Modificat ultima dată: 20 Dec 2014
    giuly1969 apreciază asta.
  16. lorentonton

    lorentonton Expert forum

    Ce ma amuza cand vad cum putem devenim nişte copiii:DEu vreau doar sa va zic ca ati avut idei grozave la care eu m-am lasat pagubaşa simtind ca nu am şanse de a caştiga şi mi-am dat silinta la alte concursuri,eu personal va apreciez pentru tot ce ati facut.Va doresc Sarbatori fericite tuturor .
     
    soso2169, giuly1969, black_snow69 și alți 6 apreciază asta.
  17. k0

    k0 Global Team Leader Team Farmerama RO

    Hai să vă prezint câteva aspecte din culisele jurizării:
    • Propunere: să voteze userii printr-un sondaj. Răspuns: Cât a durat verificarea voturilor la ultima tentativă de acest gen? "O juma' de zi pe puţin" - zeci de conturi alternative, descalificări, etc.
    • Propunere: să fie propuşi membri ai juriului din rândul utilizatorilor. Pentru că erau prea multe aspecte de clarificat (în primul rând, de ce ar juriza cineva când ar putea participa la concurs pentru şansa de a câştiga?), am renunţat la această idee pentru concursul de faţă. Dar poate următorul concurs ar trebui să fie de genul: organizaţi un concurs, iar juriul care mulţumeşte toţi participanţii cîştigă un milion de mamudele! Cu siguranţă nu va lua nimeni premiul.
    Criteriile de votare - În primă fază sunt descalificate lucrările care nu au îndeplinit condiţiile de participare, dimensiuni, text, userID, etc. Apoi... intră în funcţiune zimţul artistic al fiecărui jurat. Şi aici e greu de explicat ce se întâmplă, nu există întotdeauna vreo lege matematică pentru a explica de ce îmi place X mai mult decât Y. Uneori poţi să-mi spui că Rembrandt a muncit 3 ani la pictura lui, iar mie să nu-mi placă, alteori să-mi spui că Van Gogh îşi taie urechile dacă nu iese pe locul 1, dar tot n-o să-l consider pentru acest loc; poate sunt prieten cu Luchian şi devin puţin subiectiv, dar n-o să-l conving pe Chronos să-l voteze... Pentru că un lucru îmi place mai mult sau mai puţin pur şi simplu, iar rezultatele concursurilor sunt date de media mai multor "pur şi simplu".
    Am ajuns să mă gândesc serios ca la următorul concurs să nu mai existe podium, doar locuri 1, iar valoarea premiului să fie dată de calitatea lucrărilor participante.
     
    nicoleta_89, soso2169, geta45 și alți 8 apreciază asta.
  18. Chronos

    Chronos Guest

    Veve, aceasta afirmatie nu ai facut-o mai devreme de azi dimineata, uitam de la mana pana la gura?

