Concurs de creatie

Discuție în 'Runda de discuții' creată de Agro80, 29 Dec 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. Agro80

    Agro80 Conte forum

    roliana57, fotografiile au fost vizibile din momentul postarii pana acum putin timp. Ca nu mai sunt vizibile acum, am observat si noi, este vina programului cu care au fost postate, asteptam ca participanta sa remedieze vizualizarea lor.
     
  2. angelica.d

    angelica.d Ambasador forum

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    User....angelica.d
    Id. 22438716
    HALLOWEEN FRUMOS DRAGI FERMIERI........
     
    -ingerik-, -colonelu-, EVE.violetta și alți 15 apreciază asta.
  3. veve47

    veve47 Conte forum

    Bau,

    Nu am vrut sa va speriem, dar daca am reusit, hi, hi, hi, radem pe infundate...xD Noi, Fasolica si Miletus, prieteni nedespartiti vrem sa va spunem patania noastra din noaptea de 31 octombrie, anul curent.
    In acea seara nu prea aveam noi chef sa dormim, nici lectii sa facem, oops...8) asta nu trebuia sa spunem si ne-am furisat din casa ca sa ne plimbam. Cam frigut era, ne tinea in spate, dar noi simteam ca palariile noastre smechere fac toti banii si tin chiar de caldura... Noi nu credem in Halloween, nici in vrajitoare, dar trebuia sa fim si noi trendy , nu? Chiar glumeam pe seama vrajitoarelor si a celor care cred in ele cand, la un moment dat, o lumina puternica si foarte colorata ne-a orbit... Dupa ce ne-am revenit, ce sa vezi!?, in fata noastra se afla o creatura plina de luminite, foarte aranjata, parerea ei, caci noi o consideram o ciudata. Beculete avea, antene avea, ochi luminosi avea, sclipici avea, ochelari dovleci avea smechereste pusi pe cap (poate vede cu ei in noapte ca soare nu prea era...o_O) si o gura cam mare am zice noi ( se pare ca fusese putin pe la plastician). Deodata acea gura incepu sa vorbeasca si sa ne intrebe ca ce cautam noi la ora aceea inaintata pe afara, ca suntem cam micuti si trebuia sa fim in pat de multa vreme. Iata-ne pe noi pe ce ras ne-am pusxD cand am auzit acestea si am inceput s-o intrebam ca ea cine este si ce cauta pe acolo si cu ce tupeu ne apostrofeaza pe noi?!... Si am aflat povestea... O cheama Bostancuta si vine de pe planeta Bostanus tocmai pentru noaptea de Halloween ca sa sperie copiii. Alta portie de ras din partea noastra caci numai de speriat nu era, dar hai sa-i dam crezare...Am inceput sa-i dam roata s-o vedem in toata "splendoarea" ei si cand ne-am lamurit noi i-am spus ca este mai degraba o sperietoare simpatica si ca-si pierde vremea cu noi caci e numai buna de facut placinta la cuptor.:D Auzind acestea pe data s-a facut nevazuta in noapte, iar noi ne-am hotarat ca daca astfel arata vrajitoarele ne-ar placea sa ne revedem, dar sa nu ne mai spuna ca trebuie sa ne culcam. Ce, suntem copii? Voua va trimitem pozele noastre cu "diva"...

    Fasolica si Miletus

    veve47
    ID: 30437194

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    -ingerik-, soso2169, -colonelu- și alți 21 apreciază asta.
  4. Margo15

    Margo15 Maestru forum

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Margo15
    4039167
     
    Modificat ultima dată: 5 Noi 2016
    -ingerik-, -mamaleone, -elenaion49- și alți 19 apreciază asta.
  5. blackspace77

    blackspace77 Cunoscător forum

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    buna seara!,va spun si eu tot pe turnanta" apar sa prind finishul nu de alta dar concurs de creatie fara mine nu se poate!:))..sper sa va placa si voua ce am realizat impreuna cu ajutorul juniorului meu in special pe partea de acuarele "pictura"...acestea fiind spuse ne retragem si va uram o seara linistita tuturor!!
     
