Concurs de creatie

Discuție în 'Runda de discuții' creată de Agro80, 29 Dec 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. ioana1218

    ioana1218 Începător forum

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    Paste Fericit tuturor fermierilor!

    user: ioana1218
    id: 24018585
     
    Modificat ultima dată: 15 Apr 2015
    malagambafane, andrew1997, sasalic și alți 19 apreciază asta.
  2. Stefy

    Stefy De-al casei

    PASTE FERICIT !
    PRIMA ETAPA
    [​IMG]
    A DOUA ETAPA
    [​IMG]
    A TREIA SI ULTIMA ETAPA , VA POFTESC LA MASA
    [​IMG]
    SA VA FIE DE BINE , SPER CA AU FOST DELICIOASE.
    User : Stefy_Pacuraru
    Id : 21859199
     
    malagambafane, SOSYGMA, andrew1997 și alți 20 apreciază asta.
  3. veve47

    veve47 Conte forum

    Dragi fermieri, am un cadou pentru voi, facut din inima, un aranjament specific perioadei, intrucat pana la Inaltare "tema" este aceeasi. Avem pseudo-oua de diferite marimi, unele rivalizand cu cele de prepelita (cred ca ar fi tare ciudoase cand ar vedea ce colorit au ale mele :D), altele sa zicem ca fac in ciuda oualor de porumbel, iar cat despre cele de gaina, daca macar una din ele ar fi putut face asa ceva, cu siguranta ori devenea Miss OU, ori intra in cartea recordurilor.:D
    Nu am postat oua incondeiate intrucat le fac rosii simple conform traditiei, iar daca le folosesc pe acestea, este numai pentru tematicile de concurs, unde putem da frau imaginatiei si ne putem permite sa facem orice cu ele. Cele de anul trecut au fost dedicate strict acestui joc minunat, iar cele de anul acesta sunt pentru voi.

    Sper sa va placa si sa nu uitam niciodata de unde vine "culoarea" lor si sa multumim pentru faptul ca suntem in viata, sanatosi si ne putem bucura de incondeierea si privelistea oualor pascale, alaturi de cei dragi. Daca mai apare si un iepuras alb si pufos printre ele, nu putem decat sa zambim de incantare.
    Desigur, postarea este in afara concursului, doar de placere.;)
    http://i.imgur.com/LQsuHoS.jpg
    http://i.imgur.com/47Jo57J.jpg
     
    Modificat ultima dată: 23 Aug 2015
    malagambafane, SOSYGMA, andrew1997 și alți 18 apreciază asta.
  4. Vladut

    Vladut Scriitor activ

    Salutări, dragi fermieri!

    Sper că Sărbătorile Pascale v-au adus multă bucurie, liniște sufletească și gânduri bune.

    A sosit momentul încheierii unei noi etape a "Concursului de creație", iar pe această cale doresc să vă mulțumesc tuturor pentru participare.

    Așa cum v-am obișnuit, în zilele ce urmează vom juriza creațiile, vom anunța câștigatorii și vom acorda premiile!
     
    Modificat ultima dată: 11 Oct 2015
    malagambafane, SOSYGMA, andrew1997 și alți 12 apreciază asta.
  5. Agro80

    Agro80 Conte forum

    [​IMG]
    Premiile le vom acorda începând de astazi, dar nu mai târziu de data de 22 aprilie 2015. După primirea integrală a acestora vă rugăm să ne confirmati acest lucru printr-o postare în această temă. Conform regulamentului, jucătorii care la o etapă câștigă premii constând în mamudele (coduri paysafe) nu vor avea dreptul de participare la următoarea etapă.

    Mulțumim pentru participarea în afara concursului și pentru interesul acordat acestei etape jucătoarei veve47.

    Vă așteptăm cu mare drag, pe toți, să participați și la următoarea etapă care va avea loc în curând. Vom reveni cu informații!
     
