Concurs de creatie

Discuție în 'Runda de discuții' creată de Agro80, 29 Dec 2014.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.
  1. Sirena11

    Sirena11 Veteran Forum

    Inspiratie de toamna
    Mi-am intors sufletul si gandurile in anii copilariei mele, pentru ca asa cred eu, ca cele mai frumoase toamne le-am trait pe vremea aceea. Fiecare toamna inseamna pentru mine altceva...in unii ani toamna este pictura si poezie, o fericire calda ce-mi acopera inima si gandurile, in alti ani toamna inseamna un zbucium urias, de parca sufletul meu ar fi un covor de frunze peste care suiera toate vanturile pamantului...Doar in copilarie toamnele mele aveau parfumul dulcetei de gutui pe care o fierbea mama ore in sir pana ,,se leaga'' siropul, lucru de neinteles pentru mine, care nu-mi doream decat sa sterpelesc un borcanel cu continut miraculos si sa-l impart cu toti copiii de pe strada....Si daca ma gandesc la toamna , n-am cum sa nu-mi amintesc de bunicul meu...acel bunic minunat care construia pentru placerea mea o sperietoare uriasa pe care o asezam impreuna in vie, pentru ca graurii sa nu termine de cules strugurii inaintea noastra....acel bunic cu care colindam campurile si care se ,,prostea'' punandu-si mustata falsa din matasea porumbului doar pentru ca-i facea o imensa placere sa ma auda razand, acel bunic care ma ducea in spinare atunci cand oboseam si ca un magician avea intotdeauna in buzunar ceva bun pentru mine, fie ca erau nuci, turta dulce, o bomboana verde de menta sau pur si simplu un cubulet de zahar.Radea si-mi spunea ca-s si eu un fel de manz mai mic...asta poate pentru ca-mi placea sa colind toate dealurile, sa-mi bag nasul in toate vizuinile si mai ales sa nu stau o clipa locului.Toamna copilariei mele este cel mai frumos anotimp...anotimpul iubirii neconditionate, anotimpul increderii, anotimpul pe care mi l-as fi dorit sa ramana suspendat in timp si sa ma pot intoarce ori de cate ori imi plange sufletul. Acum imi asez frunzele sufletului intr-un superb aranjament tomnatic si adorm sperand ca urmatorul suier al vantului va trece departe de mine...ca Viata imi va lasa frunzele asa cum mi-a placut mie sa le asez, ca visurile mele vor imprumuta culori si nuante , ca oamenii vor fi mai mult decat vant si furtuna.

    User: Sirena11
    Id: 28179346
     
    Modificat ultima dată: 8 Oct 2015
  2. angelica.d

    angelica.d Ambasador forum

    Inspiratie de toamna...


    Acest inceput de brumarel inca cald si prietenos,la fel ca un motanel ce toarce la gura sobei,mi-a readus in gand vremuri de mult apuse. Este seara,cad pe ganduri si incerc sa imi amintesc cum bunicul atarna sperietoarea in vie ,acolo unde prima data am cules struguri in cosuri de rachita. Daca inchid ochii inca vad cana de tabla umpluta pe jumatate de un lichid purpuriu pe care il beam dintr-o rasuflare.Acolo mirosea a pamant umed,a blana de caine ciobanesc,a coceni de porumb adusi de la Farmerama...si se auzea zbieratul de oaie imbracata pentru a suporta frigul care v-a veni,frigul iernii.
    Pentru mine toamna miroase a scortisoara , a turta dulce , castane coapte si visez la dulceata de gutui a bunicii,iar in urechi imi vibreaza fosnetul frunzelor uscate spulberate de vant.
    Toamna este frumoasa,toamna trimite pasarile calatoare in tarile de soare pline,gazele plapande amortite de frig, cauta adapost sub stratul gros de frunze uscate, pe carari se plimba iernaticul vant si plange cu lacrimi de ploaie ,iar eu imi adun sufletul imprastiat de prin vara care a trecut si nu degeaba se spune...toamna se numara bobocii.....