    Modificat ultima dată: 5 Noi 2016
    -ingerik-, soso2169, stoiantudorel și alți 23 apreciază asta.
  6. wizard_of_soul

    wizard_of_soul Începător forum

    Dragii nostri, a sosit momentul sa incheiem aici aceasta editie a concursului. Ne bucuram ca ati gasit timp sa va distrati putin mesterind la dovleci.
    Vom reveni in curand si cu rezultatul jurizarii.

    Va multumim tuturor pentru participare si va felicitam pe toti pentru curaj.
    O seara frumoasa tuturor.
     
  7. Agro80

    Agro80 Conte forum

    Da, greu, greu de ales desi nu au fost multe postari.

    Hai sa incepem cu locul 1, mariocosminb, esti talentat, priceput, migalos, ai simtul artisticului.

    Sa continuam cu locul 2, Margo15, forma liliacului in dovleacul tau a fost horror.

    Si nu in ultimul rand, veve47, locul 3, decor bine ales, imaginatie.

    Mentiune, angelica.d

    Felicitari tuturor, dragi fermieri participanti! Ne-a fost greu sa alegem, fiind un concurs de sculptura, am fost atenti atat la sculptura cat si la detalii.
    Pentru locul 1, nu mai avem ce adauga, am apreciat, apreciem in continuare.
    Pentru locul 2, apreciem acuratetea, atentie la detalii, vrem si atentie la decor.
    Pentru locul 3, vrem sa multumim pentru poveste, pentru cum creezi o poveste de fiecare data.
    Pentru mentiune, apreciem efortul, vrem mai mult.
    |B[L]acK^K[N]1gh7|, vrem mai multa atentie la decor.
    ingeras_intunecat, mai multa atentie pe viitor, lucreaza mai ingrijit.

    Acestea fiind voturile, acestea fiind deciziile, va asteptam la ultima editie a concursului de creatie, editie desfasurata in jurul sarbatorilor de iarna. Veti fi anuntati din timp, sa ne regasim cu bine, multumim!♥

    Va rugam sa nu uitati sa confirmati premiile aici, va rugam sa nu uitati sa mentionati ce produse mestesugaresti doriti sa primiti.
     
    -ingerik-, wizard_of_soul, soso2169 și alți 17 apreciază asta.
  8. Margo15

    Margo15 Maestru forum

    Felicitari tuturor pentru munca depusa si creatiile minunate.
    Aleg cununa de primavara.

    EDIT: Confirm primirea premiilor.
     
    Modificat ultima dată: 7 Noi 2016
  9. blackspace77

    blackspace77 Cunoscător forum

    Multumesc ptr premiu juriului, aleg ca produs pesto.. felicitari tuturor!!
     
  10. veve47

    veve47 Conte forum

    Felicitari Mariocosmin pentru realizarea ta deosebita si migaloasa si chiar daca nu are legatura cu Halloween este o realizare aparte. Daca-l faceai sa se si invarta erai cel mai tare.;)Ai muncit ceva la ea! Si eu m-am straduit sa fac altceva decat ceva ce se face in mod obisnuit cu ocazia acestei sarbatori importate, ceva original si din imaginatia mea si nu din ceva vazut la altii, o sarbatoare care mie nici nu-mi place. Nu gasesc nimic frumos in a celebra vampirii si vrajitoarele cand lumea asta este atat de plina de lucruri frumoase pe care chiar merita sa le sarbatorim. Angelei i-as sugera ca pe viitor sa aiba mai multa acuratete in realizarile sale si sa invete sa si le puna in valoare caci e pacat de munca depusa. Ideea cu lamaia chiar m-a amuzat. Doresc ca premiul ce mi-a fost stabilit de juriu sa fie reportat Angelei pentru toata munca depusa,caci a muncit ceva la "opera" ei. Nu am nevoie de nimic, multumesc.
     