  6. veve47

    veve47 Conte forum

    Felicitari castigatorilor si eu una, sincer, m-as fi asezat cu mare placere la mesele astfel aranjate.;) S-a muncit cu drag si se vede. Ouale in aspic ale lui Ingerik sunt de nota 100, iar cele cu desenele cu "locuitorii" fermei sunt grozave.
     
    malagambafane, SOSYGMA, andrew1997 și alți 12 apreciază asta.
  7. adriana_eu

    adriana_eu Mogul forum

    Buna ziua! Confirm primirea premiului :D.Multumesc frumos,felicitari tuturor participantilor si castigatorilor toate creatile au fost frumoase si creative.Multumesc frumos pentru munca depusa organizatorilor si ne vedem cu drag in continuare.O zi minunata! :D
     
    malagambafane, Georgel72, SOSYGMA și alți 13 apreciază asta.
  8. -ingerik-

    -ingerik- Scriitor activ

    Confirm și eu primirea premiului. Mulțumesc! Felicitări tuturor, asemeni lui veve47, m-aș așeza și eu la masă.. să vă gust bunătățile...mmmm!:music: De abea aștept următoarea provocare din partea organizatorilor 8), deși nu voi putea concura (sigur voi participa:D), sper să fie cât mai curând ;).
    O noapte liniștită! :)

    Mulțumesc :p.
     
  9. Diana_Florea

    Diana_Florea Pretendent

    Confirm primirea premiului,multumesc! Felicitari organizatorilor pentru frumosul concurs!:)
     
    malagambafane, Georgel72, SOSYGMA și alți 10 apreciază asta.
  10. lorentonton

    lorentonton Expert forum

    Multumesc frumos şi confirm şi eu primirea premiului,aştept cu nerabdare urmatorul concurs,felicitari pentru tot ce faceti ,sanatate şi numai bine tuturor !!
     
    malagambafane, Georgel72, SOSYGMA și alți 11 apreciază asta.
  11. ioana1218

    ioana1218 Începător forum

    Va multumesc pentru minunatul premiu, asadar confirm primirea acestuia!
    Felicitari participantilor si initiatoarei acestui concurs, la cat mai multe iti doresc!
    Numai bine si spor la farmerit!
     
  12. Stefy

    Stefy De-al casei

    Multumesc frumos pentru premiu .
    Felicitari castigatorilor dar si celorlalti concurenti , multa bafta la urmatorul concurs.
     
    malagambafane, Georgel72, SOSYGMA și alți 13 apreciază asta.
  13. Agro80

    Agro80 Conte forum

    CONCURS DE CREAȚIE
    EDIȚIA #5 - INSPIRAȚIE DE TOAMNĂ


    Dragi fermieri,
    Vă invităm cu drag să participați la o nouă ediție a Concursului de Creație.
    Și cum toamna a sosit
    Cu melancolia ei molipsitoare,
    Am zis ca e vremea să lăsăm
    Inspirația să zboare.

    Luați creionul și o foaie
    Lăsați fermele puțin

    Strugurii să aștepte-n vie
    Că e timp de scris, compus...
    ...de poezie.
    Și acestea fiind zise
    Nu lăsați rime nespuse
    Gânduri cu miros de toamnă

    Așterneți-le pe o coală...

    ...pe o hârtie.
    Fermierii talentați
    Nu rămân nepremiați!

    În această ediție a Concursului de Creație sarcina este să compuneți un text ( în proză sau în versuri ) folosindu-vă de inspirația toamnei. Aveți de ales între două titluri pentru creația voastră: "Inspirație de toamnă" sau "Toamna fermierilor trăzniți" , indiferent de specia genului epic ales (proză - povestire, întâmplare, dialog, anecdotă, etc. sau în versuri (poezie, baladă, fabulă, poem, etc.) .

    REGULAMENT DE PARTICIPARE:
    1. Creațiile în versuri trebuie să aibă maxim 20 de rânduri, iar creațiile în proză nu sunt limitate la un anumit număr de rânduri sau cuvinte.
    2. Indiferent de tipul creației, aceasta trebuie să conțină cel puțin 5 din următoarele denumiri: "sperietoare" , "aranjament tomnatic" , "dulceață de gutui" , "struguri", "turtă dulce" , "iepuraș de zăpadă", "curcan la rotisor", "oaie îmbrăcată", "mustață falsă" , "buturugă și topor". Denumirile alese se pot repeta de câte ori doriți în cadrul creației voastre cu condiția ca cele minim 5 să fie diferite.
    3. Participarea la concurs este permisă numai cu un singur cont al aceluiași utilizator de joc.
    4. Fiecare postare trebuiă să conțină username-ul folosit în joc.
    5. Editarea postării de concurs este permisă maxim 24 de ore din momentul publicării postului, dar nu mai târziu de data și ora încheierii concursului.
    6. Ștergerea postării de concurs și repostarea nu sunt permise.
    7. Participanții la concurs trebuie să respecte Regulamentul forumului.
    8. Încălcarea oricărei reguli sau cerințe duce la excluderea participantului.
    PERIOADA DE DESFĂȘURARE:
    3 octombrie 2015 - 11 octombrie 2015, ora 22:00
    Afișarea câștigătorilor: 12 octombrie 2015

