Concurs Concurs fulger - Cultura generala 5 - Unica tema de discutii

Discuție în 'Runda de discuții' creată de nikolae28, 26 Mar 2015.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
  1. georgy_2015

    georgy_2015 Începător forum

    User:georgy_2015
    Id:52543796
     
  2. black_snow69

    black_snow69 Duce forum

    Nu ,fara suparare.
    Etimologic cuvantul Hammurapi este compus din hammu (ammu sau ammi) ,,familie,, , ,,ruda,, , ,,unchi,, si rapi (sau rabi) ,,mare,, .Deci, sensul ar fi ,,ruda,unchiul,cel mare,,.
    In concluzie ,este corecta si forma cu ,,b’’preferata de Nikolae si cea cu,, p” preferata de mine ambele desemnand -regele babilonian.
    Macar de dragul istoriei,restul chiar nu mai conteaza.
     
    -steaua2009- apreciază asta.
  3. nikolae28

    nikolae28 Board Administrator Team Farmerama RO

    Poate ca ai dreptate, poate ca nu, atata vreme cat a existat si un rege al Ugaritulului (Siria de azi) care s-a numit Ammurapi ! Si care nu este nici pe departe acelasi cu Hammurabi (Hammurapi) ! Se putea presupune in acest caz ca ai vrut sa scrii Ammurapi si ai adaugat din greseala, din graba un "H" in fata. Am vrut sa evit orice neintelegere si, cu toate ca stiu ca te-ai gandit la Hammurabi, am preferat sa nu las loc niciunei indoieli din partea altor concurenti. Nu a fost niciun favoritism, nicio incercare de a te priva de un premiu. Pur si simplu a fost o chestie de interpretare. Sincer sa fiu, in toate manualele de istorie pe care le-am invatat, in toate cartile istorice pe care le-am citit am intalnit numai numele Hammurabi ! Asta daca mai conteaza la ceva acum.
     
    -steaua2009-, pisi27, black_snow69 și alți 2 apreciază asta.
  4. veve47

    veve47 Conte forum

    Cu respect, Hammurapi este acelasi lucru cu Hammurabi.
    Sursa de verificare: " HAMMURABI (HAMMURAPI), suveran al regatului vechi babilonian (1792-1749 î. Hr.). Abil om politic, talentat comandant militar, H. a transformat micul regat din Mesopotamia centrală în cea mai importantă putere a Orientului Mijlociu. După ce a cucerit întregul Sumer și a distrus regatul Mari, H. a constrâns Asiria să recunoască suzeranitatea Babilonului. Domnia sa reprezintă o epocă de vârf a civilizației babiloniene care încearcă unificarea jurisdicției mesopotamiene și se cristalizează cele două mari eposuri: „Poemul creațiunii” și „Epopeea lui Ghilgameș”. – Codul lui H., cel mai vechi cod de legi cunoscut până astăzi, întocmit la inițiativa lui H. și păstrat pe o stelă de diorit, sub forma unei lungi inscripții cuneiforme, a fost descoperit la Susa, în 1901. El reunește, în 282 de articole, remarcabile prin concizia și claritatea enunțului, dreptul civil, penal și comercial al epocii.
    Sursa: DE (1993-2009)"
     
    Agro80 și -steaua2009- apreciază asta.
  5. nikolae28

    nikolae28 Board Administrator Team Farmerama RO

    Dupa cum am spus mai sus, nu vreau sa intru in polemici.

    black_snow69 va primi premiul de 5 banane aurii si 5 mamudele si va participa si in finala !
     
    -steaua2009-, pisi27 și liuyangyan apreciază asta.
  6. black_snow69

    black_snow69 Duce forum

    Multumesc
     
    -steaua2009- apreciază asta.