  11. matusam

    matusam Legendă vie

    Buna!
    Multumim inca o data tuturor pentru participare si ne pare rau ca jurizarea a ofensat pe cineva. Departe de noi acest gand. Nu dorim sa descurajam pe cei ce vor participa la urmatoarea editie, dar consider ca am fost obiectivi in luarea deciziei.
    O zi frumoasa tuturor!
     
  12. Agro80

    Agro80 Conte forum

    veve47, nu este prima oara cand iti exprimi nemultumirea in ceea ce priveste jurizarea. Culmea este ca doar tu faci asta. Ironia ta in ceea ce priveste "importanta" sarbatorii, contrazice participarea ta la acesta editie. Ideea cocursului era o simpla distractie cu dovleci, o joaca, nu sarbatorirea Halloween. Nu este potrivit sa spui " felicitari" pentru ca mai apoi sa spui ca "nu are legatura cu Halloween". "Ceva vazut la altii", poate fi interpretat de Margo15 ca si un plagiat, ceva banal, comun. Nici asta nu mi se pare in regula. Si in observatiile facute participantei angelica.d, este urma de ironie. Ceea ce ai scris, poate jigni pe cei vizati, incepand cu noi. Trebuie sa avem grija ce generam in urma a ceea ce scriem, ce comentarii sau replici atragem dupa. Adica vrei disputa, ai grija sa o creezi..mai pe ocolite, mai voalat. Nu vrei disputa, nu te apuci sa critici si sa dai sfaturi celorlalti participanti, asta intrand in atributiile noastre...eventual. Vrei sa-ti exprimi nemultumirea in ceea ce priveste jurizarea, te adresezi noua si ne spui...sunt dezamagita de jurizare, ma consider nedreptatita, "refuz premiul". Sunt multe cai elegante si mult mai directe de a-ti exprima nemultumirea, nu neaparat "lovind" pe ocolite.
    Esti o concurenta foarte buna si talentata, imaginatia nu-ti lipseste. Si la scris esti talentata dar in momentul acesta, tu esti un factor de tensiune in acest concurs. Nu poti sa participi, vezi ce loc ai castigat, daca este cel sperat de tine, apreciezi tema concursului, daca nu, sa spui ca nu gasesti nimic frumos la tema propusa. Repet, daca ne jucam si ne distram gaurind dovleci, nu inseamna ca sarbatorim Halloween. Hai sa iti mai spun un secret. Stiam ca te va deranja locul 3, stiam ca vei avea de comentat. De ce? Pentru ca s-a mai intamplat asta, pentru ca de atatia ani, cred ca am ajuns sa te cunosc macar putin. In acelasi timp, nu putem sta cu grija ca se va supara veve47 si asta sa ne duca spre o jurizare subiectiva. Da, am considerat mai frumos si mai in tema liliacul sculptat de Margo15 desi nu a fost deloc original dar a fost sculptura. Editia s-a numit Sculptorul dovlecilor. Nu gauritorul, scrijelitorul dovlecilor. Te-ai departat de tema ceruta, ai creat o aratare, un personaj si ai uitat ca trebuie sa sculptezi niste forme in dovleac. Despre premiul castigat de tine iar noi sa-l oferim angelicai, nici nu se pune problema, ea a castigat deja un premiu. Sunt doua variante, prima ar fi sa dai mai departe cui consideri tu premiul si a doua ar fi sa-l refuzi cu totul. Alte variante, nu mai sunt. Nu si-a permis nimeni sa-ti comenteze vreodata creatiile, nici macar noi. Te-as ruga sa n-o mai faci nici tu. Te mai rog si sa "ocolesti" acest concurs daca iti creaza neplaceri. Imi pare rau ca s-a ajuns aici, nu am dorit. As dori ca discutia sa se incheie aici, ai spus ce ai avut de spus, la fel am facut si eu.
     