    Organizator: Agro80
    Juriul va fi compus din Agro80, leczeg_laura și -vladut001- .

    Întrebările, nelămuririle, părerile sau impresiile le puteți adresa în această temă sau contactându-ne prin mesageria jocului .

    PREMII

    LOCUL 1
    Paysafecard în valoare de 25 lei
    2 produse meșteșugărești la alegere*


    LOCUL 2
    Paysafecard în valoare de 25 lei
    1 produse meșteșugărești la alegere*


    LOCUL 3

    Paysafecard în valoare de 25 lei

    2 MENȚIUNI
    fiecare a 2 produse meșteșugărești la alegere*

    IMPORTANT

    - Produsele meșteșugărești pentru care puteți opta trebuie să fie transmisibile prin intermediul sistemului de cadouri.
    - La această ediție pot participa toți jucătorii, indiferent dacă au fost premianți sau nu la una din edițiile anterioare ale Concursului de creație.
    - Premiile vor fi trimise jucătorilor în următoarele zile de după afișarea câștigătorilor.




     
    malagambafane, nicoleta_89, janin48 și alți 16 apreciază asta.
  14. -altibi-

    -altibi- Junior Expert

    Poezia trebuie scrisa pe hartie sau direct text aici?
     
    malagambafane, ~Sweety1~, sasalic și alți 2 apreciază asta.
  15. Vladut

    Vladut Scriitor activ

    Direct text în această temă.
     
    malagambafane, sasalic, [sara34] și alți 3 apreciază asta.
  16. roliana57

    roliana57 Legendă vie

    "Inspirație de toamnă"
    Iubesc toamna, pentru ca ne daruieste amintirea anotimpurilor trecute, noi culori, noi vise, aroma de struguri, dulceata de gutui si speranta unor regasiri intr-un nou aranjament tomnatic.
    Iubesc toamna..dar toamna mea preferata are culoarea rosu ruginie pentru ca pot sa ma imbrac in rosul aprins al frunzelor de artar si aronia ca sa ma inveselesc atunci cand sunt trista ..fara sa par o sperietoare.
    Iubesc toamna...pentru ca este anotimpul in care putem imbratisa toti copacii cu frunzele ruginii, care cad pentru a ne aduce un iepuras de zapada si speranta primaverii..
    Iubesc toamna, pentru ca acum pot simti ultima dezmierdare a aripilor de pasari si fluturi si speranta unei revederi viitoare..
    Iubesc toamna pentru ca, la fel ca si fiecare anotimp..., ne daruieste speranta unui anotimp viitor...care poate avea gust de turta dulce.

    user: roliana57
     
  17. lorentonton

    lorentonton Expert forum

    Toamna fermierilor trazniti

    Cu un ochi la turta dulce dın cuptor
    Şi cu unul la pridvor,
    Caci şi-acolo-i o aroma
    De
    curcan la rotisor.
    In gradina din-nainte
    O
    oaie ımbracata sta cuminte,
    Din cand ın cand mai da din teasta
    Mancand din troaca,facandu-şi la botişor o
    mustata falsa
    İar langa-o buturuga şi topor,stau lemnele taiate pentru foc.
    Struguri ,cei mai de soi ,ıntinşi prin cerdac
    Sa-i gustam de graba,pofta ne fac.
    Un
    aranjament de toamna ıntins ın ograda mea
    Aşa cum doar din luna septembrie poti vedea.
    Dar a ıntins pe al sau covor
    Şi-o nostalgie plina cu dor,
    Dor de mare şi soare,nostalgie apasatoare.
    Dar noi nu ne lasam striviti
    Ca-i toamna fermierilor trazniti,
    Ştiind ca fantezia nu ne lasa...
    Hai sa visam,fermieri ...toamna-i frumoasa.