    Aceasta este toamna frumos gatita si impodobita cu cel mai frumos aranjament tomnatic doar nu degeaba i se spune zana.....


    User : angelica.d Id;22438716
     
    malagambafane, -ingerik-, adria2 și alți 22 apreciază asta.
  3. Margo15

    Margo15 Maestru forum

    Inspiratie de toamna

    Un miros de dulceata de gutui ma imbie pe-nserat
    Si sunetul luminii ma duce-n alta lume,
    Dupa un cos de struguri aromat
    Se ascunde un aranjament tomnatic, parfumat.

    E o lume minunata in care poti vedea
    Cum o mustata falsa se plimba pe alee,
    Si-o oaie imbracata se misca elegant
    Intr-o poveste magica cu iz fin de.... dovleac.

    Se vede-n zare o luntre
    Si frunza a ingalbenit,
    E iarasi toamna, soro....
    Si frigul a venit.

    Miros de turta dulce
    Vai! ce m-am speriat,
    Credeam ca vine vara
    Dar iar m-am inselat.

    E totusi fericire
    In suflet si in gand,
    E-o toamna minunata
    Cum mi-am inchipuit!....

    user: Margo15
    Id:4039167
     
  4. ~Sweety1~

    ~Sweety1~ Expert forum

    Inspiratie de toamna

    Aseara o noapte mi-a soptit
    Ca un aranjament tomnatic s-asterne,
    Colinda trist campul parasit,
    Gasind o sperietoare mare
    In oaie imbracata.

    Ploua-ntruna, bate vantul,
    S-a strans de pe camp porumbul,
    A-nceput precum se stie
    Culesul la struguri in vie.

    Soarele din cand in cand,
    Dintre nori iese razand,
    Aparand fricos in graba,
    Iepurasul de zapada.

    In buze-i joaca vantul
    Si-n coada jucausa.
    Se frange-n raze luna,
    Si-n umbre tot pamantul

    Alearga fricos intruna
    Pe campul parasit
    Si vantura mustata falsa
    In somnu-i adormit.

    User: ~Sweety1~
    Id: 52264884
     
    malagambafane, -ingerik-, Georgel72 și alți 14 apreciază asta.
  5. Vladut

    Vladut Scriitor activ

    Salutări, dragi fermieri!

    A sosit momentul încheierii ediției cu numărul 5 din cadrul "Concursului de creație", iar pe această cale doresc să vă mulțumesc tuturor pentru participare.

    În cursul zilei de mâine vor fi afișați câștigătorii, urmând ca apoi să fie transmise și premiile.
    Felicitări tuturor pentru participare!

     
    malagambafane, -ingerik-, Sirena11 și alți 8 apreciază asta.
  6. Agro80

    Agro80 Conte forum

    [​IMG]

    Premiile le vom acorda începând de mâine, dar nu mai târziu de data de 15 octombrie 2015.
    Jucătorii care au câștigat produse meșteșugărești vor fi contactați de către jurați prin intermediul mesageriei jocului pentru a ne comunica produsele meșteșugărești dorite.
    După primirea integrală a acestora vă rugăm să ne confirmati acest lucru printr-o postare în această temă.

    Vă așteptăm cu mare drag, pe toți, să participați și la următoarea ediție a Concursului de creație care va avea loc în curând!

     
  7. roliana57

    roliana57 Legendă vie

    Fiecare a „pictat” cu ganduri, nostalgie sau umor si cu un farmec aparte, cate un „tablou” deosebit si impreuna am realizat o „galerie” diversificata a toamnei.
    Neville Goddard spunea ca „Fantezia adună, imaginaţia contopeşte.” iar noi am demonstrat asta.
    Le multumesc tuturor celor care mi-au apreciat gandul si îi felicit pe toti participantii!
    Felicitari organizatoarei acestui concurs al fanteziei, Agro80, precum si celor care s-au implicat în jurizare şi premiere!
    Mi-a facut placere sa particip si sa citesc fiecare postare, pentru ca fantezia este o lume interioara care ne apartine si pe care nu o poate cunoaste nimeni daca nu încercam sa o descriem.
     