  13. wizard_of_soul

    wizard_of_soul Începător forum

    Salut toti jucatorii romani, atat cei de pe teritoriul Romaniei cat si pe cei romani in suflete. Bineinteles aici se includ si participantii la concursul nostru,cei care,probabil,au participat cu bucurie in suflet.
    Am de transmis un mesaj colegei mele de jurizare,jucatoarea Agro80:Ma enervezi,ca prea le-ai zis pe toate.Ma simt frustrat,pentru ca aveam un discurs mai frumos si voiam sa adun eu toate apecierile si sa racoresc eu pe toti.Cred ca ai plagiat totusi discursul acesta.L-am auzit eu la un miting electoral.Aflu eu.Puteam sa iti spun toate acestea in particular,dar de ce sa fiu elegant.Lasa,poate data viitoare.
    Eu nu prea am treaba cu forumul,adica nu scriu in forum dar acum mi s-a parut ca somnul meu a deranjat.Nu voi repeta ceea ce a spus organizatoarea,prea mirobolanta Agro80-.- si voi spune pe scurt.Lucrurile sunt simple:a fost de sculptat. Am jurizat lucrarile de sculptura. Un basorelief intr-un perete poate fi considerat o sculptura pentru ca da nastere unor forme,curbe,linii drepte,ofera forma unui fond.Pot face o opera de arta dand gauri cu rotopercutanta intr-un perete subtire dar nu va fi vreodata sculptura.Ca o primata inteligenta,am jurizat sculptura,adica acea unealta a patruns in dovleac,a facut stanga,dreapta,sus,jos,mai superficial,mai in profunzime,mai in zigzag. Pe omul acela l-au trecut transpiratiile sa nu ii fuga mana prea mult de pe traseu.Ce sa mai,pentru mine a fost asa:1.blackspace,2.margo,3.veve,4.angelica.d.Angelicai,prin comparatie cu celelalte lucrari,ii trebuia ceva mai mult.Respectarea cerintei de sculptat nu a fost suficienta.La veve a fost simpla judecata:a obtinut ceva foarte frumos,tematic dar nu prin sculptura.Daca tot a fost "atacat" blackspace ca nu a fost in tema de halloween,eu pot sa spun ca acea bufnita te baga la loc sub pilota si nu aducea deloc cu Tinkerbell. Au fost acuzati participantii de plagiat,dar sa imi spuna si mie acuzatorul,unde s-a scris ca acest concurs a fost unul de originalitate sau ca se va juriza originalitatea,nemaivazutul si nemaiauzitul?Dar mai bine sa nu imi spuna.
    Toti ar trebui sa va simtiti castigatori,castigatorii vostri,mandri ca ati fost in stare sa dati forma si o oarecare viata unui obiect mat si fad.
    Va multumesc tuturor pentru participare,felicitari pentru creatii si ma bucur ca jucatorii vizati si provocati nu au dat curs provocarii.Inca o data se dovedeste ca respectul se castiga si nu se poate impune doar pentru ca ai par alb in cap sau ca esti femeie.
    Felicitari Agro80 pentru postare.-.-
    Va asteptam la urmatoarea editie.
     
  14. |B[L]acK^K[N]1gh7|

    |B[L]acK^K[N]1gh7| Duce forum

    Buna seara !
    Felicitari celor care au castigat , nefiind in tema , cu lamai ,porci , carusele ( ca la balci ) ,adevarati sculptori ! Mi-am exprimat si eu parerea ca toti ceilalti , nu va certati din cauza unui concurs ca nu-si are rostul . O seara placuta tuturor !
     