    User: lorentonton Id: 48712570


     
  18. .cheer2004.

    .cheer2004. Scriitor în devenire

    Toamna fermierilor trazniti

    (*pentru a putea intelege aceasta creatie sublima:p, trebuie sa ascultati The Prodigy - 'Voodoo People' si sa va inarmati cu muuuulta rabdare. si sa inlocuiti textul original, dupa cum urmeaza:

    turta dulce, oaie îmbrăcată
    (Magic people, voodoo people)
    oaie îmbrăcată, buturugă și topor, curcan la rotisor
    (The voodoo, who do, what you don't dare do people)
    oaie, oaia, buturugă și topor, struguri, curcan la rotisor
    (Voodoo, the voodoo, who do, what you don't dare do people)
    oaia, buturugă și topor, struguri, curcan la rotisor
    (The voodoo, who do, what you don't dare do people)
    oaia, oaia, buturugă și topor, struguri, curcan la rotisoroaia
    (The voodoo, the voodoo, who do, what you don't dare do people)
    oaia, buturugă și topor, struguri, curcan la rotisor
    (The voodoo, who do, what you don't dare do people)
    turta dulce, turta dulce, oaie îmbrăcată, turta dulce
    (Magic people, magic people, voodoo people, magic people)
    turta dulce, turta dulce, oaie îmbrăcată, turta dulce
    (Magic people, magic people, voodoo people, magic people)
    turta dulce, turta dulce, oaie îmbrăcată, turta dulce
    (Magic people, magic people, voodoo people, magic people)
    turta dulce, turta dulce, oaie îmbrăcată, oaie
    (Magic people, magic people, voodoo people, voodoo)


    (n-am gasit nimic din Marilyn Manson ce puteam adapta :().

    User: .cheer2004.
     
