Feedback Drumul către iubire

Discuție în 'Runda de discuții' creată de EllaBalerina, 2 Feb 2022.

Dragă cititor al forumului nostru,

Dacă dorești să participi activ la discuțiile purtate, ai întrebări sau vrei să deschizi alte teme, este necesar să te conectezi în continuare în joc. În cazul în care nu ai încă un cont de joc, te rugăm să te înregistrezi. Ne bucurăm să te revedem în viitor în forumul nostru! CLICK AICI
?

Cum vi se pare eventul?

Sondaj închis pe 9 Feb 2022.
  1. Îmi place

    85,2%
  2. Îmi este indiferent

    8,7%
  3. Nu-mi place

    6,1%
  1. derby54

    derby54 Veteran Forum

    La mine la eventul asta chiar inainte sa incep am pus un teren pomi cu punctaj mare si un teren cu plante si a iesit drop mai bun din plante cu howie bineinteles deci fiecare cu strategia si nevoile fermei isi face calaculele.
     
    paulici_01, tcmxxl1975, valemnd158 și alți 8 apreciază asta.
  2. zeepinkstar

    zeepinkstar Baron forum

    Mie mi se pare buna strategia asta. Bineinteles, daca ai resurse. Mi se pare ca economisesti foarte mult timp si cand incepi cu plantele ai deja dropul sau cel putin ai un numar concret si stii daca iti ajunge sau nu.
    De multe ori mie mi-a dat batai de cap dropul am terminat sau am abandonat eventuri aproape de final, poate nu am avut noroc la roata si nu mereu am bonusuri in inventar, iar daca stocurile de SC si suzy sunt limitate nu prea mai ai timp si de plante cu termen lung pentru drop. Iar eu una nu mai fac calcule ca scot constant un anumit numar de drop din planta de event pentru ca am intalnit fluctuatii mari.
     
    paulici_01, tcmxxl1975, valemnd158 și alți 10 apreciază asta.
  3. dydyana97

    dydyana97 Demiurg forum

    Chiar daca joc de la inceput, eu n-am avut parte de jumbo-niada (am doar 3 arbori jumbo, 2 turbo si unul super). Dar pregatesc terenurile cu o zi inainte cu planta cu timpul cel mai lung(initial garoafa, acum hrisca in ferma si ixora ,,la tropice"). Eventurile le termin in penultima zi de obicei si folosesc SC si SCS doar pentru inmultirea plantelor ajutate de cozonac si aranjament de puritate. Roata nu e darnica cu mine (din 3 bonusuri de recolta primesc un artar xxl :cry:). Particip la sezoane pentru adaposturile si pomii noi iar plantele mi le fac singura. Liniile de vrej le culeg la cateva zile pe toate. Nu stiu care da una sau alta si din aproape 400 de linii nici n-am de gand sa aflu, chiar daca sunt ele puse pe categorii. Pana acum am 54 de cadouri donate, nu cred ca ajung la 75, dar nici nu m-am tinut de event. Dropul l-am facut din panselute portocalii ca am uitat sa pun hrisca, am continuat cu panseluta pe pasune si cam 5 zilnic de la vecini (mai am inca 318 unitati in sura). Nu calculez cat drop scot din planta de event, dar daca pregatesti ferma dinainte, poti face dropul necesar. Si inca ceva, eu n-am folosit strategia cu drop din pomi... La mine n-a functionat. De cate ori am incercat, dropul a fost mai slab decat din plante...