    Veve, daca nu ma insel eu, nu prea ai fost de acord cu jurizarea doar cand nu ai fost pe podium. Cand ai fost pe podium, au fost toate bune, ai fost apreciata pe merit, ai felicitat pe toata lumea, ai fost multumita, nu te-ai mai gandit la frustrarile celorlalti, a fost bine. Acum nu mai esti pe podium si dintr-o data toata lumea te-a nedreptatit. In viata nu poti fi mereu pe locul intai, ce sa faci, aceasta este viata. In viziunea noastra, alti participanti la concurs au avut acel "quelque chose". Te incurajam sa organizezi si tu concursuri cu premii si sa jurizezi tu cu toata obiectivitatea de care poti da tu dovada si apoi sa fii acuzata cu argumente nepotrivite si sa vedem tu ce explicatii oferi, in sinceritatea ta debordanta. Noua chiar ne place ca ne este contestata jurizarea, mie unul personal imi place, dar imi place sa vad argumente. Sincer, ma repet, la tine ma asteptam la o asemenea reactie, insa ma asteptam sa ai argumente si sa stii sa privesti si din afara podiumului, cum probabil au facut-o si altii candva. Este mare lucru sa spui ca participi din pura pasiune, placere si apoi, daca este cazul sa stii sa gestionezi efectul unei jurizari care probabil nu ti-a fost favorabila sau nu ti-a indeplinit asteptarile. Dar se pare ca una spunem la inceput si altceva aratam la final. Daca era tu pe primul loc cum ar fi decurs lucrurile? " Multumesc frumos pentru premiu, felicitari celorlalti, toti ati avut poze frumoase si gata".
    Deci pana la urma tu ne acuzi pe noi ca nu ai castigat pentru ca ai avut tu nu stiu ce discutii cu serviciul suport, deci ne aduci o acuza. Citind argumentul tau, ce parere sa imi fac eu? Daca mergem pe ideea "cine se scuza se acuza" inseamna ca tu asa ai fi facut. Argumentul tau, sincer, ma face sa rad. In viziunea mea, la acest concurs, poastarea ta nu era de top 3 si s-ar fi incadrat pe podium doar daca podiumul avea mai multe locuri.
    Veve, in viata au fost si sunt oameni care au "alergat" singuri si au ajuns pe locul 3, tu insa ai avut concurenta, chiar concurenta serioasa. In viziunea ta, avand in vedere acuzatia primara de fapt si singura pe care ne-o aduci, ca nu ai castigat un loc pe podium sau chiar locul 1 din cauza unor discutii cu serviciul suport de pe la Fantasyrama, tu poti spune ca stii sa pierzi? Inca din prima ta postare ne-ai acuzat de un lucru imaginar. Asa mi-as putea imagina si eu faptul ca ai aceasta reactie doar pentru ca te-ai obisnuit mereu sa castigi sau sa fii in primii 3 iar daca s-a intamplat sa nu fie asa, cauza o constituie discutiile tale cu serviciul suport. Fara comentarii.
    Iar cat priveste ideea de a scrie sau a afisa ceva pe o masina ti se pare originala? Oare la o cautare pe internet nu gasesti poze cu tot felul de lucruri afisate sau scrise pe masini? Cereri in casatorie, glume nesarate si alte lucruri s-au tot scris pe masini in diverse situatii.
    Ideea este simpla: nu ne poti intelege si accepta viziunea despre pozele participante, vii cu acuze fanteziste, iar problema ta ramane ca nu ai castigat. Din punctul tau de vedere nu ti-am apreciat lucrarea la adevarata ei valoare, poti avea aceasta opinie, o mai au si alte persoane in ceea ce le priveste lucrarile, dar te-am ruga frumos sa dai dovada de maturitate si sa vii cu argumente pertinente.
    O putem tine asa pana maine, nu vom ajunge la nici un consens. Solutia: organizeaza tu un concurs si jurizeaza tu asa cum ar trebui, ca la carte si sa multumesti pe toata lumea. Consider ca nu prea mai avem ce sa discutam pe aceasta tema, am facut-o destul.
     
    soso2169, geta45, black_snow69 și alți 2 apreciază asta.
  19. mirela2o

    mirela2o Junior Expert

    cate discutii fara rost :( sincer ma face sa cred ca "omul meu de zapada" cum l-am numit eu "haios" a creiat o multime de discutii fara rost....pot sa spun ca si eu am participat la majoritatea concursurilor si nu am castigat niciodata nimic de cand tot particip....acuma ca am fost si eu pentru prima data pe podium de cand tot particip, de ce atatea discuti?:oops:
     
    donnadmn, geta45, giuly1969 și alți 2 apreciază asta.
  20. Agro80

    Agro80 Conte forum

    Buna seara, dragi moderatori si administratori de joc, forum! Am o rugaminte la voi..daca este posibil sa nu imi fie creditat contul de joc cu cele 75 mamudele castigate, mi-ati face o mare bucurie. Va multumesc anticipat!
     
    criz60 și giuly1969 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.