  19. veve47

    veve47 Conte forum

    [​IMG] Helloo, dragi fermieri!
    Ma cheama Fasolica si sunt un castor atipic deoarece, desi am o blanita frumoasa, am si o hainuta calduroasa si, mai ales, un papion colorat. Ati mai vazut voi asa un castor pana cum? Cu siguranta nu, desi la fermele voastre au poposit de curand o serie de castori, care mai de care mai "meseriasi". Ei, eu nu sunt ca ei, sunt un castor de oras - asa ceva nu aveti voi, sic!;)
    In schimb, eu zilnic colind ferma "Farmerama", din fata calculatorului si tare mi-as dori cateodata sa pot intra acolo, in imagine, sa particip si eu efectiv la toate minunile de acolo...
    Si nu sunt singur, am si un prietenut dragalas, Miletus, [​IMG] venit de departe, tocmai din Milet si saracul de el isi tot cara o inima dupa el... ca sa inteleaga lumea cat de iubitor este si ca doreste sa aduca dragoste si fericire pe unde calatoreste.
    Si uite asa, intr-una din zilele acestea frumoase de toamna, am hotarat noi doi sa inchidem ochisorii si sa ne imaginam ca am reusit sa intram pe taramul Farmerama. Hocus, pocus si cat ai zice: "buturuga si topor", iata-ne ajunsi, pentru inceput, in inima orasului. Noi cunosteam locul pe care il admiram zilnic din fata calculatorului, asa ca piata, atelierul, magazinul de accesorii, cooperativa, roata norocului, banca, vila premium si posta ne erau foarte familiare. Cum bani nu aveam la noi decat din cei reali, ne-am hotarat ca, pentru inceput, sa mergem la banca si sa schimbam banii nostri pe mamudele sau gologani atat de pretiosi la ferma. Au incercat o maimuta afacerista si o rata bisnitara sa ne schimbe ele banii, dar noi nu avem incredere decat in banca. Apoi, ne-am hotarat ca, daca vrem sa facem vizita la ferma, nu putem merge cu mana goala si ne trebuie ceva cadouri. Am apelat la bunavointa unei gaste gardian care ne-a aratat drumul spre cartierul mestesugaresc de unde doream sa cumparam cate ceva.
    Primul popas l-am facut la florarie unde, un strut florar foarte amabil si talentat in aranjarea buchetelor, ne-a intocmit pe loc un buchet tomnatic pastelat de toata frumusetea. Apoi, cum confitureria era la doi pasi, ne-am gandit ca cel mai "dulce" cadou de sezon pe care l-am putea darui ar fi o dulceata de gutui, galbena ca aurul si parfumata, de erai in stare sa mananci tot borcanul dintr-o suflare. Am asteptat putin pana s-a facut dulceata caci fiind o delicatesa de sezon era foarte ceruta in aceasta perioada a anului. Noroc ca am luat eu borcanul si nu Miletus, ca, de cum am iesit pe poarta fabricii, s-a repezit la borcanul nostru un liliac gurmand ce a vrut sa ni-l fure. M-am luptat cu el si am reusit sa scap cu bine. Doamne, in perioada asta a anului sunt cam multi lilieci si vampiri pe aici! -.-Putin speriati ne-am continuat cumparaturile, alegand sa mergem la brutarie pentru niste turta dulce. Am gasit ce ne doream si la un pret acceptabil. Odata cumparaturile facute, ce ne mai ramanea de facut era doar sa mergem in vizita la prietenii virtuali!?
    Am luat-o incet spre ferma si mergand noi asa, la un moment dat, langa drum, auzim scancete induiosatoare. Cand ne uitam, ce sa vezi, era o oita cheala care tremura saraca de frig caci era cam racoare. Ma socotesc eu cu Miletus, iau si buchetul de flori de la el si-i spun sa dea o fuga in oras, la piata, sa cumpere niste lana de oaie si sa mearga cu ea la gaina de matase renumita pentru impletiturile ei, ca sa-i facem o hainuta oitei. Asa am facut si in timp ce eu incercam sa-i tin de cald si de urat oitei, Miletus s-a intors repede cu un pulover multicolor cu care am imbracat oita. Acum aveam o oaie imbracata si fericita pe deasupra. Nu mai stia saraca de fericire ce sa faca si sarea mereu in sus de bucurie.
    Destinatia noastra finala era vilisoara unde avea loc o serbare dedicata toamnei. Drumul pana la un moment dat a fost bun, asfaltat, dar pe ultima portiune chiar erai la tara, drum batatorit de carutele fermierilor. Cat era de frumos totul! Trecand noi de ultimul podet, vede Miletus o vie de toata frumusetea, cu struguri negri, albi, roze si, cum este foarte pofticios, ma intreaba din priviri daca ar putea culege niste struguri. Imi era mila de el, dar cum acea vie nu era a noastra si cum nu putem lua de la altii fara sa cerem voie, i-am spus ca hai sa mergem sa cautam proprietarul viei. Miletus nu este prea ascultator si cum pofta lui de struguri era prea mare, a si fugit de langa mine si a intrat in vie. Cum era sa fug dupa el cand aveam bratele pline de cadouri...?! Am strigat dupa el si nimic. Ei, dar cum intotdeauna exista si reversul unei asemenea actiuni, deodata, atat de repede pe cat a intrat in vie, pe atat de repede il vad inapoi, speriat si transpirat tot. Il intreb ce a patit si el, de spaima, nu putea articula niciun cuvant si-mi tot arata cu manuta ceva inspre vie.:wuerg: Ma uit eu atunci cu atentie in directia aratata si, ce sa vezi, o minune de sperietoare trona in inima viei. Istet proprietar imi zic, se pare ca omul stie cam cu cine are de-a face si incep sa rad cu pofta.xD Miletus, intrigat se uita la mine si nu intelegea. Dupa ce-mi trece cheful de ras ii explic despre ce era vorba si ca niciodata sa nu mai incerce sa ia ceva ce nu-i al sau, fara sa ceara voie. Resemnat si rusinat, a luat buchet din mana mea si ne-am continuat drumul.