    Nu trebuie sa termini un event in 6 ore. Pana la urma e un joc, il joci sa te relaxezi nu sa-ti bati capul cu ce face vecinul... xDxDxD
     
    Modificat ultima dată: 8 Feb 2022
    paulici_01, OanaMihaela, stef85600 și alți 17 apreciază asta.
  4. zeepinkstar

    zeepinkstar Baron forum

    Imi pregatesc mereu ferma inainte de eventuri si crede-ma ca putine au fost eventurile la care am stat relaxata in privinta dropului, asta ca sa raspund la ce ai scris mai sus in legatura cu dropul. Eu in general am noroc la pomi la drop. Probabil cand o sa mai avansez la plante mai bune nu o sa mai am nevoie.
    Nu am zis ca trebuie, nici nu am zis ca imi bat capul cu ce face vecinul, am zis ca o consider o strategie buna in privinta timpului. Sincera sa fiu, am impresia ca nu pentru mine era raspunsul ca eu am zis cu totul si cu totul altceva.
    Pe mine nu ma relaxeaza sa intru zilnic din 4 in 4h spre exemplu sa termin un event, asa ca daca am resurse incerc sa il termin cat mai repede, de aia imi prind bine sfaturi de la jucatori cu experienta.
    Pe de alta parte, am apreciat (si am spus mereu asta) jucatorii care au o strategie, nu cred ca e nimic rau in asta.
     
    Modificat ultima dată: 8 Feb 2022
    paulici_01, OanaMihaela, tcmxxl1975 și alți 11 apreciază asta.
  5. maimutica

    maimutica Supervizor forum

    Buna seara la toata ferma ! Maine dimineata dupa prima recoltare finalizez si eu eventul , cu pasi marunti da il termin , nu am folosit compost decat la inceput la primele plante primite , trebuie sa adun ceva compost ptr eventurile ce urmeaza ,altfel terminam mai repede , da a fost si este un event usor !O noapte linistita sa aveti daca ma cititi acum , o zi cu spor maine tuturor !
     
    paulici_01, dexter_bv, OanaMihaela și alți 12 apreciază asta.
  6. dydyana97

    dydyana97 Demiurg forum

    Imi pare rau ca ai luat-o personal, era o afirmatie retorica. Trebuia sa pun vecinul in ghilimele xD.

    In alta ordine de idei, am incercat sa-ti spun strategia (de fapt non-strategia) mea. Crezi ca eu intru din 4 in 4 ore pe ferma zilnic? De ex. planta de event de acum se face in 4,20 h cu apa si ingrasamant. O culeg dupa 5 sau 6 ore, cand am timp si-mi aduc aminte. Si inca ceva... N-o sa raman cu SC 0 doar ca sa termin un event in 2 zile cand pot sa-l fac lejer in timpul alocat.
    Daca vrei sa participi la top sau sa avansezi rapid in nivel, atunci e alta poveste. Pe mine nu ma intereseaza nici una, nici alta...

    Cand am afirmat eu ca e rau sa apreciezi jucatorii cu strategii? Tu crezi ca eu nu ii apreciez pe cei care au strategii? Crezi ca nu urmaresc postarile in care ne ,,lumineaza" si pe noi? Ba chiar ii invidiez ca au timpul necesar sa le faca si sa le puna in practica.

    Doar ca strategia altui jucator e buna daca ai resursele necesare s-o pui in practica. Daca ai SC turbo sa reduci timpul la pomi si alte bonusuri asemanatoare, poti face drop repede din pomi, daca ai foarte mult SC si plante altoite poti face drop instant, daca ai noroc de bonusuri la roata, poti face rapid plante, daca ai cateva zeci de pomi care dau drop, il faci repede...

    P.S. ,,Daca ai" e la general, nu ma refer la tine...
     
  7. leutzu61

    leutzu61 De-al casei

    201 cadouri cordiale ...am primit;29*5 SC,24*4 super suzi,36*3 turbo suzi,27*3 SH,26*3 creitari, 4*2 tichete,12*2 banane,10*2 MM,4 adaposturi wowei,12 herringbone,12 comoros,3 lazi bonusuri...total 35.376 plante...a meritat?
     