    Modificat ultima dată: 14 Oct 2015
    malagambafane, soso2169, -ingerik- și alți 17 apreciază asta.
  8. .cheer2004.

    .cheer2004. Scriitor în devenire

    vai, nu am castigat...asta inseamna, in primul rand, ca juriul chiar si-a facut treaba (felicitari tuturor celorlalti participanti, care si-au pus mintea la contributie, nu si-au omorat timpul, ca mine). in al doilea rand, va declar razboi, la urmatorul concurs voi fi pregatit. asta daca nu sunt meciuri sau daca nu ies in oras sau daca nu citesc sau daca nu imi iau a doua slujba la Nasser, cea mai buna mancare libaneza din oras...
     
    malagambafane, ~Sweety1~, Sirena11 și alți 12 apreciază asta.
  9. lorentonton

    lorentonton Expert forum

    Am cautat cuvinte sa va emotionez,dar m-am emotionat şi mai rau :)şi gandurile mi-au fugit , de parca ziceai ca locul unde erau nu ar fii fost al lor :)Aşa ca va spun cu sinceritate MULTUMESC şi ma bucur ca dati voie bucuriei sa zburde pe acest forum.Ce bine ca sunteti !!Felicitari tuturor .
     
    malagambafane, soso2169, -ingerik- și alți 15 apreciază asta.
  10. veve47

    veve47 Conte forum

    In primul rand ii felicit pe organzatori pentru concursurile frumoase si pentru faptul ca stiu sa jurizeze. Ma bucura enorm ca Sirena are coronita, o merita pe deplin si, cu mana pe inima, pot spune sincer ca o invidiez pentru copilaria avuta, ca a cunoscut farmecul zilelor frumoase de la tara si ca are asemenea amintiri speciale. Si eu am amintiri minunate, dar s-au petrecut numai in oras...Talentul ei aparte de a transpune totul pe hartie ne incanta pe toti si i-am spus-o si ei si asta denota un om frumos mai ales la interior. Ii felicit si pe ceilalti participanti si pentru mine a fost o distractie sa scriu povestioara, iar cei doi protagonisti sunt acum tare mandri ca sunt "divi", daca putem spune asa si abia asteapta sa mai participe si la alte lucruri minunate.;) Felicitari Rolianei pentru cuvintele frumoase si era sa uit, multumesc pentru premiu. Sa vad acum cum il impart intre "actori".xD
     
    malagambafane, soso2169, -ingerik- și alți 12 apreciază asta.
  11. blackspace77

    blackspace77 Cunoscător forum

    felicitarile mele castigatorilor , in special Sirena11'bravo"chiar am citit lucrarea ei de cateva ori si eram ferm convins ca "coronita" va fi a ei !.si nu in ultimul rand organizatorilor acestui concurs ,un 10 de la mine*....ma pun bine si eu,ptr urmatorul:));)..
     
    Modificat ultima dată: 13 Oct 2015
    malagambafane, soso2169, -ingerik- și alți 10 apreciază asta.
  12. [sara34]

    [sara34] Avansat

    Felicitari castigatorilor :) Superb concursul, mi-ar placea sa se organizeze mai des astfel de competitii de scriere ;) eu particip clar :D
     
    malagambafane, soso2169, lorentonton și alți 6 apreciază asta.
  13. -ciocollate-

    -ciocollate- Ambasador forum

    Felicitari tuturor participantilor !
     