    Deodata, dupa colt, a aparut o vilisoara roz, cocheta si plina de flori parfumate, iar pregatirile de pe pajistea principala erau in toi. Intr-un colt al curtii se rumenea un frumos curcan la rotisor, mesele pline de bunatati erau asternute si ornate, o orchestra de broscute isi executa numarul muzical, acompaniate de triluri de pasarele.Ne-am indreptat spre gospodina casei, o simpatica panda sushi careia i-am inmanat darurile noastre care au facut o placuta impresie si au adus un zambet de placere pe chipul gazdei atat de blande. Buchetul tomnatic a fost pus la loc de cinste in mijlocul mesei, iar dulceata de gutui a fost o revelatie intrucat gazda nu mai gasise de cumparat. Cat de bucurosi si fericiti eram noi doi! Asa i-a mai venit si sufletul la loc lui Miletus dupa sperietura trasa. In timp ce noi ofeream cadourile, pe poarta a intrat si capra dulce careia i-am oferit turta dulce cumparata. Doar pentru ea era...Suna de placere clopotelul de la gatul ei, atat era de bucuroasa.
    Petrecerea a fost un succes, o zi de neuitat, mai ales pentru noi doi, "turistii". Nu spun ca nu au fost si incidente neplacute cand, o cioara cleptomana a incercat sa intre in mijlocul nostru, purtand o mustata falsa, dandu-se drept un cuc mustacios. Dar ce a crezut ea, ca-i merge cu Miletus...?8) Imediat a decoperit-o si am dat-o pe mana cameleonului politist ca s-o duca langa suratele ei delincvente.
    Nici nu stim cum a trecut ziua, atat de frumos a fost totul, iar seara, o alta surpriza ne astepta din partea gazdei. Cum noi tot trebuia sa ne intoarcem in oras de unde urma sa luam trenuletul spre lumea reala, am fost invitati sa mergem la cinematograful din oras unde rula filmul "Aventurile unui iepuras de zapada". Frumoasa povestea din film, unde un iepuras de zapada, ajuns la Polul Sud, intalneste o camila polara si apoi urmeaza o serie de aventuri pline de suspans pentru amandoi, totul terminat cu happy- end.
    Apoi, am deschis amandoi ochisorii si deja eram dincolo de ecran...
    Cat de repede se termina tot ce-i frumos in viata si de aceea trebuie sa pretuim si sa pastram vii in sufletele noastre toate clipele speciale, ca pe un dar divin si sa ne "alimentam" din ele in momentele mai putin placute, iar faptul ca daca inca mai putem inchide ochii si mai putem visa, inseamna ca suntem vii, oameni cu suflet si de aceea chiar suntem binecuvantati. Si voua fermierilor, iubitori ai acestui joc, va doresc o viata incantatoare, iar celor ce ne fac noua zilele frumoase prin intermediul fermei, toata cinstea si admiratia mea.:inlove:
    P.S.: Cu siguranta v-ati spus: ce nume ciudat pentru un castor! Ei bine, ma cheama asa datorita incisivilor mei care seamana putin cu incisivii stapanei mele care ma iubeste enorm si careia fratele ei mai mare ca s-o tachineze, ii spunea cand era mica sa nu-si mai "ranjeasca atata fasolele alea". Acesta este misterul.:p
    Va imbratisam pe toti cu drag si sper ca v-a placut povestea noastra.
    Fasolica si Miletus

    User: veve47Id: 30437194
     
    Modificat ultima dată: 5 Oct 2015
    malagambafane, nicoleta_89, Vladut și alți 20 apreciază asta.
  20. [sara34]

    [sara34] Avansat

    Inspirație de toamnă

    Vad lumina alba distrusa de picuri,
    Chipul tau in fereastra aburinda
    Si in minte-mi vin cuvintele nespuse…
    Stateam pe banca, era vant,
    Un corb canta-n adagio in frunze,
    Caci sperietoarea-i e mormant.
    Un pas mai rar ridica a mea fata de hartie,
    Cadavre mici ardeau in foc;
    Privirea-ti era alba, ca niste struguri pe ciorchine.
    Degeaba apatia m-atata cu-al sau cioc,
    Simt iz de turta dulce;
    E timp sa spun adio la lunile apuse!
    Mergeam incet, mergeam apatic,
    Jeleam natura moarta,
    Jeleam dezastrul tau numit aranjament tomnatic.
    Degeaba tu pe mine inet m-ademenesti…
    Dulceata de gutui si scoala,
    O, toamna, de ce ma amagesti?

    User: [sara34]
     
    Modificat ultima dată: 8 Oct 2015
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.