    paulici_01, cp58, dexter_bv și alți 11 apreciază asta.
  8. tcmxxl1975

    tcmxxl1975 Expert forum

    Giurgiu 9:24....azi nu am timp dar promit ca sambata voi captura absolut toate terenurile din ferma mea...nu am nimik de ascuns....tie iti raspund prin captura care o voi atasa....sa nu crezi ! te rog....ca dupa ce am terminat eventul m am apucat sa fac instant de amarant pentru drop....te rog.......joc acest minunat joc in online 1h si in offline 10h (doar ma gandesc cand si cand la anumite aspecte ce tin de joc!!!)....nu am mai mult timp acum...succes...am uitat...nu am nicio broscuta....evident......nu imi sterg postarile...este o confuzie cu celalalt event...
    [​IMG]
    scuze...uitasem....acesta este stocul actualizat la suzy si supercompost...compara le si vezi daca iti iese la socoteala....succes
    [​IMG]
     
    Modificat ultima dată: 9 Feb 2022
    valemnd158, paulici_01, cp58 și alți 11 apreciază asta.
  9. erafreee

    erafreee Scriitor în devenire

    eu nu prea am inteles bine ce se intampla si cum poti face un event in 6h, insa mie imi place sa intru mai des :music:
    in ultimul timp am inteles o gramada de lucruri si mi-am facut "strategia" mea, mi-am facaut si eu garoafele la sera, si am pus altoiurile, folosesc SC, apa, gunoi cand le recoltez. Le pun cu o seara inainte de event la "copt" pe parcele mici. Eu nu am linii de vrej pentru SC si nici Jack, (ca din cate cutii am avut nu mi-a picat si mie unul), ma descurc cu ce am. Am si eu 3 broscute howie si diferenta cu ei este imensa fata de lunile trecute in care nu aveam nici macar o broscuta. din pomi am inteles ca nu prea iese bine dropul din upgradeurile XXL, insa am nevoie de fructele lor si aleg sa ii las pe teren. Cred ca recoltez plantele de event de 3x/zi, dimineata, la pranz si seara, si folosesc Chutney si daca am incercari la roata si un bonus pe parcela, iar inainte de culcare pun garoafele pe parcele cu SC, apa, si gunoi...de cand am adoptat tehnica asta mi-a prins bine, reusesc sa termin eventul cu maxim 2 zile inainte de finish, insa depinde daca imi aduc aminte sa verific daca mai am bonusurile, daca uit sa intru si etc:D
     
  10. in.the.rain

    in.the.rain Conte forum

    Daca tot folosesti sera si folosesti SC de ce nu activezi si slotul cu '' Creste eficienta super compostului cu 25%'' pentru a ''coace'' garoafele instant?
     
    valemnd158, dydyana97, tcmxxl1975 și alți 7 apreciază asta.
  11. erafreee

    erafreee Scriitor în devenire

    pentru ca sunt ghinionista si inca sap dupa el xDasta imi place la joc...e complex si ma fascineaza:p
     
    paulici_01, derby54, valemnd158 și alți 8 apreciază asta.
  12. tcmxxl1975

    tcmxxl1975 Expert forum

    este posibil sa ai dreptate dar eu folosesc in proportie de 80% pomi xxl "misteriosi" si chiar variantele de baza...gen arbore dorinte, plop,hicori si bayberi....cred ca , citind postarile si vazand uluiala , aici este o oarecare diferenta....cred numai , este parerea mea...nu neg ca , de a lungul timpului, sa fi dobandit linii vrej care cresc droparea.....am 430 linii vrej si nu tin evidenta decat la 5 linii care ma intereseaza....restul ce or da...Dumnezeu stie.....succes
    si o captura..."am salvat pentru sambata un teren"...sincer nici eu nu inteleg cum din 2 recolte de pomi am facut aproape 500 drop....da...toata lumea are dreptate si incepe sa prinda contur ideea ca la ce cumperi cu bani reali dropul setat este mai mare !!!! s ar putea sa fie o mare eroare ce zic....nu stiu
    [​IMG]
     
    Modificat ultima dată: 10 Feb 2022
    davidsiirina08, paulici_01, derby54 și alți 6 apreciază asta.