  15. veve47

    veve47 Conte forum


    Agro ai dreptate cand spui ca este un simplu concurs, dar sa ma acuzi ca fac "atacuri" voalate la adresa celorlati jucatori este total nedrept si nejustificat. Se pare ca expresiile se imprumuta foarte usor aici. Am fost extrem de sincera cand am spus ca, Cosmin merita locul I chiar daca nu este tematica si chiar eu am "ocolit" putin tematica intrucat chiar postarea ta pentru concurs specifica ca putem face ce vrem cu dovlecii. Da, sustin ca dovleacul lui Margo este mult prea simplist si prea comun cu ce se face de obicei cu aceasta ocazie. Angelicai i-am spus sincer ca nu stie sa-si "vanda" marfa desi munceste la ea si cred ca am voie ca participant sa-mi spun parerea, nu sa fiu pusa la colt sau ironizata. Este adevarat nu este pentru prima oara cand sunt nemultumita de alegerile voastre si ati avut un exemplu concret legat de jurizarea voastra cu ocazia concursului de Craciun. Mi-am promis sa nu mai particip, dar chiar imi face placere. Daca pe voi va deranjeaza faptul ca omul isi spune nemultumirea si nu-i respectati opinia este problema voastra.
    Ma judecati pentru "gaurile" facute in dovleac desi cand te-am intrebat personal pe joc daca neaparat trebuie sa cioplim dovleacul, mi-ai raspuns ca si o singura gaura daca fac se considera ca am facut ceva. Cum ramane? Nu gaurile trebuie judecate(desi nu s-au facut usor), trebuie tinut cont de intreg conceptul, ideea respectiva, de finalizarea ei, chiar daca contine gauri si scrijelituri.... Lucrul care m-a deranjat profund a fost comentariul tau legat de locul acordat, de parca realizarea nu conta, ati premiat povestea si decorul...Atat am avut de spus, iar raspunsul tau care ma acuza pe nedrept nu-l puteam ocoli. Acum chiar ca am pus punct.
     
    Claudia, malagambafane, angelica.d și alți 2 apreciază asta.
  16. angelica.d

    angelica.d Ambasador forum

    Confirm primirea premiului....Va multumesc frumos....Doresc ca data viitoare sa participe cat mai multi fermieri....Felicitari tuturor participantilor si organizatorilor.
    Toate cele bune !!!:D:D:D
     
  17. lorentonton

    lorentonton Expert forum

    Felicitari dragilor..ma bucur pentru voi..dar sunt suparata ca nu am participat...motivul fiind ca aici ın Turcia nu prea se gasesc astfel de dovlecei...ca altfel aveam o imaginatie... Traznet :D Aştept urmatorul concurs pentru participare .
     
  18. Agro80

    Agro80 Conte forum

    Veve47, eu m-am lamurit, nu ai inteles nimic nici din ce ti-am scris mai sus si nici din ce am discutat in privat. Multumim pentru creatiile tale, mereu au fost apreciate de noi. Mereu ai fost una din cele mai bune participante. Multumesc si pentru ca ai pus punct. Nu e ok sa discutam in zadar, avem si altele de facut.
    |B[L]acK^K[N]1gh7|, invata de la cei mai buni, nu-i critica. Fii mai bun data viitoare si premiile nu te vor ocoli, iti garantez.
    Angelica.d, si noi iti multumim. Lorentonton, chiar ma gandeam cum de lipsesti :)
    O seara frumoasa si linistita va doresc! Bucuria mea cea mai mare este sa va vad pe voi bucurosi, un lucru este clar, nu poti multumi pe toata lumea. Va multumesc tuturor pentru fiecare moment de creatie, apreciez si talentul si imaginatia si mai ales timpul acordat. Tot respectul din partea noastra! ♥
     
  19. blackspace77

    blackspace77 Cunoscător forum

    confirm primirea premiului din partea organizatorilor acestui concurs..si multumesc tuturor, chiar si celor care au simtit nevoia sa si exprime "nemultumirile" ca sa nu le numesc frustrari!!..e ceva de inteles ,sta in natura umana..probabil vor avea pe viitor sansa sa dovedeasca ca pot mai mult.
     
  20. veve47

    veve47 Conte forum

    Confirm primirea premiului care va reprezenta o surpriza placuta pentru cineva, ca tot vine Mosu".
     
    malagambafane, donnadmn, matusam și alți 5 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.