    malagambafane, soso2169, lorentonton și alți 6 apreciază asta.
  14. Sirena11

    Sirena11 Veteran Forum

    Cineva imi spunea odata ca poti masura sufletul unui om prin felul in care vibreaza ceilalti la cuvintele , gesturile si sentimentele sale...Voi sunteti demonstratia clara a acestei teorii si VA MULTUMESC! Cu fiecare gand bun ,cu fiecare sentiment impartasit, noi toti cei care am citit am devenit mai bogati si cumva mai ,,inalti''. Nu premiul m-a convins sa particip, desi nu este de neglijat, fiind un premiu frumos, ci echipa organizatoare. Am recunoscut in cei care au organizat calitati pe care mi le doresc de la toti cei pe care stiut sau nestiut ii ,,ating'' intr-un fel sau altul in drumul meu: seriozitatea, dorinta de a face ,,ceva'' frumos, corectitudine si mai ales entuziasmul. Va multumesc!
    Draga veve47, ca de obicei , esti o eleganta in stil si exprimare, si trebuie sa recunosc si sa spun in gura mare, ca ai reusit sa ma emotionezi cu adevarat. Iti multumesc pentru aprecieri si pentru cuvintele minunate. Transmite salutati lui Fasolica , e un adevarat ,,div''!
    Cher2004, recunosc ca m-am distrat copios citind postarea ta din concurs...am o imaginatie bogata si il vedeam pe Keith Flint, ,,vopsit si coafat'',urland din toti rarunchii ,,oaieee, oaie imbracata'' si crede-ma ca mi-ai facut o seara mai frumoasa...
    Multumesc tuturor celor care au gasit timp si cuvinte atat de frumoase pentru mine...cu adevarat m-au luat prin surprindere si gasesc cu greu exprimarea a ceea ce simt.
    Felicit din toata inima pe toti cei care au participat, castigatori sau nu si le doresc inainte de orice, sanatate si muuuuulte toamne frumoase.
    MULTUMESC!


    Edit: Am primit premiul integral si m-am bucurat ca un copil de 5 ani! Multumesc! Recolte bogate si spor in toate!
     
    Modificat ultima dată: 14 Oct 2015
  15. ~Sweety1~

    ~Sweety1~ Expert forum

    Felicitari tuturor participantilor, cinste invingatorilor!
     
  16. -ingerik-

    -ingerik- Scriitor activ

    Felicitări tuturor! Frumoase rânduri! M-am amuzat, distrat și emoționat! :inlove: Bravoooo!!!O toamnă deosebită vă doresc!!
     
  17. lorentonton

    lorentonton Expert forum

    Confirm şi eu primirea premiului,ınca odata va Multumesc din suflet,numai bine tuturor.
     
    malagambafane, Sirena11, roliana57 și alți 2 apreciază asta.
  18. veve47

    veve47 Conte forum

    Multumesc eu in numele lui Fasolica si Miletus pentru premiu ca nu te mai poti intelege cu ei si daca ati vedea ce este acum aici...v-ati lua cu mainile de cap...xD
    Se cearta de zor ca nu se hotarasc, cu banii primiti, cine sa le croiasca vesminte de "divi" si este o harmalaie de nedescris.
    Cum atunci "cand doi se cearta al treilea castiga", iau eu frumusel banii si-i bag la moara ca trebuie sa am grija de ferma ca sa am din ce-i intretine pe ei...xD Va dorim tuturor o toamna mai calduta, blanda, pastelata si cu amintiri frumoase, iar noi ne pregatim pentru viitoarele aventuri.;) Multumiri si celor ce le-au apreciat aventura in Farmerama.
     
  19. .cheer2004.

    .cheer2004. Scriitor în devenire

    am inceput sa citesc din scrierile lui Neville Goddard... si, surpriza: "The conscious is personal and selective; the subconscious is impersonal and non-selective. The conscious is the realm of effect; the subconscious is the realm of cause...The conscious is male; the subconscious is female." :p
     
  20. roliana57

    roliana57 Legendă vie

    Am primit premiul si le multumesc inca odata tuturor!
    Va doresc o toamna bogata in surprize si bucurii din camara!
     
    malagambafane, Agro80, lorentonton și alți 2 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri suplimentare.